ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" жовтня 2023 р. справа № 300/3606/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції України про визнання протиправними та скасування наказів від 19.05.2023 №52-тр/т, №53-тр/т -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції України, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправним та скасувати наказ від 19 травня 2023 №52-тр/т «Про встановлення простою у роботі ОСОБА_1 »; визнати протиправним та скасувати наказ від 19.05.2023 №53-тр/т «Про покладення обов'язків начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу на Гаєвського С.Б.».
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач оголосив простій в роботі позивача без жодних об'єктивних причин, чим усуває його від виконання обов'язків начальника. Зазначає, що в наказі «Про встановлення простою у роботі ОСОБА_1 » відсутнє посилання на відповідні положення частини 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», що виключає можливість у спірних правовідносинах обмежувати конституційне право на працю. Також у цьому наказі не зазначено обставин, які б свідчили про відсутність організаційних або технічних умов, необхідних для виконання позивачем роботи, а також не наведено посилання на докази таких обставин, зокрема, на такі, які б свідчили про об'єктивну неможливість здійснення ним роботи саме через введення воєнного стану. Позивач вважає, що встановлення простою це не довільний вибір роботодавця, а крайній захід, який зумовлений об'єктивними обставинами. Самої по собі дії правового режиму воєнного стану в Україні недостатньо для оголошення простою в роботі конкретного працівника, у цьому випадку начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу, якщо державний орган продовжує функціонувати. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позов. Зазначає, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово на період дії правового режиму воєнного стану можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України та вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Позивачем помилково та необґрунтовано ставиться в залежність можливість обмеження конституційного права на працю, тільки в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», адже такі вводяться тільки військовим командуванням разом із військовими адміністраціями і не впливають на можливість введення в період воєнного стану органами державної влади, підприємствами, установами та організаціями обмежень конституційних прав та свобод людини і громадянина. Стверджує, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану у зв'язку із чим призупинено виконання основних завдань Держекоінспекції та її територіальних та міжрегіональних органів. Згідно лімітної довідки про бюджетні асигнування та кредитування на 2023 рік від 20.12.2022, виданою Державною екологічною інспекцією України Державній екологічній інспекції Карпатського округу, зменшено бюджетні асигнування видатків на 2023 рік. Зазначені обставини зумовлюють неможливість забезпечення належних організаційних та технічних умов необхідних для виконання покладених на відповідача функцій в повній мірі. Відповідач наголошує, що простій у роботі позивача встановлено у зв'язку із об'єктивними обставинами - відсутністю організаційних та технічних умов для виконання роботи не тільки ОСОБА_1 , а й іншим працівникам Державної екологічної інспекції Карпатського округу, а також керівникам інших територіальних органів Держекоінспекції. Також зазначає, що за час перебування позивача у простої виконання обов'язків покладено, а не призначено на посаду, на працюючого заступника - ОСОБА_3 , який за посадою виконує вказані обов'язки за рахунок встановленого йому окладу саме як заступника начальника інспекції, без будь-яких додаткових виплат, а тому оплата праці за цією посадою не здійснюється двічі, як про це зазначає позивач. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.115).
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
19.05.2023 наказом Державної екологічної інспекції України №52-тр/т «Про встановлення простою у роботі ОСОБА_1 » у зв'язку з відсутністю можливості забезпечення належних організаційних та технічних умов, необхідних для виконання роботи, та з метою оптимізації видатків Державної екологічної інспекції Карпатського округу, встановлено простій у роботі ОСОБА_1 , начальнику Державної екологічної інспекції Карпатського округу - Головному державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу, з 22 травня 2023 року (а.с.34).
19.05.2023 наказом Державної екологічної інспекції України №53-тр/т "Про покладення виконання обов'язків начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу на ОСОБА_3 " у зв'язку з перебуванням начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу Ладовського М.В. на простої у роботі, з метою забезпечення належної організації роботи Державної екологічної інспекції Карпатського округу покладено на ОСОБА_3 , заступника начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу - заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу, виконання обов'язків начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу, на період простою у роботі ОСОБА_1 з 22.05.2023 (а.с.36).
24.05.2023 наказом Державної екологічної інспекції України Карпатського округу №139-о «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державної екологічної інспекції Карпатського округу» визнано таким, що втратив чинність, зокрема, наказ Державної екологічної інспекції України Карпатського округу від 11.03.2022 №86-О «Про встановлення простою у роботі Державної екологічної інспекції Карпатського округу у зв'язку із введенням воєнного стану» (а.с.102).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці визначено Кодексу законів про працю України (надалі також - КЗпП України, в редакції станом на час спірних правовідносин).
Відповідно до частини 1 статті 3 та частини 1 статті 4 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами. Законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Статтею 21 КЗпП України визначено, що роботодавець самостійно визначає необхідність та час залучення працівника до роботи, обсяг роботи та в передбачений трудовим договором строк погоджує з працівником режим роботи та тривалість робочого часу, необхідного для виконання відповідної роботи. При цьому повинні дотримуватися вимоги законодавства щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку.
Згідно із статтею 34 КЗпП України простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.
Таким чином, простоєм вважається вимушене призупинення роботи.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався Указами Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022, від 18 квітня 2022 року №259/2022, від 17 травня 2022 року №341/2022, від 12 серпня 2022 року №573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, затвердженими відповідними Законами України, та який станом на час розгляду цієї адміністративної справи триває.
За змістом статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
10.03.2022 наказом Державної екологічної інспекції України "Про встановлення простою у роботі Державної екологічної інспекції України, її територіальних та міжрегіональних територіальних органів" з метою збереження життя і здоров'я працівників Держекоінспекції, її територіальних та міжрегіональних територіальних органів встановлено простій у роботі Держекоінспекції, її територіальних та міжрегіональних територіальних органів. Пунктом 2 вказаного наказу визнано встановлений пунктом 1 цього наказу простій Держекоінспекції, її територіальних та міжрегіональних територіальних органів таким, що виник не з вини працівників та зумовлений загрозою життю та здоров'ю. Визнано строком дії простою період з дня видання зазначеного наказу до закінчення дії обставин, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників Держекоінспекції, її територіальних та міжрегіональних територіальних органів. У підпункті 4.4. пункту 4 цього наказу зазначено, що у період простою керівникам територіальних та міжрегіональних територіальних органів Держекоінспекції, у яких встановлено простій, слід вжити усіх можливих заходів для збереження державного майна, що перебуває в їх управлінні (користуванні).
11.03.2022 наказом Державної екологічної інспекції України Карпатського округу "Про встановлення простою у роботі Державної екологічної інспекції Карпатського округу у зв'язку із введенням воєнного стану" з метою збереження життя і здоров'я працівників Державної екологічної інспекції Карпатського округу встановлено простій в роботі Державної екологічної інспекції Карпатського округу, що виник не з вини працівників та зумовлений загрозою їхньому життю та здоров'ю, для працівників інспекції згідно додатку. Відповідно до пункту 2 вказаного Наказу визначено строком дії простою період з 11.03.2022 до закінчення дії обставин, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників Державної екологічної інспекції Карпатського округу.
В подальшому, 16.05.2023 наказом Державної екологічної інспекції України №68 «Про втрату чинності наказу Держекоінспекції від 10.03.2022 №75 «Про встановлення простою у роботі Державної екологічної інспекції України, її територіальних та міжрегіональних територіальних органів» визнано таким, що втратив чинність зазначений наказ №75 від 10.03.2022. 24.05.2023 наказом Державної екологічної інспекції України Карпатського округу №139-о «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державної екологічної інспекції Карпатського округу» визнано таким, що втратив чинність, зокрема, наказ Державної екологічної інспекції України Карпатського округу від 11.03.2022 №86-О «Про встановлення простою у роботі Державної екологічної інспекції Карпатського округу у зв'язку із введенням воєнного стану».
19.05.2023 наказом Державної екологічної інспекції України №52-тр/т «Про встановлення простою у роботі ОСОБА_1 » у зв'язку з відсутністю можливості забезпечення належних організаційних та технічних умов, необхідних для виконання роботи, та з метою оптимізації видатків Державної екологічної інспекції Карпатського округу, встановлено простій у роботі ОСОБА_1 , начальнику Державної екологічної інспекції Карпатського округу - Головному державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу, з 22 травня 2023 року.
Підставою прийняття цього наказу зазначено частину 3 статті 5 Закону України «Про державну службу», частину 1 статті 34, статтю 113 Кодексу законів про працю України, статтю 12 та частину 1 статті 13 Закону України «Про оплату праці», Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами, внесеними Указами від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-ІХ, від 18.04.2022 №259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ, від 17.05.2022 №341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ, від 12.08.2022 №573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 №2500-ІХ, від 07.11.2022 №757/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2738-ІХ, від 06.02.2023 №58/2023, затвердженим Законом України від 07.02.2023 № 2915-ІХ), Указ Президента України від 01.05.2023 №254/2023, затвердженим Законом України від 02.05.2023 № 3057-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», постанову Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 221 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану», підпункти 3 та 23 пункту 12 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275 (із змінами), а також положення статті 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», постанову Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (зі змінами), лімітну довідку про бюджетні асигнування та кредитування на 2023 рік від 20.12.2022 видану Державною екологічною інспекцією України Державній екологічній інспекції Карпатського округу на підставі Закону України «Про Державний Бюджет України на 2023 рік».
