Рішення від 20.09.2023 по справі 923/121/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

_____________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" вересня 2023 р. м. Одеса Справа № 923/121/22

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М.

секретар судового засідання Арнаутова А.С.

розглянувши у закритому судовому засіданні справу за позовом: Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (73000, Херсонська обл., місто Херсон, вул. Пестеля, буд. 5)

до відповідача: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

про стягнення 504 927,39 грн

за участю представників сторін:

від позивача: Кізім Т.О. - самопредставництво

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог Акціонерного товариства "Херсонобленерго".

10.02.2022 Акціонерне товариство "Херсонобленерго" звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Пашинської Людмили Володимирівни про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, у сумі 504 927,39 грн, витрат за проведення експертизи у сумі 10 609 грн та судового збору у сумі 7 733,05 грн.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 14.02.2022 відкрито провадження у справі № 923/121/22, справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, ЗУ "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, в подальшому його дія продовжувалася і останнім Указом Президента України від 01 травня 2023 року № 254/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 год. 2023 року 30 хв. 20 травня 2023 року строком на 90 діб (тобто до 18 серпня 2023 року).

Відповідно до ч.7 ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об'єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв'язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду, який найбільш територіальне наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду. У разі неможливості здійснення Вищою радою правосуддя такого повноваження воно здійснюється за розпорядженням Голови Верховного Суду. Відповідне рішення є також підставою для передачі усіх справ, які перебували на розгляді суду, територіальна підсудність якого змінюється.

Враховуючи неможливість Господарським судом Херсонської області здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Верховний суд розпорядженням від 18.03.2022 № 11/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ даного суду на Господарський суд Одеської області.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.06.2023 року справу №923/121/22 було розподілено судді Щавинській Ю.М.

З метою перевірки відомостей (статусу) щодо Фізичної-особи підприємця Пашинської Людмили Володимирівни, судом було зроблено витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, згідно інформації з якого 12.05.2022 ФОП Пашинською Людмилою Володимирівною за власним рішення було припинено підприємницьку діяльність. З урахуванням означеного та з огляду на положення ст. 50-52 ЦК України, судом у процесуальних документах було зазначено фізична особа ОСОБА_1 .

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.06.2023 прийнято справу №923/121/22 до свого провадження за правилами загального позовного провадження, розгляд справи ухвалено здійснювати спочатку та призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою від 07.08.2023 судом було продовжено строк підготовчого провадження на 30 календарних днів та відкладено підготовче засідання при розгляді справи. Крім того, судом також встановлено позивачу строк для надання пояснень щодо розрахунку до 28.08.2023.

14.08.2023 до суду від позивача надійшли письмові пояснення по справі (а.с.100-104).

Протокольною ухвалою від 30.08.2023 судом було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

У судовому засіданні 20.09.2023 представник позивача позовні вимоги підтримав, простив суд задовольнити позов.

Відповідач у судові засідання не з'явився, відзив на позов не подав.

При цьому суд зазначає, що оскільки відповідач зареєстрований на тимчасово окупованій території, куди направлення поштової кореспонденції не здійснювалося у зв'язку із тим, що поштові відділення в умовах воєнного стану не працюють, останнього про розгляд справи було повідомлено з урахуванням положень Закону України Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".

Згідно ч.1 ст.12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.

Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.

З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

22.12.2022 Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затверджено Наказ № 309, який 23.12.2022 року зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 1668/39004 з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Згідно означеного переліку смт. Каланчак з 24.02.2022 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.

На виконання положень названого Закону Господарським судом Одеської області вжито заходів щодо належного повідомлення відповідача про розгляд судом даної справи шляхом розміщення оголошень на офіційному веб-сайті судової влади України (а.с.76-77, 87-88, 98-99).

З урахуванням вищевикладеного, відповідач вважаються повідомленим про дату, час і місце розгляду справи у спосіб, визначений ч. 1 ст. 121 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".

Крім того процесуальні документи судом направлялись відповідачу також на електронну пошту.

3. Позиція учасників справи.

3.1. Доводи Акціонерного товариства "Херсонобленерго".

04.06.2019 працівниками АТ "Херсонобленерго" в ході перевірки споживачами вимог ПРРЕЕ за адресою: Херсонська область, Каланчацький район, смт.Каланчак, вул. Херсонська (Леніна), 2а, виявлено порушення п.3 п.8.4.2 ПРЕЕ, що полягає мовою оригіналу: "пп. 1, 5 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, інші дії Споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку, а саме: з метою безоблікового користування електричною енергією Споживач встановив високочастотний генератор, антену якого закріпив на електричному лічильнику №0270277, НІК 2301 АП2 380 В, пок. 346525, 5 держ. Повірка 2009 ІІІ кв.. Електроенергія споживається приладом обліку електроенергія не враховується та несплачується у повному обсязі. При навантаженні фаза "А" - 16А, фаза "В" - 17 А; фаза "С" - 22 А" = 12, 1 кВ, імпульси лічильника відсутні. Лічильний механізм не працює, покази електричного лічильника не змінюються. Акт складено згідно п. 8.2.4, п. 8.2.5 ПРРЕЕ"

Електричний лічильник типу НІК 2301 AП2 № 0270277, 380 В, 2009 року випуску уповноваженими особами ОСР не було демонтовано, оскільки Споживач не надав можливості провести демонтаж електричного лічильника та не допустив до електроустановки, в зв?язку із чим був складений Акт про недопуск від 04.06.2019 та зазначено відповідну інформацію в п. 5 Акту про порушення №131907 від 04.06.2019 року.

Вказане порушення було виявлене в присутності ФОП Пашинської Л.В. та зафіксовано 04.06.2019 в Акті про порушення №131907, який був підписаний з боку АТ "Херсонобленерго" чотирма представниками. З боку Споживача Акт про порушення № 131907 від 04.06.2019 підписаний Пашинською Л.В. із поясненнями: "Впредь больше такого не повторится, очень сожалею".

13.06.2019 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на яке споживач не з'явився, прийнято рішення щодо проведення електротехнічного дослідження.

Висновком експерта Незалежного інституту судових експертиз від 11.11.2019 року № 9405, який був отриманий позивачем 10.12.2019, встановлено, що у разі під'єднання пристрою відповідно до наданої схеми в акті порушення ПРРЕЕ № 131907 від 04.06.2019 при проведенні експертних досліджень здійснювався високочастотний вилив на лічильник електричної енергії, а саме повне блокування обліку електроенергії протягом всього періоду виливу.

16.01.2020 відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення, про дату та час якого відповідача було повідомлено листом, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 76, про нарахування відповідачу до сплати за необліковану електричну активну енергію суму у розмірі 504 927,39 грн за 186 471 кВт*год.

Розрахунок проведено на підставі положень 8.4.7.-8.4.10. ПРРЕЕ станом на 16.01.2020.

Листом за № 37/06-003232 від 20.01.2020 Споживача повідомлено про результати розгляду Акту про порушення та про необхідність провести оплату за наданим рахунком.

Проте Споживач вартість необлікованої електричної енергії не сплатив.

4. Фактичні обставини, встановлені судом.

23.03.2017 між ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" (Постачальник) та ФОП Пашинською Л.В. укладено договір про постачання електричної енергії №5410 з додатками (а.с.19-33), відповідно до якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з дозволеною сумарною потужністю 40.00 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії зазначаються у Додатку № 7 до даного Договору «Однолінійна схема". Приєднана сумарна потужність у точці підключення становить 40.00 кВт (п.1 договору).

За умовами п. 4.2.3. договору Споживач сплачує Постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів, зазначених в додатку №4 до даного договору "Перелік струмоприймачів встановлених на об'єкті споживача", та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 року №562, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій Споживача, зокрема, як споживання електроенергії поза засобами обліку.

У додатку №4 до договору (а.с.27) "Перелік струмоприймачів встановлених на об'єкті споживача (приєднаних на напрузі 0,4/0,22 кВт)" вказано назву об'єкту - Ринок; місцезнаходження об'єкту - Херсонська область, Каланчацький район, смт Каланчак, вул. Леніна, буд. 2-а; режим роботи електрообладнання: цілодобово, без вихідних; загальна потужність встановлених струмоприймачів 40.0 кВТ.

02.04.2018 представниками енергопостачальної компанії було обстежено розрахунковий засіб обліку ФОП Пашинської Л.В. електролічильник зав. №0270277, який було встановлено 16.06.2017, про складено акт технічної перевірки приладу обліку №190116 (а.с.38-39).

