РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2023 року справа № 580/7542/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу №580/7542/23 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, ухвалив рішення.
І. ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
22.08.2023 вх. №35283/23 ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просить: - визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.12.2019 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Головного управління національної поліції в Черкаській області від 05.04.2023 №37/Н-57/05-2023 з урахуванням зазначеного в ній грошового забезпечення.
25.08.2023 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку (ч.1 ст.258 КАС України), розгляд справи по суті через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження. Згідно з ч.4 ст.229 КАС України під час розгляду справи у порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтуванні позовних вимог зазначається, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 05.04.2023 №37/Н-5705-23 про розмір грошового забезпечення, що видана на підставі рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі № 580/4511/22. Відповідач листом від 12.07.2023 №8061-7752/Н-03/8-2300/23 повідомив, що відсутні законодавчі підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки, відмова (на думку позивача) є протиправною, позаяк зі скасуванням п.3 Постанови № 103 рішенням у справі № 826/12704/18 (об'єднаній із справою № 826/16198/18 про визнання нечинними пунктів 2,3,5,6 Постанови № 103), що набрало чинності 19.11.2019, позивач має право на перерахунок пенсії.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач позовні вимоги не визнав, 31.08.2023 вх. №36816/23 подав до суду відзив на позовну заяву, позивачу у 2018 перераховано пенсію на підставі довідки, що надійшла, позаяк відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення з виплатою у 2018, передбаченою постановою КМУ № 988, проте з моменту здійснення перерахунку пенсії позивача збільшення розміру грошового забезпечення не відбувалось та постанови про перерахунок пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262 на момент звернення позивача до суду КМУ не ухвалював, тому підстави для перерахунку повторно відсутні, а надана довідка від 05.04.2023 №37/Н-5705-23 не відповідає затвердженій формі. Відповідач зазначив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення для захисту порушеного права за довідкою станом на листопад 2019 у контексті вимог про перерахунок пенсії згідно оприлюдненого рішення щодо нормативно-правового акта, починаючи з 01.12.2019 без обмеження строком, позаяк звернувся до відповідача із заявою лише у 2023 році.
IV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Суд встановив, що позивач отримує пенсію з 22.10.2016 по інвалідності відповідно до Закону № 2262 (протокол від 22.11.2016).
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2022 року У справі №580/4511/22 адміністративний позов задоволено частково (з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач проходив службу в Національній поліції з 07.11.2015 до 21.10.2016 ЄДРСР 109818851).
Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Черкаській області щодо відмови позивачу у видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 19.11.2019, з підстав відсутності у штатному розкладі Головного управління Національної поліції в Черкаській області посади: «начальник сектору відділу логістики та матеріально-технічного забезпечення ГУНП в Черкаській області». Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Черкаській області повторно розглянути питання щодо видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 19.11.2019, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Головне управління Національної поліції в Черкаській області на виконання Черкаського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі №580/4511/22 склало довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 19.11.2019 за посадою начальник сектору відділу Головного управління Національної поліції в Черкаській області. Згідно довідки грошове забезпечення складається з: посадового окладу 2900 грн, окладу за спеціальним званням майор - 2000 грн, надбавки за стаж служби 25% - 1225 грн; надбавка за спецефічні умови проходження служби 55 % - 3368,75 грн; премія 17% -1613,94 грн, усього 11107,69 грн.
15.06.2023 позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про перерахунок пенсії на підставі довідки Головне управління Національної поліції в Черкаській області від 02.12.2022 у справі №580/4511/22 про розмір грошового забезпечення.
Відповідач листом від 12.07.2023 №8061-7752/Н-03/8-2300/23 надав відповідь інформаційного характеру відповідно до Закону України «Про звернення громадян», де повідомив про відсутність підстав для перерахунку, позаяк після дати набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 законної сили, Кабінет Міністрів України не прийняв нормативно-правового акту щодо умов, розміру та порядку проведення перерахунку пенсії, згідно з якими має відбуватися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262, проте мотивованого індивідуального акта на спростування чи підтвердження очікувань позивача щодо підвищення пенсії у контексті довідки від 05.04.2023 №37/Н-5705-23 та перевірки додаткових відомостей щодо наявних/відсутніх підстав для перерахунку пенсії у зв'язку із змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988 (чи виникло право на перерахунок пенсії, обставини для перерахунку за період з 01.01.2016 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), на визначення складових грошового забезпечення для перерахунку якої мають безпосередній вплив судове рішення у справі №826/12704/18, з огляду на те, що пенсія позивачеві призначена після 01.01.2016 - з 22.10.2016.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить до часткового задоволення з огляду на таке.
