ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
26.09.2023Справа № 910/21951/21
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг", м. Київ
до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", м. Київ
в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом Трейдинг", м. Київ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України, м. Київ
про стягнення 42 737 118,02 грн, -
Суддя Морозов С.М.
За участю представників сторін:
від позивача: Житченко О.В. (адвокат за ордером серії СА№1056804 від 08.06.2023 року);
Корж В.М. (адвокат за довіреністю №35-07/23 від 11.07.2023 року);
від відповідача: Гарматін К.В. (в порядку самопредставництва)
від третьої особи: Пуленець А.С. (в порядку самопредставництва).
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
30.12.2021 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" з вимогами до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" про стягнення 27 685 239,70 грн збитків за Договором купівлі-продажу електричної енергії від 14.06.2021 № 65-150-SD-21-00298.
Рішенням Господарського суду міста Києва (суддя Плотницька Н.Б.) від 15.09.2022 року позов задовольнити повністю та стягнуто з Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" 42 737 118,02 збитків та 641 056,77 грн судового збору.
Додатковим рішенням Господарського суду міста Києва від 08.11.2022 стягнуто з Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" 213 655, 59 грн витрат на професійну правову допомогу.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 09.02.2023 рішення Господарського суду міста Києва від 15.09.2022 та додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 08.11.2022 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 17.05.2023 року постанову Північного апеляційного господарського суду від 09.02.2023, рішення Господарського суду міста Києва від 15.09.2022 та додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 08.11.2022 було скасовано, а справу №910/21951/21 передано на розгляд Господарського суду міста Києва.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали справи передано на розгляд судді Морозову С.М.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.05.2023 прийнято справу №910/21951/21 до свого провадження, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України та призначено підготовче засідання на 11.07.2023.
12.06.2023 до суду від позивача надійшло клопотання про долучення доказів.
21.06.2023 до суду від позивача надійшло клопотання про продовження процесуальних строків.
22.06.2023 року від третьої особи до суду надійшли пояснення, в яких зазначено, що після внесення постановою №859 змін, була змінена товарна модель ПСО, передбачена положенням №483 та доповнена фінансовим механізмом-фінансова модель ПСО. При цьому, КМУ вжито всіх заходів для нормативного забезпечення умов учасників ринку електричної енергії на конкурентних засадах для здійснення купівлі-продажу електричної енергії. По суті спору третьою особою зазначено, що відповідно до п. 11.4. договору сторони погодились, що настання відкладальної обставини має місце бути через встановленням законодавством додаткових (спеціальних) обов'язків щодо продажу електричної енергії, а тому відповідач мав право зменшити продаж електричної енергії позивачу та звільнений від відповідальності за таке зменшення. Третьою особою зазначено, що позивачем не підтверджено наявність понесених збитків.
23.06.2023 до суду від відповідача надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що зменшення вільного обсягу електричної енергії є відкладальною обставиною, при настанні якої відповідач має право зменшити продаж не більше ніж на 20%. Оскільки, після укладення договору, у зв'язку зі зміною положення про ПСО, з 01.01.2021 року для відповідача встановлено додаткові спеціальні обов'язки (щодо обсягів продажу), які відповідач зобов'язаний виконувати, тому відбулось зменшення вільного обсягу електричної енергії, що призвело до настання відкладальної обставини.
27.06.2023 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що перед набранням чинності новими правилами ПСО обсяг виробництва відповідачем електричної енергії було збільшено з метою її подальшого продажу та забезпечення виробника фінансовими коштами для виконання спеціальних обов'язків. Також постановою №859 змінено положення про ПСО в частині моделі механізму покладення спеціальних обов'язків (з товарного на товарно-фінансову), що стало наслідком зменшення обсягу електричної енергії, яка спрямовується на виконання спеціальних обов'язків, та, відповідно, збільшення вільного обсягу електричної енергії.
В підготовчому засіданні 11.07.2023 судом було оголошено перерву до 12.09.2023.
16.08.2023 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що надані відповідачем звіти про виконання спеціальних обов'язків свідчать про зменшення обсягу виконаних ним спеціальних обов'язків. Окрім того, доводи відповідача щодо того, що наявні підстави для обмеження обсягів спростовуються нормами ПСО, які не зобов'язують відповідача спрямовувати додатковий обсяг електричної енергії на виконання спеціальних обов'язків гарантованому покупцю або будь-якому іншому учаснику ринку електричної енергії. Також позивачем зазначено, що відповідач може зменшити обсяг за умови зменшення вільного обсягу саме у торговий день (добу постачання), а не на весь період дії договору, а відповідачем безпідставно в односторонньому порядку зменшено обсяг купівлі-продажу електрично енергії на 20% на весь період до завершення договору.
08.09.2023 до суду від відповідача надійшов відзив (узагальнений по суті справи), в якому зазначено, що оскільки виробник з 01.10.2021 року зобов'язаний був виконувати попередню модель спеціальних обов'язків (товарну) та нову (фінансову) на підставі постанови КМУ №859, тому для виконання цих умов необхідно було збільшити обсяг продажу електричної енергії. Відповідачем також вказано, що доводи позивача про збільшення обсягів виробництва ґрунтуються на прогнозованих даних та звітах, однак, ні прогнози, ні звіти не можуть підтвердити фактичні обсяги виробництва, оскільки їх ще потрібно встановлювати.
11.09.2023 до суду від відповідача надійшов відзив (узагальнений по суті справи) зі змістом аналогічним змісту відзиву, поданому до суду 08.09.2023 року.
Ухвалою від 12.09.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті 26.09.2023 року.
В судовому засіданні 29.09.2023 судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У засіданнях здійснювалась фіксація судового процесу технічним засобами у відповідності до статті 222 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
14.06.2021 на Товарній біржі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична біржа" відбувся електронний аукціон з продажу відповідачем електричної енергії за двосторонніми договорами №ЕР-140621-11, за наслідками, якого на підставі, зокрема аукціонного свідоцтва №ЕР-140621-11-1-1, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" (покупець) та Державним підприємством "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" (продавець) був укладений договір купівлі-продажу електричної енергії від 14.06.2021 №65-150-SD-21-00298 (далі - Договір), відповідно до умов якого продавець зобов'язаний продати електричну енергію покупцю, а покупець зобов'язаний купити (прийняти та оплатити) електричну енергію в обсягах та за ціною, що визначаються за результатами електронного аукціону на підставі відповідного аукціонного свідоцтва та на умовах, що визначені у цьому договорі. Купівля-продаж електричної енергії за цим договором здійснюється в Об'єднаній енергетичній системі України (ОЕС України).
Відповідно до п. 1.2 Договору кожна сторона зобов'язана вжити всіх необхідних заходів (вчинити необхідні дії), що передбачені у Законі України "Про ринок електричної енергії", Кодексі системи передачі, Кодексі систем розподілу, Кодексі комерційного обліку електричної енергії, Правилах ринку та інших нормативно-правових актах для належного виконання своїх зобов'язань за цим договором купівлі-продажу електричної енергії, які, зокрема можуть включати, але не виключно, укладання відповідних договорів, внесення необхідних платежів та гарантій, отримання необхідних дозволів, підтверджень та погоджень, здійснення відповідних повідомлень, реєстрацію та надання необхідної інформації, впровадження програмного забезпечення тощо.
Згідно з п. 2.2. Договору обсяги електричної енергії, що продаються і купуються за цим договором, є договірними зобов'язаннями щодо відпуску продавцем та відбору покупцем електричної енергії та не можуть бути перепродані покупцем на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку, за двосторонніми договорами не кінцевому споживачу.
Пунктом 2.3 Договору сторони погодили, що обсяги електричної енергії, що продаються та купуються за цим договором, можуть бути використані для власного споживання покупця або компенсації технологічних витрат або безпосереднього продажу та/або постачання кінцевому споживачу, в тому числі, шляхом її продажу іншим електропостачальникам за двосторонніми договорами для безпосереднього продажу та/або постачання кінцевому споживачу.
Періодом постачання електричної енергії є календарні дати з першого календарного дня по останній календарний день такого періоду (далі - період постачання), що зазначаються у Додатковій угоді для Періоду постачання за результатами проведеного електронного аукціону. У додатковій угоді для періоду постачання зазначаються години, в які буде здійснюватися відпуск/відбір електричної енергії, для кожного торгового дня (доби постачання) у періоді постачання (пункт 3.1 Договору).
Відповідно до п. 3.2 Договору обсяг електричної енергії, що купується та продається за цим договором, у періоді постачання визначається за результатами проведеного електронного аукціону на підставі відповідного аукціонного свідоцтва та зазначається v додатковій угоді для періоду постачання.
Відкладальною обставиною є зменшення вільного обсягу електричної енергії, що підлягає купівлі-продажу за цим договором (пункту 11.2) у торговий день (добу постачання).
Передумовами виникнення відкладальної обставини можуть бути (пункт 11.4 договору) позапланове зменшення (обмеження) обсягу відпуску електричної енергії, оперативні команди і розпорядження ОСП на розвантаження, вихід із ладу будь-якого енергоблоку атомної електростанції продавця, продовження строку проведення ремонтних робіт для будь-якого енергоблоку атомної електростанції продавця, встановлення законодавством додаткових, у тому числі спеціальних обов'язків щодо продажу електричної енергії, системні обмеження та інші події, що призводять до зменшення вільного обсягу електричної енергії.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 14.06.2021 між сторонами було укладено Додаткову угоду № 2 до Договору за умовами якої відповідно до результатів електронного аукціону ЕР-140621-11, що відбувся 14.06.2021, аукціонного свідоцтва 03-ЕР-140621-11-1-1 та договору, покупець купує у продавця електричну енергію в період з 01.07.2021 року до 31.12.2021 року із загальним обсягом електричної енергії, що купується і продається у розмірі 247352 МВт*год., згідно з графіками відпуску/відбору електричної енергії та цінами.
"Портфель покупок" позивача на жовтень-листопад 2021 року включав, в тому числі законтрактований обсяг у відповідача, а саме: на жовтень 2021 року у розмірі 41 720,000 МВт*год, у листопаді у розмірі 40 320,000 МВт*год, який був сформований позивачем на підставі обсягів "портфелю покупок", шляхом укладення договорів купівлі-продажу електричної енергії з контрагентами покупцями.
28.09.2021 на електронну адресу позивача надійшло повідомлення відповідача про настання відкладальної обставини та зменшення обсягу продажу електричної енергії за договором у розрахункових місяцях 01.10.2021 року - 31.10.2021 року; 01.11.2021 року - 30.11.2021 року; 01.12.2021 року - 31.12.2021 року.
Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" обґрунтував зменшення продажу електроенергії настанням обставин, що пов'язані з покладенням на нього відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 року №483 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії" спеціальних обов'язків, а саме: оплачувати гарантованому покупцю вартість послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів, здійснювати продаж електричної енергії постачальникам універсальних послуг для постачання побутовим споживачам, реалізовувати електричну енергію операторам систем розподілу для компенсації їх технологічних витрат, які потребують додаткових фінансових ресурсів.
Позивач, в свою чергу, відповідно до листа від 29.09.2021 № 05.0/00487 заперечував проти тверджень відповідача, з огляду на те, що повідомлення про настання відкладальної обставини Відокремленого підрозділу "Енергоатом-трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" від 28.09.2021 № 50-02/2218 не відповідало умовам договору, оскільки зазначені в повідомленні обставини не підтверджували настання відкладальної обставини за договором та відповідно, не надавали продавцю право на зменшення обсягу продажу електричної енергії за договором у розрахункових місяцях.
Судами під час попереднього розгляду встановлено, що портфель покупок позивача був зменшений на 8 334,000 МВт*год вартістю 12 543 356, 40 грн (з ПДВ) у жовтні 2021 року, на 8 064,000 МВт*год вартістю 12 122 438, 40 грн у листопаді 2021 року та на 8 332,80 МВт*год вартістю 12 526 519, 68 грн у грудні 2021 року.
З метою компенсації вказаного дефіциту, позивачем була куплена у Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Система" у період з 01.10.2021 року по 22.10.2021 року електрична енергія обсягом 6 193,600 МВт*год, у листопаді 2021 року обсягом 8 064,000 МВт*год., у листопаді 2021 року обсягом 8 064,000 МВт*год., у грудні 2021 року обсягом 8 332,800 МВт*год., за ціною, що визначається у кожній годині постачання та дорівнює ціні, що фактично складалась на ринку "на добу наперед" у відповідну годину "мінус" 2,0 %, а недопоставлений обсяг електричної енергії у розмірі 2 150,000 МВт*год у період з 23.10.2021 року - 30.10.2021 року придбаний у Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.ТРЕЙДІНГ" за ціною, що визначається у кожній годині постачання та дорівнює ціні, що фактично складалась на ринку "на добу наперед" у відповідну годину "мінус" 1,99 %.
Так, за твердженням позивача ціни на оптовому ринку електричної енергії у жовтні-грудні 2021 року значно зросли у порівнянні з цінами узгодженими позивачем та відповідачем у договорі, що спричинило додаткові витрати позивача на його закупівлю та відновлення своїх прав. Відповідно до договору, вартість недопоставленого відповідачем обсягу у жовтні 2021 року (8 334,000 МВт*год) складав 12 543 356, 40 грн (з ПДВ), вартість недопоставленого обсягу у листопаді 2021 року (8 064,000 МВт*год.) - 12 122 438, 40 грн, а вартість недопоставленого обсягу у грудні 2021 року (8 332,800 МВт*год.) - 12 526 519, 68 грн.
В той же час, з урахуванням цін, що склались на ринку "на добу наперед" у жовтні - грудні 2021 року вартість електричної енергії придбаної у Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Система" і Товариства з обмеженою відповідальністю "Д. Трейдінг" для компенсації обсягу електричної енергії, яку протиправно зменшено відповідачем, склала відповідно: 17 640 642, 96 грн за період з 01.10.2021 року - 22.10.2021 року обсягом у розмірі 6 193,600 МВт*год; 27 653 040,12 грн (з ПДВ) у листопаді 2021 року обсягом 8 064,000 МВт*год; 27 631 818,85 грн (з ПДВ) у грудні 2021 року обсягом 8 322,800 МВт*год; 7 057 351,42 грн (з ПДВ) з 23.10.2021 року по 30.10.2021 року у розмірі 150,000 МВт*год.
Отже, за твердженням позивача, починаючи з 01.10.2021 продавець в порушення умов Договору в односторонньому порядку відмовився від виконання своїх зобов'язань в частині продажу електричної енергії в узгоджених обсягах, чим спричинив збитки у розмірі 42 737 118, 02 грн, які позивач просить суд стягнути з відповідача.
Рішенням Господарського суду міста Києва (суддя Плотницька Н.Б.) від 15.09.2022 року позов задоволено повністю та стягнуто з Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" 42 737 118,02 збитків.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 09.02.2023 рішення Господарського суду міста Києва від 15.09.2022 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 17.05.2023 року постанову Північного апеляційного господарського суду від 09.02.2023 та рішення Господарського суду міста Києва від 15.09.2022 було скасовано, а справу №910/21951/21 передано на розгляд Господарського суду міста Києва.
Направляючи справу №910/21951/21 на новий розгляд Верховний Суд у постанові від 17.05.2023 року зазначив, що суди попередніх інстанцій не врахували положень пунктів 11.1, 11.5 договору; не встановили відмінностей між моделями ПСО, яка діяла на момент укладення договору (товарна), та яка змінилися з вересня 2021 року (фінансова); не визначили як у зв'язку з цим змінилися зміст та обсяг обов'язків Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", та як це вплинуло на обсяг електричної енергії, який залишився вільним після виконання таких спеціальних обов'язків.
Розгляд справи здійснюється вдруге.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Правочини, що укладені між сторонами, за своєю правовою природою є договорами поставки.
Відповідно до частини 1 статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з частиною 4 статті 265 Господарського кодексу України сторони для визначення умов договорів поставки мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим Кодексом чи законами України.
Реалізація суб'єктами господарювання товарів негосподарюючим суб'єктам здійснюється за правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу (частина 6 статті 265 Господарського кодексу України).
Частинами 1 та 2 статті 712 Цивільного кодексу України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Нормами частини 1 статті 656 Цивільного кодексу України встановлено, що предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
Згідно з частиною 1 статті 662 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Відповідно до статті 663 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
У відповідності до норм частини 1 статті 664 Цивільного кодексу України обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов'язку передати товар.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
При цьому, відповідно до пункту 4 частини 3 статті 5 Закону України "Про ринок електричної енергії" до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері електроенергетики належить прийняття рішення про покладення спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів та умов (порядку) виконання таких спеціальних обов'язків.
Згідно з частиною 1 статті 62 Закону України "Про ринок електричної енергії" з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до цієї статті можуть бути покладені спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії.
З метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії Кабінетом Міністрів України у передбачених цією частиною випадках та на визначений строк на учасників ринку (крім споживачів) можуть покладатися спеціальні обов'язки. Пропозиції щодо обсягів та умов покладення спеціальних обов'язків готуються Регулятором з урахуванням вимог цієї статті та подаються до Кабінету Міністрів України після проведення консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства (частина 3 статті 62 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Судами під час попереднього розгляду вже встановлено, що на момент укладання сторонами Договору купівлі-продажу електричної енергії №65-150-80-21-00281 від 25.05.2021, діяло Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483 в редакції постанови КМУ від 05 серпня 2020 року №694, відповідно до якого спеціальні обов'язки покладаються на таких учасників ринку електричної енергії: гарантованого покупця електричної енергії (далі - гарантований покупець); виробників електричної енергії; постачальників універсальних послуг.