04.06.2019 представниками позивача, за участю ФОП Пашинської Л.В., проведено перевірку на об'єкті відповідача "Ринок", договір №5410, за результатами якої виявлено наступне порушення: "п.1,5 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, інші дії Споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку, а саме з метою безоблікового користування електричною енергією Споживач встановив високочастотний генератор, антену якого закріпив на електричному лічильнику № 0270277, НІК 2301 АП2 380 В, пок. 346525,5 держ. Повірка 2009 ІІІ кв. Електроенергія споживається приладом обліку електроенергія не враховується та не сплачується у повному обсязі. При навантаженні фаза "А" - 16А, фаза "В" - 17 А; фаза "С" - 22 А" = 12,1 кВ, імпульси лічильника відсутні. Лічильний механізм не працює, покази електричного лічильника не змінюються. Акт складено згідно п. 8.2.4, п. 8.2.5 ПРРЕЕ"

Крім того зміст акту містить наступну інформацію:

- споживач не ввімкнув всі наявні струмоприймачі на повну потужність для вимірювання струму навантаження електроустановки. Паспортні дані всіх наявних електрострумоприймачів та допуску не надав (п. 5 акту);

- схема обліку електричної енергії не відновлена (п.6 акту);

- розгляд складеного акту про порушення відбудеться 13.06.2019 з 9.00 до 16.00 (п.9 акту):

- зауваження споживача: "Впредь больше такого не повторится, очень сожалею";

- також акт містить відмітку відповідача: з актом ознайомлений, другий примірник получено; даний генератор был приобретен 3 месяца назад.

Також 04.06.2019 представниками АТ "Херсонобленерго" було складено акт про недопуск (а.с.42), яким підтверджено обставину не допуску Споживачем представників оператора системи розподілу для проведення демонтажу лічильника.

З пояснень представника позивача судом встановлено, що 13.06.2019 на засіданні комісії, на яке споживач не з'явився, прийнято рішення щодо проведення електротехнічного дослідження.

10.12.2019 позивачем отримано висновок ТОВ "Незалежний інститут судових експертиз" №9405 від 11.11.2019 (а.с.46-55), згідно якого:

- наданий на дослідження пристрій за функціональним призначенням відноситься до іскрових генераторів, які здатні генерувати високочастотне випромінювання в широкому частотному діапазоні (від десятків кілогерц до сотень мегагерц);

- наданий на дослідження пристрій виготовлений кустарним способом, про що свідчить внутрішній монтаж елементів за допомогою спеціального клею та пайки кустарним способом проводів та електронних компонентів;

- у разі під?єднання пристрою відповідно до наданої схеми в акті порушення ПРРЕЕ №131907 від 04.06.2019 при проведенні експертних досліджень здійснювався високочастотний вилив на лічильник електричної енергії НІК 2301 АП2 зав. N 0264058 2009 року випуску, а саме повне блокування обліку електроенергії протягом всього періоду впливу;

- підключення пристрою, відповідно до схеми акту про порушення ПРРЕЕ N 131907 від 04.06.2019 року, дозволяє здійснювати безоблікове користування електроенергією.

Листом від 17.12.2019 АТ "Херсонобленерго" повідомлено відповідача, що дата розгляду акту на засіданні комісії перенесена у зв'язку із проведенням експертизи на 16.01.2020 (а.с.56). На підтвердження направлення вказаного листа позивачем надано суду список згрупованих відправлень та фіскальний чек (а.с.57).

16.01.2020 відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення №131907 від 04.06.2019, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 76 (а.с.58), про нарахування відповідачу до сплати за необліковану електричну активну енергію суму у розмірі 504 927,39 грн за 186 471 кВт*год.

Із змісту протоколу судом встановлено, що період розрахунку становить з 04.06.2018 по 04.06.2019; для розрахунку були використані наступні дані: потужність - 40 000 кВт, тривалість роботи обладнання - 24 год., коефіцієнт використання - 0,600, добове споживання 576 кВт.*год. Відповідач на засіданні комісії був відсутній.

Про прийняте рішення відповідача було повідомлено листом від 20.01.2020 (а.с.60), з яким також було направлено рахунок на оплату та протокол засідання. На підтвердження направлення вказаного листа позивачем надано суду список згрупованих відправлень та фіскальний чек (а.с.61).

Доказів оплати відповідачем необлікованої електричної енергії у сумі 504 927,39 грн матеріали справи не містять.

5. Позиція суду.

5.1. Щодо юрисдикції даного спору.

З урахуванням припинення відповідачем підприємницької діяльності суд вважає за необхідне вказати наступне.

Ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин, наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

З огляду на положення частини першої статті 20 ГПК України а також статей 4, 45 цього Кодексу для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду конкретної справи має значення суб'єктний склад саме сторін правочину та наявність спору, що виник у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.

Згідно зі ст.25 ЦК України здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. За правилами частин другої та четвертої цієї статті цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті.

Статтею 26 ЦК України передбачено, що всі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов'язки. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов'язки як учасник цивільних відносин.

