ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.09.2023 Справа № 914/2833/22
за позовом: Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз”, м. Львів
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Вівівал”, м. Пустомити, Львівська обл.
про стягнення вартості неблікованого об”єму природного газу
Суддя Коссак С.М.
за участі секретаря Волошин Р.Р.
Представники:
Від позивача: Турчиняк Я. - представник;
Від відповідача: Рісна Ю. - представник;
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз”, м. Львів до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Вівівал”, м. Пустомити, Львівська обл. про стягнення вартості неблікованого об”єму природного газу, згідно складеного акту про порушення від 11.11.2021 року №000549, в розмірі 190 350,00грн.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 10.11.2022р. позов залишено без руху, позивачу встановлено строк для виправлення виявлених недоліків.
29.11.2022 року від позивача через канцелярію суду подано заяву за вх.№24503/22 про усунення недоліків позовної заяви, надано документи згідно вказаного додатку та додано докази надіслання заяви з додатками відповідачу у справі.
Ухвалою суду від 05.12.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та розгляд справи по суті призначено на 22.12.2022 року на 10год. 45хв.
Рух справи відображено в ухвалах суду.
Ухвалою суду від 16.02.2023 року, враховуючи клопотання позивача та відповідача, суд ухвалив перейти до розгляду справи №914/2833/22 у загальному позовному провадженні та призначив підготовче засідання у справі на 02.03.23 о 10:50 год.
Відповідачем 15.02.2023 року подано клопотання за вх.3655/23 про призначення експертизи. Ухвалою суду від 02.03.2023 року у задоволенні клопотання про проведення судової експертизи у справі №914/2833/22 відмовлено.
Представник відповідача просив викликати у судове засідання та допитати як свідків Лабу І., ОСОБА_1 , ОСОБА_2 . Це клопотання судом відхилено у зв'язку з порушенням ст.80, 88 ГПК України.
У судове засідання 04.05.2023 року позивач та відповідач з'явився, не заперечили щодо закриття підготовчого засідання та призначення розгляд справи по суті.
Представником відповідача подано до суду клопотання за вх.№1052/23 про зупинення провадження у даній справі до вирішення іншої справи, яке відхилено у зв'язку з необгрунтованістю та безпідставністю.
У зв'язку з виконанням завдань підготовчого засідання, визначених ст.185 ГПК України, суд ухвалою суду від 04.05.2023 року закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.
У судовому засіданні 28.09.23 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Аргументи учасників справи
Правова позиція позивача
11.11.2021 року за адресою Львівська обл., м. Пустомити. вул. Фабрична, 19 працівниками АТ “Львівгаз” складено акт про порушення від 11.11.2021 р. № 000549, в якому зазначено пошкодження ЗВТ (лічильника газу) та його роботу е позаштатному режимі, внаслідок чого відбулась витрата (споживання) природного газу в об'ємі 1577.58 метрів кубчних. Акт підписано представником Споживача, однак в Акті зазначено, що споживач своєї вини не визнає.
Відповідач порушив умови договору - допустив несанкціонований відбір природного газу.
Несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу (Пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ).
Власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, (п.5 Глави 5 Розділу X КГРС).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (абз. 1 п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС).
За результатами засідання 14.12.2021 р. Комісія прийняла рішення про задоволення акту про порушення, що підтверджується Витягом з протоколу засідання комісії.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (абз. 1 п.12 глави 5 розділу XI КГРС).
Після задоволення акту про порушення АТ “.Львівгаз” направило Відповідачу супровідним листом рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого об'єму) разом із актом- розрахунком необлікованого об'єму природного газу, який відповідачем не оплачено.
Просить позов задоволити.
Правова позиція відповідача
У задоволені позову просить відмовити. Зокрема, зазначає, що виходячи зі змісту Кодексу газорозподільних систем, передумовою виникнення обов'язку відповідача зі здійснення оплати є, зокрема, своєчасне надання відповідачу позивачем окремого платіжного рахунку Оператора ГРМ разом із супровідним листом.
Звертає увагу суду, що склад Комісії з розгляду актів про порушення, який приймав рішення про задоволення акта про порушення № 000549 від 11.11.2021 року не відповідав вимогам, встановленим пунктом 9 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРС.
Так, згідно даних витягу з протоколу № № 31/12 від 14.12.2021 р., яким оформлено рішення Комісії про задоволення акта про порушення № 000549 від 11.11.2021 року, до складу комісії входили: Марк Орищак - провідний фахівець відділу з продажів (секретар комісії); Оксана Дуць - головний фахівець з фінансово-економічної безпеки; Юрій Черніков - інженер з метрології; Неля Булат - юрист (головний юрисконсульт АО Правовий Альянс).