Пунктом 3 Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, визначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Отже, вказаним Указом Президента України встановлено можливість обмеження конституційного права на працю, але в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Суд зазначає, що в спірному наказі Державної екологічної інспекції України від 19.05.2023 №52-тр/т «Про встановлення простою у роботі ОСОБА_1 » відсутнє покликання на відповідні положення частини 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», що виключає можливість у спірних правовідносинах обмежувати конституційне право позивача на працю.
Також, в цьому наказі про встановлення простою в роботі позивача не зазначено обставини, які б свідчили про відсутність організаційних або технічних умов, необхідних для виконання ОСОБА_1 роботи саме через введення воєнного стану на території України, а також не наведено доказів таких обставин.
У відзиві на позов як на обставину, що зумовлює неможливість забезпечення належних організаційних та технічних умов необхідних для виконання покладених на Держекоінспекцію функцій в повній мірі, відповідач покликається на припинення постановою Кабінету Міністрів України №303 від 13.03.2022 проведення планових та позапланових заходів державного нагляду.
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (в редакції, чинній станом на час спірних правовідносин) припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”. За наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах. Протягом періоду воєнного стану планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, здійснюються за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Отже, протягом періоду воєнного стану за певних умов здійснюється позапланові заходи державного нагляду (контролю) на підставі відповідних рішень центральних органів виконавчої влади.
Спірний простій у роботі ОСОБА_1 встановлений більше ніж через рік після прийняття такої постанови. При цьому, Державна екологічна інспекція України не наводить жодних обставин, що зумовили виникнення такої необхідності саме в травні 2023 року.
Більше того, суд зауважує, що на позивача, як на начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу, покладено також і інші, окрім контрольних, функції та посадові обов'язки, в тому числі й адміністративні.
З приводу тверджень відповідача про зменшення бюджетних асигнувань видатків на 2023 рік, то відповідачем не зазначено яким чином встановлення простою у роботі саме ОСОБА_1 та покладення виконання обов'язків позивача на його заступника, оптимізує роботу та видатки Державної екологічної інспекції Карпатського округу.
Крім того, у відповідності до підпункту 4.4 пункту 4 наказу Держекоінспекції «Про встановлення простою у роботі Державної екологічної інспекції України, її територіальних та міжрегіональних територіальних органів» від 10.03.2022 за №75 у період простою керівникам територіальних та міжрегіональних територіальних органів Держекоінспекції, у яких встановлено простій, наказано вжити усіх можливих заходів для збереження державного майна, що перебуває в їх управлінні (користуванні).
Отже, відповідач у період простою не лише не вказує на необхідність встановлення простою для керівників територіальних та міжрегіональних територіальних органів Держекоінспекції, а навпаки на керівників покладає додаткові обов'язки, зокрема вжити усіх можливих заходів для збереження державного майна, що перебуває в їх управлінні (користуванні). При цьому, необхідність простою в роботі позивача за таких обставин відповідач не обґрунтував.
Щодо твердження відповідача про те, що простій у роботі встановлено і іншим працівникам Державної екологічної інспекції Карпатського округу, а також іншим начальникам Державної екологічної інспекції в Сумській та Закарпатській області суд звертає увагу на вибірковість відповідача у виборі працівників яким встановлено простій. Відповідач не вказав чим зумовлена необхідність встановлення простою у роботі саме начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу, а не, до прикладу, його заступника, з огляду те, що, як правило, начальник є більш компетентною особою.
Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію Карпатського округу, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 20 лютого 2023 року №38 повноваження Інспекцій поширюються на територію Івано-Франківської та Чернівецької областей.
Слід наголосити, що у переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 Івано-Франківська та Чернівецька області відсутні.
Таким чином, на момент видання наказу Державної екологічної інспекції України від 19.05.2023 №52-тр/т «Про встановлення простою у роботі ОСОБА_1 » прямої загрози життю та здоров'ю позивача, яка б була об'єктивною причиною встановлення простою у роботі керівника цього державного органу не існувало.
Судом також встановлено, що Державна екологічна інспекція Карпатського округу в період воєнного стану безперервно функціонує та зупинення роботи (що є однією із підстав для оголошення простою) не відбулось.
Відповідач не приймав рішення про призупинення роботи державного органу та не приймав рішення про форми організації праці позивача, натомість на час простою у роботі позивача на посаді начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу поклав виконання його обов'язків на заступника, що вже саме по собі свідчить про наявність організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи позивачем.
