Справа № 560/8914/23
РІШЕННЯ
іменем України
03 жовтня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 222550013833 від 28.04.2023 про відмову у призначенні пенсії за віком та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплачувати пенсію за віком з 21.02.2023, зарахувавши до страхового стажу період роботи з 26.02.1993 по 15.02.2000.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що звернувся до пенсійного органу із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області рішенням від 28 квітня 2023 року відмовило у призначенні пенсії за віком у зв'язку із відсутністю необхідного стажу роботи, зокрема не зарахувало до стажу період роботи з 26.02.1993 по 15.02.2000, оскільки у трудовій книжці НОМЕР_1 відсутній підпис посадової особи, яка внесла запис про звільнення, відсутня інформація про реорганізацію підприємства "Збруч", а також на печатці відсутній код ЄДРПОУ. Вважає рішення відповідача-2 протиправним, просить позов задовольнити.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надійшов відзив на позовну заяву, у якому пенсійний орган вказує, що згідно із пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності зараховуються до стажу роботи за умови підтвердження документами про сплату страхових внесків (платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами, що підтверджують поштовий переказ, інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності), а періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, фіксованого податку, спеціального торгового патенту підтверджуються свідоцтвом про сплату єдиного податку; спеціальним торговим патентом; документами про сплату єдиного податку, фіксованого податку, придбання спеціального торгового патенту (за наявності платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ). Представник зазначає, що розрахунок стажу позивачу проведений відповідно до вимог чинного законодавства, таким чином в задоволенні позовних вимог слід відмовити, оскільки у позивача відсутній необхідний стаж для призначення пенсії за віком - не менше 30 років.
У поданому до суду відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проти задоволення позовних вимог заперечило. Зазначило, що рішенням від 28.04.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи 30 років, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV. За наданими документами до страхового стажу не зарахований період роботи з 26.02.1993 по 15.02.2000 відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1 , оскільки відсутній підпис посадової особи, яка внесла запис про звільнення, відсутня інформація про реорганізацію підприємства "Збруч", а також на печатці відсутній код ЄДРПОУ. Страховий стаж згідно поданих документів позивача складає 24 роки.
Ухвалою від 28.09.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
21.04.2023 позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком згідно до Закону № 1058-IV.
Згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 позивач у період роботи з 26.02.1993 по 15.02.2000 працював взуттьовиком 2 розряду на державному підприємстві "Збруч".
Рішенням від 28.04.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи 30 років, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV. Період роботи з 26.02.1993 по 15.02.2000 відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1 не зарахований, оскільки відсутній підпис посадової особи, яка внесла запис про звільнення, відсутня інформація про реорганізацію підприємства "Збруч", а також на печатці відсутній код ЄДРПОУ. Страховий стаж позивача складає 24 роки, страховий стаж для визначення права становить 25 років 10 місяців 19 днів.
Вважаючи відмову у призначенні пенсії та неврахування періоду роботи з 26.02.1993 по 15.02.2000 протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі по тексту Закон №1058- ІV).
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
З 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Частиною 1 статті 24 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника з огляду на положення статті 48 Кодексу законів про працю України, статті 62 Закону №1788-ХІІ та пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі по тексту Порядок №637), є трудова книжка.
Положеннями пункту 3 Порядку № 637, передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
При цьому відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників та у такій довідці повинно бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) про виконання встановлених норм обслуговування.
Вимоги щодо порядку ведення трудових книжок визначені Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників № 58 від 29 липня 1993 року (далі по тексту Інструкція №58), та до таких вимог серед іншого цією Інструкцією віднесено необхідність внесення до трудової книжки: відомостей про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомостей про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення тощо (пункт 2.2.).
Відповідно до пункту 2.4 Інструкції №58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
До страхового стажу позивача не зарахований період роботи з 26.02.1993 по 15.02.2000, оскільки у трудовій книжці від 31.08.1981 НОМЕР_1 відсутній підпис посадової особи, яка внесла запис про звільнення, відсутня інформація про реорганізацію підприємства "Збруч", а також на печатці відсутній код ЄДРПОУ
Однак, неналежне заповнення роботодавцем трудової книжки не може бути підставою для позбавлення позивача права зарахування до страхового стажу періодів роботи, зазначених у цій трудовій книжці.
Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 по справі № 677/277/17, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для зазначеної у такій трудовій книжці особи.
Працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці.
Трудовим законодавством України не передбачено обов'язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки.
Підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.
Таким чином, вказані відповідачем підстави не можуть бути визначальними обставинами для не зарахування до стажу позивача періодів роботи з 26.02.1993 по 15.02.2000.
Тому, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не зарахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 26.02.1993 по 15.02.2000 є протиправними.
Вирішуючи позовну вимогу позивача щодо призначення пенсії, суд враховує таке.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058 право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Загальний страховий стаж позивача з урахуванням спірних періодів роботи з 26.02.1993 по 15.02.2000 становить понад 30 років.
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 28.04.2023 про відмову в призначенні пенсії за віком є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) із заявою про призначення пенсії звернувся 21.04.2023. Тому, має право на призначення пенсії за віком з 21.02.2023.
Враховуючи викладене, позов слід задовольнити.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 28.04.2023 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи з 26.02.1993 по 15.02.2000 та призначити йому пенсію зі віком з 21 лютого 2023 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1073,60 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, 3,Чернівці,Чернівецька область,58002 , код ЄДРПОУ - 40329345)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук