ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2023 року м. Ужгород№ 260/3314/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Луцович М.М.
при секретарі судового засідання Полянич В.І.
та осіб, що беруть участь у справі:
представник позивача - Феленко С.О.,
представник відповідача - Бобрик В.І.,
представник третьої особи 1 - не з'явився,
представник третіх осіб 2,3 - Вердієв І.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 39766716), де треті особи: Свалявська міська рада Закарпатської області (вул. Головна, буд. 1, м. Свалява, Закарпатська область, 89300, код ЄДРПОУ 04053884), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через представника ОСОБА_4 звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, де третя особа: Свалявська міська рада Закарпатської області, в якому просить:
1) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2124010100:01:004:0072 загальною площею 0,0533 га, цільовим використанням - для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 ;
2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2124010100:01:004:0072, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, є власником житлового будинку АДРЕСА_3 . За вказаною адресою знаходиться земельна ділянка загальною площею 0,08 га, яка умовно поділена на двох власників нерухомого майна - по 0,04 га. При цьому, у користуванні позивача за вказаною адресою перебуває земельна ділянка загальною площею 0,04 га, а інша частина земельної ділянки перебуває у користуванні іншого власника житлового будинку. Рішенням 12 сесії 6 скликання Свалявської міської ради від 18.09.2014 р. №1025 іншому суміжному землекористувачу гр. ОСОБА_5 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на площу 0,0533 га за вищевказаною адресою. Згодом в 2014 році було проведено державну реєстрацію частини земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 та їй було присвоєно кадастровий номер 2124010100:01:004:0072. З відповіді ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області на адвокатський запит вбачається, що відомості про зареєстровані речові права на земельну ділянку кадастровий номер 2124010100:01:004:0072 до Державного земельного кадастру не надходили, що також підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У зв'язку із цим 19.07.2022 позивачем подано до ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області заяву про скасування державної реєстрації земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 , з кадастровим номером 2124010100:01:004:0072 на підставі ч.10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» у зв'язку з нездійсненням державної реєстрації речового права на вказану земельну ділянку більше року, а також просила перенести земельну ділянку з кадастровим номером 2124010100:01:004:0072 до архівного шару Державного земельного кадастру у відповідності до норм чинного законодавства України. Проте відповідачем листом за №Ц-75/0-122/6-22 від 03.08.2022 року повідомив позивача, що для скасування державної реєстрації земельної ділянки необхідні правові підстави.
Представник позивача зазначає, що частиною десятою статті 24 Закону України від 07.07.2011 №3613-VI «Про державний земельний кадастр» та пунктом 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 встановлено скасування державної реєстрації земельної ділянки Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право не зареєстровано з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного реєстру, а ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області належить до переліку державних органів, яким надається доступ до такого реєстру, що передбачено частиною третьою статті 32 Закону України від 01.07.2004 №1952-ІV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Більше того, рішення Свалявської міської ради про передачу у власність гр. ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0,0533 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд - не приймалося. Тобто вказана земельна ділянка не передавалась у власність гр. ОСОБА_5 .
З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
11 жовтня 2022 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого представник відповідача позов не визнала та просила відмовити у його задоволенні. Вказала, що відповідно до частини десятої статті 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок: якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Разом з тим, звертає увагу суду, що позивач не зазначив причини відсутності державної реєстрації речового права на земельну ділянку протягом одного року з дня реєстрації земельної ділянки та не довів наявність вини громадянки ОСОБА_6 у нездійсненні державної реєстрації речового права на земельну ділянку, відтак скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі із зазначених у позові підстав є неможливим. При цьому, втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється. Отже, внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру є виключно дискреційними повноваженнями Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області.
17 жовтня 2022 року представником позивача подано відповідь на відзив, в якому вказує на те, що гр. ОСОБА_7 з 2014 року і до 2022 року (8 років) не було зареєстровано речового права на земельну ділянку з кадастровим номером 2124010100:01:004:0072, не було вчинено жодних дій, спрямованих на оформлення в установленому законом порядку речового права на вказану земельну ділянку. При цьому, відповідачем жодних документів і доказів, які спростовують вказаний факт взагалі не надано. Так само відповідачем не надано документів, на підставі яких було внесено відповідні відомості про присвоєння земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_3 , кадастрового номера 2124010100:01:004:0072, а також і не надано жодних доказів того, що відповідача було повідомлено про причини не реєстрації речового права на земельну ділянку тривалий проміжок часу. Що стосується доводів відповідача про недоведеність вини громадянки ОСОБА_6 , то представник позивача звертає увагу суду на те, що вина заявника як кваліфікаційна ознака для вчинення спірної реєстраційної дії може бути як у формі дії, так і бездіяльності, тобто може передбачати як активну, так і пасивну поведінку особи, однак чинним законодавством не визначено механізму встановлення вини заявника у нездійсненні державної реєстрації речового права на земельну ділянку протягом одного року з дня державної реєстрації такої земельної ділянки. У зв'язку з вищевказаним просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 задоволено клопотання представника відповідача та залучено до участі в адміністративній справі № 260/3314/22 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача гр. ОСОБА_8 .
19 червня 2023 року представником третьої особи Мікліної Терезії подано пояснення на позовну заяву, згідно яких просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що 28.02.2008 року шляхом укладення цивільно-правової угоди - договору дарування, ОСОБА_9 відчужив ОСОБА_10 належний йому житловий будинок, розташований на АДРЕСА_3 , на земельній ділянці розміром 0,0533 га (площа земельної ділянки сформована відповідно до мирової угоди). Вказує, що у 2014 році нею виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та 07 жовтня 2014 року ОСОБА_2 відчужила житловий будинок за адресою: АДРЕСА_3 , розташований на земельній ділянці площею 0,0533 га кадастровий номер 2124010100:01:004:0072, що підтверджується договором купівлі-продажу житлового будинку серії ПАП 421402 від 07.10.2014 року громадянці ОСОБА_3 . Зазначає, що чинним законодавством не передбачено строків завершення приватизації земельної ділянки для особи, яка набула право власності на житловий будинок та земельну ділянку за цивільно-правовою угодою, яка була сформована на день відчуження із присвоєнням їй кадастрового номера.
Ухвалою суду від 09 серпня 2023 року задоволено клопотання представника відповідача та залучено до участі в адміністративній справі № 260/3314/22 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_3 .
07 вересня 2023 року представником третьої особи Батрин Мар'яни Михайлівни подано пояснення на позовну заяву, згідно яких заперечує щодо задоволення позовних вимог. Вказує на те, нею було замовлено технічну документацію на земельну ділянку зазначену у договорі-купівлі продажу житлового будинку площею 0,0533 га, кадастровий номер земельної ділянки 2124010100:01:004:0072. 31 травня 2023 року ОСОБА_3 звернулася до Свалявської міської ради із заявою, про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу її у приватну власність. Рішенням Свалявської міської ради Закарпатської області сорок другої сесії восьмого скликання №1262 від 23.06.2023 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу її у приватну власність», технічну документацію затверджено та передано безоплатно у власність громадянці ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,0533 та за адресою АДРЕСА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код КВЦІ ІЗ - 02.01), кадастровий номер земельної ділянки 2124010100:01:004:0072. У відповідності до п.4 цього рішення, ОСОБА_3 проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, індексний номер витягу 337992259 від 05.07.2023 року, у графі власники, зазначено - ОСОБА_3 .
У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи 1 у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.
Представник третіх осіб 2,3 у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову у повному обсязі.
Згідно з статтею 205 частини 2 пункту 3 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про право власності від 12.10.2010 позивач ОСОБА_1 є власником житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.13, том 1).
Рішенням Свалявської міської ради Закарпатської області №1025 від 18 вересня 2014 року надано дозвіл гр. ОСОБА_2 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,0533 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.19, том 1).
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 29.09.2014 ОСОБА_2 є власником житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.122, том 1).
Згідно договору про купівлю-продаж житлового будинку від 07 жовтня 2014 року ОСОБА_2 передала у власність ОСОБА_3 житловий будинок, який знаходиться за адресою АДРЕСА_3 та розташований на земельній ділянці площею 0,0533 га, кадастровий номер - 2124010100:01:004:0072, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (а.с.12-13, том 2).
19 липня 2022 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області, в якій просила скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 2124010100:01:004:0072 мотивуючи тим, що відповідно до ч.10 ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію у разі якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право не зареєстровано з вини заявника. Вказала, що державна реєстрація земельної ділянки за кадастровим номером 2124010100:01:004:0072 за заявою ОСОБА_6 була здійснена в Державному земельному кадастрі в 2014 році, але з цього часу нею так і не здійснено реєстрації речового права на вказану земельну ділянку та не повідомлено ГУ Держгеокадастру в Закарпатській області про відповідні причини не здійснення реєстрації. (а.с. 25, том 1).
У відповіді на звернення ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області листом №Ц-75/0-122/6-22 від 03.08.2022 повідомило позивача про відсутність правових підстав для скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2124010100:01:004:0072 та вказало, що інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі на вищезазначену земельну ділянку відсутня (а.с.27, том 1).
Рішенням сорок другої сесії восьмого скликання Свалявської міської ради Закарпатської області №1262 від 23 червня 2023 року затверджено громадянці ОСОБА_3 , мешканці АДРЕСА_3 , технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0533 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код КВЦПЗ - 02.01), кадастровий номер земельної ділянки 2124010100:01:004:0072; 2) віднесено земельну ділянку площею 0,0533 га в АДРЕСА_3 до земель житлової та громадської забудови; 3) передано безоплатно у власність громадянці ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,0533 га за адресою АДРЕСА_3 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код КВЦПЗ - 02.01), кадастровий номер земельної ділянки 2124010100:01:004:0072.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав (індексний номер витягу 337992259) від 05.07.2023 земельна ділянка площею 0,0533 га, кадастровий номер - 2124010100:01:004:0072 на праві власності належить ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ), державну реєстрацію права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав проведено 30.06.2023.
При вирішенні спору суд керується наступним.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI (далі - Закон № 3613-VI), Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 1051 (далі - Порядок № 1051).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону № 3613-VI передбачено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Повноваження державного кадастрового реєстратора визначено статтею 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Зокрема, частиною першою вказаної статті передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до частини четвертої вказаної статті державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення) (ч. 6, 8 ст. 9 Закону № 3613-VI ).
У ст. 16 Закону № 3613-VI передбачено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.
Частинами 1, 2, 10 ст. 24 Закону № 3613-VI передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 3613-VI поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Пунктами 57, 114 Порядку № 1051 передбачено, що поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у випадках, визначених пунктом 114 цього Порядку, та у разі виправлення помилки відповідно до пункту 156-2 цього Порядку.
Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: 1) поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об'єднання; 2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.
У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених у підпункті 2 цього пункту, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це особу згідно з додатком 23, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок.
Відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.
Пунктом 138 Порядку № 1051 визначено, що відомості про земельну ділянку та інші об'єкти Державного земельного кадастру у разі виправлення помилки щодо реєстрації земельної ділянки або виправлення помилкового перенесення відомостей про земельну ділянку з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру та у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки або виправлення помилки щодо інших об'єктів Державного земельного кадастру: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.
Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, що правова підстава для скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі (далі - ДЗК) виникає в разі, коли протягом одного року з дня здійснення такої реєстрації заявником не зареєстровано речове право на відповідну земельну ділянку з його вини.
Разом з тим, суд зазначає, що вина заявника як кваліфікаційна ознака для вчинення такої реєстраційної дії може бути як у формі дії, так і бездіяльності, тобто може передбачати активну чи пасивну поведінку особи (аналогічна правова позиція викладена, зокрема у постановах Верховного Суду від 24.04.2019 у справі № 826/4542/18, від 01.06.2022 у справі № 640/25083/19, від 06.10.2022 №260/2081/21, від 01.06.2022 у справі №640/25083/19).
При цьому, скасування держаної реєстрації земельної ділянки в ДЗК зумовлює скасування її кадастрового номеру та закриття поземельної книги.
Водночас, відповідно до положень частини четвертої статті 24 Закону №3613-VI та пункту 57 Порядку №1051 у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у випадках, визначених пунктом 114 цього Порядку, та у разі виправлення помилки відповідно до пункту 156-2 цього Порядку закривається поземельна книга.
Пунктами 60, 61 Порядку №1051 передбачено, що запис у поземельній книзі скасовується державним реєстратором на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів/ініціала власного імені Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються: в електронній (цифровій) формі - кваліфікованим електронним підписом Державного кадастрового реєстратора; у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.
Пунктом 114 Порядку №1051, передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.
Отже, скасування державної реєстрації земельної ділянки має своїм правовим наслідком закриття поземельної книги, у порядку та в спосіб, який визначений Порядком №1051.
Суд наголошує на тому, що здійснення державної реєстрації земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру є складовими процесу формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Здійснення державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі є обов'язковою передумовою для проведення державної реєстрації речових прав на неї у майбутньому. Сама по собі державна реєстрація земельної ділянки не призводить до виникнення, зміни чи припинення права власності чи інших речових прав на земельну ділянку.
За змістом ч. 2 ст. 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі включаються в себе інформацію про її власників (користувачів), проте лише у тому випадку, якщо речові права зареєстровані згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У свою чергу підставою для набуття прав на земельну ділянку державної чи комунальної власності, згідно зі ст. 118 Земельного кодексу України, є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Як вже встановлено судом рішенням сорок другої сесії восьмого скликання Свалявської міської ради Закарпатської області №1262 від 23 червня 2023 року затверджено громадянці ОСОБА_3 , мешканці АДРЕСА_3 , технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0533 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код КВЦПЗ - 02.01), кадастровий номер земельної ділянки 2124010100:01:004:0072; 2) віднесено земельну ділянку площею 0,0533 га в АДРЕСА_3 до земель житлової та громадської забудови; 3) передано безоплатно у власність громадянці ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,0533 га за адресою АДРЕСА_3 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код КВЦПЗ - 02.01), кадастровий номер земельної ділянки 2124010100:01:004:0072.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав (індексний номер витягу 337992259) від 05.07.2023 земельна ділянка площею 0,0533 га, кадастровий номер - 2124010100:01:004:0072 на праві власності належить ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ), державну реєстрацію права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав проведено 30.06.2023.
Суд враховує, що на момент прийняття рішення у даній справі в матеріалах справи наявна інформація про набуття третьою особою права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 2124010100:01:004:0072. Також в матеріалах справи наявні відомості про те, що на вказаній земельній ділянці розташоване нерухоме майно, яке належить третій особі на праві власності, що унеможливлює скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2124010100:01:004:0072 загальною площею 0,0533 га.
Хоча з матеріалів справи вбачається, що державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 2124010100:01:004:0072 за заявою ОСОБА_6 була здійснена у Державному земельному кадастрі в 2014 році, однак у встановлений законом річний строк реєстрації речового права на таку земельну ділянку здійснено не було та не повідомлено нею орган Держгеокадастру про відповідні причини, а відповідачем листом №Ц-75/0-122/6-22 від 03.08.2022 року повідомлено позивача, що для скасування державної реєстрації земельної ділянки необхідні правові підстави, однак судом не надається правова оцінка таких дій відповідача, так як позивачем заявлено позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2124010100:01:004:0072 загальною площею 0,0533 га, цільовим використанням - для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , та скасувати запис в Державному земельному кадастрі та поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2124010100:01:004:0072, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Наведене означає, що суд при вирішенні спору застосовує принцип диспозитивності, що покладає на суд обов'язок вирішувати лише ті питання, за вирішенням яких позивач звернувся до адміністративного суду. Суд вирішує лише ті вимоги по суті спору, про вирішення яких клопочуть сторони, і за загальним правилом, не повинен виходити за межі цих вимог. Тобто суд зв'язаний предметом і обсягом заявлених вимог (постанова Верховного Суду від 19 лютого 2019 року у справі № 824/399/17-а).
Відтак, з урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, враховуючи набуття ОСОБА_3 права власності на земельну ділянку площею 0,0533 га, кадастровий номер - 2124010100:01:004:0072, здійснення державної реєстрації речового права на вказану земельну ділянку, та застосовуючи принцип диспозитивності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у межах даного позову.
У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 39766716), де треті особи: Свалявська міська рада Закарпатської області (вул. Головна, буд. 1, м. Свалява, Закарпатська область, 89300, код ЄДРПОУ 04053884), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
2. Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строки визначені ст. 295 КАС України. Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяМ.М. Луцович
Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено та підписано 03.10.2023 року.