З наведених норм законодавства вбачається, що кожна фізична особа має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом (ст. 42 Конституції України). Це право закріплено й у ст.50 ЦК України, відповідно до якої право на здійснення підприємницької діяльності, не забороненої законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Тобто фізична особа, яка бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки - підприємця. При цьому правовий статус "фізична особа-підприємець" сам по собі не впливає на будь-які правомочності фізичної особи, зумовлені її цивільною право-і дієздатністю, та не обмежує їх.

Вказана правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.06.2018 у справі № 910/16713/15.

Відповідно до ст.52 ЦК України фізична особа-підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

За змістом статей 51, 52, 598- 609 ЦК України, статей 202- 208 ГК України, частини восьмої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у випадку припинення підприємницької діяльності ФОП (із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію такого припинення) її зобов'язання (господарські зобов'язання) за укладеними договорами не припиняються, а продовжують існувати, оскільки вона як фізична особа не перестає існувати та відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.

Враховуючи наведене у сукупності, суд зазначає, що припинення відповідачем підприємницької діяльності жодним чином не змінює юрисдикції даного спору, оскільки наявні між сторонами правовідносини мають характер господарських, а зобов'язання по ним не припиняються у зв'язку із втратою відповідачем статусу фізичної особи - підприємця.

5.2. Щодо обставини порушення ПРРЕЕ.

Перш за все, суд зауважує про застосування позивачем до спірних правовідносин невірної редакції ПРРЕЕ, яка була чинна станом на 16.01.2020 - дату проведення розрахунку. Водночас суд зауважує, що застосуванню підлягає редакцію ПРРЕЕ, що діяла станом на момент виявлення порушення та складання акту про порушення.

Згідно ч. 1 та 2 ст.275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії". Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Згідно з п.3 ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Відповідно до частини першої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 4 ч.2 ст.77 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

14.03.2018 постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії №312 (далі - ПРРЕЕ). Надалі положення ПРРЕЕ в редакції. Що діяла на момент складання акту про порушення.

Відповідно до п. 1.1.2. ПРРЕЕ учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Згідно з пунктом 2.3.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.

Відповідно до пункту 2.3.2. ПРРЕЕ для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.

Згідно з пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору; здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщені) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

З акту про порушення, який підписано відповідачем без жодних зауважень, судом встановлено обставину підключення до засобу обліку стороннього пристрою - генератора. Відповідна обставина відповідачем у акті підтверджена та при розгляді справи не спростована.

Згідно п.8.2.4. ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Відповідно до п.3 п.2.1. Методики, затвердженої Постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006, Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо);

Отже, аналіз вказаних норм дає підстави для висновку про те, що вчинення споживачем дій, як то підключення стороннього пристрою, які призвели до зміни показів засобу обліку та безбілкового споживання електричної енергії є порушенням з боку власника електроустановки ПРРЕЕ.

Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

Дослідивши акт про порушення №131907, суд зазначає, що останній складено за формою, встановленою законом, акт містить підписи представників оператора системи та споживача та не містить жодних зауважень до змісту акту з боку останнього.

Згідно п.2.1. Методики у разі незгоди споживача із зафіксованим в акті про порушення фактом пошкодження пломб та/або приладів обліку факт пошкодження установлюється експертизою, проведеною відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання енергопостачальною компанією результатів експертизи Методика не застосовується.

Як було встановлено судом, у зв'язку з нез'явленням споживача на засідання комісії за наслідком проведення електротехнічного дослідження експертом встановлено обставину впливу наданого на дослідження пристрою, що дозволяє без облікове користування електроенергією.

Жодних зауважень стосовно експертного висновку відповідачем не заявлено.

5.3. Щодо процедури та строків розгляду акту про порушення.

За змістом пункту 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Як встановлено судом, у акті про порушення, який містить підпис відповідача, останнього повідомлено про дату та час розгляду акту.

З огляду на необхідність проведення електротехнічного дослідження дату засідання комісії з розгляду акту було перенесено, про що позивачем повідомлено відповідача після отримання експертного висновку.

З урахуванням наданих позивачем доказів, суд вважає доведеною обставину повідомлення відповідача про проведення засідання та дотримання означених у п.8.2.6. ПРРЕЕ строків розгляду акту протягом 60 календарних днів з дати отримання позивачем експертного висновку.

5.4. Щодо визначення обсягів та вартості необлікованої електричної енергії.

