Рішення від 06.10.2023 по справі 140/11841/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2023 року ЛуцькСправа № 140/11841/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ”Волинська Бізнес-Мережа” до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю ”Волинська Бізнес-Мережа” звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 08.02.2023 року №000413-09.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем отримано рішення про застосування фінансових санкцій від 08.02.2023 року №000413-09, яким відповідно до абз.20 ч.2 ст.17 Закону України ”Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” застосовано до товариства фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17 000, 00 грн.

Правовою підставою для його прийняття став акт перевірки від 30.12.2022 за №03/10568/09-01/39356894 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах та пальним, за висновками якого Головним управлінням ДПС у Волинській області встановлено порушення позивачем вимог статті 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” та постанови КМУ від 27.12.2010 №1251 “Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах” - реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку.

Позивач не погоджується з висновками контролюючого органу та винесеним рішенням про застосування фінансових санкцій, оскільки позивач наголошує, що в даному випадку мала місце реалізація одного й того ж вина «Ізабелла» червоного напівсолодкого з акцизною маркою AAKG364977, внаслідок його реалізації на розлив через реєстратор розрахункових операцій проходить одна акцизна марка, а тому у фіскальних чеках наявні однакові реквізити марки акцизного податку, а тому будь-які порушення в цьому відсутні.

Крім того, перевіряючими не встановлено фактів реалізації алкогольної продукції без марок акцизного податку, і висновків про факт реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку в акті перевірки немає. Тобто зазначена у рішенні про застосування фінансових санкцій підстава застосування фінансових санкцій - реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка актом перевірки не встановлювалась, відповідно, рішення про застосування фінансових санкцій не грунтується на акті фактичної перевірки і не підтверджується жодними доказами, а зроблено на основі припущень.

Зважаючи на вищевказане, вважає, що ТОВ ”Волинська Бізнес-Мережа” не порушено вимог статті 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” та постанови КМУ від 27.12.2010 №1251 “Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах” - реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку, а тому рішення Головного управління ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 08.02.2023 року №000413-09 є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене, просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 31.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечує проти позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що під час проведення фактичної перевірки, а саме перевіркою контрольних стрічок РРО наданих до перегляду, встановлено, що через РРО із фіскальним номером 3000941301 реалізовано вино “Ізабелла червоне н/с” 1 л, вино “Ла перла Бьянка біле н/с” 1 л., вино “Шардоне столове біле сухе” 1 Д, 14 разів на суму 926,0 грн. в період з 17.11.2021 по 22.04.2022 з однією маркою акцизного податку серія ААКG364977 відповідно до фіскальних чеків, перелік яких наведено в додатку №1 до акта перевірки, чим порушено ст.11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”.

Оскільки в ході проведення перевірки встановлено реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку, чим порушено вимоги ст.11 Закону №481, а тому у задоволенні позову просить відмовити повністю.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення на підставі наведених доказів учасників справи, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що 29.12.2022 працівниками ГУ ДПС у Волинській області на підставі наказу Головного управління ДПС у Волинській області від 01.06.2022 №3256-п “Про проведення фактичної перевірки СГ ТзОВ ”Волинська Бізнес-Мережа””, направлень на перевірку від 01.06.2022 №3785, 3784, 3783 проведено фактичну перевірку магазину “Улюблений продукт”, що знаходиться за адресою: с. Забороль, вул. Володимирська, 9Д, Луцький район, де здійснює торгівельну Товариство з обмеженою відповідальністю “Волинська Бізнес-Мережа”, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 30.12.2022 року №03/10568/09-01/39356894.

Під час проведення фактичної перевірки, працівниками ГУ ДПС у Волинській області перевіркою контрольних стрічок РРО наданих до перегляду, встановлено, що через РРО із фіскальним номером 3000941301 реалізовано вино “Ізабелла червоне н/с” 1 л, вино “Ла перла Бьянка біле н/с” 1 л., вино “Шардоне столове біле сухе” 1 Д, 14 разів на суму 926,0 грн. в період з 17.11.2021 по 22.04.2022 з однією маркою акцизного податку серія ААКG364977 відповідно до фіскальних чеків, перелік яких наведено в додатку №1 до акта перевірки, чим порушено ст.11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”.

Таким чином, перевіркою встановлено порушення вимог ст.11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” - реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку.

За результатами розгляду акта перевірки від 30.12.2022 року №03/10568/09-01/39356894, ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 08.02.2023 №000413-09, згідно з яким застосовано до ТОВ ”Волинська Бізнес-Мережа” фінансові санкції у сумі 17 000 грн. за реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

ТОВ ”Волинська Бізнес-Мережа” з даним рішенням про застосування фінансових санкцій не погодилось і оскаржило його до Державної податкової служби України.