Таким чином, обставин, які створюють загрозу життю та здоров'ю саме позивачу, які об'єктивно були б підставою для встановлення простою немає, а відповідач, в умовах воєнного стану, діючи фактично на власний розсуд, необґрунтовано встановив простій у роботі начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу, в той час коли саме керівники повинні вживати усіх можливих заходів для подальшої роботи державного органу.
Варто зазначити, що Національне агентство України з питань державної служби у роз'ясненні від 28.04.2022 №152-р/з «Щодо призначення на посаду державної служби на період заміщення тимчасово відсутнього державного службовця, за яким зберігається посада» зазначило наступне.
Відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року №221 керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, надано право до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати праці, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).
Зважаючи на викладене, Національне агентство України з питань державної служби вважає недоцільним тимчасове призначення на посаду державної служби, що зберігається за державним службовцем, якому оголошено простій, оскільки при строковому призначенні на таку посаду оплата праці за цією посадою здійснюватиметься двічі, що, в свою чергу, спричинить зайве навантаження на фонд оплати праці державного органу та державний бюджет України. На думку НАДС, в умовах скорочення видатків загального фонду Державного бюджету України на 2022 рік, передбачених головним розпорядникам коштів державного бюджету, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2022 року № 401, такі дії є неприпустимими.
У пункті 2 наказу від 19.05.2023 №52-тр/т «Про встановлення простою у роботі ОСОБА_1 » визначено оплату часу простою ОСОБА_1 у розмірі 2/3 від посадового окладу.
Відтак, суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що ОСОБА_3 , як заступник начальника Державної екологічної інспекцій Карпатського округу виконує обов'язки начальника за рахунок встановленого йому окладу як заступника начальника, без будь-яких додаткових виплат, а тому оплата праці за цією посадою не здійснюється двічі.
Суд також відхиляє покликання відповідача на те, що прийняття оскаржуваних наказів обумовлено реалізацією дискреційних повноважень Державної екологічної інспекції України, оскільки встановлення простою - це не довільний вибір роботодавця, а крайній захід, який зумовлений об'єктивними обставинами. Поряд з цим, необхідність застосування такого заходу по відношенню до ОСОБА_1 відповідачем не доведено.
Будь яке управлінське рішення стосовно особи ухвалене суб'єктом владних повноважень незалежно від способу прийняття, рівня і місця органу у відповідній системі, правових підстав, мотивів, способу та форм ухвалення підлягає судовому контролю. Під дискреційними повноваженнями розуміється сукупність прав та обов'язків суб'єкта на власний розсуд визначати повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів рішень, кожне з яких є правомірним.
При цьому дискреція не є довільною та повинна здійснюється відповідно до закону (права), оскільки у відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Орган влади має здійснювати свою дискрецію відповідно до мети і наданих повноважень та дотримуватися меж дискреції, передбачених законом. Якщо орган влади не виконує цих юридичних зобов'язань, він діє помилковим застосуванням дискреції.
Застосовуючи дискрецію, адміністративні органи мають зважати також на основоположні права людини і громадянина та загальні принципи управління (насамперед, необхідність та пропорційність), які є об'єктивними межами для здійснення дискреції, але водночас і аргументами порівняльного співвідношення (для з'ясування питання, чи не було перевищення або зловживання дискрецією). Їхнє порушення перетворює дискреційне рішення на протиправне.
Підсумовуючи наведене, суд доходить висновку, що наказ Державної екологічної інспекції України від 19.05.2023 №52-тр/т «Про встановлення простою у роботі ОСОБА_1 » є протиправним та підлягає скасуванню.
Як наслідок, є протиправним і наказ від 19.05.2023 №53-тр/т "Про покладення виконання обов'язків начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу на Гаєвського С.Б.", оскільки підставою для його прийняття послужило встановлення простою у роботі ОСОБА_1 з 22.05.2023, а тому з метою ефективного та повного захисту прав позивача, недопущення повторного звернення за захистом порушеного права, вказаний наказ також підлягає скасуванню.
За приписами частин 1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2147,20 грн., відтак підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 2147,20 грн. Доказів понесення інших судових витрат суду не надано.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції України від 19 травня 2023 №52-тр/т «Про встановлення простою у роботі ОСОБА_1 ».
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції України від 19.05.2023 №53-тр/т «Про покладення обов'язків начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу на ОСОБА_3 ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції України (код ЄДРПОУ 37508533) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2147,20 грн. (дві тисячі сто сорок сім гривень 20 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.