Рішення від 25.09.2023 по справі 300/2291/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" вересня 2023 р. справа №300/2291/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Боброва Ю.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Вакун В.М.,

представників сторін:

позивача - Лещак Н.І.,

відповідача - Приватного підприємства “Тенко” Тугая І.М.,

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради до відповідачів: Приватного підприємства “ТЕНКО”, Спільного українсько-македонського підприємства ТОВ “АВАЛОН”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - АТ “Оператор газорозподільної системи “Івано-Франківськгаз” про скасування Сертифікату

№ІФ 122210802874 від 11.08.2021,-

ВСТАНОВИВ:

28.04.2023 Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради (далі - позивач, Управління) звернулося до суду з позовом до відповідачів: Приватного підприємства “ТЕНКО” (далі - відповідач-1, ПП “ТЕНКО”), Спільного українсько-македонського підприємства ТОВ “АВАЛОН”(далі - відповідач-2, СП ТОВ “АВАЛОН”) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - АТ “Оператор газорозподільної системи “Івано-Франківськгаз” (далі - третя особа, АТ “Івано-Франківськгаз”) про скасування Сертифікату №ІФ 122210802874 від 11.08.2021.

Позовні вимоги мотивовані наступними обставинами та нормами права. 02.08.2021 Управлінням отримано заяву від замовників будівництва - СП ТОВ “АВАЛОН” та ПП “ТЕНКО” про прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва - “Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за поштовою (будівельною) адресою: вул. Пилипа Орлика - Бельведерська - Короля Данила, по генеральному плану № 3, 4, 5 м. Івано-Франківськ” та видачу сертифіката з актом готовності його до експлуатації АС01:6924-5357-4770-8421. У пункті 7 вказаного акта відповідачі вказали, що всі передбачені проєктною документацією роботи на об'єкті будівництва виконані згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. Обладнання встановлено у визначеному порядку згідно з актами про його прийняття після випробування. Тому, відповідно до вимог пунктів 25, 27 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 13.04.2011 Управлінням за результатами виїзного огляду 11.08.2021 видано Сертифікат №ІФ 122210802874, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проєктній документації та підтверджує його готовність до експлуатації.

Однак, в подальшому зі скарг мешканців прийнятого в експлуатацію будинку стало відомо, що творчі майстерні на одинадцятому поверсі будинку будуть використовуватись як житлові приміщення, хоча їх газифікація не проводилась. Крім того, в акті АТ “Івано-Франківськгаз” від 28.06.2022 №28-06 вказано про підозру використання творчих майстерень на одинадцятому поверсі в якості житлових приміщень. У відповідь на лист Управління від 23.02.2023 №12/32-16/18в АТ “Івано-Франківськгаз” листом від 03.03.2023 №760021-Сл-3212-0323 повідомило, що вимоги технічних умов та проєктної документації не виконані в повному обсязі, оскільки система газопостачання багатоквартирного житлового будинку не введена в експлуатацію. Вказане є порушенням пунктів 4.1-4.5 Вимог безпеки при проведенні передпускових та пускових робіт систем газопостачання, які наведені у розділі IV Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 №285. Крім того, до пуску газу на об'єкти систем газопостачання складається акт приймання в експлуатацію цих об'єктів та акти згідно вимог ДБН В.2.5-20-2001 “Газопостачання”, які затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 23.04.2001 №101. Відповідно до пункту 4.6 вказаних вище Правил прийняття в експлуатацію об'єктів систем газопостачання населених пунктів здійснюється на підстав зареєстрованої декларації або виданого сертифіката відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461. Тому, відповідачам, які є замовниками будівництва слід звернутися до АТ “Івано-Франківськгаз” з метою визначення відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт проєкту, встановити якість монтажу та при необхідності провести додаткові випробування, а після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію - прийняти в експлуатацію системи газопостачання. Відтак, на підставі даних, наведених у листі АТ “Івано-Франківськгаз” 03.03.2023 №760021-Сл-3212-0323 щодо невиконання в повному обсязі вимог проєктної документації та технічних умов, Управлінням встановлено факт надання відповідачами недостовірної інформації в пункт 7 акту готовності об'єкта будівництва до експлуатації АС01:6924-5357-4770-8421.

З вказаних у позовній заяві підстав позивач просить суд скасувати Сертифікат

№ІФ 122210802874 від 11.08.2021.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с. 29-30 т.1).

