ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06 жовтня 2023 року Справа № 280/5945/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі відповідач), в якому просить:
-визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди як військовослужбовцю, який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Донецької та Луганської областях, з 01 по 31 травня 2022 року, з 01 по 10 червня 2022 року, з 11 по 30 червня 2022 року, з 01 по 31 липня 2022 року, 01 по 31 серпня 2022 року, з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, у розмірі 100 000,00 грн щомісячно на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»;
-зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 додаткову винагороду як військовослужбовцю, який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Донецької та Луганської областях, як особі, яка безпосередньо брала участь у бойових діях у періоди часу з 01 по 31 травня 2022 року, з 01 по 10 червня 2022 року, з 11 по 30 червня 2022 року, з 01 по 31 липня 2022 року, 01 по 31 серпня 2022 року, з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, у розмірі 100 000,00 грн щомісячно на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з урахуванням вже виплаченої додаткової винагороди.
У позовній заяві зазначено наступне. Позивач проходить військову службу за контрактом у Військовій частині НОМЕР_1 . В період з травня по жовтень 2022 року позивач неодноразово виконував бойові завдань із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями. Так, позивач приймав безпосередню участь в бойових діях, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації на території Запорізької області на лінії зіткнення на глибині ротних та взводних опорних пунктів Військової частини НОМЕР_1 в періоди: 1) з 01 по 31 травня 2022 року; 2) з 01 по 10 червня 2022 року; 3) з 11 по 30 червня 2022 року; 4) з 01 по 31 липня 2022 року; 5) 01 по 31 серпня 2022 року; 6) з 01 по 30 вересня 2022 року; 7) з 01 по 31 жовтня 2022 року. Відтак, у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, позивач має право на отримання додаткової винагороди в сумі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у вказаних діях та заходах. Водночас, відповідачем зазначена додаткова протиправно винагорода позивачу не була нарахована та виплачена. Представник позивача в інтересах позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом щодо нарахування та виплати вказаної грошової допомоги. 31.03.2023, відповідач надав відповідь щодо того, що він не вбачає підстав для нарахування (встановлення) та виплати позивачу зазначеної додаткової винагороди.
Ухвалою судді від 02.08.2023 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач 04.09.2023 надав відзив, у якому заперечував проти позовних вимог. В обґрунтування зазначив, що Однак, грошове забезпечення позивачеві виплачено не в повному обсязі, а саме в період за травень, частково за червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2022 року не було нараховано та виплачено додаткову винагороду в розмірі 100 000,00 грн щомісячно. У зв'язку з цим, Позивач звертався до Відповідача із рапортом про відновлення виплати з серпня 2022 року додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривен, проте надана копія адвокатом, не відповідає оригіналу який знаходиться у військовій частині НОМЕР_1 , а також не містить жодного підпису, що не може слугувати належним та допустимим доказом все інше стосується і інших наданих позивачем документів, деякі витяги не мають підпису, копії документів не завірені належним чином. Відповідно до наданої довідки про безпосередню участь у ЗНБО молодший лейтенант ОСОБА_1 брала участь у відповідних заходах з 16.01.2022 - 24.02.2022 та з 14.06.2022 по 30.06.2022. А отже, з цього випливає що на ОСОБА_1 містяться належні документальні підтвердження за 16 днів виконання нею заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, що також підтверджується довідкою розрахунком виданою начальником фінансово - економічної служби військової частини НОМЕР_1 , де за червень місяць наявна інформація що ОСОБА_1 за червень було отримано додаткову винагороду з розрахунку підвищеної додаткової винагороди в розмірі 39666,70 грн. Додаткова винагорода у розмірі 30 тисяч позивачкою отримувалася в повному обсязі щомісячно. Це свідчить про те, що відповідачем здійснювалася виплата підвищеної додаткової винагороди ОСОБА_1 за виконання нею заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Підставою для даної виплати слугувало бойове розпорядження, бойовий наказ, журнал ведення