КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про забезпечення позову
04 жовтня 2023 року № 320/34140/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю., розглянувши в місті Києві заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗ-РЕСУРС" до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ГАЗ-РЕСУРС" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії.
Позивачем подано заяву про забезпечення позову, в якій він просить суд:
- зупинити дію розпорядження Головного управління ДПС у Київській області №703-р від 14.09.2023 про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним видані Товариству з обмеженою відповідальністю "ГАЗ-РЕСУРС" реєстраційні номери: 102903142019232 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, м. Бровари, вул. Київська, буд. 300/1; 10290314201900541 з терміном дії з 20.09.2019 по 20.09.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, м. Бровари, вул. Київська, буд. 322; 10060314201900515 з терміном дії з 22.08.2019 по 22.08.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, Броварський район/м. Бровари, с. Русанів, вул. Перемоги, буд. 1А; 10290314201900295 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, м. Бровари, вул. Ярослава Мудрого, буд. 104; 10070314201900230 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, Васильківський район, с. Митниця, а/ш Київ - Одеса 44 км + 650 м; 10080314201900233 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, Вишгородський район, с. Хотянівка, вул. Валова, до набрання законної сили рішенням суду у справі;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Київській області видалити записи з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним про анулювання зазначених ліцензій Товариству з обмеженою відповідальністю "ГАЗ-РЕСУРС" реєстраційні номери: 102903142019232, 10290314201900541, 10060314201900515, 10290314201900295, 10070314201900230, 10080314201900233, до набрання законної сили рішенням суду у справі.
В обґрунтування заяви зазначено, що ГУ ДПС у Київській області прийнято розпорядження №703-р від 14.09.2023 про анулювання Товариству з обмеженою відповідальністю "ГАЗ-РЕСУРС" ліцензій на роздрібну торгівлю пальним. Пояснює, що здійснення господарської діяльності залежить від наявності відповідної ліцензії, а її анулювання призводить до зупинення такої діяльності, що тягне за собою такі наслідки як втрата прибутку від здійснення господарської діяльності, неможливість виплати заробітної плати персоналу, простій обладнання, яке потребує постійного обслуговування, та введення простою у товаристві, а також неможливості виконання зобов'язань щодо реалізації пального за укладеними правочинами в складний для країни час.
Враховуючи, що оскаржуваним розпорядженням вже анульовано ліцензії товариства, очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам підприємства до ухвалення рішення в адміністративній справі не просто існує, а такі права вже порушуються, тому забезпечення позову у даній справі є необхідною умовою для уникнення погіршення впливу оскаржуваного розпорядження на діяльність заявника до вирішення справи по суті.
Згідно з частиною першою статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Вирішуючи заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗ-РЕСУРС" про вжиття заходів забезпечення позову, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до частини другої цієї статті, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Отже, процесуальним законом визначено дві самостійні підстави для вжиття судом заходів забезпечення позову.
Згідно з частиною четвертою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі.
При цьому, заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути адекватними та співмірними з позовними вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Тобто, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 21.11.2018 у справі №826/8556/17, від 26.04.2019 у справі №826/16334/18.
Так, позивач просить суд зупинити дію розпорядження №703-р від 14.09.2023, яким товариству анульовано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Згідно із статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі Закон № 481/95-ВР) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Отже, роздрібна торгівля пальним здійснюються суб'єктами господарювання виключно за наявності ліцензії.
Відповідно до статті 3 Закону № 481/95-ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного рішення про анулювання у формі розпорядження про таке анулювання. Ліцензія анулюється та вважається недійсною з дня оприлюднення розпорядження про анулювання ліцензії на офіційному веб-сайті органу ліцензування.
Анулювання ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії (стаття 1 Закону № 481/95-ВР).
Як вбачається з матеріалів справи ГУ ДПС у Київській області видано Товариству з обмеженою відповідальністю "ГАЗ-РЕСУРС" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційні номери: 102903142019232 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, м. Бровари, вул. Київська, буд. 300/1; 10290314201900541 з терміном дії з 20.09.2019 по 20.09.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, м. Бровари, вул. Київська, буд. 322; 10060314201900515 з терміном дії з 22.08.2019 по 22.08.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, Броварський район/м. Бровари, с. Русанів, вул. Перемоги, буд. 1А; 10290314201900295 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, м. Бровари, вул. Ярослава Мудрого, буд. 104; 10070314201900230 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, Васильківський район, с. Митниця, а/ш Київ - Одеса 44 км + 650 м; 10080314201900233 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, Вишгородський район, с. Хотянівка, вул. Валова
Розпорядженням ГУ ДПС у Київській області № 703-р Товариству з обмеженою відповідальністю "ГАЗ-РЕСУРС" анульовано вищевказані ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, у зв'язку із встановленням факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та / або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.
В межах даної справи позивач, зокрема, просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження № 703-р про анулювання вищевказаних ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним.
Отже, анулювання зазначених ліцензій призводить до припинення відповідної ліцензованої діяльності позивача.
Враховуючи зміст заяви про забезпечення позову, суд приходить до висновку, що викладені позивачем обставини та надані докази вказують на небезпеку заподіяння шкоди його правам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі, для відновлення яких буде необхідно докласти значних зусиль і витрат, оскільки заборона здійснення торгівлі пальним може призвести до повного зупинення господарської діяльності товариства.
У свою чергу, вжиття судом заходів забезпечення позову не порушить прав та законних інтересів відповідача чи інших осіб.
При цьому, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті заявлених вимог.
Висновки щодо аналогічних правовідносин зроблено Верховним Судом у постанові від 14 грудня 2021 року у справі № 240/16920/21, постанові від 15 квітня 2022 року у справі № 440/6755/21, постанові № 240/27616/21 від 12 вересня 2022 року та постанові від 11 січня 2023 року у справі № 640/10679/22.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 13 липня 2022 року у справі №240/26736/21 сформував правовий висновок, відповідно до якого анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним з моменту її отримання суб'єктом господарювання позбавляє його права на подальше здійснення такої діяльності, та може призвести до ухвалення судом рішення по суті спору до розриву відповідних господарських зв'язків, вивільнення працівників, що матиме наслідком утруднення або неможливість відновлення господарської діяльності взагалі у випадку ухвалення позитивного рішення суду.
Таким чином, наведені обставини дійсно впливають на здійснення ефективного способу захисту порушеного права, який, насамперед, спрямований на поновлення такого права, і лише у разі неможливості такого поновлення - гарантування особі можливість отримання нею відповідного відшкодування. Суд вважає, що застосування заходів забезпечення позову у світлі конкретних обставин даної справи та особливостей правового регулювання спірних відносин відповідає і принципу процесуальної економії, який забезпечує відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту.
Крім того, суд враховує принципи, викладені у Рекомендаціях NR (89)8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Ради Європи 13.09.1989, де вказано, що рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов'язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акта; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв'язку з оскарженням адміністративного акта.
У всіх державах діяльність органів державної влади постійно включає заходи, які, хоча і здійснюються з постанням на суспільні інтереси, часто негативно впливають на діяльність, права та інтереси тих чи інших осіб. При цьому органи державної влади зобов'язані діяти відповідно до закону і, якщо їхні рішення оскаржуються, довести в правомочному суді, що вони дотримувались відповідних норм. Отже, негайне виконання актів, що оскаржуються, може за деяких обставин суперечити вимогам справедливості, яка має бути основною рисою взаємин громадян з органами державної влади. Це свідчить про необхідність надання тимчасового захисту стосовно актів адміністративних органів влади.
З огляду на зазначене суд вважає, що зупинення дії розпорядження ГУ ДПС у Київській області № 703-р про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним не є вирішенням справи по-суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища позивача до розгляду такої справи по суті. Запобіганням можливого ускладнення для позивача відновити існуюче становище у разі задоволення позову.
При цьому, суд не вбачає підстав для задоволення заяви про забезпечення позову в частині - зобов'язання Головне управління ДПС у Київській області видалити записи з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним про анулювання ліцензій Товариству з обмеженою відповідальністю "ГАЗ-РЕСУРС", до набрання законної сили рішенням суду у справі, оскільки в даному випадку достатнім і співмірним заходом забезпечення позову є саме зупинення дії розпорядження про анулювання ліцензії, з огляду на предмет та характер спірних правовідносин.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що заява про забезпечення позову підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 150, 154, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗ-РЕСУРС" про вжиття заходів забезпечення позову - задовольнити частково.
Зупинити дію розпорядження Головного управління ДПС у Київській області №703 - р від 14.09.2023 про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним видані Товариству з обмеженою відповідальністю "ГАЗ-РЕСУРС" реєстраційні номери: 102903142019232 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, м. Бровари, вул. Київська, буд. 300/1; 10290314201900541 з терміном дії з 20.09.2019 по 20.09.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, м. Бровари, вул. Київська, буд. 322; 10060314201900515 з терміном дії з 22.08.2019 по 22.08.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, Броварський район/м. Бровари, с. Русанів, вул. Перемоги, буд. 1А; 10290314201900295 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, м. Бровари, вул. Ярослава Мудрого, буд. 104; 10070314201900230 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, Васильківський район, с. Митниця, а/ш Київ - Одеса 44 км + 650 м; 10080314201900233 з терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за адресою місця торгівлі: Україна, Київська область, Вишгородський район, с. Хотянівка, вул. Валова, до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 320/34140/23.
В іншій частині заяви про забезпечення позову - відмовити.
Копію ухвали надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження.
Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає розгляду справи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Василенко Г.Ю.