Також відповідачем було направлено позивачу Повідомлення від 09.11.21 №12 (реєстраційний номер - Сл-25169-79002-1121) за вих №12 від 09.11.2021 р. про направлення представника АТ «Львівгаз» на комерційний ВОГ для зняття лічильника газу на позачергову повірку. Відтак не вважає, що ним порушено Кодекс ГРС.
Обставини, встановлені судом
Відповідач приєднався до умов договору розподілу природного газу на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 (надалі - Договір розподілу). Приєднання здійснено у формі підписання Заяви-приєднання №09421ЗFBOPDP016.
Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви- приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Договір розподілу регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки АТ “Львівгаз” обсягів природного газу до об'єкту споживача а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п.1.1. Розділу І договору розподілу).
Відповідно до пп.5 п. 7.4. Розділу 7 договору розподілу споживач зобов'язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Відповідно до п.8.1 Розділу. 8 Договору розподілу за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.
Відповідно до пп.7 п. 7.4. Розділу. 7 Договору, споживач зобов'язується: дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
11.11.21 року АТ “Львівгаз” отримано повідомлення від ТОВ “Вівівал” (реєстраційний номер - Сл-25169-79002-1121) за вих №12 від 09.11.2021 р. про направлення представника на комерційний ВОГ для зняття лічильника газу на позачергову повірку та встановлення на його місце підмінного. Ця обставина зафіксована в Акті №1738 технічної перевірки комерційного ВОГ від 11.11.2021.
При введенні комерційного вузла в експлуатацію покази механічного лічильника Курс С-25” заводський номер 10649 у споживача становили 34183,83 м3, які в коректорі ВЕГА-1.01 Р заводський номер 07016 були відображені в обсязі 34183,83 м3 Це підтверджується актом №5963 введення в експлуатація комерційного ВОГ від 03.09.2021 р.
Комерційний облік природного газу спожитого ТОВ “Вівівал” на момент виявлення порушення здійснювався за допомогою комерційного вузла обліку газу, який складався із наступних елементів: Лічильник газу “Курс С-25” заводський номер 10649; Коректор ВЕГА-1.01 Р заводський номер 07016;
Матеріали справи містять копію свідоцтва про повірку ЗВТ від 17.08.2021 року №35/077793, копію свідоцтва про повірку ЗВТ від 28.08.2021 року №558 П-10/21, чинне до 17.08.23, копію протоколу №558 повірки лічильника газу від 28.08.2021, чинне до 28 серпня 2023 року, копію акту №5963 введення в експлуатацію комерційного ВОГ, копія звіту за період з 01.11.2021 р. по 11.11.2021 р., копія добового звіту споживача.
Матеріали справи містять також Акт №5963 введення в експлуатацію комерційного ВОГ від 03.09.2021.
Того самого числа, 11.11.2021 представниками позивача складено Акт про порушення №LV 000549. В цьому Акті зазначено про порушення Розділу XI Глави 2 п.3 п.п.3 Кодексу ГРС - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
В Акті про порушення № LV 000549 від 11 листопада 2021 року складеного головним фахівцем ВЕБ Бойком Ігорем Михайловичем (посвідчення №6343) та інженером з метрології Пукало Іваном Степановичем (посвідчення №4616) за адресою: м. Пустомити, вул. Фабрична, 19 виявлено розбіжність між показниками лічильника (40 650,88 м3) та коректором ВЕГА-1.01 (39 073,3 м3). Різниця складає 1 577,58 м3. З актом про порушення ознайомлений споживач.
Акт про порушення зареєстровано в журналі реєстрації актів про порушення Оператора ГРМ. (п. 13 Глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ).
10.11.2021 р. АТ “Львівгаз” було одержано заяву від ТОВ “Вівівал” про повторний розгляд акту про порушення №009387 від 13.08.2021 р. на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, у зв'язку із чим 16.11.2021 року відбувся повторний розгляд акту про порушення.
14 грудня 2021 р. комісія Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» розглянула акт про порушення № LV 000549 від 11 листопада 2021 року та змінила режим нарахування, а саме: визначила об'єм необлікованого природного газу відповідно до підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС (витяг з протоколу засідання комісії №31/12) та здійснила перерахунок за період з 01 по 11 листопада 2021 року за кількістю газу 5 076,00 м3, вартістю 190 350,00 грн.
Судом встановлено, що Акт про порушення не містить зауважень щодо роботи коректора ВЕГА-1.01 заводський № 07016 (який є частиною ВОГ) та підтвердження, що на момент його складання звіт коректора містив повідомлення про аварійні/діагностичні ситуації (несправності).
Норми права та мотиви суду.
Предметом доказування є встановлення обставин правомірності виявлення порушень несанкціонованого відбору природного газу, фіксування виявленого порушення у відповідному акті, розгляд Акту про порушення № LV 000549 від 11 листопада 2021 повноваженими членами комісії позивача, а відтак законності нарахування та стягнення з відповідача суми вартості необлікованого (донарахованого об'єму) природного газу.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Правовідносини сторін у цій справі виникли з Договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) та регулюються положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРС), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 за №1379/27824, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРС порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.
Згідно з абзацом першим пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРС фактичний об'єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об'єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.
При цьому, визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору, що передбачено абзацом 1 пункту 1 глави 3 розділу ІХ Кодексу ГРС.
Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ, за положеннями пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.
Абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять, зокрема, перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, а також контрольний огляд вузла обліку. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Відповідно до положень пункту 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ в порядку, визначеному главою 7 розділу X Кодексу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Згідно із пунктом 2 глави 6 розділу Х Кодексу контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
Згідно з пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:
1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;
2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;
3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;
4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;
5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання;
6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.
У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:
1) пошкодження пломб;
2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);
3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу;
4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;
5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;
6) наявність несанкціонованого газопроводу;
7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
Кодексом ГРС диференційовано процедурні питання, у тому числі пов'язані з: 1) визначенням об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу, 2) з наявністю сумнівів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових та 3) з виявленням позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі).
Зокрема, відповідно до глави 2 розділу XI Кодексу ГРС визначено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування.
Змістовний аналіз цієї глави дозволяє сформулювати висновок про те, що ним врегульовано 3 основних групи порушень:
1) порушення споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу (пункт 1 глави 2 розділу XI);
2) порушення, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу (пункт 2 глави 2 розділу XI);
3) порушення (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу (пункт 3 глави 2 розділу XI).
Правові висновки щодо цього питання викладені Верховним Судом у постановах від 13.02.2020 у справі №908/386/19 та від 28.05.2020 у справі № 908/902/19.
Запроваджений у пункті 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно як порушення "не з вини споживача", оскільки, хоча споживач у цих випадках не здійснює несанкціонованого втручання, водночас може виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС охоплює ситуації, які споживач може виявити. Подібну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 02.12.2020 у справі № 906/962/18, від 04.10.2018 у справі №910/5282/17, від 04.03.2020 у справі №910/2929/18, від 18.02.2021 у справі №910/4072/18.
Верховний Суд у постанові від 31.05.2022 р. у справі № 914/954/21 зазначив наступне: «Абзац перший пункту 9 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначає мінімально допустиму кількість представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів, які (вказані представники) входять до складу комісії з розгляду актів про порушення.
Тобто вказана норма Кодексу визначає як мінімальний кількісний склад членів комісії для розгляду акта про порушення, так і її суб'єктний склад (інженерно - технічний персонал та юристи) без конкретизації їх співвідношення, проте із вказівкою на необхідність наявності у складі комісії при розгляді акта про порушення кожного з них.
При цьому формування постійного складу комісії з більшої кількості її членів (більше ніж 3 члени) законом не заборонено, проте зазначене не повинно впливати на дотримання вимоги про суб'єктний склад такої комісії (обов'язкової наявності серед членів комісії при розгляді акта про порушення як представника (ів) інженерно-технічного персоналу, так і юриста (ів)).
Водночас зазначена норма закону не містить заборон та обмежень на участь у засіданні комісії залученого Оператором ГРМ фахівця у галузі права.
При цьому Верховний Суд звертає увагу, що згідно з вимогами пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Отже, кваліфікаційні характеристики особи - члена комісії з розгляду актів про порушення (юриста) мають забезпечувати можливість відповідної оцінки та визначення правомірності актів про порушення, як конкретного виду юридичної роботи, що має виконуватись.
Акт про порушення № LV 000549 від 11.11.2021 по споживачу ТОВ «Вівівал» підписаний секретарем комісії - М. Орищак - провідним фахівцем відділу з продажів, трьома членами комісії - О.Дуць - головний фахівець з фінансово - економічної безпеки, Ю. Черніков - інженер з метрології, Н. Булат - юрист (головний юрисконсульт АО «Правовий Альянс»).