бойових дій, рапорт командира підрозділу. За всі інші запитувані позивачем періоди відсутня будь яка інформація, а також документи які б підтверджували виконання ОСОБА_1 заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Зананчає, що повивач була залучена до складу сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у складі зведеного загону військової частини НОМЕР_1 . Надані позивачем довідки від військової частини, в яких сказано що, нижчепойменований склад зведеного загону військової частини НОМЕР_1 , дійсно приймає участь у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії жодним чином не підтверджують факт виконання завдань пов'язаних із безпосередньою участтю військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів ОСОБА_1 . Позивачем не додано жодного документу який би визначав місцезнаходження Позивача в районах ведення бойових дій за спірні періоди, а саме за період травня 2022 по жовтень 2022 року, за виключенням 16 днів червня 2022 року. Позивачем в першу чергу не додано жодного підтвердження що ОСОБА_1 знаходилася у спірні періоди в визначеному рішенням Головнокомандувача збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться та/або можуть вестися воєнні (бойові) дії. Оскільки ОСОБА_1 залучений до складу сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у складі зведеного загону військової частини НОМЕР_1 , а не відряджений до ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", надані довідки не є документальним підтвердженням для виплати додаткової винагороди у розмірі 100 тисяч гривень. Крім того, Військовою частиною НОМЕР_2 відповідь на рапорт, а саме відповідь була надана командиру частини у вигляді юридичного висновку рапорту позивача, з тих підстав що, Відповідно до рапорту ОСОБА_2 від 14.12.2022 вх. №2208 слід зазначити, що ОСОБА_1 було порушено порядок звернення військовослужбовців, що передбачений п.14 Закону України "Про статут внутрішньої служби Збройних Сил України", де зазначено, що із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника. А отже. ОСОБА_1 було обрано невірний механізм звернення, якщо вона вважає що її права були порушені. Просять у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 05.01.2022 наказано солдата ОСОБА_1 з 16.01.2022 залучити до складу сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях.
Наказом командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.01.2022 №13 солдата ОСОБА_1 прийнято вважати такою, що 16.01.2022 прибула до складу сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових (бойових) завдань в оперативно-тактичному угрупуванні « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
У Довідці від 10.07.2022 №2022/окп/38/208, виданій Військовою частиною НОМЕР_3 -ІІ, зазначено: «... ДОВІДКА Видана ниже пойменованим військовослужбовцям в тому, що вони приймали безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії), зокрема, позивач, в періоди, а саме: з 01 травня 2022 року по 31 травня 2022 року, з 01 червня 2022 року по 10 червня 2022 року, з 11 червня 2022 по 30 червня 2022 року. Підстава: наказ Начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 05.01.2022 №1/ДСК, наказ командира опертивно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 19.01.2022 №БР-2Т/СП, наказ Начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 15.02.2022 №20/ДСК, наказ командира опертивно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 02.04.2022 №67, наказ командира опертивно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 20.04.2022 №85, наказ командира опертивно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.05.2022 №100, наказ командира опертивно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 09.05.2022 №101, наказ командира опертивно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 23.05.2022 №112, наказ командира опертивно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 10.06.2022 №124, директива оператвино-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 11.06.2022 № 116/1/Д-34т, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угрупування «Донецьк» від 06.07.2022 № БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №7 від 17.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №10 від 22.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №13 від 25.06.2022, рапорт командира зведеного загону підтримки 16 окремого полку підтримки про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі зведеного загону підтримки 16 окремого полку підтримки в період з 25 квітня по 30 червня 2022 року».
