РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2023 рокусправа № 380/18321/23
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартинюк Віталій Ярославович, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними., -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправним дії щодо не здійснення перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки від 23.05.2023 року № 6444 про розмір грошового забезпечення, в яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.12.2019;
зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки від 23.05.2023 року № 6444 про розмір грошового забезпечення, в яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.12.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Посилається на те, що звертався до відповідача із адвокатським запитом, однак на такий надано відповідь про те, що орган пенсійного фонду не вбачає підстав для перерахунку його пенсії на підставі довідки від 23.05.2023 року № 6444 про розмір грошового забезпечення. Вказує, що така відповідь є протиправною, оскільки пенсійний орган зобов'язаний був здійснити на підставі зазначеної довідки перерахунок йому пенсії з урахуванням складових та розмірів грошового забезпечення, вказаних у вказаній довідці.
Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, просить відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених у ньому та зазначає, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону - 2262 проводиться у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акта, який би визначив умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. Проте, після 01.01.2016 Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення поліцейських Національної поліції не приймалося. Також, зазначає що позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, яка видана на звернення на звернення позивача, а не відповідно до Порядку - 45. В свою чергу, дана довідка не відповідає вимогам зазначеного Порядку, оскільки в ній не вказана мета, з якою видана, а тому носить лише інформаційний характер.
Ухвалою суду від 04.09.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Судом встановлено, що представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом від 09.06.2023 року, в якому просив надати інформацію по наступним питанням:
- «Надати належно завірену копію протоколу про призначення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 »;
- «Надати належно завірену копію розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відповідно до звернення ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» до ввіреної Вам установи за №33/34-1971 від 24.05.2023 року, згідно довідки про грошове забезпечення № 6444 від 23.05.2023 року…».
В даному запиті також зазначає таке. «Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідно заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45 повідомляють орган Пенсійного фонду України. В даному випадку повідомлення.».
На адвокатський запит, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), листом №1300-5902-8/88782 від 19.06.2023 року повідомило позивача про відмову у проведенні перерахунку пенсії, оскільки підстави для такого перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки були відсутні.
Мотивами відмови є те, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) не приймалося. Також зазначено, що довідка № 6444 від 23.05.2023 року не відповідає вимогам законодавства, оскільки в ній не вказана мета, з якою така видана, а тому носить лише інформативний характер.
Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Змістом спірних правовідносин є відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до оновленої довідки.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч.2 ст.63 Закону №2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною четвертою цієї ж норми передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, з наступними змінами та доповненнями, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі за № 160/8324/19 від 17.12.2019 року зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому, у згаданому рішенні передбачено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Наведені норми та висновки Верховного Суду вказують на те, що перерахунок пенсії може бути здійснено або на підставі заяви пенсіонера, або рішення, прийнятого Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи те, що такого рішення Уряду у спірних правовідносинах не приймалось, ініціювати питання перерахунку пенсії може пенсіонер шляхом подання відповідної заяви.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме, з адвокатського запиту від 09.06.2023 та з листа (відповіді) відповідача №1300-5902-8/88782 від 19.06.2023 року представник в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із вказаним запитом про надання належно завірених копію протоколу про призначення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та копію розпорядження про перерахунок його пенсії, при цьому, не викладаючи своїх вимог щодо перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки.
Враховуючи викладене, суд вважає, що чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку пенсії на підставі адвокатського запиту про надання інформації.
В даному випадку представнику позивача необхідно було звернутись до відповідача із заявою про перерахунок позивачу пенсії на підставі оновленої довідки.
Наявні в матеріалах справи докази вказують на те, що позивач чи його представник із згаданою заявою не звертався, а тому судом не встановлено порушень діями відповідача прав позивача у сфері пенсійного забезпечення.
Відтак, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Мартинюк Віталій Ярославович