Відповідно до пункту 7 Положення №483 (у редакції, що діяла станом на 14.06.2021) виробник електричної енергії - державне підприємство "НАЕК "Енергоатом" було зобов'язане у кожному розрахунковому місяці здійснювати продаж гарантованому покупцю на електронних аукціонах в установленому законодавством порядку електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для задоволення потреб побутових споживачів у торговій зоні "об'єднана енергетична система України". Погодинні обсяги, необхідні для задоволення потреб побутових споживачів, розраховуються та надаються гарантованим покупцем державному підприємству "НАЕК "Енергоатом" до 20 числа кожного місяця, який передує розрахунковому місяцю. Обсяг за кожною розрахунковою годиною визначається гарантованим покупцем як сукупний в межах відповідної години за всіма постачальниками універсальних послуг і розраховується на підставі отриманої інформації згідно з підпунктом 1 пункту 13 цього Положення.
Моделі механізму ПСО поділяють на товарну та фінансову. При затвердженні Положення про ПСО 05.06.2019 була обрана товарна модель, яка передбачала продаж встановленого обсягу електричної енергії за фіксованими цінами.
Отже, станом на момент укладання Договору, а саме станом на 14.06.2021 діяло Положення про ПСО, відповідно до якого на Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" як на виробника електричної енергії було покладено обов'язок продажу електричної енергії за двосторонніми договорами на електронних аукціонах гарантованому покупцю за ціною 150 гривень за 1 МВт год.
До спеціальних обов'язків належить:
- продаж електричної енергії виробниками електричної енергії, перелік яких наведено в додатку 1 (далі - виробники електричної енергії), за двосторонніми договорами на електронних аукціонах гарантованому покупцю за ціною 10 гривень за 1 МВт•год;
- продаж гарантованим покупцем електричної енергії за ціною, встановленою пунктом 6 цього Положення, постачальникам універсальних послуг за двосторонніми договорами купівлі-продажу електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для задоволення потреб побутових споживачів. Примірна форма зазначеного договору затверджується Міненерго (далі - двосторонній договір з постачальниками універсальних послуг);
- купівля та/або продаж у торговій зоні "об'єднана енергетична система України" гарантованим покупцем електричної енергії на організованих сегментах ринку електричної енергії та/або за двосторонніми договорами купівлі-продажу електричної енергії, укладеними за результатами електронних аукціонів;
- купівля гарантованим покупцем електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на організованих сегментах ринку електричної енергії у торговій зоні "острів Бурштинської ТЕС" з метою забезпечення необхідних погодинних обсягів електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії;
- надання постачальниками універсальних послуг гарантованому покупцю послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів за формою згідно з додатком 2;
- спрямування гарантованим покупцем різниці між доходами та витратами, що виникла під час виконання ним спеціальних обов'язків, визначених цим Положенням, на забезпечення покриття власних економічно обґрунтованих витрат на виконання спеціальних обов'язків із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом та за аукціонною ціною.
Відповідно до пункту 7 Положення, виробник електричної енергії - державне підприємство НАЕК "Енергоатом" зобов'язане у кожному розрахунковому місяці здійснювати продаж гарантованому покупцю на електронних аукціонах в установленому законодавством порядку електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для задоволення потреб побутових споживачів у торговій зоні «об'єднана енергетична система України». Погодинні обсяги, необхідні для задоволення потреб побутових споживачів, розраховуються та надаються гарантованим покупцем державному підприємству "НАЕК "Енергоатом" до 20 числа кожного місяця, який передує розрахунковому місяцю. Обсяг за кожною розрахунковою годиною визначається гарантованим покупцем як сукупний в межах відповідної години за всіма постачальниками універсальних послуг і розраховується на підставі отриманої інформації згідно з підпунктом 1 пункту 13 цього Положення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 №859 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року №483 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року №483 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії".
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 №859 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. №483 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" Положення про ПСО викладено в новій редакції, закріплено фінансову модель механізму ПСО, що передбачає механізм фінансових компенсацій за електроенергію, що продається на ринкових умовах.
Так, доповнено постанову пунктами такого змісту:
1-2. Постачальникам універсальних послуг, державному підприємству "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", операторам системи розподілу забезпечити до 30 вересня 2021 року купівлю-продаж на електронних аукціонах електричної енергії, необхідної для виконання у жовтні 2021 року спеціальних обов'язків із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів, визначених у Положенні, затвердженому цією постановою.
1-4. Державному підприємству "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" здійснити продаж електричної енергії державному підприємству "Гарантований покупець" на жовтень та листопад 2021 року за двосторонніми договорами на електронних аукціонах за ціною 150 гривень за МВтгод. у обсягах, що відповідають коригуванням на фактичні дані щодо погодинних обсягів споживання електричної енергії побутовими споживачами у серпні та вересні 2021 року.
Також, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 №859 Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії викладено в новій редакції (далі Положення №859).
Так, відповідно до пункту 4 Положення №859 спеціальні обов'язки покладаються на таких учасників ринку електричної енергії: виробників електричної енергії, перелік яких наведено у додатку 1 (далі - виробники); постачальників універсальних послуг; гарантованого покупця; операторів систем розподілу виключно в частині обов'язкового придбання технологічних витрат електричної енергії в порядку та на умовах, визначених цим Положенням; постачальника "останньої надії".
Згідно з пунктом 5 Положення № 859 до спеціальних обов'язків належить:
- постачання електричної енергії побутовим споживачам постачальників універсальних послуг за фіксованими цінами, визначеними у додатку 3;
- надання постачальниками універсальних послуг гарантованому покупцю послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (далі - послуга постачальників універсальних послуг) за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг за примірною формою згідно з додатком 2 і відповідне прийняття та оплата послуг постачальників універсальних послуг гарантованим покупцем;
- надання гарантованим покупцем виробникам послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (далі - послуга гарантованого покупця) за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів гарантованим покупцем за примірною формою згідно з додатком 4 і відповідне прийняття та оплата послуг гарантованого покупця виробниками;
- придбання операторами системи розподілу за результатами проведення електронних аукціонів у державного підприємства "НАЕК "Енергоатом" стандартних продуктів BASE_Q або BASE_Y для компенсації власних технологічних витрат електричної енергії таких операторів системи розподілу в торговій зоні "об'єднаної енергосистеми України" в обсязі мінімальної величини технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами за годину в аналогічному місяці попереднього року з урахуванням показника ефективності технологічних витрат електричної енергії, визначеного рішеннями НКРЕКП, за ціною 1700 гривень за МВт*год. Зазначена ціна підлягає індексації на індекс цін виробників промислової продукції в кварталі, наступному за кварталом набрання чинності цим Положенням.
Таким чином, умовами Положення про ПСО, в редакції постанови КМУ від 11.08.2021 передбачено обов'язок відповідача продати електричну енергію: 1) постачальникам універсальних послуг для постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню) та 2) операторам системи розподілу за регульованими цінами, які є меншими ніж ринкові; а також обов'язок відповідача оплатити послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів, яка надається Державним підприємством "Гарантований покупець".
Здійснюючи встановлення відмінностей між моделями ПСО, яка діяла на момент укладення договору (товарна), та яка змінилася з вересня 2021 року
(фінансова), на виконання постанови Верхового Суду від 17.05.2023 року, суд зазначає наступне.
До 01 жовтня 2021 року виконання спеціальних обов'язків передбачалось за механізмом: ДП «НАЕК «Енергоатом» продає ДП «Гарантований покупець» електричну енергію, необхідну для забезпечення населення в Об'єднаній енергосистемі України (ОЕС) за ціною 150 грн/МВт*г; ПрАТ «Укргідроенерго» реалізовує ДП «Гарантований покупець» 30% своєї електричної енергії по ціні 10 грн/МВт*г; ДП «Гарантований покупець» перепродає електричну енергію постачальникам універсальних послуг (ПУП) та частину електричної енергії за ринковими цінами, компенсуючі збитки від перепродажу з викупленої у ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» електричної енергії ПУП.
Попередня модель ПСО передбачала пільгову ціну для населення за рахунок товарного ресурсу.
Нова модель спеціальних обов'язків почала діяти з 01.10.2021 року за механізмом: ПУП частину електричної енергії для потреб населення закупають по двосторонніх договорах у ДП «НАЕК «Енергоатом»; інший обсяг електричної енергії постачальники універсальних послуг купують на ринку електричної енергії; оператори системи розподілу купують у ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» електричну енергію для технологічних втрат за ціною не нижче 1700 грн/МВт г; ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» компенсує ПУП різницю між ринковою ціною, і надходженням коштів від населення.
Нова модель ПСО передбачає фінансування пільгової ціни для населення не тільки електричною енергією, а й грошовими коштами.
З аналізу викладеного вбачається, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 № 859 було внесено зміни до положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483, відповідно до якого змінилась модель механізму покладення спеціальних обов'язків з товарного до товарно-фінансового, що має наслідком зменшення обсягу електричної енергії, яка спрямовується відповідачем на виконання спеціальних обов'язків, оскільки нова модель ПСО призвела до зменшення обсягів електричної енергії, які відповідач був зобов'язаний продавати з метою виконання спеціальних обов'язків.