У Довідці від 04.08.2022 №2022/окп/478, виданій Військовою частиною Військовою частиною НОМЕР_3 -ІІ, зазначено: «... ДОВІДКА Видана нижепойменованим військовослужбовцям в тому, що вони приймали безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії), зокрема, позивач, в періоди, а саме: з 01 липня 2022 по 30 липня 2022 року. Підстава: директива оператвино-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 11.06.2022 № 116/1/Д-34т, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 06.07.2022 № БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №7 від 17.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №10 від 22.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №13 від 25.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №28 від 12.07.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №30 від 05.07.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №34 від 22.07.2022, рапорт командира зведеного загону підтримки 16 окремого полку підтримки про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі зведеного загону підтримки 16 окремого полку підтримки в період з 01 липня 2022 по 31 липня 2022 року».
У Довідці від 20.10.2022 за №2022/окп/1324, виданій Військовою частиною Військовою частиною НОМЕР_4 , зазначено: «... ДОВІДКА Видана нижепойменованим військовослужбовцям зведеного загону підтримки, які проходять службу у військовій частині НОМЕР_1 в тому, що вони приймали безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії), зокрема, позивач, в періоди, а саме: з 01 по 31 серпня 2022 року. Підстава: наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 06.07.2022 № БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №7 від 17.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №10 від 22.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №13 від 25.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №28 від 12.07.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №30 від 05.07.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №7 від 17.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №57 від 26.08.2022, журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_1 №3ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі зведеного загону підтримки в період з 01 серпня по 31 серпня 2022 року».
У Довідці від 20.10.2022 за №2022/окп/1322, виданій Військовою частиною Військовою частиною НОМЕР_4 , зазначено: «... ДОВІДКА Видана нижепойменованим військовослужбовцям зведеного загону підтримки, які проходять службу у військовій частині НОМЕР_1 в тому, що вони приймали безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії), зокрема, позивач, в періоди, а саме: з 01 по 31 вересня 2022 року. Підстава: наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 06.07.2022 № БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №7 від 17.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №10 від 22.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №13 від 25.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №28 від 12.07.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №30 від 05.07.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №57 від 26.08.2022, журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_1 №3ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі зведеного загону підтримки в період з 01 вересня по 31 вересня 2022 року».
У Довідці від 09.11.2022 за №2022/окп/548, виданій Військовою частиною Військовою частиною НОМЕР_4 , зазначено: «... ДОВІДКА Видана нижепойменованим військовослужбовцям зведеного загону підтримки, які проходять службу у військовій частині НОМЕР_1 в тому, що вони приймали безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії), зокрема, позивач, в періоди, а саме: з 01 по 31 жовтня 2022 року. Підстава: наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 06.07.2022 № БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №7 від 17.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №10 від 22.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №13 від 25.06.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №28 від 12.07.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №30 від 05.07.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №57 від 26.08.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №66 від 11.09.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №78 від 24.09.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №87 від 11.10.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №91 від 17.10.2022, наказ командира оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №94 від 23.10.2022, журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_1 №3ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі зведеного загону підтримки в період з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року».
У листі військової частини НОМЕР_1 від 31.01.2023 за №595 на адресу представника позивача зазначено: «... На адресу Запорізького зонального відділу Військової служби правопорядку надійшов Ваш адвокатський запит від 30.03.2023, вх №281. Було повідомлено, що рапорт ОСОБА_1 був розглянутий, за результатом розгляду, на командира частини НОМЕР_1 був відпрацьований юридичний висновок помічника командира частини з правової роботи, у якому зазначено, що старшим солдатом ОСОБА_1 було порушено порядок звернення військовослужбовців, що передбачений п. 14 ЗУ «Про статут внутрішньої служби Збройних Сил України». А також, що спілкування між собою та листування між підрозділами військової частини (установами), відділами й нижче, а також в управліннях забороняється. Крім того, зазначено, що з старшим солдатом ОСОБА_1 було проведено бесіду щодо підстав невиплати їй спірної допомоги. Зазначено про перелік необхідних документів, які підтверджують обставину, що особа брала участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів. Зведений загін ВЧ НОМЕР_1 вважається таким, що відряджений для виконання завдань до оперативно - такичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Саме тому, аналізуючи вищезазначене, довідки, які були надані не є належними підставами для виплати грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (надалі - Постанова КМУ №168) у розмірі до 100000 гривень».
Оскільки відповідачем додаткова винагорода у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, в сумі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у вказаних діях та заходах в періоди: 1) з 01 по 31 травня 2022 року; 2) з 01 по 10 червня 2022 року; 3) з 11 по 30 червня 2022 року; 4) з 01 по 31 липня 2022 року; 5) 01 по 31 серпня 2022 року; 6) з 01 по 30 вересня 2022 року; 7) з 01 по 31 жовтня 2022 року позивачу не була нарахована та виплачена, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
Судом досліджено: копії витягів із Наказу МОУ від 17.01.2022, Наказу Генерального штабу ЗСУ від 05.01.2022, Наказу МОУ від 11.06.2022, Наказу МОУ від 16.11.2022, довідки МОУ від 10.07.2022 ; довідки МОУ від 04.08.2022 ; довідки МОУ від 20.10.2022 ); довідки МОУ від 20.10.2022 №1322 , довідки МОУ від 09.11.2022; інші матеріали справи.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» військова служба правопорядку у Збройних Силах України (далі - Служба правопорядку) - спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у Збройних Силах України, їх припинення; для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, військовозобов'язаних під час проходження ними зборів, працівників Збройних Сил України, а також для захисту майна Збройних Сил України від розкрадання та інших протиправних посягань, а так само для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах.
Згідно з ст.3 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» основними завданнями Служби правопорядку є: виявлення причин, передумов і обставин кримінальних та інших правопорушень, вчинених у військових частинах та на військових об'єктах; розшук осіб, які самовільно залишили військові частини (місця служби); запобігання вчиненню і припинення кримінальних та інших правопорушень у Збройних Силах України; участь в охороні військових об'єктів та забезпеченні громадського
порядку і військової дисципліни серед військовослужбовців у місцях дислокації військових частин, військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; захист майна Збройних Сил України від розкрадання та інших кримінально протиправних посягань; забезпечення безпеки дорожнього руху військових транспортних засобів; участь у гарнізонних заходах; виконання у передбачених законом випадках рішень про тримання військовослужбовців на гауптвахті; забезпечення виконання кримінального покарання стосовно військовослужбовців, які за вироком суду засуджені до тримання у дисциплінарному батальйоні; сприяння у межах своєї компетенції органам, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органам досудового розслідування та суду, органам державної влади, органам місцевого самоврядування, органам військового управління, підприємствам, установам, організаціям у виконанні покладених на них відповідно до законів обов'язків; участь у протидії диверсійним проявам та терористичним актам на військових об'єктах. При прийнятті рішення про введення в Україні чи в окремих її місцевостях режиму воєнного або надзвичайного стану на Службу правопорядку додатково покладаються завдання щодо: участі у боротьбі з ворожими диверсійно-розвідувальними групами на території України; організації збору, супроводження та охорони військовополонених з місць (місцевостей), де вони утримуються після взяття їх в полон, до таборів для тримання військовополонених або дільниць для тримання військовополонених; поводження з військовополоненими в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; забезпечення дотримання комендантської години в гарнізонах; охорони військових об'єктів, військових містечок та їх населення, сприяння його евакуації; відновлення та підтримання порядку і дисципліни у військових частинах; контролю за рухом транспортних засобів і перевезенням вантажів Збройних Сил України. Забороняється покладати на Службу правопорядку завдання, не передбачені цим Законом. Ніякі виняткові обставини або накази чи розпорядження посадових осіб не можуть бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності військовослужбовців Служби правопорядку.
У Постанові Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» зазначено: «На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022р. №64 Про введення воєнного стану в Україні та №69 Про загальну мобілізацію Кабінет Міністрів України постановляє: 1.Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально- виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. ... 2-1.Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів. ...».
