ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.09.2023м. ХарківСправа № 922/2460/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Погорелової О.В
при секретарі судового засідання Федоровій К.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Харківської філії Акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ
до Комунального підприємства "Харківводоканал", м. Харків 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Жилкомсервіс", м. Харків
про внесення змін до договору
за участю представників учасників справи:
позивача - Седньов М.Ю.
відповідача - Капустник Ю.О.
третьої особи - не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Харківської філії Акціонерного товариства "Укртелеком", звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Комунального підприємства "Харківводоканал", відповідач, в якому просив суд внести зміни до договору від 16.04.2004 №ІІ-4717/00-АК-2 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, що укладений між АТ "Укртелеком" та КП "Харківводоканал", а саме: виключити з додатку №1 договору "Перелік об'єктів споживання та водовідведення Харківської філії АТ "Укртелеком" рядок 50: "Гуртожиток, вул. Благодатна, 2" з 06.10.2021. Витрати по оплаті судового збору позивач просив суд покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 14.06.2023 позовна заява була прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 11.07.2023 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача було залучено Комунальне підприємство "Жилкомсервіс".
Процесуальний рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.
Відповідач проти позову заперечував з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, запереченнях на відповідь на відзив та у письмових поясненнях, що були надані до суду. Зокрема, вказував на те, що позивачем порушено умови спірного договору, а саме пункту 3.2.13, згідно якого споживач зобов'язаний у 7-денний термін повідомити КП “Харківводоканал” про зміни на об'єкті господарської діяльності споживача і в установленому порядку переоформити документи, що регламентують відносини споживача та КП “Харківводоканал” та п. 11. ч. 2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Позивач вважає датою виникнення змін на об'єкті - 06.10.2021, а звернувся до відповідача лише 21.12.2022, що є порушенням взятих на себе зобов'язань за укладеним договором та визначеним ним строків. На думку відповідача, посилання позивача на рішення виконавчого комітету Харківської міської рад від 06.10.2021 № 833 як на підставу внесення змін до договору є не вірним, оскільки відповідно до змісту даного рішення було вирішено затвердити акт приймання-передачі будинку літ. “А-9” секції 7, 8 по вул. Благодатна, 2 у м. Харкові від АТ “Укртелеком” та зобов'язано Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради здійснити відповідні заходи щодо прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Харкова вказаний об'єкт. Отже, відповідно до вказаного рішення, лише розпочата процедура прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Харкова вказаного об'єкту по вул. Благодатна, 2 в м. Харкові. Данні щодо завершення процедури прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Харкова вказаного об'єкту по вул. Благодатна, 2 в м. Харкові позивачем не надані. Акт приймання-передачі будинку літ. “А-9” секції 7, 8 по вул. Благодатна, 2 від АТ “Укртелеком”, затверджений рішенням виконавчого комітету Харківської міської рад від 06.10.2021 № 833 лише підтверджує початок процедури прийняття об'єкта до комунальної власності територіальної громади м. Харкова. Ненадання позивачем затребуваних КП "Харківводоканал" документів, необхідних для переведення мешканців гуртожитку на диференційовану систему розрахунків за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, унеможливлює відкриття особових рахунків споживачам - фізичним особам, укладення договорів та інше, що в свою чергу не дає можливості внести зміни до діючого договору між КП “Харківводоканал” та АТ “Укртелеком” в особі Харківської філії АТ “Укртелеком” щодо виключення об'єкту за адресою: м. Харків, вул. Благодатна, 2. Також відповідач вказує на те, що винесення рішення на користь АТ “Укртелеком” та укладення додаткової угоди в редакції позивача, а саме: виключення об'єкта з договору з 06.10.2021, потягне за собою здійснення перерахунку по особовому рахунку АТ “Укртелеком”, а саме: сплачені кошти які були нараховані по об'єкту за адресою: м. Харків, вул. Благодатна, 2 починаючи з 07.10.2021 зарахувати в рахунок оплати наданих послуг по іншим об'єктам. Таким чином, КП “Харківводоканал” вимушене буде здійснити донарахування за період з 07.10.2021 по дату відкриття особових рахунків підприємством 01.04.2023. У разі сплати мешканцями в період з 07.10.2021 по 01.04.2023 коштів позивачу за надані послуги водопостачання та водовідведення, у них виникне повторне зобов'язання за цей же період але уже перед КП “Харківводоканал” та відбудеться задвоєння нарахувань за одну й ту ж саме послугу.
У судовому засіданні 26.09.2023 представник позивача підтримав позов у повному обсязі та просив суд його задовольнити.
Присутній у судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та просив суд відмовити у його задоволенні.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Між Акціонерним товариством “Укртелеком” (позивач) та Комунальним підприємством “Харківводоканал” (відповідач) був укладений договір від 16.04.2004 №ІІ-4717/00-АК-2 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - договір), на умовах якого КП “Харківводоканал” приймає стічні води та відпускає питну воду на об'єкти АТ “Укртелеком”, перелік яких міститься у додатку № 1 до договору.
Одним із об'єктів, зазначених у додатку № 1 до договору “Перелік об'єктів водоспоживання та водовідведення Харківської філії АТ “Укртелеком”, є об'єкт: “Гуртожиток, вул. Благодатна, 2” (рядок 50 Переліку). На момент укладення договору вказаний об'єкт перебував у державній власності та знаходився на балансі АТ “Укртелеком”.
Згідно з Актом приймання-передачі від 06.09.2021, затвердженим Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.10.2021 № 833, житловий будинок по вул. Благодатній, 2 у м. Харків, був переданий до комунальної власності територіальної громади м. Харкова.
АТ “Укртелеком” повідомив про вказані обставини КП “Харківводоканал” листом від 30.03.2023 №193-ВИХ-HR-63М500-2023 та запропонував виключити з договору об'єкт “Гуртожиток, вул. Благодатна, 2” з 06.10.2021, уклавши додаткову угоду до договору про виключення з додатку № 1 договору “Перелік об'єктів водоспоживання та водовідведення Харківської філії АТ “Укртелеком” рядок 50: “Гуртожиток, вул. Благодатна, 2” у зв'язку з передачею до комунальної власності територіальної громади м. Харкова відповідно до Акту приймання-передачі, затвердженого рішенням Виконавчого комітету ХМР від 06.10.2021 №833.
У відповідь листом від 09.05.2023 № 01-01-23/1691-23 відповідач повідомив, що з 01.04.2023 мешканці житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Благодатна, 2 (літ. “А-9”, секції 7, 8) будуть переведені на диференційовану систему розрахунків за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та запропонував для підписання проект додаткової угоди про виключення вказаного об'єкту з договору з 01.04.2023.
Отже, як вказує позивач, сторонами було досягнуто згоди щодо необхідності виключення спірного об'єкту з договору, проте не врегульовано питання щодо дати, з якої необхідно внести зазначені зміни.
Вказані обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно ст. 5 названого Закону, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.
Згідно ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: 1) управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; 2) встановлення порядку та здійснення контролю за використанням прибутків підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідних територіальних громад; 3) заслуховування звітів про роботу керівників підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідних територіальних громад; 4) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо порядку та умов відчуження комунального майна, проектів місцевих програм приватизації та переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; організація виконання цих програм; подання раді письмових звітів про хід та результати відчуження комунального майна.
Відповідно до ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", цей Закон регулює відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність. Дія цього Закону поширюється на об'єкти права державної та комунальної власності, у тому числі передані в безоплатне користування самоврядним установам і організаціям або в оренду. Передача у державну або комунальну власність об'єктів права інших форм власності може регулюватися положеннями цього Закону, якщо інше не передбачено законом або рішеннями відповідних місцевих рад.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", об'єктами передачі згідно з цим Законом є, зокрема, об'єкти житлового фонду (у тому числі гуртожитки як об'єкти нерухомого майна, житлові комплекси та/або їх частини) та інші об'єкти соціальної інфраструктури (навчальні заклади, заклади культури (крім кінотеатрів), фізичної культури та спорту, охорони здоров'я (крім санаторіїв, профілакторіїв, будинків відпочинку та аптек), соціального забезпечення, дитячі оздоровчі табори), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо). Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі, а у випадках, передбачених законом, - з дня державної реєстрації такого права.
Судом встановлено, що 06.09.2021 постійно діюча комісія з питань прийняття до комунальної власності м. Харкова відомчого житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури у Немишлянському районі, що створена відповідно до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради “Про створення постійно діючих комісій з питань приймання до комунальної власності м. Харкова відомчого фонду та об'єктів соціальної інфраструктури” від 13.07.2011 № 500 зі змінами, рішення 14 сесії Харківської міської ради VII скликання від 20.09.2017 № 756/17, провела обстеження будинку по вул. Благодатній, 2, секції 7, 8, що є державною власністю та знаходиться на балансі АТ "Укртелеком" та склала Акт приймання-передачі будинку літ. "А-9" секції 7, 8 по вул. Благодатній, 2 від АТ "Укртелеком". Відповідно до вказаного акту, наслідки огляду та випробувань елементів будинку відображені в акті загального огляду секцій 7, 8 будинку по вул. Благодатній, 2 від 11.06.2020; фінансування ремонтів або реконструкцій відбувалися за рахунок власних коштів ПАТ "Укртелеком"; ПАТ "Укртелеком" в особі Харківської філії, на балансі якої перебував будинок, передав, а виконком Харківської міської ради прийняв таку документацію: технічний паспорт на будинок, витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації права власності; секції 7, 8 житлового будинку по вул. Благодатній, 2 передати до комунальної власності територіальної громади м. Харкова.
06.10.2021 Виконавчим комітетом Харківської міської ради Харківської області прийнято рішення №833 "Про затвердження акта приймання-передачі будинку літ. “А-9”, секції 7, 8 по вул. Благодатній, 2 від АТ “Укртелеком”" яким, відповідно до законів України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності”, “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891, рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 974/12 “Про комунальну власність м. Харкова”, керуючись ст.ст. 42, 50, 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виконавчий комітет Харківської міської ради вирішив: затвердити акт приймання-передачі будинку літ. “А-9”, секції 7, 8, по вул. Благодатній, 2 від АТ “Укртелеком” загальною площею 3907,9 кв. м.; Управлінню комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради на підставі цього рішення здійснити відповідні заходи щодо прийняття до комунальної власності територіальної громади м Харкова будинку літ. “А-9”, секції 7, 8, по вул. Благодатній, 2 від АТ “Укртелеком” загальною площею 3907,9 кв. м.; Департаменту у справах інформації та зв'язків з громадськістю Харківської міської ради (Сидоренко Ю.С.) забезпечити оприлюднення рішення в засобах масової інформації у встановленому порядку; Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради Фатєєва М.І. та заступника міського голови - директора Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради Сироту С.Б.
02.09.2022 Розпорядженням Департаменту економіки та комунального майна Управління комунального майна та приватизації №70 "Про передачу майна в господарське відання" передано у господарське відання комунальному підприємству "Жилкомсервіс" житловий будинок літ. "А-9", секції 7, 8 загальною площею 3907,9 кв.м. по вул. Благодатній, 2. Доручено відділу обліку комунального майна документально оформити у встановленому порядку передачу майна згідно пункту 1 розпорядження.
Отже, з 06.10.2021 житловий будинок літ. "А-9", секції 7, 8 загальною площею 3907,9 кв.м. по вул. Благодатній, 2 у м. Харкові знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Харкова та у віданні Виконавчого комітету Харківської міської ради.
При цьому, як було вказано по тексту рішення, 06.09.2021 постійно діюча комісія з питань прийняття до комунальної власності м. Харкова відомчого житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури у Немишлянському районі, що створена відповідно до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради “Про створення постійно діючих комісій з питань приймання до комунальної власності м. Харкова відомчого фонду та об'єктів соціальної інфраструктури” від 13.07.2011 № 500 зі змінами, рішення 14 сесії Харківської міської ради VII скликання від 20.09.2017 № 756/17, провела обстеження будинку по вул. Благодатній, 2, секції 7, 8, що є державною власністю та знаходиться на балансі АТ "Укртелеком" та склала Акт приймання-передачі будинку літ. "А-9" секції 7, 8 по вул. Благодатній, 2 від АТ "Укртелеком". Згідно вказаного акту, у склад постійно діючої комісії входили: Булгаков Ю.В. - начальник ремонтно-експлуатаційної дільниці Немишлянського району комплексу "Харківводовідведення" КП "Харківводоканал"; Вороненко І.В. - заступник директора з виробництва комплексу "Харківводовідведення" КП "Харківводоканал"; Гладков П.В. - начальник служби водогінних мереж Немишлянського району комплексу "Харківводовідведення" КП "Харківводоканал"; Дика І.П. - заступник начальника дільниці Немишлянського району з технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж комплексу "Харківводовідведення" КП "Харківводоканал"; Харлан В.О. - начальник управління з технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж комплексу "Харківводовідведення" КП "Харківводоканал".
Крім того, за актом від 13.09.2021, затвердженим заступником генерального директора з експлуатації водопровідного господарства - директор комплексу "Харківводопостачання" КП "Харківволдоканал" В.М. Волковим, ХФ ПАТ "Укртелеком" були передані водопровідні та каналізаційні мережі по вул. Благодатній, 2, секції 7, 8.
Отже, про передачу спірного об'єкту з державної до комунальної власності відповідач був обізнаний з 06.09.2021.
Згідно з ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Ч. 1 ст. 626 ЦК України унормовано, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Відповідно до ст. 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Підстави для зміни або розірвання договору визначені ст. 651 ЦК України і за загальним правилом, викладеним в частині першій цієї статті, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Про зміну або розірвання договору в порядку частини першої статті 651 ЦК України сторони вправі домовитися в будь-який час на свій розсуд (крім випадків, обумовлених законодавчо).
Разом з тим, ч. 2 ст. 651 ЦК України визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Іншими підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку (крім істотного його порушення) відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України є випадки, встановлені законом або договором, і настання таких випадків зумовлює право сторони ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення відповідних договірних правовідносин.
Таким чином, підставами для виникнення юридичного спору про внесення змін у договір чи про його розірвання, який підлягає вирішенню судом є обставини, наведені у ч. 2 ст. 651 ЦК України, і ці обставини виникають в силу прямо наведених у цій нормі фактів та подій, що зумовлюють правову невизначеність у суб'єктивних правах чи інтересах. Такі підстави та умови виникнення юридичного спору у правовідносинах є однаковими незалежно від їх суб'єктного складу (за участі фізичних чи юридичних осіб) та змісту правовідносин (цивільні чи господарські). Аналогічну правову позицію викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі № 914/2649/17.
Право особи на звернення до суду для внесення змін у договір (чи його розірвання) у передбаченому законом випадку відповідає визначеним ст. 16 ЦК України способам захисту та не може ставитися в залежність від поінформованості про позицію іншої сторони чи волевиявлення іншої сторони.
При цьому, відповідно до положень ст. 654 ЦК України всі зміни та доповнення до договору вчиняються в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається. За відсутності узгоджених та підписаних сторонами в письмовій формі ініційованих позивачем змін до договору оренди висновки суду про відсутність між сторонами спору про внесення таких змін є помилковими.
Разом з тим, на розгляд суду можуть передаватися вимоги про внесення змін до договору чи його розірвання не з будь-яких підстав, а у випадках, передбачених законом або договором.
Відповідно до ст. 188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Як встановлено судом, листом від 30.03.2023 №193-ВИХ-HR-63М500-2023 позивач направив до відповідача додаткову угоду до договору від 16.04.2004 №А-4717/00-АК-2 з пропозицією виключити з додатку №1 договору “Перелік об'єктів водоспоживання та водовідведення Харківської філії АТ “Укртелеком” рядок 50: “Гуртожиток, вул. Благодатна, 2” з 06.10.2021 у зв'язку з передачею до комунальної власності територіальної громади м. Харкова відповідно до Акту приймання-передачі, затвердженого рішенням Виконавчого комітету ХМР від 06.10.2021 №833.
Проте, листом від 09.05.2023 №01-01-23/1691-23 відповідач відхилив вимогу позивача та надав свій варіант додаткової угоди, відповідно до якої запропонував виключити з додатку №1 договору “Перелік об'єктів водоспоживання та водовідведення Харківської філії АТ “Укртелеком” рядок 50: “Гуртожиток, вул. Благодатна, 2” з 01.04.2023. Обґрунтовуючи відмову в укладенні додаткової угоди до договору в редакції позивача, відповідач вказав, що мешканці спірного житлового будинку будуть переведені на диференційовану систему розрахунків за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з КП "Харківводоканал" з 01.04.2023.
Суд не приймає такі твердження відповідача, оскільки, факт відкриття чи не відкриття особових рахунків мешканців будинку, укладення чи не укладення з ними договорів та інш., не може бути підставою для відмови АТ “Укртелеком” у внесенні змін до договору з моменту виникнення відповідних правових підстав - передачі об'єкта новому власнику за актом приймання-передачі. Перехід права власності на вказаний будинок відбувся не за волевиявленням АТ “Укртелеком”, а в силу норм чинного законодавства та актів органу місцевого самоврядування. Зобов'язання АТ “Укртелеком” сплачувати комунальні послуги за будівлю, яка перебуває у власності у іншого суб'єкта права власності не відповідає діючим в Україні принципам розумності, добросовісності, справедливості та рівності усіх форм власності. Будинок за адресою м. Харків вул. Благодатна, 2 був переданий до комунальної власності за актом приймання-передачі від 06.09.2021, а вся наявна у розпорядженні позивача документація відносно вказаного будинку передана КП “Харківводоканал” за актом від 13.09.2021 про передачу водопровідних та каналізаційних мереж, що не заперечується відповідачем. Відповідно до п. 10 акту приймання-передачі будинок передано до комунальної власності територіальної громади міста Харкова, що й засвідчили своїми підписами представники різних установ територіальної громади міста Харкова, у тому числі й представники КП “Харківводоканал”. З моменту затвердження 06.10.2021 акту приймання-передачі будинку за адресою м. Харків, літ. А-9, секції 7, 8 вул. Благодатна, 2 АТ “Укртелеком” не має права та не зобов'язаний здійснювати будь-які правомочності щодо нього, зокрема забезпечувати потреби мешканців в житлово-комунальних послугах - незалежно від факту та дати відкриття нових особових рахунків та визначення виконавця послуг з обслуговування внутрішньобудинкових систем.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України). Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі як обґрунтованого, підтвердженого доданими до матеріалів справи доказами та не спростованого відповідачем.
Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться в рішенні суду, позаяк не покладаються судом в основу цього судового рішення, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа “Серявін проти України”, рішення від 10.02.2010).
Відповідно до положень ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 12, 13, 73, 74, 76-79, 91, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до договору від 16.04.2004 №ІІ-4717/00-АК-2 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, що укладений між АТ "Укртелеком" та КП "Харківводоканал", а саме: виключити з додатку №1 договору "Перелік об'єктів споживання та водовідведення Харківської філії АТ "Укртелеком" рядок 50: "Гуртожиток, вул. Благодатна, 2" з 06.10.2021.
Стягнути з Комунального підприємства "Харківводоканал" (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 03361715) на користь Акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Харківської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766) - 2684,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Позивач - Акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Харківської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766).
Відповідач - Комунальне підприємство "Харківводоканал" (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 03361715).
Повне рішення підписано 04 жовтня 2023 року.
Суддя О.В. Погорелова