V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно із частиною 3 статті 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 18 статті 43 Закону № 2262 у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частина друга статті 63 Закону № 2262).
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (частина третя статті 63 Закону № 2262).
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262).
Згідно із частиною 2 статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), яка набрала чинності 02.12.2015, та якою затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10. Грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 1 Постанови № 988).
29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 за №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIII), яким статтю 63 Закону №2262 доповнено новою частиною такого змісту: «перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45). Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), якою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», де у пункт 3 передбачено: перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Згідно із пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», а саме пункт 5 викладено в такій редакції: « 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».
Додатком 2 до Порядку № 45 встановлена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 викладено в новій редакції, де відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, в адміністративній справі № 826/12704/18 (ЄДРСР 82368814, 85866053) визнано протиправним пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Відповідно до частини 2 статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 в адміністративній справі № 826/12704/18 набрало законної сили 19.11.2019.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1). Згідно з п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Відповідно до п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 у справі № 686/15836/16-а і від 27.02.2019 року у справі №753/23503/16 та у постанові від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Статуси ветеранів військової служби і органів внутрішніх справ є тотожними за змістом соціального захисту, але підстави набуття цих статусів відмінні. Оскільки Закон України від 24 грудня 2015 року №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до числа осіб, яким у 2016 році пенсія продовжує виплачуватись, відносить саме ветеранів військової служби, то інші ветерани, у тому числі органів внутрішніх справ, до таких винятків не належать (висновки Верховного Суду від 27 вересня 2022 року у справі №?553/984/17 ЄДРСР 106466719).
Згідно із ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» та Постанови №988 з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 затверджено Порядок №260. Відповідно до п. 3 Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
Безпосередній словесний, логіко-граматичний і юридичний аналіз конструкцій та змісту положень підпункту 2 пункту 1 постанови №1088 дає підстави вважати, що з 1 січня 2020 року Урядом установлено порядок виплати пенсій, які з 1 січня 2016 року перераховані з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)), а також відсоткової виплати різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 1 січня 2016 року, і місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з1січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, а не визначено підставу для перерахунку таких пенсій та складові грошового забезпечення для відповідного перерахунку пенсій. Тобто оскаржуваними положеннями постанови №1088 визначено умови завершення виплати перерахованих у 2018 році сум пенсій за період до скасування в судовому порядку пункту 3 постанови №103 (висновки Верховного Суду від 30 листопада 2022 року у справі №?640/620/20 ЄДРСР 107631671).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Відповідач у відзиві стверджує (стор 4 відзиву - сформований в системі Електронний суд 31.08.2023), що позивачу у 2018 році перераховано пенсію на підставі довідки, що надійшла, проте дату і номер довідки та протоколу/розпорядження не повідомляє і у додатках до відзиву не надає.
Преюдицію утворюють виключно лише ті обставини, що безпосередньо досліджувалися і встановлювалися судом, що знайшло відображення в мотивувальній частині судового акта.
Суд 02.12.2022 у справі № 580/4511/22 встановив: позивач з 22.10.2016 отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. 06.09.2022 позивач звернувся до ГУ НП в Черкаській області із заявою, в якій просив підготувати і надати йому, а також надіслати до ГУ ПФ в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 для перерахунку пенсії, із включенням до його складу посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавок за стаж, специфічні умови служби, за роботу в умовах режимних обмежень, премії, допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, інших складових. Відповідач листом від 12.09.2022 №29/Н-204 повідомив позивача про відсутність підстав для видачі такої довідки.
Згідно із ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Позивач стверджує, підтверджує відповідач, що пенсія ОСОБА_1 була призначена з 22.10.2016, тобто після 01.01.2016.