Протилежного відповідачем не доведено.
Стосовно твердження відповідача щодо ненадання позивачем належних документів суд виходить з наступного.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.
Відповідно до пункту 1 окремого доручення Міністра оборони України №912/з/29 від 23.06.2022 (далі - окреме доручення №912/з/29, яке почало діяти з 01.06.2022) застосовувався такий порядок та умови виплати додаткової винагороди:
"1. Під терміном безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях... слід розуміти виконання військовослужбовцем:
бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;".
Пунктом 3 окремого доручення №912/з/29 встановлено, що документальним підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях є: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій;
рапорт командира підрозділу про участь кожного військовослужбовця у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань) завдань.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.
Абзац 1-3 пункту 4 окремого доручення №912/з/29 доручено керівникам органів військового управління, штабів угрупувань військ (сил), штабів тактичних груп, командирам військових частин (установ, навчальних закладів), що входять до складу діючих угруповань військ (сил) оборони держави, до яких відряджені військовослужбовці, щомісячно до 5 числа повідомляти органи військового управління, військові частини (установи, навчальні заклади) за місцем штатної служби цих військовослужбовців про дні безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах за минулий місяць за формою, наведеною в додатку №1 до цього доручення.
У разі, якщо військовослужбовці були відряджені до військових частин (установ), що входять до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави з однієї військової частини, то безпосередня участь у бойових діях цих військовослужбовців може підтверджуватися однією довідкою з відображенням в ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця за формою, наведеною у додатку №2 до цього доручення.
З огляду на те, що позивач був відряджений до оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відповідно, безпосередня участь у бойових діях цих військовослужбовців підтверджується однією довідкою з відображенням в ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця за формою, наведеною у додатку №2 до цього доручення.
Судом враховано надані довідки та встановлено, що вони видавалися у період з травня, частково за червень та з липня по жовтень 2022 року, тобто відповідно до окремого доручення №912/з/29 та містять терміни безпосередньої участі у бойових діях, посилання на накази та рапорти командирів, як це передбачено додатком №2 окремого доручення №912/з/29.
На думку суду, наданими документами підтверджено проходження позивачем служби та того, що характер її проходження підпадає під наведене у Постанові Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» - «... беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів ...».
Враховуючи вище наведені висновки, суд вважає, що позивачу додаткова винагорода, у спірні періоди, яка визначена постановою КМУ від 28.02.2022 №168 мала виплачуватись у розмірі 100000 грн.
У листі відповідача, який наявний у матеріалах справи а також згідно відзиву вбачається, що відповідачу відомо про існування вказаних Довідок, але відповідач вважає, що такі довідки не є належним підтвердженням факту того, що позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, тобто підтверджено, що відповідачу відомо про наявність таких довідок, а відтак, дії відповідача щодо невиплати позивачу додаткової винагороди протиправними.
Що стосується виплати додаткової винагороди за період з 01.06.2022 по 17.06.2022, то суд вважає, що у задоволені цих вимог належить відмовити у зв'язку з тим, що позивачу було виплачено таку додаткову винагороду за вказаний час згідно довідки від 14.09.2023 № 1025, що також підтверджує відповідач у відзиві на позовну заяву.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, а інші судові витрати за матеріали справи відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати у повному обсязі ОСОБА_1 , додаткової винагороди на період дії воєнного стану за період часу з 01 по 31 травня 2022 року, з 18 по 30 червня 2022 року, з 01 по 31 липня 2022 року, 01 по 31 серпня 2022 року, з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року включно.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати (встановити) та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду у розрахунку 100000,00 грн. на місяць пропорційно часу безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за періоди з 01 по 31 травня 2022 року, з 18 по 30 червня 2022 року, з 01 по 31 липня 2022 року, 01 по 31 серпня 2022 року, з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року включно.
В іншій частині позовних вимог відмовити - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Стрельнікова