ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ СУДОВОГО КОНТРОЛЮ
ЗА ВИКОНАННЯМ СУДОВОГО РІШЕННЯ
04 жовтня 2023 рокуСправа № 280/1153/23 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23
за позовною заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б)
про: визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
21.02.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача по зменшенню нарахування відсотків з сум грошового забезпечення позивачу з основного розміру пенсії з 79% до 70%;
- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням 79 % відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019, відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» від 19.05.2021 № 33/28-199 про розмір грошового забезпечення, а також застосовувати відповідний обсяг сум грошового забезпечення при проведенні індексації пенсії позивача;
- зобов'язати відповідача перерахувати та сплатити грошові кошти відповідно до Розрахунку на доплату пенсії (2019-2022 роки), виходячи з 79% грошового забезпечення та продовжити, починаючи з травня 2022 року, виплачувати надалі щомісячно пенсію з урахуванням 79% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача нарахувати та сплачувати позивачу індексацію до пенсії з суми 13 905,12 грн., починаючи з 2022 року та при кожній індексації пенсії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по справі № 280/1153/23 (головуючий - суддя Прудивус О.В.) позов задоволено частково, а саме:
- визнано протиправними дії відповідача по зменшенню нарахування відсотків з сум грошового забезпечення позивачу з основного розміру пенсії з 79% до 70%;
- зобов'язано відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням 79% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019, відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» від 19.05.2021 № 33/28-199 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, а також застосовувати відповідний обсяг сум грошового забезпечення при проведенні індексації пенсії позивача.
12.06.2023 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23 набрало законної сили. 18.07.2023 Запорізький окружний адміністративний суд видав позивачу виконавчі листи по справі № 280/1153/23.
19.09.2023 від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23. В обґрунтування заяви позивач зазначив, що вказане судове рішення виконувалось відповідачем лише у період з червня по липень 2023 року. Однак, у подальшому, здійснивши нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі № 280/2251/23, відповідач протиправно зменшив нарахування відсотків з сум грошового забезпечення позивачу з основного розміру пенсії з 79% до 70%.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2023 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження.
25.09.2023 судом отримано відзив на заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23 (вх.№ 43152 від 29.09.2023), в якій відповідач просить відмовити у її задоволенні, оскільки обчислення грошового забезпечення позивача у розмірі 79% здійснювалось до 01.09.2023. Однак, у подальшому, на виконання Запорізького окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі № 280/2251/23, відповідач здійснив з 01.05.2022 перерахунок пенсії позивача та, відповідно, застосував по відношенню до пенсії останнього відсоток грошового забезпечення в обсязі 70%, визначений ст. 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Отже, відповідач вважає, що його дії відповідають законодавству у відповідній сфері правовідносин, у зв'язку з чим заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23 є необґрунтованою.
29.09.2023 судом отримано відповідь на відзив (вх.№43152 від 29.09.2023), в якій позивач зауважив, що його правовий статус як особи, яка перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є сталим. Відтак, відповідач при здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії, на думку позивача, допустив звуження змісту та обсягу його соціальних гарантій. З огляду на викладене, позивач просить задовольнити заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв'язку з розглядом заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23, суд виходить із такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
За приписами ч.ч.1-2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, судом встановлено, що 12.06.2023 набрало законної сили рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23, яким було визнано протиправними дії відповідача по зменшенню нарахування відсотків з сум грошового забезпечення позивачу з основного розміру пенсії з 79% до 70%, а також зобов'язано відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням 79% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019, відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» від 19.05.2021 № 33/28-199 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, а також застосовувати відповідний обсяг сум грошового забезпечення при проведенні індексації пенсії позивача. Однак, відповідачем не надане документальне підтвердження факту виконання ним вказаного судового рішення.
Стосовно доводів відповідача про те, що після здійснення з 01.05.2022 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі № 280/2251/23 перерахунку пенсії позивача відбувалась зміна правового статусу останнього, суд вважає за необхідне зазначити, що вказаному доводу відповідача судом вже надавалась правова оцінка у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23.
Зокрема, суд зазначив, що внесені Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон України від 27.03.2014 № 1166-VII) зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ) в частині нормативного визначення граничного розміру пенсії за вислугу років в обсязі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій. Отже, оскільки позивач перебуває на пенсійному обліку з 07.12.1998, відповідачем протиправно було взято до розрахунку показник 70 % відповідних сум грошового забезпечення замість 79 %. За таких обставин, твердження відповідача про зміну правового статусу позивача у досліджуваних правовідносинах, на переконання суду, не знайшло свого нормативного та документального підтвердження.
З огляду на викладені обставини, суд доходить висновку про наявність правових підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23.
Згідно зі ст. 119 КАС України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
У даному випадку суд вважає за доцільне встановити для відповідача місячний строк з дня отримання даної ухвали на подання звіту про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23.
За таких обставин, заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 9, 243, 248, 382 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати до суду протягом одного місяця з дня отримання даної ухвали звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по адміністративній справі № 280/1153/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя О.В. Прудивус