У справі № 580/2970/22 ЄДРСР 108319243 (де апелянт стверджував: у зв'язку із змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016, на визначення складових грошового забезпечення для перерахунку якої мають безпосередній вплив судові рішення у справах №826/3858/18 та №826/12704/18, однак, пенсія позивачеві призначена після 01.01.2016 року) суд апеляційної інстанції зазначив: про відсутність підстав для покладення на відповідача обов'язку підготувати та надати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (за формою, встановленою чинним законодавством) із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії визначених станом на листопад 2019 року для проведення перерахунку пенсії. У зв'язку із змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, на визначення складових грошового забезпечення для перерахунку якої мають безпосередній вплив згадані вище судові рішення у справах №826/3858/18 та №826/12704/18. Однак, як зазначає позивач та підтверджено відповідачем, пенсія ОСОБА_1 була призначена з 04 вересня 2018 року, тобто після 01.01.2016.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу після отримання заяви від 15.06.2023 від позивача та отриманої довідки №8061-7752/Н-03/8-2300/23 від роботодавця ухилився від виконання обов'язків - прийняття рішення з наданням/окресленням мотивів врахування/не врахування складових за належною/неналежною довідкою від 05.04.2023 №37/Н-5705-23 для перерахунку пенсії позивача, з поясненням наявних/відсутніх підстав для перерахунку пенсії у зв'язку із змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988 щодо періоду з 01.01.2016 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 стосовно очікувань колишніх працівників міліції (поліції), які вийшли на пенсію до 01 січня 2016 року та після 01.01.2016 (позивач вийшов на пенсію у жовтні 2016 року), позаяк на визначення складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії мають безпосередній вплив висновки Верховного Суду у справі №826/12704/18.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Суд, за відсутності мотивованого індивідуального акта у формі рішення щодо реагування на отримання довідки від 05.04.2023 №37/Н-5705-23 до матеріалів пенсійної справи, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
У разі інформування в порядку Закону України «Про звернення громадян», коли відповідач повідомив заявника про відсутність підстав для перерахунку пенсії (у справі № 580/5382/22 ЄДРСР110740077) без ухвалення індивідуального акта суд апеляційної інстанції висновує: втім жодного рішення за результатами розгляду заяви Позивачки, як таке прямо передбачено вищенаведеними правовими нормами, Відповідачем прийнято не було.
Оцінюючи доводи і докази щодо бездіяльності відповідача у не здійсненні перерахунку пенсії позивачеві за відсутності індивідуального акта відповідача за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про протиправність, позаяк відмовляючи листом без прийняття рішення та оцінки обставин призначення позивачеві пенсії після 01.01.2016, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно/несправедливо, без врахування необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), без мотивів відмови, без прийняття індивідуального акта у формі рішення у контексті забезпечення виконання обов'язків належного врядування з поясненнями щодо попередніх здійснених перерахунків, починаючи з 01.01.2018.
Під владними управлінськими функціями, що здійснюються на основі законодавства, зокрема, на виконання делегованих повноважень, варто розуміти будь-які владні повноваження в рамках діяльності держави чи місцевого самоврядування, що не належать до законодавчих повноважень чи повноважень здійснювати правосуддя.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд встановив і визнає часткову протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у не сприянні позивачеві знати про права у сфері пенсійного забезпечення із розмежуванням підстав підвищення за законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, дотримання порядку, умов, зміни розміру пенсії, алгоритму перерахунку у контексті очікування позивача отримати мотивоване і зрозуміле управлінське рішення для моделювання подальшої поведінки - індивідуальний акт, тому позовні вимоги належить задовольнити частково, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву-звернення від 15.06.2023 із розмежуванням підстав для перерахунку призначеної пенсії позивачеві після 01.01.2016. Постанова Кабінету Міністрів №103 від 21 лютого 2018 року стосується працівників міліції (поліції), які вийшли на пенсію до 01 січня 2016 року (висновки суду апеляційної інстанції у справі № 580/2970/22 ЄДРСР 108319243).
У задоволенні вимоги визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії пенсіонеру, який вийшов на пенсію після 01.01.2016, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.12.2019 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Головного управління національної поліції в Черкаській області від 05.04.2023 №37/Н-57/05-2023 з урахуванням зазначеного в ній грошового забезпечення належить відмовити як передчасній.
Судовий контроль за виконанням судового рішення є елементом в юридичному механізмі забезпечення виконання судового рішення, особливо у разі, коли таке судове рішення ухвалене на користь особи в юридичному спорі.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає про таке. Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України у разі часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Суд не включає до складу судових витрат, що належать розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п.9 ч.1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» (посвідчення від 04.11.2016 серія НОМЕР_2 ), відсутні підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору.
Керуючись ст. 2, 5-16, 90, 139, 242-246, 255, 258, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у не прийнятті мотивованого управлінського рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.06.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.06.2023 про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Судові витрати не розподіляються.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».
Копію рішення направити сторонам справи.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538].
Суддя Лариса ТРОФІМОВА