ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2023 року ЛуцькСправа № 140/27962/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ України у Волинській області, позивач) звернулось до суду із позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови державного виконавця від 29.08.2023 про накладення штрафу в розмірі 5 100 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) 29.08.2023 винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 5100 грн у виконавчому провадженні №71122818.
Позивач не погоджується із вказаною постановою, вважає її незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки листом ГУПФУ у Волинській області від 18.07.2023 №0300-0306-5/41041 повідомлено державного виконавця про те, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 у справі №140/14292/21 виконане в добровільному порядку, здійснено нарахування підвищення до пенсії ОСОБА_1 за період з 23.05.2021 по 30.04.2023 в сумі 105 738 грн 06 коп. Також зазначено, що виплата заборгованості буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету; з 01.05.2023 виплата підвищення до пенсії здійснюється щомісячно разом з основною пенсією.
Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII) встановлена відповідальність боржника за невиконання рішення суду. Оскільки про виконання вище зазначеного рішення суду, державний виконавець був повідомлений листами ГУ ПФУ у Волинській області від 11.04.2023 та від 18.07.2023, відтак вважає, що станом на 29.08.2023 у державного виконавця були відсутні правові підстави для винесення постанови про накладення штрафу.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.09.2023 відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін з урахуванням параграфу 2 глави 11 розділу II КАС України. Судове засідання призначено на 11:30 05 жовтня 2023 року.
Відзив на позов до суду не надходив.
В судове засідання 05.10.2023 представники учасників справи не прибули, хоча належними чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, про причини неприбуття суд не повідомили.
Враховуючи особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, зокрема передбаченої частиною 7 статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень частини 2 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій (частина 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до положень частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 27.02.2023 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Турчинським В.Є. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №71122818 на виконання виконавчого листа Волинського окружного адміністративного суду №8954/2022 від 10.08.2022 у справі №140/14292/21 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 23 травня 2021 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).
10.07.2023 відповідачем надіслано ГУ ПФУ у Волинській області вимогу державного виконавця про термінове вжиття вичерпних заходів щодо виконання рішення суду та надання інформації про стан виконання виконавчого провадження.
Листом від 18.07.2023 №0300-0306-5/41041 позивачем повідомлено державного виконавця про те, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 у справі №140/14292/21 виконане в добровільному порядку, здійснено нарахування підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-ХІІ, за період з 23.05.2021 по 30.04.2023 в сумі 105 738 грн 06 коп., а виплата нарахованих коштів буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. У вказаному листі ГУ ПФУ у Волинській області зазначило, що на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону №1404-VIII, у зв'язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом №8954/2022 постанови про відкриття виконавчого провадження №71122818 від 10.08.2022 підлягає закінченню.
29.08.2023 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Турчинським В.Є. винесено постанову про накладення штрафу ВП №71122818, відповідно до якої за невиконання рішення суду наклав на боржника ГУ ПФУ у Волинській області штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн.
Вказана постанова мотивована, тим, що з матеріалів виконавчого провадження вбачається, що рішення суду залишається не виконаним, а також згідно заяви стягувача перерахунок та виплата пенсії ГУ ПФУ у Волинській області на виконання рішення суду не проведено.
Постанова про накладення штрафу від 29.08.2023 була направлена позивачу згідно із супровідним листом від 29.08.2023 №24095 та надійшла до ГУ ПФУ у Волинській області 01.09.2023 вх.№8668/14, а відтак, адміністративний позов подано в строк, передбачений статтею 287 КАС України - 08.09.2023.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі частинами першою, другою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами частин другої, четвертої статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із частиною шостою статті 26 Закону № 1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Частиною першою статті 63 Закону № 1404-VIII визначено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).
Відповідно до частин першої, другої статті 75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.
Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
При цьому, визначальною умовою для накладення зазначеного штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.
У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Отже, аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону № 1404-VIII.
Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Зі змісту оскаржуваної постанови від 29.08.2023 у виконавчому провадженні №71122818 слідує, що підставою для накладення на боржника ГУ ПФУ у Волинській області штрафу у розмірі 5 100 грн стало те, що рішення суду залишається не виконаним, а також згідно заяви стягувача перерахунок та виплата пенсії ГУ ПФУ у Волинській області згідно рішення суду не проведено.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 27.09.2023 було витребувано у відповідача виконавче провадження №71122818 (або належним чином засвідчені копії) у строк до 03.10.2023.
Відповідач матеріалів виконавчого провадження №71122818 суду не надав, як і не надав заяви стягувача про те, що перерахунку та виплати пенсії ГУ ПФУ у Волинській області згідно рішення суду взагалі не було проведено.
Водночас, суд бере до уваги, що на вимогу державного виконавця від 10.07.2023 №19464, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 18.07.2023 №0300-0306-5/41041 позивачем повідомлено державного виконавця про те, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 у справі №140/14292/21 виконане в добровільному порядку, здійснено нарахування підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-ХІІ, за період з 23.05.2021 по 30.04.2023 в сумі 105 738 грн 06 коп.; виплата нарахованих коштів буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету; з 01.05.2023 виплата доплати до пенсії ОСОБА_1 буде здійснюватись щомісячно разом з основною пенсією. Також на підтвердження вказаних вище обставин позивач надав відповідачу довідку про розрахунок боргу та розпорядження про перерахунок пенсії №907080130520.
Як вбачається з розпорядження про перерахунок пенсії №907080130520, на виконання рішення суду від 17.01.2022 у справі №140/14292/21 ГУ ПФУ у Волинській області проведено нарахування ОСОБА_1 з 23.05.2021 підвищення до пенсії відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.01.2023 загальний розмір пенсійної виплати складає 7 279,65 грн, в т.ч. доплата по статті 39 вказаного Закону від прожиткового мінімуму в сумі 4 540 грн, при цьому, суд звертає увагу на те, що така доплата встановлена щомісячно без обмеження будь-яким строком.
01.01.2017 набрав чинності Закон України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України2 (далі - Закон №1774-VIII) та за змістом пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року.
Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 11.12.2019 у зразковій справі № 240/4946/18, щодо застосування норм права, а саме пункту 3 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 1774-VIII, після набрання чинності цим Законом положення нормативно-правових актів щодо обчислення виплат у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 04.11.2020 у справі № 200/9195/19-а підтримала такий підхід до застосування положень Закону № 1774-VIII, у пункті 88 постанови дійшла висновку, що унаслідок уведених Законом № 1774-VIII змін була змінена розрахункова величина з мінімальної заробітної плати на прожитковий мінімум, яка стала застосовуватися для обчислення всіх виплат, де раніше застосовувалася як розрахункова величина мінімальна заробітна плата, а також для обчислення інших платежів та санкцій.
З урахуванням вищенаведеного суд зазначає, що станом на день винесення оскаржуваної у даній справі постанови про накладення штрафу у державного виконавця була наявна інформація та документальне її підтвердження про стан виконання боржником рішення суду 17.01.2022 у справі №140/14292/21, а саме про нарахування стягувачу підвищення до пенсії за період з 23.05.2021 по 30.04.2023 в сумі 105 738 грн 06 коп. та про виплату їй з 01.05.2023 щомісячно без обмеження будь-яким строком такого підвищення.
При цьому, в оскаржуваній постанові від 29.08.2023 про накладення штрафу, не зазначено, в чому саме полягає невиконання боржником - ГУ ПФУ у Волинській області рішення суду 17.01.2022 у справі №140/14292/21, що свідчить про те, що така постанова є невмотивованою та необґрунтованою.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем під час розгляду справи не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності підстав для застосування до ГУ ПФУ у Волинській області штрафу за невиконання рішення суду, у той час як матеріали справи свідчать про те, що позивачем (боржником у виконавчому провадженні №71122818) рішення суду виконано частково, а саме проведено нарахування стягувачу з 23.05.2021 по 30.04.2023 підвищення до пенсії відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 105 738 грн 06 коп. та з 01.05.2023 виплата такого підвищення здійснюється щомісячно без обмеження будь-яким строком.
За наведених вище підстав та виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги про скасування оскаржуваної постанови підлягають до задоволення шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправною та скасування судом постанови головного державного виконавця Відділу ПВР УЗПВР у Волинській області Турчинського В. Є. від 29.08.2023 у виконавчому провадженні №71122818 про накладення штрафу.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 2 684 грн, що був сплачений згідно платіжної інструкції від 12.09.2023 №1997.
Керуючись статтями 229, 243 - 246, 268, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Турчинського В. Є. від 29.08.2023 у виконавчому провадженні №71122818 про накладення штрафу в розмірі 5 100 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (43016, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Володимирська, 1, код ЄДРПОУ 43316386)
Суддя В.В. Дмитрук