Відповідно д п. 2.5. Методики у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2.1 цієї Методики, крім виявлення випадків фіксації індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W , кВт год) визначається за формулою доб Wдоб = P * t доб * K в, де: P - потужність (кВт), визначена як:

а) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);

б) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних всіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення ПКЕЕ, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);

в) дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в Договорі (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів "а" або "б" цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

t - тривалість роботи обладнання протягом доби (год.), що становить: при однозмінній роботі споживача - t = 8; при двозмінній роботі споживача - t = 16; при тризмінній роботі споживача - t = 24; при інших режимах роботи визначається на підставі Договору;

K (K) - коефіцієнт використання струмоприймачів в в.i (додаток 1). За умови згоди сторін коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним K = 0,5. У разі недосягнення в такої згоди та за умови недопуску споживачем представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для складення переліку струмоприймачів, про що має бути зазначено в акті про порушення, коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним K = 0,75.

Кількість днів у періоді, за який має здійснюватися перерахунок (Д, день), визначається за формулою пер. Д пер= Д пор + Дусун, де:

Д пор - кількість робочих днів споживача від дня останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки (у разі коли технічна перевірка проводилась після останнього контрольного огляду приладу обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази приладу обліку, вчинив інші дії, що призвели до недообліку спожитої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, Д пор визначається, виходячи з кількості робочих днів споживача з дня останньої технічної перевірки, або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття прав власності або користування (у разі якщо технічна перевірка у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності на об'єкт до дати виявлення порушення не проводилась), але не більше ніж за три роки;

Д усун - кількість робочих днів споживача від дня виявлення порушення до дня його усунення або від дня виявлення порушення до дня припинення електропостачання через невиконання споживачем припису чи вимоги щодо усунення порушення. Д усун має зазначено в акті про порушення. У разі коли під час оформлення акта порушень неможливо точно визначити термін, протягом якого будуть усунені порушення, Д усун визначається у двосторонньому акті, складеному сторонами після усунення порушення. При цьому нарахування, передбачені цією Методикою, здійснюються після складення зазначеного двостороннього акта.

Перевіривши зроблений позивачем розрахунок вартості необлікованої електричної енергії, сума якої склала 504 927,39 грн, по якому нарахування було проведено за останні 12 місяців, з урахуванням дозволеної потужності 40 кВт, що визначена договором (оскільки відповідачем не було ввімкнуто всі наявні струмоприймачі на повну потужність для вимірювання струму навантаження електроустановки та не було надано паспортні дані всіх наявних електрострумоприймачів та допуску не надав (п. 5 акту), та тривалості роботи обладнання - цілодобово без вихідних, що означені у договорі, суд визнає його правильним, обґрунтованим та здійсненим із застосуванням вірних вихідних даних. При цьому суд зауважує, що відповідачем ні арифметично, ні методологічно розрахунок не спростовано.

Застосування при розрахунку іншої редакції ПРРЕЕ не призвело до невірного нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії/

Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Натомість матеріали справи не містять доказів проведення оплати. Не містять матеріали справи також доказів оскарження відповідачем рішення комісії з розгляду акту про порушення №131907 від 04.06.2019.

Таким чином, враховуючи документальне підтвердження позивачем наявності правових підстав для стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії за визначений період, а також ненадання відповідачем доказів її добровільної оплати, суд доходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення боргу за необліковану електроенергію в сумі 504 927,39 грн у повному обсязі.

Щодо судових витрат.

Як встановлено судом, понесені позивачем витрати на проведення експертизи лічильника, останній кваліфікує як збитки, з чим суд погодитись не може, та з урахуванням принципу «jura novit curia» («суд знає закони»), вказує наступне.

В силу ч. ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Витрати на проведення експертного дослідження є судовими витратами, які пов'язані з розглядом справи, останні не входять до складу ціни позову та розподіляються виключно за правилами глави 8 ГПК України.

Згідно з ч. ч. 4-7 ст. 127 ГПК України розмір витрат на підготовку експертного висновку на замовлення сторони, проведення експертизи, залучення спеціаліста, оплати робіт перекладача встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів. Розмір витрат на оплату робіт залученого стороною експерта, спеціаліста, перекладача має бути співмірним із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. У разі недотримання вимог щодо співмірності витрат суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на оплату послуг експерта, спеціаліста, перекладача, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Відтак, судові витрати, пов'язані із проведенням експертного дослідження, у розмірі 10 609 грн, на підтвердження понесення яких позивачем надано суду платіжне доручення №Е79386 від 16.09.2019, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 129, 232, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (73000, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Пестеля, буд. 5, код ЄДРПОУ 05396638) вартість необлікованої електричної енергії у сумі 504 927 /п'ятсот чотири тисячі дев'ятсот двадцять сім/ грн 39 коп., витрати на проведення експертизи у сумі 10 609 /десять тисяч шістсот дев'ять/ грн, судовий збір у сумі 7 573 /сім тисяч п'ятсот сімдесят три/ грн 91 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 02 жовтня 2023 р.

Суддя Ю.М. Щавинська