Судом досліджено склад комісії, їх повноваження, що входить до їх трудових обов'язків у АТ «ОГС «Львівгаз» та чи були покладені на них Оператором ГРМ відповідні завдання та обов'язки у межах займаних посад або на умовах сумісництва/суміщення, цивільно-правового чи трудового договору у зв'язку з виконанням роботи у складі комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРС тощо.
З цією метою судом було витребувано у позивача відповідні документи для підтвердження вищенаведеного.
На виконання вимог суду позивачем надано такі документи: копія наказу від 13.03.2020 р. №На-39-0320; копія наказу від 31.08.2020 р. №На-129-1-8; витяг із штатного розпису станом на 14.09.2021 р.; витяг із штатного розпису станом на 16.11.2021 р.; договір про надання правової допомоги між АТ “Львівгаз” та АО “Правовий Альянс».
Із штатного розпису, вбачається, що Юрій Черніков є інженерно-технічними працівниками, а Неля Булат є юрисконсультом АО “Правовий Альянс” - об'єднання, яке надавало правову допомогу Львівгазу на підставі договору.
Матеріали справи містять посадову інструкцію головного фахівця з фінансово-економічної безпеки відділу економічної безпеки. Зокрема, у Розділі 4 посадові обов'язки зазначено: виявляти безоблікове споживання природнього газу, втручання в прилади обліку, незаконні врізки, виконання робіт і надання послуг без оплати та здійснювати заходи спрямовані на забзпечення відшкодування спричинених Товариству збитків (п. 4.11.).
Посадову інструкцію секретаря комісії М. Орищак - провідного фахівця відділу з продажів суду не надано.
Отже, Рішення від 14 грудня 2021 р., оформлене відповідним протоколом комісії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про розгляд Акту про порушення № LV 000549 від 11 листопада 2021 року (витяг з протоколу засідання комісії №31/12), підписане трьома членами комісії з складу інженерно-технічного персоналу та юристів, в межах їх трудових обов'язків у АТ «ОГС «Львівгаз», завдань та обов'язків у межах займаних посад та на умовах сумісництва/суміщення, цивільно-правового чи трудового договору у зв'язку з виконанням роботи у складі комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРС.
Таким чином суд доходить висновку, що склад комісії з розгляду актів про порушення відповідає вимогам пункту 9 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС.
Судом встановлено, що витяги із протоколів комісії з розгляду актів про порушення від 14.09.2021 р. (№19/09) та від 16.11.2021 р. (№47/11) містять печатку Пустомитівського відділення АТ “Львівгаз” “Згідно із оригіналом” із датою засвідчення 06.09.2022 р. Зазначені документи підписано новим секретарем - Соломією Щербою, при тому, що на засіданнях комісій з розгляду актів про порушення 14.09.2021 р. та 16.11.2021 р. секретарем була Софія Витичак. Суд приймає доводи позивача, що Софія Витичак з 03.12.2021 року звільнена з роботи в АТ “Львівгаз” за угодою сторін, тому станом на момент виготовлення витягів - 06.09.2022 р. Софія Витичак не могла підписати документи.
Суд враховує аргументи позивача, що 13.03.2020 р. на підприємстві АТ “Львівгаз” було запроваджено обмежений режим роботи та встановлено протиепідемічні заходи, у зв'язку із поширенням коронавірусної хвороби Covid-19. Дія карантину неодноразово продовжувалася постановами Кабінету Міністрів України, і у зв'язку із цим карантин на нашому підприємстві неодноразово продовжувався наказами голови правління. Тому, станом на 14.09.2021 та 16.11.2021 р. (момент проведення комісії з розгляду актів про порушення по споживачу Вівівал) карантинні обмеження на “Львівгазі” тривали. У зв'язку з цим, споживач отримав запрошення відвідати Пустомитівське відділення АТ “Львівгаз” (81100, м. Пустомити, вул. Шептицького, 22) саме 14.09.2021 року о 13.20 год. та 16.11.2021 р. о 16:20 год., де в віддаленому режимі (за допомогою Skype зв'язку) відбулося дистанційне засідання комісії з розгляду актів про порушення із членами комісії, які були присутні за адресою: м. Львів, вул. Золота, 42, що не заборонено Кодексом ГРС. 14.09.2021 р. в АТ “Львівгаз” відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення, де було прийнято рішення задовольнити акт про порушення №009387 від 13.08.2021 р. 16.11.2021 р. в АТ “Львівгаз” відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення де було прийнято аналогічне рішення.
Пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів); (п.4 Глави 1 Розділу 1 КГРС).
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу в розумінні Кодексу ГРМ являє собою не лише втручання безпосередньо в роботу ЗВТ/лічильника газу наприклад, шляхом впливу та/або пошкодження лічильного (облікового) механізму і т.п., а й також пошкодження пломб. Через пошкодження пломби у споживача є змога відбирати природний газ без його обліку.
Як встановлено судом, 11.11.2021 представниками позивача складено Акт про порушення №LV 000549. В цьому Акті зазначено про порушення Розділу XI Глави 2 п.3 п.п.3 Кодексу ГРС - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
В акті про порушення не зазначено про будь-які механічні ушкодження ЗВТ/лічильника газу, його елементів, про порушення його герметичності чи ізоляції, про пошкодження цілісності лічильника або пошкодження пломб. Судом встановлено, що відповідач не порушив черговість повірки зазначених елементів ВОГ. Будь-яких доказів втручання у їх роботу на момент перевірки, чи несправності, що підтверджуються висновками експертиз матеріали справи не містять.
Судом досліджено на відповідність Кодексу ГРС в аспекті відповідальності відповідача повідомлення позивача, що отримане 11.11.21 року АТ “Львівгаз” від ТОВ “Вівівал” (реєстраційний номер - Сл-25169-79002-1121) за вих №12 від 09.11.2021 р. про направлення представника на комерційний ВОГ для зняття лічильника газу на позачергову повірку та встановлення на його місце підмінного. Ця обставина зафіксована в Акті №1738 технічної перевірки комерційного ВОГ від 11.11.2021.
Відповідно до абз.1п. 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).
Згідно визначень Кодексу ГРС ЗВТ - засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики.
Позивач не заперечує факт, а навпаки ним стверджується, що 11.11.21 року АТ “Львівгаз” отримано повідомлення від ТОВ “Вівівал” (реєстраційний номер - Сл-25169-79002-1121) за вих №12 від 09.11.2021 р. про направлення представника на комерційний ВОГ для зняття лічильника газу на позачергову повірку.
Отже, таке повідомлення направлено відповідачем наперед, до виявлення порушення 11.11.21р., після введення в експлуатацію комерційного ВОГ Актом №5963 03.09.2021, вид акту - встановлення з повірки чергової. Таким чином, споживач, відповідач у справі є ініціатором проведення чергової повірки з метою з'ясування виявлених розбіжностей та їх усунення.
Кодекс ГРС не передбачає наперед встановленої форми такого повідомлення, його зміст тощо. На переконання суду сам факт письмового повідомлення споживачем оператора ГРМ до виявлення порушення дає можливість для застосування абз.1 п. 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.
Відтак суд відхиляє доводи позивача про те, що повідомлення не містило жодних обґрунтувань, що саме є причиною направлення лічильника на позачергову повірку.
Судом також відхиляються доводи позивача про те, що згідно добового звіту комерційний вузол обліковував невірно спожитий газ з 01.11.2021 р. і по 11.11.2021 р., до 10.11.21 р. споживач не повідомляв оператора ГРМ про невірний облік на об'єкті, а повідомлення від 10.11.2021 р. не містить жодного обгрунтування, чому Львівгазу треба негайно прибути, що свідчить про приховування порушення, оскільки Кодекс ГРС встановлює обов'язок про письмове повідомлення до моменту виявлення порушення і не передбачає обов'язок обгрунтовувати таке повідомлення, в тому числі технічними термінами. Справність роботи ВОГ - це компетенція оператора ГРМ.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про те, що внаслідок своєчасного повідомлення відповідачем позивача приписи абз. 1 п. 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем підлягають застосуванню до спірних правовідносин, у зв'язку з чим відсутні підстави для нарахування позивачеві необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу ( з урахуванням правої позиції, зазначеної у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі №911/2791/20 від 30 червня 2022).
Враховуючи відсутність законних підстав, передбачених Кодексом ГРС для нарахування позивачеві необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, суд доходить висновку про відмову в задоволенні позову Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівівал" вартості донарахованого об'єму природного газу в розмірі 190 350,00грн.
За змістом статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами як письмові, речові та електронні докази.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (частини 1, 3 статті 74 цього Кодексу).
Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам у цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи наведене вище, суд доходить висновку про відмову у задоволені позову.
Судовий збір
Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає таке. Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак судовий збір, сплачений позивачем, покладається на нього.
Керуючись ст. ст. 74, 76-80, 129, 237, 238, 241 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволені позову відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені ст. 256, 257 ГПК України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5015, а також у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua
Повний текст рішення складено та підписано 06.10.2023 року.
Суддя Коссак С.М.