Справа № 420/4586/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
07.03.2023 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- визнати дії (відмову) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 з 17.01.2022 протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 17.01.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона вперше 03.02.2022 та повторно 11.04.2022 звернулась за призначенням пенсії до територіальних органів Пенсійного фонду України. Рішеннями від 09.02.2022 та від 19.04.2022 № 155250014810 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 29 років. Страховий стаж обчислювався на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та до нього не було зараховано періоди роботи: протягом вересня 1978 року грудня 1998 року, згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 від 21.09.1978, яку не прийнято до уваги при обчисленні страхового стажу, оскільки на титульному аркуші зазначена дата народження заявниці - ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка не відповідає паспортним даним 16.01.1962; з 08.02.1982 по 18.08.1989, згідно з довідкою від 29.12.2021 № 11, оскільки не правильно зазначена дата народження заявниці в наказі про зарахування на роботу, а саме - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як вказано у позові, при заповненні трудової книжки НОМЕР_2 від 21.09.1978 була допущена помилка, яка перешкоджала позивачу скористатися її правом, закріпленим в статті 46 Конституції України, на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, а саме отримання пенсії. У зв'язку з викладеним позивач звернулась до суду з заявою про встановлення факту належності документа, що підтверджує стаж роботи. За результатами розгляду заяви 19.09.2022 Київським районним судом м. Одеси винесено рішення по справі № 947/13990/22, яким задоволено заяву позивача та встановлено факт належності ОСОБА_1 трудової книжки, наданої для призначення пенсії.
У позові вказано, що враховуючи викладене, 10.11.2022 позивач втретє звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України з проханням призначити їй пенсію з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців (03.02.2022) з дня досягнення пенсійного віку тобто з 16.01.2022. Але, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 07.12.2022 № 20021/17715/B-02/8-1500/22 позивача повідомлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 10.11.2022, а для призначення пенсії за віком з 17.01.2022 підстави відсутні, оскільки на дати звернення (03.02.2022 та 11.04.2022) судове рішення щодо встановлення факту належності не набрало законної сили, а також судовим рішенням не зобов'язано призначити пенсію з більш раннього періоду.
ОСОБА_1 вважає, що така відмова є безпідставною, необґрунтованою та порушує її конституційні права.
Ухвалою суду від 13.03.2023 року позов залишено без руху.
22.03.2023 року від позивача до суду надійшла заява на виконання вимог ухвали суду від 13.03.2023 року разом із заявою про поновлення строку звернення до суду.
Ухвалою суду від 11.04.2023 року прийнято до розгляду позову заяву та відкрито провадження по справі, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у п'ятнадцятиденний строк від дати отримання даної ухвали належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.
Судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст.262 КАС України.
18.04.2023 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання вимог ухвали суду надійшли матеріали пенсійної справи позивача.
24.04.2023 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Головне управління не погоджується з вимогами, викладеними у позовній заяві з огляду на таке.
У відзиві зазначено, що за заявою від 10.11.2022 року та додатково наданими документами, в тому числі копією рішення Київського районного суду м. Одеси від 19.09.2022 по справі№ 947/13990/22 (набрало законної сили 20.10.22), яким встановлено факт належності трудової книжки від 21.09.1978 серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 призначена пенсія з 10.11.2022.
Як вказано у відзиві, позивач повторно звернулась з заявою про призначення пенсії після спливу трьохмісячного терміну тому пенсію призначили з 10.11.2022 року.
Отже, як стверджує позивач, дії органів Пенсійного фонду України щодо відмови в призначенні позивачці пенсії за віком з 17.01.2022 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - є законними та обґрунтованими.
Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_3 .
03.02.2022 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення їй пенсії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.02.2022 року №155250014810 відмовлено позивачу у призначенні пенсії.
У рішенні вказано, що необхідний страховий стаж згідно ст. 26 Закону України № 1058-29 років, а страховий стаж позивача складає 28 років 10 днів.
Як зазначено у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.02.2022 року №155250014810 трудову книжку НОМЕР_2 не взято до уваги, так як на титульній сторінці дата народження не відповідає даним паспорту, що є порушенням вимог наказу Міністерства праці України №58 від 29.07.1993 «Про затвердження інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників». Також, у рішенні вказано, що до страхового стажу не зараховано період з 08.02.1982 року по 18.08.1989 року, оскільки в долученому наказі № 6-К від 03.02.1982 дата народження не відповідає даним паспорту.
11.04.2022 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення їй пенсії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.04.2022 року №15250014810 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 29 років.
Згідно даного рішення страховий стаж для визначення права на пенсію за віком становить 26 років 08 місяців 14 днів, а страховий стаж позивача становить 20 років 10 місяців 27 днів.
У рішенні вказано, що до страхового стажу не зараховано періоди: роботи протягом вересня 1978 року грудня 1998 року, згідно з трудовою книжкою НОМЕР_2 від 21.09.1978, яку не прийнято до уваги при обчисленні страхового стажу, оскільки на титульному аркуші зазначена дата народження заявниці 16.02.1962, яка не відповідає паспортним даним - 16.01.1962; роботи з 08.02.1982 по 18.08.1989, згідно з довідкою від 29.12.2021 № 11, оскільки не вірно зазначена дата народження заявниці в наказі про зарахування на роботу, а саме 16.02.1962.