За результатами розгляду скарги на рішення про застосування фінансових санкцій ДПС України було прийнято рішення про результати розгляду скарги від 26.04.2023, яким в задоволені скарги позивача було відмовлено.

Вважаючи рішення контролюючого органу про застосування штрафних санкцій протиправним, ТОВ ”Волинська Бізнес-Мережа” звернулося із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормативно-правовим актом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон №481/95-ВР, частиною 1 статті 17 якого визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом - сирцем виноградним, спиртом - сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу 15 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкція у вигляді штрафу у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими акцизними марками акцизного податку у розмірі 200 відсотків вартості товарів, але не менше 17000 грн.

Статтею 11 Закону №481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до підпункту 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 ПК України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється (пункт 226.6 статті 226 ПК України).

Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (пункт 226.3 статті 226 ПК України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251 затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів (Положення №1251).

Пунктом 5 Положення №1251 визначено, що на кожну марку наносяться такі реквізити, зокрема індекс регіону України (згідно з додатком), що відповідає місцезнаходженню виробника продукції, позначений двома цифрами (для маркування вітчизняної продукції), серія чотирьох літер і шестизначний номер, два двозначних числа (місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв) або двозначне та однозначне числа (рік і квартал у якому вироблено марки для тютюнових виробів) через скісну риску та сума акцизного податку (для алкогольних напоїв), сплаченого за одиницю продукції, з точністю тисячного знака, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

Маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції (пункт 20 Положення №1251).

Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знаку, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставки акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження: пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачено абзацом 7 пункту 5 цього Положення; наявність відкритого надриву з краю марки, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив - 4х10 міліметрів: горизонтальний - 4х20 міліметрів; діагональний-4x18 міліметрів (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція); пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів; відсутність кута марки площею більше ніж 150 кв. міліметрів, довжина меншої сторони якого становить більше ніж 10 міліметрів.

Вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.(пункт 226.9 статті 226 ПК України).

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується позивачем, перевіркою контрольних стрічок РРО наданих працівникам ГУ ДПС у Волинській області до перегляду під час перевірки, встановлено, що через РРО із фіскальним номером 3000941301 реалізовано вино “Ізабелла червоне н/с” 1 л, вино “Ла перла Бьянка біле н/с” 1 л., вино “Шардоне столове біле сухе” 1 Д, 14 разів на суму 926,0 грн. в період з 17.11.2021 по 22.04.2022 з однією маркою акцизного податку серія ААКG364977 відповідно до фіскальних чеків, перелік яких наведено в додатку №1 до акта перевірки.

Суд не бере до уваги твердження представника позивача про те, що в даному випадку мала місце реалізація на розлив одного й того ж вина з акцизною маркою AAKG364977, а тому у фіскальних чеках наявні однакові реквізити марки акцизного податку, оскільки письмових доказів, зокрема, пояснень продавців, покупців чи інших доказів, які б підтверджували дані обставини матеріали справи не містять, а відтак позивачем не спростовано порушення ст.11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”.

Водночас, суд звертає увагу на те, що долучені позивачем до матеріалів справи видаткові накладні від 18.05.2021 №310066, від 29.03.2022 №544323, від 06.09.2022 №626725 лише стверджують факт придбання ТОВ ”Волинська Бізнес-Мережа” певного виду товару, а не факт його реалізації, і тим більше того як він реалізовувався.

Таким чином, суд погоджується з позицією податкового органу, що перевіркою встановлено порушення вимог ст.11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” - реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку.

Враховуючи зазначені встановлені фактичні обставини у даній справі, суд погоджується з висновками контролюючого органу про порушення позивачем ст.11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”, а відтак про правомірність застосування до платника штрафної санкції у розмірі 17000,00 грн згідно рішення про застосування штрафної санкції від 08.02.2023 року №000413-09.

Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у частини 2 статті 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування своїх дій, і довів правомірність винесення спірного рішення про застосування штрафних санкцій.

Відтак, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення від 08.02.2023 року №000413-09 про застосування фінансових санкцій у сумі 17 000,00 грн є правомірним і таким, що не підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю ”Волинська Бізнес-Мережа” до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю ”Волинська Бізнес-Мережа” (Код ЄДРПОУ 39356894; адреса 43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Набережна, 2, прим. 149).

Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (Код ЄДРПОУ 44106679, 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4).

Суддя Ю.Ю. Сорока