Дата документу 18.09.2023Справа № 554/8269/23
Провадження № 3/554/2879/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2023 року м. Полтава
Суддя Октябрського районного суду м.Полтава Січиокно Т.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Полтави, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИЛА:
згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №376460 від 02.09.2023 року, 02 вересня 2023 року, о 00 годині 40 хвилини, ОСОБА_1 , керував транспортним засобом марки «Chevrolet Captiva» по вулиці Івана Мазепи,45 в м.Полтава, без спеціально виданої перепустки, на вулиці, де запроваджено комендантську годину з 00:00 год. до 04:00 год., а відтак вчинив злісну непокору законному розпорядженню Полтавської ОВА №196 від 04.04.2023 року, всупереч абз. 2 п.8 Постанови КМУ №573 від 08.07.2020 року.
У судове засідання ОСОБА_1 з'явився, вину визнав.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, приходжу до такого висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 185 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Об'єктивна сторона указаного правопорушення виписана чітко та не дає підстав для її розширеного тлумачення.
Права працівника поліції встановлено Законом України «Про національну поліцію», який, зокрема встановлює право працівника поліції вимагати від громадян і службових осіб, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень та дій, що перешкоджають здійсненню повноважень поліції, виносити на місці усне попередження особам, які допустили малозначні адміністративні порушення, а в разі невиконання зазначених вимог застосовувати передбачені цим Законом заходи примусу, а також інші права в межах його компетенції. Права членів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону визначено у Законі України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» від 22.06.2000 р. № 1835. Права військовослужбовців у сфері підтримання громадського порядку визначено у Законі України «Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України» від 24.03.1999 р. № 550-ХІV.
Військовослужбовцями є громадяни України, які проходять дійсну військову службу у складі Збройних сил України та інших військ відповідно до Закону України. Усі військовослужбовці мають відповідні військові звання, користуються всією повнотою соціально-економічних, політичних та особистих прав і свобод, виконують обов'язки громадян України, передбачені Конституцією України. Права й обов'язки військовослужбовців, які випливають з умов військової служби, визначені Законами України, військовими статутами, інструкціями, положеннями, а також наказами командирів і начальників. Військовослужбовці перебувають на державному утриманні (грошовому і натуральному продовольчому забезпеченні).
Матеріали справи, вочевидь, не містять жодних доказів, що голова Полтавської ОВА, який видав розпорядження № 196 від 04.04.2023 року, зазначене у протоколі про адміністративне правопорушення, є військовослужбовцем, має військове звання, несе обов'язки за військовими статутами, перебуває на державному утриманні, тощо.
Не вказано у матеріалах справи й про те, що останній є поліцейським чи членом громадського формування з охорони громадського порядку.
Відтак, протокол про адміністративне правопорушення не містить посилання на основоположні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП.
Суд зазначає, що комендантська година - необхідний захід безпеки в умовах воєнного стану, який полягає в обмеженні пересування для всіх громадян, за винятком тих, хто задіяний в конкретних завданнях на місцевості. Забороняється перебувати на вулиці та в громадських місцях під час комендантської години. Виключення - особи, яким надано таке право, що засвідчується перепусткою, або особи, які мають відповідне посвідчення.
Відповідальність за порушення комендантської години наразі не передбачена, адже метою комендантської години є мінімізація цивільних осіб в публічних місцях для підвищення рівня безпеки. Комендантська година є юридичною підставою для перевірки документів, зупинки автомобіля, затримання тощо.
Проєктом Закону №7356 від 09.05.2022 р. пропонувалося встановити відповідальність за порушення комендантської години шляхом доповнення КУпАП ст. 210-2 «Порушення встановлених обмежень в умовах дії воєнного стану». Однак такий Закон на даний час не ухвалено, що відповідає волі законодавця.
Суд наголошує, що кваліфікація адміністративних правопорушень - це точна адміністративно-правова оцінка конкретного суспільно-шкідливого діяння. Вона полягає у встановленій відповідності між абсолютними ознаками суспільно-шкідливого діяння і ознаками, передбаченими в нормах адміністративного закону. Визначальною рисою кваліфікації є її точність.
У відповідності до ч.1, 2, 3 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Виходячи з указаних вимог та основоположного принципу nullum crimen, nulla poena sine lege, заборонено кваліфікувати як правопорушення діяння, які на момент їх вчинення не були адміністративно караними, закон про адміністративне правопорушення не можна тлумачити широко, на шкоду особі, що притягається до відповідальності, наприклад за аналогією. Застосування аналогії заборонено й для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Враховуючи викладені обставини, підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП - закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня винесення особою, що притягається до відповідальності, її захисником чи потерпілим.
Суддя Т.О.Січиокно