ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2023 року Справа № 280/6965/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві,
Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 930040876040 від 11.05.2023 щодо відмови позивачу в призначенні та виплаті пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 28.04.2023;
2) зобов'язати відповідача 1 здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 28.04.2023.
Крім того, просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 на користь позивача понесені нею судові витрати за сплату судового збору.
Позовна заява подана представником позивача адвокатом Воронковою О.І., яка діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АР № 1137036 від 24.08.2023.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Позивач звернулась до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки. За принципом екстериторіальності заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, за результатами чого прийнято рішення про відмову у призначення пенсії за віком на загальних підставах. Листом відповідача 1 повідомлено про відсутність підстав для застосування показників середньої заробітної плати в Україні, з якої були сплачені страхові внески за 2020-2022 роки. Вказані дії, на думку представника позивача, порушують законні права та інтереси позивача, оскільки вони ґрунтуються на безпідставних мотивах і не відповідають критеріям правомірності, тому є протиправними. Просить позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою від 04.09.2023 суд відкрив провадження у справі, призначив її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у відповідності до положень статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України); витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві належним чином завірену копію пенсійної справи позивача; витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області матеріали, що стосуються розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки (за результатом розгляду якої прийнято оскаржуване рішення № 930040876040 від 11.05.2023).
22.09.2023 на виконання ухвали суду від 04.09.2023 від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшли належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (вх.№42024).
28.09.2023 від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшов відзив на позовну заяву (вх.№42961), в якому зазначено, що рішення про відмову у призначення пенсії за віком прийнято у зв'язку з наступним. ОСОБА_1 отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 21.07.2009. З 01.04.2022 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії по стажу та заробітку автоматизованим способом, без додаткового звернення особи відповідно до ч.5 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Надалі 03.05.2023 позивач надіслала заяву про перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте разом з заявою ОСОБА_1 не надала додаткових документів, згідно яких можливо визначити право на інший вид пенсії, тобто відсутні підстави для проведення перерахунку. Крім того, зауважує, що процедура призначення пенсії пов'язується з первинним зверненням за призначенням пенсії, тобто звернення вперше за одним з видів пенсійних виплат, у т.ч. пенсії за вислугу років. Додатково зауважує на відсутність законних підстав для стягнення з відповідача на користь позивача коштів на оплату судових витрат. З огляду на вказане, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач 2 про розгляд справи повідомлений належним чином, проте заяви про визнання позову або відзиву на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надходило. Відтак, керуючись частиною шостою статті 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду України та з 21.07.2009 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується розпорядженням № 876040 від 10.09.2009 (а.с.77).
28.04.2023 позивач звернулась до ГУ ПФУ в м.Києві із заявою про призначення їй пенсії за віком на загальних підставах відповідно до статті 26 Закону № 1058-ІV (а.с.8-9,185).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянуто заяву від 03.05.2023 щодо переходу з одного виду пенсії на інший та прийнято рішення № 930040876040 від 11.05.2023 про відмову у перерахунку пенсії. Зазначено, що разом з заявою ОСОБА_1 не надала додаткових документів, згідно яких можливо визначити право на інший вид пенсії, тобто відсутні підстави для проведення перерахунку (а.с.11,193).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 15.08.2023 № 2600-0202-8/159174 на адвокатський запит ОСОБА_2 роз'яснено, що ОСОБА_1 з заявою про переведення на інший вид пенсії не зверталась та інший вид пенсії їй не виплачувався. Підстави для застосування середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки відсутні (а.с.10).
Вважаючи протиправним рішення щодо відмови у призначенні та виплаті пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з огляду на таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України передбачає, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються, зокрема, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV)
Закон №1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За приписами частини першої статті 9 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами статті 10 Закону № 1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Згідно із частиною першою статті 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто за загальним правилом при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
За пунктом 2, 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом №1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону №1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Відповідно до пункту 2 розділу ХV Закону № 1058-ІV, який набрав чинності з 01.01.2004, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах за списком № 1 та на інших роботах за списком № 2, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Суд звертає увагу на те, що особи, які працювали повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком № 1, в питаннях пенсійного забезпечення мають пільгу, яка виражається у зниженні пенсійного віку, проте, вид пенсії, що їм призначається - це пенсія за віком, яка згідно з положеннями пенсійного законодавства призначається, перераховуються та виплачується у відповідності із Законом № 1058-ІV.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону № 1058-ІV з 21.07.2009, вид пенсії за віком, умови призначення робота за Списком № 1 (розпорядженням № 876040 від 10.09.2009).
Відповідно до наданих матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 користується своїм правом на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV.
Таким чином, суд відхиляє доводи, викладені у позовній заяві про те, що позивачу пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки ці доводи не відповідають фактичним обставинам справи та спростовуються матеріалами пенсійної справи позивача.
Суд зауважує, що позивач оскаржує рішення про відмову у перерахунку пенсії № 930040876040 від 11.05.2023, яке, у свою чергу, було прийнято з підстав не надання додаткових документів, згідно яких можливо визначити право на інший вид пенсії.
Частиною першою статті 44 Закону України № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, далі - Порядок, Порядок № 22-1).
Пунктом 2 Порядку встановлено перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.
Отже, заява про перерахунок пенсії має відповідати вимогам, наведеним у Порядку, в тому числі подаватись разом із іншими необхідними документами.
Разом з тим, у наданих позивачем доказів по справі та наданих відповідачем 1 матеріалах пенсійної справи відсутні розписка про одержання або будь-які відомості щодо надання позивачем інших, крім заяви про перехід з одного виду пенсії на інший, документів. Наведене, у свою чергу, позбавляє суд можливості надати правову оцінку оскаржуваному рішенню суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку заяви про перерахунок пенсії […] приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
При дотриманні заявником зазначених вище приписів працівник управління приймає та реєструє вказану заяву, і згодом в передбачені Порядком строки за результатом розгляду даної заяви приймається відповідне рішення.
Таким чином, встановивши відсутність підстав для прийняття заяви позивача у зв'язку з відсутністю додаткових документів, у пенсійного органу були відсутні й підстави для прийняття рішення за результатами розгляду заяви по суті.
Наведене підтверджується й листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 15.08.2023 № 2600-0202-8/159174, яким повідомлено про відсутність підстав для застосування середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 з заявою про переведення на інший вид пенсії не зверталась та інший вид пенсії їй не виплачувався.
Суд вважає за необхідне звернути увагу позивача, що переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника).
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV передбачено, що визначена частиною другою статті 40 цього Закону середня заробітна плата (дохід) для призначення пенсії, тобто за три календарні роки, що передують року звернення, застосовуються лише у випадку переведення з одного виду пенсії на інший або призначення пенсії вперше.
В спірному випадку слід зазначити, що призначення пенсії на пільгових умовах (зі зменшенням пенсійного віку) та призначення пенсії за віком на загальних підставах не є переведенням на інший вид пенсії.
При цьому і пенсія за віком на загальних підставах, і пенсія за віком на пільгових умовах за зниженням пенсійного віку розраховується відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія за віком може призначатись як на загальних, так і на пільгових та спеціальних юридичних підставах. При цьому, під пільговим пенсіонуванням законодавець розуміє можливість вийти на пенсію за віком або в молодшому віці за загальної незмінної тривалості трудового стажу, або за одночасним зниженням вимог до віку і тривалості трудового стажу.
Відтак заява позивача про перехід на пенсію за віком стосувалась призначення того ж виду пенсії (пенсії за віком), а тому такий самий вид пенсії не може бути призначений повторно на підставі положень одного й того ж Закону № 1058-ІV та, відповідно, не може бути застосований при обчисленні пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три останні роки, тобто за 2020, 2021, 2022 роки.
Аналогічні висновки наведено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 17.05.2021 у справі № 185/1473/17, від 15.05.2020 у справі № 334/13/16-а (2а/334/85/16), від 27.03.2020 у справі № 335/8983/17 (2-а/335/416/2017), від 10.04.2019 у справі № 336/372/16-а.
Посилання позивача на правові висновки Верховного Суду у справах № 495/620/17, № 211/1898/17, № 504/503/17, № 528/196/17, № 336/7438/16-а, не можуть бути застосовані у розглянутому спорі, оскільки такі висновки суду здійснені у правовідносинах, які не подібними, тому що за обставинами вказаних справ позивачам первісно пенсія була призначена за Законом України «Про пенсійне забезпечення» та Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а в подальшому при виявленні особами бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, мало місце призначення пенсії за віком за Законом № 1058-IV.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Оскільки суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, місцезнаходження: вуд.Бульварно-Кудрявська, буд.16, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 42098368.
Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: пр.Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012
Рішення у повному обсязі складено та підписано 03.10.2023.
Суддя К.В. Мінаєва