Єдиний унікальний номер 719/393/23
Номер провадження 3/719/102/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2023 року м. Новодністровськ
Суддя Новодністровського міського суду Чернівецької області Цицак В.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 1 (м. Сокиряни) Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Водій ОСОБА_1 02.08.2023р. о 19 год. 36 хв. в м. Новодністровськ, мікрорайон «Сонячний», біля буд. № 20, керував транспортним засобом марки «Volkswagen Golf», державний номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , із явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова). Від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився в присутності двох свідків; від керування транспортним засобом був відсторонений. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5. Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001р., із змінами та доповненнями та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно ч. 1 ст. 268, ст. 277, ч. 1 ст. 277-2 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, яка повідомляється шляхом вручення повістки не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
ОСОБА_1 , будучи неодноразово належним чином повідомленим про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується, зокрема, рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. 36, 42), в жодне судове засідання не з'явився, жодних заяв чи клопотань не подав.
У ч.2 ст. 268 КУпАП передбачено випадки, коли явка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в орган (до посадової особи), який вирішує справу, є обов'язковою, однак ці випадки не поширюються на ст. 130 КУпАП.
Згідно рапорта інспектора СРПП Відділення №1 (м. Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП у Чернівецькій області Торжок А. від 07.09.2023р. ОСОБА_1 , житель АДРЕСА_1 , ухиляється від доставки в суд.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за недоцільне застосування до особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, приводу.
Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які неодноразово повідомлялися про дату, час та місце проведення судового засідання, за адресами, вказаними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 177087 від 02.08.2023р., в суд не з'явились.
Згідно рапортів інспектора СРПП Відділення №1 (м. Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП у Чернівецькій області Торжок А. від 07.09.2023р. свідок ОСОБА_4 відмовляється від явки в суд, побоюючись за свою безпеку та з огляду на зайнятість на роботі, а свідок ОСОБА_3 перебуває за межами міста.
Виклик свідків відбувався шляхом надіслання останнім судових повісток за адресами, вказаними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 177087 від 02.08.2023р., проте в суд повернулися поштові конверти із судовими повістками у зв'язку із відсутністю адресата (а.с. 32-35,38-41).
Застосувати до свідків привід не являється можливим, оскільки такий захід забезпечення явки осіб в судове засідання з розгляду справ про адміністративні правопорушення Кодексом України про адміністративні правопорушення для свідків не передбачено.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що розгляд матеріалів, які надійшли з ВП № 1 (м. Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області, щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП слід провести у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та свідків за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до п.п. 2, 3 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015р. за № 1413/27858 (надалі - Інструкція № 1452/735), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно п. 1.10. Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001р., із змінами та доповненнями, транспортним засобом є пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Відповідно до ч.ч. 1-3, 6 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 7 розділу 1, п. 2 розділу ІІ Інструкції № 1452/735 та п. 4, 6 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015р., зареєстрованої Міністерством юстиції України 10.11.2015р. за № 1408/27853 (надалі - Інструкція № 1395), огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання. Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я). У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Аналогічні положення закріплені також у п. 3-6, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008р. (надалі - Порядок).
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 177087 від 02.08.2023р.;
- рапортом інспектора СРПП відділення № 1 (м.Сокиряни) ДРВП ГУНП у Чернівецькій області, старшого лейтенанта поліції Торжок А. від 02.08.2023р., згідно якого ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Volkswagen Golf», державний номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджують свідки; в подальшому водій заснув за кермом транспортного засобу із увімкнутим двигуном, залишивши автомобіль посеред проїжджої частини дороги між житловими будинками; ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законодавством порядку, що підтверджується відеоматеріалами;
- довідкою ВП № 1 (м.Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області №6128/123/44/01-23 від 07.08.2023р. про видачу ОСОБА_1 посвідчення водія;
- копією посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 14.05.2009р.;
- письмовими пояснення ОСОБА_4 та ОСОБА_3 від 02.08.2023р., згідно яких водій спав за кермом транспортного засобу сірого кольору, державний номерний знак НОМЕР_1 , з увімкненим двигуном;
- диском із відеозаписами, на яких зафіксовано, що поліцейські виявили посеред проїжджої частини у дворі житлових будинків автомобіль «Volkswagen Golf», державний номерний знак НОМЕР_1 , із працюючим двигуном, за кермом якого спить ОСОБА_1 . В подальшому, зафіксовано, що поліцейські розбудили водія та запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння, однак останній відмовився, вказуючи, що транспортним засобом не керував. Разом з тим, на 07 хвилині відеозапису відеофайлу SOK02_13771820230802184322_0108 зафіксовано, що свідок ОСОБА_3 підтверджує факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, вказуючи, що останній повільно їхав по дорозі між житловими будинками, де зупинився та, не виключивши мотор автомобіля, заснув за кермом.
За таких обставин, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з чим за скоєне він повинен нести відповідальність.
При цьому, суд відхиляє заперечення ОСОБА_1 щодо факту керування транспортним засобом, надані під час складання протоколу, оскільки такі спростовуються показами свідка, наданими також під час складення матеріалів про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП, та вважає покази ОСОБА_1 способом захисту правопорушника з метою уникнення відповідальності за скоєне.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність винного, не встановлено. Майнова шкода, вчиненим адміністративним правопорушенням, не заподіяна.
Згідно довідки ВП № 1 (м.Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області № 6128/123/44/01-23 від 07.08.2023р. ОСОБА_1 протягом 2022-2023 років до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП не притягувався.
Враховуючи вищенаведене, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, його поведінку до та після вчинення адміністративного правопорушення, обставини вчинення правопорушення, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, відсутність майнової шкоди, вважаю, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу із позбавленням права керування транспортними засобами в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.
На підставі ч. 1 ст. 130 КУпАП, керуючись ст. ст. 27, 30, 33-35, 38, 40-1, 221, 276, 277, 280, 283-285, 294, 298-300, 303, 307-308, 317, 321 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_3 ) винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000, 00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок), на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 0, 2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 536, 80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок), на користь держави.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Новодністровський міський суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Строк звернення постанови про накладення адміністративного стягнення до виконання - протягом трьох місяців з дня винесення такої постанови. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Суддя: