Справа № 161/12148/23
Провадження № 3/161/3798/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.Луцьк 28 вересня 2023 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковтуненка В.В.,
за участі секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,
порушника ОСОБА_1 ,
захисника Татарчук Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 10 в м. Луцьку справу за адміністративними матеріалами № 161/12148/23, які надійшли від УПП у Волинській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого водієм «Авто Транс Ком», за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
20.07.2023 року на адресу суду з УПП у Волинській області ДПП надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав, суду пояснив, що вживав лише пиво - напередодні ввечері. Також зауважив, що йому не пропонували пройти огляд на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я.
Захисник - адвокат Татарчук Л.І. в судовому засіданні суду пояснила, що згідно висновку КП «РОЦПЗН» від 15 липня 2023 року, в ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено.
Заслухавши пояснення порушника, захисника, дослідивши наявні у справі докази, в тому числі відеозапис з нагрудних боді-камер працівників УПП у Волинській області ДПП суд приходить до висновку про визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню у вигляді адміністративного штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що в гривневому еквіваленті становить 17 000,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, з наступних підстав.
Відповідно до п. 2.9а Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ № 1306 від 10 жовтня 2001 р. водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Судом встановлено, що 15 липня 2023 року, о 05.40 годин інспектором взводу № 1 роти № 2 БУПП у Волинській області ДПП Петряєвим С.Ю. було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 200468, яким зафіксовано вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с. 1).
Також судом встановлено, що 15 липня 2023 року, о 08.05 годин водій ОСОБА_1 , по а/д Н-22 Устилуг-Луцьк-Рівне, 99 км, керував транспортним засобом - «МАН», державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння.
Огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку проводився з використанням спеціального технічного засобу - ALCOTEST DRAGER 7510. Згідно чеку алкотестера, ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння, вміст алкоголю в крові становив 0,59 проміле (а.с. 2).
Судом достовірно встановлено, що всупереч поясненням ОСОБА_1 , останньому поліцейським БУПП у Волинській області ДПП було повністю роз'яснено порядок огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку, в тому числі право ОСОБА_1 на огляд в закладі охорони здоров'я.
ОСОБА_1 повністю погодився із результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння (а.с. 3).
Також судом не приймається до уваги висновок КП «РОЦПЗН» РОР № 661 від 15 липня 2023 року, з наступних підстав.
Як вбачається із змісту вказаного висновку, що ОСОБА_1 був направлений на огляд 15 липня 2023 року, а оглянутий 15 липня 2023 року о 17.20 годин, тобто через понад 9 годин після виявлення факту керування ним транспортним засобом - «МАН», державний номерний знак НОМЕР_1 .
Внаслідок чого, висновок КП «РОЦПЗН» РОР № 661 від 15 липня 2023 року жодним чином не спростовує факт перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння саме 15 липня 2023 року, о 08.05 годин.
Відповідно до ч. 2 статті 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до положень ч. 1 статті 130 КУпАП встановлено відповідальність, зокрема, за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння, а не за вживання алкогольних напоїв в день події, в поточному періоді тощо - як про це зазначає порушник.
Правова основа презумпції знання законодавства - обов'язок кожного неухильно додержуватися Конституції України та Законів України. Цей обов'язок закріплений в частині 1 статті 68 Конституції України. Обов'язок додержання законів передбачає і обов'язок їх знання. Тому закони повинен знати кожний. З цього положення і випливає загальновідома формула: незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності, яка і міститься в частині 2 статті 68 Конституції України.
Презумпція знання законодавства поширюється тільки на закони та інші нормативно-правові акти, які доведені до відома населення у порядку встановленому законом. Згідно з частиною 3 статті 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права та обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом є нечинними. І відповідно не можуть застосовуватись. Тому основна умова вступу нормативно-правового акту в силу, і відповідно обов'язку його знати є його офіційне оприлюднення, яке здійснюється шляхом опублікування у офіційних друкованих виданнях.
Опублікування нормативно-правового акту є юридичною підставою презумпції знання законодавства. Суть даної презумпції полягає в тому, що ніхто не може посилатись на незнання закону, якщо він був опублікований у встановленому законом порядку.
Також, відповідно до санкції ч. 1 статті 130 КУпАП, позбавлення права керування транспортними засобами є безальтернативним видом стягнення.
Суд звертає увагу, що всі обставини, на які ОСОБА_1 посилається як на підставу призначення йому більш м'якого стягнення, ніж це передбачено положеннями КУпАП, а саме - перебування на його утриманні дружини, трьох дітей та матері; що керування транспортними засобами є єдиним джерелом його заробітку, а він є єдиним годувальником своєї сім'ї - повинні були бути достовірно відомі останньому напередодні ввечері 15 липня 2023 року, коли ОСОБА_1 вживав пиво, з його слів - в кількості кількох бокалів, а вже зранку 15 липня 2023 року керував транспортним засобом - «МАН», державний номерний знак НОМЕР_1 .
Таким чином, винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи, оскільки беззаперечним є факт перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння та керування ним транспортним засобом - «МАН», державний номерний знак НОМЕР_1 .
Відповідно до ч. 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Керуючись ч. 1 ст. 130 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого водієм «Авто Транс Ком», ІПН невідомий, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню в вигляді накладення адміністративного штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в гривневому еквіваленті становить 17 000 гривень з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого водієм «Авто Транс Ком», ІПН невідомий, на користь держави ((отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001); код класифікації доходів бюджету 22030106 судовий збір в сумі 536,80 гривень.
У разі несплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, з останнього підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, а саме в сумі 34 000,00 гривень, в порядку примусового виконання постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили за наслідками апеляційного розгляду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду.
Скаргу на постанову про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Ковтуненко