ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
"05" жовтня 2023 р. справа № 300/4304/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши заяву Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» про визнання виконавчого листа таким, що не підлягають виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області», Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
25.09.2023 до суду надійшла заява Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» про визнання виконавчих листів такими, що не підлягають виконанню у справі №300/4304/22 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області», Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заяви зазначено, що заявником добровільно виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 у справі №300/4304/22, у зв'язку із чим виготовлено довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020 від 07.04.2023 №2725, станом на 01.01.2021 від 07.04.2023 №2726, станом на 01.01.2022 від 07.04.2023 №2727.
03.10.2023 на адресу суду надійшли пояснення від ОСОБА_1 , у яких повідомлено, що Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» рішення виконане добровільне, у зв'язку із чим виконавчий лист не подавався для примусового виконання.
Відповідно до частини 3 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина 4 статті 229 цього Кодексу).
За таких обставин, суд вважає за необхідне розглянути заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Рішенням Івано-Франківський окружного адміністративного суду від 11.01.2023 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області», Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, у зв'язку із чим визнано протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» щодо відмови позивачу у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України по Івано-Франківській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 для перерахунку його пенсії, а також зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивачу.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 у справі 300/4304/22 набрало законної сили 27.03.2023.
На виконання даного рішення суду Івано-Франківський окружний адміністративний суд 13.04.2023 видав виконавчий лист №300/4304/22 про зобов'язання Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Суд вказує, що виконання судового рішення згідно із ч. 1 ст. 373 КАС України здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
На підставі ч. 2 ст. 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавчий документ - це письмовий документ встановленої форми і змісту, який видається судом для примусового виконання прийнятих ним у справах рішень, ухвал, постанов як підстава для їх виконання.
Порядок і умови примусового виконання судових рішень та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України «Про виконавче провадження».
За змістом ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» початком примусового виконання рішення є винесення виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого документа, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 374 КАС України, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
При цьому, Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 у справі №752/2391/17 зробив висновок, що наведені в ст. 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: процесуально-правові і матеріально-правові.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою.
Отже зобов'язання можуть припинятися внаслідок добровільного виконання обов'язку боржником поза межами виконавчого провадження, припинення зобов'язань переданням відступного, зарахуванням, за домовленістю сторін, прощенням боргу, неможливістю виконання.
Судом встановлено, що 07.04.2023 заявником на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 у справі №300/4304/22 виготовлено довідки про розмір грошового забезпечення позивача №2727, №2726, №2725
ОСОБА_1 у своїх заявах підтвердив факт виконання Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 у справі №300/4304/22. Водночас, вказав, що не звертався до виконавчої служи із заявами про відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» добровільно до відкриття виконавчого провадження виконано обов'язок щодо виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.02.2020, 01.01.2021, 01.01.2022.
Враховуючи наведене, суд вважає, що обов'язок боржника (Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області») по виконанню виконавчого листа, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 13.04.2023 №300/4304/22 відсутній у зв'язку із його добровільним виконанням, а, тому заяву про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, слід задовольнити.
Керуючись статтями 241, 248, 374 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
заяву Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» (вул. Сахарова, 11, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 08734204) про визнання виконавчих листів такими, що не підлягають виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області», Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню, виконавчий лист, виданий Івано-Франківським окружним адміністративним судом 13.04.2023 у справі №300/4304/22 про зобов'язання Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
ОСОБА_1 та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ухвалу надіслати через підсистему «Електронний суд».
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ «Мої справи».
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.