04.07.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Київського районного суду м. Одеси із заявою, заінтересовані особи - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якій просить суд встановити факт належності їй - ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_3 , ІПН НОМЕР_4 ) трудової книжки НОМЕР_1 .
Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 19.09.2022 року по справі №947/13990/22, яке набрало законної сили 20.10.2022 року, задоволено заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про встановлення факту належності документу, що підтверджує стаж роботи та встановлено факт, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 08.07.1999 року Київським РВ УМВС України в Одеській області) належить трудова книжка серії НОМЕР_1 від 21 вересня 1978 року, яка видана на ім'я « ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
10.11.2022 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення їй пенсії.
До даної заяви позивачем було додано, зокрема, рішення Київського районного суду м. Одеси від 19.09.2022 року по справі №947/13990/22, яке набрало законної сили 20.10.2022 року.
За результатами розгляду даної заяви позивачу з 10.11.2022 року призначена пенсія за віком.
Позивач вважає, що відповідач зобов'язаний призначити їй пенсію саме з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 17.01.2022 року, оскільки її звернення за таким призначенням відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення нею пенсійного віку.
Судом встановлено, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 07.12.2022 року №20021-17715/В-02/8-1500/22 позивача, зокрема, повідомлено, що за заявою від 10.11.2022 року та додатково наданими документами, в тому числі копією рішення Київського районного суду м. Одеси від 19.09.2022 року по справі № 947/13990/22 (набрало законної сили 20.10.2022), яким встановлено факт належності трудової книжки від 21.09.1978 року серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком з 10.11.2022 року.
У листі зазначено, що для призначення пенсії за віком з 17.01.2022 року підстави відсутні, оскільки на дати звернення (03.02.2022 року та 11.04.2022 року) вищезазначене судове рішення щодо встановлення факту належності не набрало законної сили. Також судовим рішенням не зобов'язано призначити пенсію з більш раннього періоду.
Як зазначено у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 07.12.2022 року №20021-17715/В-02/8-1500/22, оскільки із повторною заявою про призначення пенсії позивач звернулась після спливу трьохмісячного терміну, то пенсію призначено з 10.11.2022 року.
Вважаючи дії (відмову) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 з 17.01.2022 протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №1058- ІV).
Відповідно до статті першої Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV).
Згідно частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;
з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;
з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;
з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;
з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;
з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;
починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно;
55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;
56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;
56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;
57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;
57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;
58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;
59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
Відповідно до п.1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Пунктом 4.1. Порядку №22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно з п.4.3. Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до п.4.7. Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Як вже встановлено судом, позивач тричі зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою при призначення їй пенсії, а саме:
1) 03.02.2022 року за результатами розгляду якої рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.02.2022 року №155250014810 відмовлено позивачу у призначенні пенсії;
2) 11.04.2022 року за результатами розгляду якої рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.04.2022 року №15250014810 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 29 років;
3) 10.11.2022 року за результатами розгляду даної заяви позивачу з 10.11.2022 року призначена пенсія за віком.
Таким чином, пенсійні органи за результатами розгляду кожної з заяв позивача приймали відповідно до Порядку №22-1 рішення та встановлювали право ОСОБА_1 на одержання пенсії при розгляді всіх поданих документів до кожної з заяв.
При цьому приписами чинного законодавства не передбачено право чи обов'язок одного пенсійного органу на перегляд/скасування раніше прийнятих рішень іншим пенсійним органом.
Так само приписами чинного законодавства не передбачено право чи обов'язок одного пенсійного органу на повторний розгляд заяв про призначення пенсії за результатами яких вже прийнято рішення, яке не скасовано у встановленому порядку.
Суд зазначає, що предметом позову у даній справі не є ні рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.02.2022 року №155250014810, ні рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.04.2022 року №15250014810.
При розгляді даної справи судом встановлено, що пенсію позивачу призначено за результатами розгляду її заяви (звернення за призначенням) саме від 10.11.2022 року.
Як вже встановлено судом ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_3 .
Таким чином, оскільки звернення за пенсією за результатами розгляду якого позивачу її призначено (дата звернення - 10.11.2022 року) відбулось пізніше трьох місяців з дня досягнення ОСОБА_1 пенсійного віку (досягнення позивачем пенсійного віку - ІНФОРМАЦІЯ_4 ), суд дійшов висновку, що пенсійний орган правомірно її призначив саме з 10.11.2022 року, тобто з дати відповідного звернення за призначенням.
При цьому суд вкотре зазначає, що ні рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.02.2022 року №155250014810, ні рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.04.2022 року №15250014810 не є предметом позову у даній справі.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області не є відповідачами по даній справі, правових підстав для залучення їх до участі у справі у якості відповідачів відповідно до ст.52 КАС України нема.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 з 17.01.2022 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 17.01.2022 необхідно відмовити.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 з 17.01.2022 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 17.01.2022 - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П'ятого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної-- сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул.Саєнка Андрія, 10, м.Фастів, Київська обл., 08500, код ЄДРПОУ 22933548).
Суддя С.М. Корой
.