Як встановлено в попередніх рішеннях, 28.09.2021 Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" повідомило позивача про настання відкладальної обставини і зменшення обсягу продажу електричної енергії в період 01.10.2021-31.12.2021 на 20%, у зв'язку із покладенням на нього Постановою № 859 додаткових спеціальних обов'язків, які потребують додаткових фінансових ресурсів.
Умовами договору визначено, що відкладальною обставиною як підставою для зменшення продажу електричної енергії покупцю є зменшення вільного обсягу електричної енергії, що підлягає купівлі-продажу за цим договором у торговий день (добу постачання).
В розділі 11 Договору визначено, що вільний обсяг - це обсяг електричної енергії, що залишається вільним після виконання продавцем передбачених законодавством обов'язків у торговий день (добу постачання).
Передумовами виникнення відкладальної обставини можуть бути (пункт 11.4 Договору) позапланове зменшення (обмеження) обсягу відпуску електричної енергії, оперативні команди і розпорядження ОСП на розвантаження, вихід із ладу будь-якого енергоблоку атомної електростанції продавця, продовження строку проведення ремонтних робіт для будь-якого енергоблоку атомної електростанції продавця, встановлення законодавством додаткових, у тому числі спеціальних обов'язків щодо продажу електричної енергії, системні обмеження та інші події, що призводять до зменшення вільного обсягу електричної енергії.
Необхідним до встановлення під час нового розгляду є те, чи вплинула нова модель ПСО на обсяг електроенергії, який залишився вільним після виконання відповідачем спеціальних обов'язків та відповідно чи настала відкладальна обставина.
Згідно даних НКРЕКП, зазначених у листі №6358/14.2.2/7-23 від 16.06.2023 року в четвертому кварталі 2020 року (попередня модель ПСО) обсяг продажу по ПСО (Мвт*год) склав 9 840 919,505, а обсяг відпуску Мвт*год склав 18 215 563,425, в третьому кварталі 2021 року обсяг продажу по ПСО (Мвт*год) склав 8 234 396,909, а обсяг відпуску Мвт*год склав 18 573 137,326, а вже в четвертому кварталі 2021 року (нова модель ПСО) обсяг продажу по ПСО (Мвт*год) склав 6 002 348,848, а обсяг відпуску Мвт*год склав 22 814 337,02.
Зазначене свідчить про те, що оскільки обсяг електричної енергії на виконання спеціальних обов'язків зменшився, вільний обсяг від виконання спеціальних обов'язків, відповідно, збільшився.
Окрім того, частка обсягу продажу на виконання спеціальних обов'язків від обсягу відпуску, до жовтня 2021 року (до початку нових правил виконання спеціальних обов'язків) були вищими, ніж частка обсягу продажу на виконання спеціальних обов'язків від обсягу відпуску з жовтня 2021 року по грудень 2021 року (за нових правил виконання спеціальних обов'язків).
Отже, під час нового розгляду справи судом встановлено, що прийняття постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 №859 нової моделі ПСО не збільшило обсяг електричної енергії, який відповідач зобов'язаний продавати для виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, а вільний обсяг від виконання спеціальних обов'язків збільшився.
Відкладальною обставиною є зменшення саме вільного обсягу електричної енергії, що підлягає купівлі-продажу за цим договором (пункту 11.2) у торговий день (добу постачання).
Отже, зі змісту укладеного сторонами Договору та встановлених вище обставин вбачається, що обставини які пов'язані з покладенням на відповідача додаткових спеціальних обов'язків, якщо це не призвело до зменшення вільного обсягу електричної енергії, а як встановлено вище вільний обсяг електроенергії збільшився, не є відкладальною обставиною, оскільки відкладальною обставино може бути виключно зменшення вільного обсягу електричної енергії.
Враховуючи, що матеріалами справи не підтверджується зменшення вільного обсягу електричної енергії у спірний період, суд дійшов висновку, що відповідачем у спірний період неправомірно зменшено обсяг постачання електричної енергії позивачу за відсутності відкладальної обставини, що є порушенням відповідачем його договірних зобов'язань.
Внаслідок неправомірного одностороннього зменшення відповідачем на 20% обсягів купівлі-продажу за договором, портфель покупок позивача був зменшений на 8 334,000 МВт*год вартістю 12 543 356,40 грн (з ПДВ) у жовтні 2021 року, на 8 064,000 МВт*год вартістю 12 122 438,40 грн у листопаді 2021 року та на 8 332,80 МВт*год вартістю 12 526 519,68 грн у грудні 2021 року.
З метою компенсації вказаного дефіциту, позивачем була куплена у Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Система" у період з 01.10.2021 по 22.10.2021 електрична енергія обсягом 6 193,600 МВт*год, у листопаді 2021 року обсягом 8 064,000 МВт*год, у листопаді 2021 року обсягом 8 064,000 МВт*год, у грудні 2021 року обсягом 8 332,800 МВт*год, за ціною, що визначається у кожній годині постачання та дорівнює ціні, що фактично складалась на ринку "на добу наперед" у відповідну годину "мінус" 2,0%, а недопоставлений обсяг електричної енергії у розмірі 2 150,000 МВт*год у період з 23.10.2021 - 30.10.2021 був придбаний у Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.ТРЕЙДІНГ" за ціною, що визначається у кожній годині постачання та дорівнює ціні, що фактично складалась на ринку "на добу наперед" у відповідну годину "мінус" 1,99 %.
Як зазначає позивач в позовній заяві, що ціни на оптовому ринку електричної енергії у жовтні-грудні 2021 року значно зросли у порівнянні з цінами узгодженими позивачем та відповідачем у договорі, що спричинило додаткові витрати позивача на його закупівлю та відновлення своїх прав. Так, відповідно до договору, вартість недопоставленого відповідачем обсягу у жовтні 2021 року (8 334,000 МВт*год) складав 12 543 356 грн 40 коп. (з ПДВ), вартість недопоставленого обсягу у листопаді 2021 року (8 064,000 МВт*год.) - 12 122 438 грн 40 коп., а вартість недопоставленого обсягу у грудні 2021 року (8 332,800 МВт*год.) - 12 526 519 грн 68 коп.
В той же час, з урахуванням цін, що склались на ринку "на добу наперед" у жовтні - грудні 2021 року вартість електричної енергії придбаної у Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Система" і Товариства з обмеженою відповідальністю "Д. Трейдінг" для компенсації обсягу електричної енергії, яку протиправно зменшено відповідачем, склала відповідно: 17 640 642 грн 96 коп. за період з 01.10.2021 - 22.10.2021 обсягом у розмірі 6 193,600 МВт*год; 27 653 040 грн 12 коп. (з ПДВ) у листопаді 2021 року обсягом 8 064,000 МВт*год, 27 631 818 грн 85 коп. (з ПДВ) у грудні 2021 року обсягом 8 322,800 МВт*год. та 7 057 351 грн 42 коп. (з ПДВ) з 23.10.2021 по 30.10.2021 у розмірі 150,000 МВт*год.
Так, оскільки судом встановлено, що відповідач допустив порушення взятих на себе зобов'язань за Договором купівлі-продажу електричної енергії № 65-150-SD-21-00298 від 14 червня 2021 року, що полягало у необґрунтованому зменшенні обсягу постачання електричної енергії позивачу за відсутності відкладальної обставини, різниця між вартістю недопоставленого відповідачем обсягу, придбаного позивачем з інших джерел, і вартістю цього обсягу, згідно з умовами договору між позивачем та відповідачем, складають витрати, які поніс позивач для відновлення свого договірного права, порушеного відповідачем та є збитками позивача.
З огляду на викладене, протиправні дії відповідача призвели до заподіяння позивачу збитків, які виявилися у додаткових витратах для відновлення ним свого права у розмірі 42 737 118,02 грн, а саме: 12 154 637,98 грн у жовтні 2021 року, 15 530 601,72 грн у листопаді 2021 року та 15 105 229,17 грн у грудні 2021 року.
Згідно із ч. 2-3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За таких обставин, дослідивши всі обставини справи, перевіривши їх наявними доказами, судом встановлено обґрунтованість заявленого позову, відтак до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає сума збитків в розмірі 42 737 118,02 грн.
Судовий збір, у розмірі 641 056,77 грн, відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача.
Керуючись статтями 73-74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 237-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (ідентифікаційний код 24584661, адреса: 01032, м. Київ, вул. Назарівська, буд. 3,) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" (ідентифікаційний код 42699760, адреса: 03150, місто Київ, вулиця Предславинська, будинок 11,) суму збитків в розмірі 42 737 118,02 грн (сорок два мільйони сімсот тридцять сім тисяч сто вісімнадцять гривень 02 копійки) та суму судового збору в розмірі 641 056,77 грн (шістсот сорок одна тисяча п'ятдесят шість гривень 77 копійок).
3. Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складене 06.10.2023 року.
Суддя С. МОРОЗОВ