Рішення від 05.10.2023 по справі 2а-642/10/1470

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2023 р. справа № 2а-642/10/1470

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні з повідомленням сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомПівденного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, проспект Шевченка, буд. 15/1, м. Одеса, 65015,

до відповідачаакціонерного товариства "Миколаївобленерго", вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017,

простягнення заборгованості в сумі 1 261 000 грн.

ВСТАНОВИВ:

Спеціалізована ДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Миколаєві (далі позивач) звернулась з позовом до відкритого акціонерного товариства енергопостачальної компанії "Миколаївобленерго" про стягнення частини чистого? прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 рік в розмірі 1 261 000 грн.

?В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за результатами планової виїзної перевірки встановлено, що відповідач в порушення ч. 1 ст. 60 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" не перерахував до Державного бюджету частину прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 рік в розмірі 1 261 000 грн.

22.11.16 р. постановою Миколаївського окружного адміністративного суду задоволено позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС до публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" про стягнення заборгованість в сумі 1 261 000 грн.

За наслідками розгляду апеляційної скарги на зазначену вище постанову, Одеський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 01.03.17 р. залишив без змін постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.11.16 р.

29.04.21 р. Верховний Суд своєю постановою частково задовольнив касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго", скасував постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.11.16 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.03.17 р. та направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою від 21.05.21 р. суд прийняв справу до свого провадження, постановив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

Відповідач надав відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що дія постанови Кабінету Міністрів України № 315 від 08.04.09 р. "Про затвердження базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у 2008 році" не поширюється на відповідача, оскільки в статутному фонді? ? відповідача? відсутні корпоративні права держави.

Суд замінив позивача на його правонаступника Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (проспект Шевченка, 15/1, м. Одеса, 65015, ЄДРПОУ 44104032).

Суд замінив відповідача на його правонаступника акціонерне товариство "Миколаївобленерго" (вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017, ЄДРПОУ 23399393).

Cправу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до ст. 205 КАС України.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Відкрите акціонерне товариство енергопостачальна компанія "Миколаївобленерго", (правонаступником якого є публічне акціонерне товариство "Миколаївобленерго"), зареєстровано в якості юридичної особи 30.04.99 р. та перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій ДПІ? з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС.

?В листопаді 2009 р. позивачем здійснено планову виїзну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства? ?за період з 01.07.08 р. до 30.06.09 р., в ході якої встановлено,?? що відповідач в порушення ч. 1 ст. 60 Закону України "Про? ? Державний бюджет України на 2009 рік" не перерахував до Державного бюджету частину прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 р. в розмірі 1 261 000 грн., про що складено акт № 1162/39/23399396 від 13.11.09 р.

За змістом частини 7 статті 59, частини 1 статті 60 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, поїв) яких знаходиться у власності господарських товариств, частка держави в яких складає не менше 50 відсотків (крім дочірніх компаній та підприємств Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", а також закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго"), сплачують до 1 червня 2009 року безпосередньо до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 рік у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів пропорційно розміру державної частки (акцій, паїв) у статутних фондах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій.

Закрите акціонерне товариство "Укргаз-Енерго" сплачує до 1 червня 2009 року? дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006, 2007 та 2008 роки, безпосередньо Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" у розмірі частки (акцій, паїв) Компанії у його статутному фонді. Також, господарські товариства, у статутному фонді яких є корпоративні права держави (крім Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"), сплачують до 1 червня 2009 року до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 рік пропорційно розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.

У разі неприйняття господарськими товариствами, у статутному?? фонді? ?яких? є? корпоративні права держави, та господарськими товариствами, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, частка держави яких складає не менше 50 відсотків (крім закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго"), рішення про нарахування дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006, 2007 та 2008 роки до 1 червня 2009 року, такі господарські товариства сплачують частину чистого прибутку до державного бюджету у розмірі, визначеному за базовими?? нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, до 1 червня 2009 року.

За правилами постанови КМУ від 08.04.09 р. № 315 "Про затвердження базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами господарської діяльності товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у 2008 році", базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовуються на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у 2008 році становить 15%.

Згідно з приписами "Порядку складання розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2007 році" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) чистий прибуток (доход) розраховується відповідно до значення рядка 220 звіту про фінансові результати.

Таким чином, до кола юридичних осіб, на яких поширюється дія статті 60 згаданого Закону, віднесено, зокрема, господарські товариства, у статутному фонді яких державі належить пакет акцій.

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.04 р. № 794 було утворено Національну акціонерну компанію “Енергетична компанія України” у формі акціонерного товариства.

При цьому, згідно п. 2 цієї постанови, статутний фонд компанії формується шляхом передачі до нього, зокрема, пакетів, що належить державі у статутних фондах господарських товариств, зазначених у додатку 1.

Згідно додатку 1 до цієї постанови, до переліку господарських товариств, пакети акцій яких належать ВАТ ЕК “Миколаївобленерго” (АТ “Миколаївобленерго) з кількістю акцій 111048001 одиниць, що становить 70% від загального статутного фонду.

У свою чергу, у 2008 р. НАК “Енергетична компанія України” згідно наказу Міністерства палива та енергетики України від 11.03.08 р. № 123 належало до сфери управління Мінпаливенерго, яке здійснювало повноваження з управління корпоративними правами держави та було власником 100% акцій НАК “Енергетична компанія України”.

З огляду на зазначене, вбачається, що оскільки відбулась передача акцій НАК “Енергетична компанія України”, то корпоративні права держави у статутному капіталі АТ “Миколаївобленерго” відсутні. Тобто, держава передавши майно відповідачу, набула в обмін пакет акцій 70% ВАТ ЕК “Миколаївобленерго”, який в свою чергу ввійшов до статутного фонду НАК “Енергетична компанія”.

Не є власністю держави пакет акцій у статутному фонді акціонерного товариства, переданий нею до статутного фонду іншого суб'єкта господарювання, в якому їй належить 100 відсотків акцій. Власником цього пакета акцій стає зазначений суб'єкт господарювання. Поняття власності держави і власності такого суб'єкта не є тотожними, оскільки ця власність належить різним особам, самостійним учасникам цивільного обігу.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 16.04.19 р. у справі 2а-6262/10/2070, від 01.03.18 р. у справі №К/9901/2796/18.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що дія постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.09 р. № 315 не розповсюджується на відповідача, а відтак у позивача відсутні підстави для стягнення з відповідача до державного бюджету частини чистого? прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 рік в розмірі 1 261 000 грн.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (проспект Шевченка, 15/1, м. Одеса, 65015, ЄДРПОУ 44104032) до акціонерного товариство "Миколаївобленерго" (вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017, ЄДРПОУ 23399393) про стягнення частини чистого? прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 рік в розмірі 1 261 000 грн, відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз