ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 568/1348/23
Провадження № 3/568/739/23
05 жовтня 2023 р. м. Радивилів
Суддя Радивилівського районного суду Рівненської області Троцюк В.О., розглянувши адміністративну справу, матеріали якої надійшли від відділу організації несення служби в Дубенському районі Управління патрульної поліції в Рівненській області Департаменту патрульної поліціїпро притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Радивилівським РВ УМВС України в Рівненській області 21.01.1998 року, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
(права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України ОСОБА_1 роз'яснені),
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ №602721 від 07.09.2023 року гр. ОСОБА_1 07.09.2023 року о 00 год. 09 хв. в АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру в сім'ї, а саме залякував дітей, кидався різними предметами, висловлювався нецензурною лайкою стосовно своєї дружини та дітей, а саме ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному та психічному здоров'ю потерпілих.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, вказав що подія була 06.09.2023 року о 17 год. після чого на нього був складений протокол про вчинення домашнього насильства. Також поліцейськими було винесено тимчасовий заборонний припис. 07.09.2023 року о 00 год. він приїхав до будинку, щоб взяти свої речі. Дружина, знаючи про те, що йому заборонили знаходитись в будинку протягом 10 діб, знову викликала поліцію. І працівниками поліції, що приїхали на виклик, знову склали протокол по тій події, яка відбулась 06.09.2023 року.
Допитана в судовому засіданні потерпіла ОСОБА_2 , суду пояснила, дійсно 06.09.2023 року о 17 год. її чоловік вчинив домашнє насильство, приїжджали працівники поліції, склали протокол на чоловіка, винесли заборонний припис. Через деякий час, після опівночі, чоловік повернувся додому, тому вона викликала знову поліцію. На даний час вони примирились, чоловік проводить себе належним чином, сімейних сварок не влаштовує. Просить не притягати його до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного.
Стаття 9 КУпАПпередбачає, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена відповідальність. Склад адміністративного правопорушення складає: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона.
Так, відповідно до диспозиції ч. 1ст. 173-2 КУпАП, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Склад правопорушення - сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення і є підставою для притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності. Об'єктивна сторона правопорушення - це сукупність ознак, що характеризують зовнішню сторону складу правопорушення, тобто об'єктивні ознаки зовнішнього прояву правопорушення й об'єктивних умов його здійснення.
Об'єктивна сторона вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі виражається в умисному вчиненні будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно ізст. 3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству'дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється на таких осіб: подружжя; колишнє подружжя; мати (батько) або діти одного з подружжя (колишнього подружжя) та інший з подружжя (колишнього подружжя); особи, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхні батьки та діти; особи, які мають спільну дитину (дітей); батьки (мати, батько) і дитина (діти); та ін.
Відповідно до п.3 ч.1ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству'домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
У відповідності зіст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно дост. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно дост. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі, тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, у тому числі, тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихст. 255 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 06 вересня 2023 року серії ВАВ № 601759, ОСОБА_1 06.09.2023 року приблизно о 17 годині 00 хвилин по місцю свого проживання в АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру, а саме залякував дітей, кидався різними предметами, висловлювався нецензурними словами, стосовно дружини ОСОБА_2 , дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному чи психологічному здоров'ю потерпілих.
Крім цього, судом встановлено, що до протоколу про адміністративне правопорушення від 07 вересня 2023 року серії ВАВ №602721 долучено копію термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА №170924 від 07 вересня 2023 року, винесеного стосовно ОСОБА_1 , відповідно до якого останньому заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою - ОСОБА_2 строком на 10 діб з 02 год. 30 хв. 07.09.2023 до 02 год. 30 хв. 17.09.2023.
У зв'язку із винесенням стосовно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №601759 від 06.09.2023 року та тимчасового заборонного припису, суд зазначає, що відповідно до принципу юридичної відповідальності "non bis in idem" особа не може бути притягнута до юридичної відповідальності за одне й те саме правопорушення.
Цей принцип закріплено в ст.61 Конституції України, згідно з якою ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Стаття 4 Протоколу № 7 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод гарантує, що нікого не може бути вдруге притягнуто до суду або покарано в порядку кримінального провадження під юрисдикцією однієї і тієї самої держави за правопорушення, за яке його вже було остаточно виправдано або засуджено відповідно до закону та кримінальної процедури цієї держави.
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Ігор Тарасов проти України" зазначив, що ст. 4 Протоколу 7 слід розуміти як заборону кримінального переслідування або судового розгляду у справі щодо другого "правопорушення", якщо вони витікають з ідентичних, або по суті одних і тих самих фактів (одне й те саме місце, однин і той самий час, та сама поведінка особи). Високий суд констатував порушення ст. 4 Протоколу 7 у зв'язку з притягненням особи до кримінальної відповідальності після накладення на неї адміністративного стягнення фактично за те саме діяння
Оскільки судом встановлено, що за вчинені дії ОСОБА_1 , які мали місце 06 вересня 2023 року складено протокол про адміністративне правопорушення та терміновий заборонний припис із забороною в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою ОСОБА_2 строком на 10 діб, то притягнення останньої до адміністративної відповідальності за ці ж дії, є порушенням принципу "non bis in idem". А відтак на думку суду, ОСОБА_1 не підлягає повторному притягненню за вчинення домашнього насильства 06 вересня 2023 року.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутністі події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а тому дана справа підлягає закриттю на підставі п. 1ст. 247 КУпАП - за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Статтею 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Враховуючи, що на ОСОБА_1 адміністративне стягнення не може бути накладене за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, судовий збір у провадженні за даною справою також не підлягає стягненню з останнього.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст.221, п.1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП та відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Радивилівський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя В.О. Троцюк