27.06.2023 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання від представника відповідача-1 - ПП “ТЕНКО” про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропущеним строком звернення до суду. Крім того, відповідач-1 вказав у клопотання про те, що за наслідками видання позивачем оскаржуваного сертифікату, об'єкту будівництва присвоєно поштову адресу та здійснено реєстрацію права власності за інвесторами будівництва - фізичними особами (а.с. 74-87 т.1).

Ухвалою суду від 27.06.2023 в задоволенні клопотання представника відповідача-1 про залишення позову без розгляду - відмовлено (а.с. 93-96 т.1).

03.08.2023 на адресу суду надійшов відзив представника відповідача-1 - ПП “ТЕНКО”. Відповідач-1 позов не визнав, вважає вимоги позивача необґрунтованими та безпідставними. Зазначає, що усі дані, на які позивач посилається як на підставу свого позову, в порушення норм Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Положення про Управління, отримані ним не під час виконання функцій архітектурно-будівельного контролю, тобто не за наслідками проведених планових чи позапланових перевірок. Також, зазначає, що прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку за адресою: вул. Пилипа Орлика - Бельведерська - Короля Данила по генеральному плану № 3, 4, 5 м. Івано-Франківськ, де замовниками були ПП “ТЕНКО” та СП ТОВ “АВАЛОН” здійснено у відповідності до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461. Вказує, що доводи позивача про внесення відповідачами недостовірної інформації до пункту 7 акта готовності об'єкта будівництва до експлуатації АС01:6924-5357-4770-8421 є необґрунтованими. Тому, відсутні підстави для застосування заходів реагування у вигляді анулювання дозвільного документу - Сертифіката №ІФ 122210802874 від 11.08.2021. Просив у задоволенні позову відмовити повністю (а.с. 191-195 т.1).

16.08.2023 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якому зазначається, що АТ “Івано-Франківськгаз” листом від 03.03.2023 №760021-Сл-3212-0323 повідомило, що вимоги технічних умов та проєктної документації не виконані в повному обсязі, оскільки система газопостачання багатоквартирного житлового будинку не введена в експлуатацію. Вимоги ДБН щодо введення в експлуатацію системи газопостачання одинадцятиповерхового будинку не можуть бути реалізовані та повідомлено про Порядок погодження обґрунтованих відхилень від будівельних норм, що забезпечують дотримання встановлених вимог безпеки до будівель і споруд. Зазначає, що Управління діяло відповідно до вимог Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461. Вважає твердження відповідача-1, наведені у відзиві необґрунтованими, натомість позов вважає обґрунтованим та правомірним, тому просить його задовольнити у повному обсязі (а.с. 54-59 т.2).

Представник відповідача-2 - СП ТОВ “АВАЛОН” у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час і місце його проведення був повідомлений належним чином. Правом подання відзиву на позов не скористався.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - АТ “Івано-Франківськгаз” правом на подання до суду пояснення щодо позову, відзиву та відповіді на відзив не скористалась.

Ухвалою суду від 09.08.2023 відмовлено у задоволенні заяв громадян: ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 та ОСОБА_16 про залучення їх в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, в даній справі (а.с. 18-20 т.2).

Ухвалою суду від 31.08.2023 відмовлено у задоволенні заяви від 17.08.2023 адвоката Хоптій М.В., яка подана в інтересах громадянки ОСОБА_11 про залучення її в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, в даній справі (а.с. 100-102 т.2).

Ухвалою суду від 31.08.2023 задоволено клопотання представника позивача про виклик в суд для дачі пояснень по суті справи представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - АТ “Івано-Франківськгаз” (а.с. 103-105 т.2).

В судовому засіданні представниця позивача позовні вимоги підтримала з підстав, вказаних у позовній заяві, відповіді на відзив просила позов задовольнити повністю (а.с. 1-4 т.1, 54-59 т.2).

Представник відповідача-1 просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві на позов (а.с. 191-195 т.1).

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - АТ “Івано-Франківськгаз” в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив та пояснив суду, що система газопостачання багатоквартирного житлового будинку змонтована відповідно до технічних умов від 10.03.2010 (вих. №125/03/06), виданих ПП “ТЕНКО”. Газопостачання на одинадцятий поверх будинку технічними умовами не передбачалось. Згідно акта здачі-приймання робіт №00000342 від 29.05.2017 спеціалістами Товариства здійснено первинний пуск газу в газове обладнання. На даний час будинок газифікований повністю, система газового обладнання працює справно. Питань до замовників будівництва щодо виконання технічних умов на газопостачання немає. Під час проведення обстеження закінченого будівництвом об'єкта спеціалістами АТ “Івано-Франківськгаз” в актах від 28.06.2022 та від 23.11.2023 було заначено лише про підозру про те, що творчі майстерні на одинадцятому поверсі будуть використовуватися як житлові приміщення, хоча встановлення там системи газопостачання не передбачено технічними умовами. Така підозра в подальшому свого підтвердження не знайшла. Також повідомив про те, що обладнання системою газопостачання житлових будівель вище 10 поверху можливе лише за погодженням з Мінрегіонбудом.

Розглянувши матеріали адміністративної справи відповідно до вимог статті 262 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження, у відкритому судовому засіданні за участі представників сторін, заслухавши їх усні пояснення, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд установив наступне.

Управління отримано заяву від замовників будівництва - СП ТОВ “АВАЛОН” та ПП “ТЕНКО” про прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва - “Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за поштовою (будівельною) адресою: АДРЕСА_1 , по генеральному плану № 3, 4, 5 м. Івано-Франківськ” та видачу сертифіката. До заяви був доданий акт готовності об'єкта до експлуатації від 02.08.2021, реєстраційний номер АС01:6924-5357-4770-8421 (а.с. 7-8, 9-12 т.1).

Відповідно до пункту 7 акта готовності об'єкта до експлуатації від 02.08.2021, реєстраційний номер АС01:6924-5357-4770-8421 на об'єкті виконано згідно з державними будівельними нормами і стандартами всі роботи, передбачені проєктною документацією, у тому числі щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Обладнання встановлено згідно з актами про його прийняття після випробування у визначеному порядку (а.с. 9-12 т.1).

Управлінням за результатами розгляду заяви 11.08.2021 видано Сертифікат

№ІФ 122210802874, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проєктній документації та підтверджує його готовність до експлуатації (а.с. 6 т.1).

Технічними умовами від 10.03.2010 (вих. №125/03/06), які видані ВАТ “Івано-Франківськгаз” замовнику будівництва - ПП “ТЕНКО”, визначено порядок газифікації об'єкта будівництва, зокрема: виготовлення проєкту, виконання будівельно-монтажних робіт системи газопостачання тощо (а.с.14 т.1).

Відповідно до акта здачі-приймання робіт №00000342 від 29.05.2017, який підписаний і затверджений представниками від виконавця робіт - ПАТ “Івано-Франківськгаз” та замовника - ПП “ТЕНКО”, спеціалістами Товариства здійснено первинний пуск газу в газове обладнання (а.с. 15 т.1).

Управління листом від 23.02.2023 №12/32-16/18в звернулося до АТ “Івано-Франківськгаз” щодо надання інформації про систему газопостачання завершеного будівництвом житлового будинку, на який виданий Сертифікат №ІФ 122210802874 від 11.08.2021 з метою з'ясування та встановлення достовірності даних, наведених замовниками будівництва в акті готовності об'єкта до експлуатації від 02.08.2021 (а.с. 16 т.1).

АТ “Івано-Франківськгаз” направило на адресу позивача відповідь за вих. №76002.1-Сл-3212-0323 від 03.03.2023. У відповіді, серед іншого, зазначено, що робочий проєкт на газопостачання багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення розроблено та погоджено на 10 поверхі, що відповідає вимогам ДБН В.2.5.-20-2001 “Газопостачання”. На сьогоднішній день вимоги технічних умов та проєктної документації не виконані в повному обсязі, оскільки система газопостачання не введена в експлуатацію. Фактично замовником збудовано одинадцять поверхів. При комісійному обстеженні будинку представниками АТ “Івано-Франківськгаз” встановлено, що планування десятого та одинадцятого поверхів співпадають. Враховуючи вимоги ДБН введення в експлуатацію системи газопостачання одинадцятиповерхового житлового будинку не може бути реалізовано. Відповідно до чинного наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19.04.2018 №97, який зареєстрований в Міністерстві юстиції 15.05.2018 за №593/32045 передбачено Порядок погодження Міністерством обґрунтованих відхилень від будівельних норм, що забезпечують дотримання встановлених вимог безпеки до будівель і споруд, не передбачених будівельними нормами (а.с. 17 т.1).

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні норми матеріального права, що діяли на момент їх виникнення.

Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 6 Закону №3038-VI до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Частиною 2 статті 39 Закону №3038-VI встановлено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 7 названої статті Закону №3038-VI орган державного архітектурно-будівельного контролю відмовляє у видачі сертифіката з таких підстав: 1) неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката; 2) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; 3) невідповідність об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та/або вимогам будівельних норм, у тому числі щодо: дотримання вимог, передбачених розділом інженерно-технічних заходів цивільного захисту, вимог пожежної та техногенної безпеки; доступності об'єкта для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; 4) невиконання вимог, передбачених Законом України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”, щодо оснащення будівлі вузлами обліку відповідних комунальних послуг; 5) неврахування суб'єктом господарювання, який планує експлуатувати хоча б один об'єкт підвищеної небезпеки, висновків компетентного органу у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, щодо поданого звіту про заходи безпеки на об'єкті підвищеної небезпеки або неподання оператором звіту про заходи безпеки на об'єкті підвищеної небезпеки у порядку та строки, визначені Законом України “Про об'єкти підвищеної небезпеки”. Відмова у видачі сертифіката надається замовникові у строк, передбачений для його видачі.

Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката (частина 10 статті 39).

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”. Державний архітектурно-будівельний контроль замовників будівництва, які є фізичними особами, здійснюється відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” з урахуванням особливостей правового статусу таких осіб. Порядок здійснення архітектурно-будівельного контролю визначається Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України “Про архітектурну діяльність” від 20.05.1999 №687-XIV до уповноважених органів містобудування та архітектури, серед інших, належать виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури.

Органи місцевого самоврядування здійснюють свою діяльність у сфері містобудування та архітектури відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (частина 5 статті 13).

Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом (абзац другий частини 1 статті 1 Закону).

Закон України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” від 06.09.2005 №2806-IV (далі - Закон №2806-IV) визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів.

Відповідно до частини 7 статті 4-1 Закону №2806-IV дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав: звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Дія документа дозвільного характеру припиняється через десять робочих днів із дня прийняття (винесення) дозвільним органом рішення про анулювання такого документа, якщо інше не передбачено законом.

Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

У разі анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, документ дозвільного характеру підлягає поновленню за рішенням дозвільного органу або адміністративного суду. Поновлення документа дозвільного характеру відбувається шляхом здійснення відповідного запису в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461 “Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів” затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - Порядок №461).

Відповідно до абзацу 2 пункту 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об'єкти з різними класами наслідків (відповідальності), здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката.

-Документи для прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів подаються за вибором замовника до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю: 1) в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом, користувачами якої є замовник та відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю; 2) у паперовій формі або поштовим відправленням з описом вкладення через центри надання адміністративних послуг. Виключно в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом, користувачами якої є замовник та відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю, подаються документи для прийняття в експлуатацію об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками (пункт 3-1 Порядку №461).

Відповідно до пункту 16 Порядку №461 замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації чи акті готовності об'єкта до експлуатації, за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.

Сертифікат видається органом державного архітектурно-будівельного контролю з використанням Реєстру будівельної діяльності (пункт 23 Порядку №461).

Згідно пункту 24 названого Порядку для отримання сертифіката замовник (його уповноважена особа) подає до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта та видачу сертифіката, до якої додається акт готовності об'єкта до експлуатації та документ або інформація (реквізити платежу) про внесення плати.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю приймає подані замовником заяву, акт готовності об'єкта до експлуатації та вчиняє дії у межах законодавства щодо з'ясування питання достовірності відомостей у поданих документах, відповідності об'єкта проектній документації, вимогам будівельних норм, стандартів і правил на основі чек-листа за результатами виїзного огляду об'єкта будівництва на місцевості з фотофіксацією об'єкта під час прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, який виготовляється з використанням Реєстру будівельної діяльності

Під час такого огляду посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю з'ясовує наявність виконавчої документації в обсязі, передбаченому державними будівельними нормами, та матеріалів технічної інвентаризації згідно з чек-листом за результатами виїзного огляду об'єкта будівництва на місцевості з фотофіксацією об'єкта під час прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, а також здійснює фото- та відеофіксацію.

За результатами розгляду документів, поданих для прийняття в експлуатацію об'єкта та видачі сертифіката, складається довідка, яка виготовляється з використанням Реєстру будівельної діяльності (пункт 25 Порядку №461).

Відповідно до пункту 27 Порядку №461 орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання заяви приймає рішення про видачу сертифіката або про відмову в його видачі.

Підставою для відмови у видачі сертифіката є: неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката; виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; невідповідність об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та/або вимогам будівельних норм, зокрема щодо: дотримання вимог, передбачених розділом інженерно-технічних заходів цивільного захисту, вимог пожежної та техногенної безпеки; доступності об'єкта для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; невиконання вимог, передбачених Законом України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”, щодо оснащення будівлі вузлами обліку відповідних комунальних послуг.

У разі прийняття рішення про відмову у видачі сертифіката орган державного архітектурно-будівельного контролю надсилає замовнику (уповноваженій ним особі) програмними засобами, протягом десяти робочих днів з дати подання заяви рішення з обґрунтуванням причин відмови.

Рішення про відмову у видачі сертифіката виготовляється з використанням Реєстру будівельної діяльності та оприлюднюється на порталі автоматично програмними засобами у день його прийняття.

Після усунення недоліків, що стали підставою для прийняття рішення про відмову у видачі сертифіката, замовник може повторно звернутися до органу державного архітектурно-будівельного контролю для видачі сертифіката.

Згідно статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, викладеної у пункті 36 у справі “Суомінен проти Фінляндії”(Suominen v. Findland) Заява №37801/97 від 01.07.2003 та пункті 58 у справі “Серявін та інші проти України” від 10.02.2010 (Заява №4909/04) суд зобов'язаний у своєму рішення навести норми права та належно обґрунтувати свої рішення.

Судом установлено, що відповідачами дотримані норми пунктів 4.1-4.5 Вимог безпеки при проведенні передпускових та пускових робіт систем газопостачання, котрі наведені у розділі IV Правил безпеки систем газопостачання, які затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 №285. Крім того, до пуску газу на об'єкти систем газопостачання складено акт №00000342 від 29.05.2017 приймання в експлуатацію цих об'єктів згідно вимог ДБН В.2.5-20-2001 “Газопостачання”, які затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 23.04.2001 №101. Відповідно до пункту 4.6 вказаних вище Правил об'єкти системи газопостачання житлового будинку прийняті в експлуатацію на підставі виданого Управлінням сертифіката №ІФ 122210802874 відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461.

Разом з тим, як встановлено в судовому засіданні, вказані в листі третьої особи факти про порушення замовниками вимог ДБН В.2.5.-20-2001 “Газопостачання” не відповідають дійсності.

Так, відповідно до актів обстеження системи газопостачання закінченого будівництвом об'єкта від 28.06.2022 №28-06 та від 23.11.2023 №23-11, складених спеціалістами АТ “Івано-Франківськгаз”, газифікація творчих майстерень, розташованих на одинадцятому поверсі, не проведена, там відсутні будь-які комунікації. В актах вказано лише про підозру, що творчі майстерні будуть використовуватися як житлові приміщення (а.с. 116-123 т.2).

Про те, що одинадцятий поверх згідно проєктної документації нежитловий повідомив суду представник відповідча-1. Вказану обставину не заперечувала представниця позивача. Представник третьої особи, окрім вказаних вище пояснень по суті справи, повідомив про технічну можливість встановлення на одинадцятому поверсі електричного опалення та забезпечення роботи побутових приладів електрикою.

Окрім вказаного, в порушення норм частини 1 статті 41 Закону №3038-VI та частини 1 статті 1 Закону №877-V, позивач прийняв рішення про звернення до суду з даним позовом, свавільно, а не за результатами планової чи позапланової перевірки, як це встановлено законом.

Враховуючи встановлені у судовому засіданні фактичні обставини справи, підтверджені дослідженими судом належними, допустимими і достовірними доказами та наведені вище норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що рішення про видачу Сертифіката №ІФ122210802874 від 11.08.2021 позивачем прийняте правомірно та обґрунтовано. Доказів про внесення відповідачами до акта готовності об'єкта до експлуатації від 02.08.2021, реєстраційний номер АС01:6924-5357-4770-8421, зокрема до пункту 7, недостовірних даних судом не встановлено.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради, код в ЄДРПОУ - 44590904, вул. Січових Стрільців, 56, м. Івано-Франківськ, 76018;

відповідачі:

Приватне підприємство “ТЕНКО”, код в ЄДРПОУ - 32360129, вул. Бельведерська, 14, м. Івано-Франківськ, 76018;

Спільне українсько-македонське підприємство товариство з обмеженою відповідальністю “Авалон”, код в ЄДРПОУ - 31523962, вул. Короля Данила, 16в, м. Івано-Франківськ, 76018;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - АТ “Оператор газорозподільної системи “Івано-Франківськгаз”, код ЄДРПОУ - 03361046, вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя Бобров Ю.О.

Рішення складене в повному обсязі 02 жовтня 2023 р.