ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
_____________________________________________________________________________
РІШЕННЯ
іменем України
29.09.2023 Справа №922/835/23
Суддя господарського суду Донецької області Макарова Ю.В., розглянувши матеріали позовної заяви: Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м. Костянтинівка, Донецька область
до відповідача: Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", м. Маріуполь, Донецька область
про стягнення 103 814,80грн,
без виклику учасників справи,
СУТЬ СПОРУ:
Державна екологічна інспекція у Донецькій області, м.Костянтинівка звернулась до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", м. Маріуполь про стягнення на користь держави збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 103 814,80грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на виявлені за результатами проведених позапланових заходів державного нагляду (контролю) порушення Часовоярським регіональним виробничим управлінням Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, завдану шкоду навколишньому природному середовищу внаслідок скиду зворотних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, у зв'язку з чим виникли підстави для стягнення з відповідача заявленої суми збитків.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 06.03.2023 вказану позовну заяву направлено за підсудністю до господарського суду Донецької області.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 10.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/835/23; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; встановлено відповідачу строк до 05.05.2023 (враховуючи час пересилання засобами зв'язку) для подання через канцелярію суду відзиву на позов.
04.05.2023 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла заява про стягнення судових витрат, в якій осатаній просить суд стягнути судовий збір у розмірі 2684,00грн. на користь Державної екологічної інспекції у Донецькій області.
Частиною 5 ст.176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст.242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст. 120 цього Кодексу.
Частиною 11 ст. 242 ГПК України передбачено, що у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Внаслідок обмеження фінансування на відправлення поштової кореспонденції засобами поштового зв'язку, ухвала про відкриття провадження у справі від 10.04.2023 надсилалася позивачу електронною поштою на вказані у позові електронні адреси, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 Як вбачається із автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду", вказана ухвала була доставлена на електронну адресу позивача 11.04.2023, що підтверджується довідкою Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа.
Враховуючи, що останнім відомим місцезнаходженням відповідача є місто Маріуполь, яке відповідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, є тимчасово окупованим, відділення поштового зв'язку там тимчасово не функціонують та послуги поштового зв'язку не надаються, Господарський суд Донецької області не мав можливості направити ухвалу суду від 10.04.2023 засобами поштового зв'язку на адресу відповідача.
Водночас з приєднаного до позовної заяви листа Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" №0.02/535 від 28.12.2022 вбачається наступна адреса для листування з підприємством: вул. Захисників України, 11, м. Покровськ, Донецька область, 85307, на яку з метою належного повідомлення відповідача про розгляд справи була направлена копія ухвали суду від 10.04.2023. Наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням підтверджується отримання адресатом 15.04.2023 поштового судового відправлення.
Статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" визначено перелік відомостей про юридичну особу, які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців (далі - Єдиний державний реєстр). Зокрема, передбачено, що до Єдиного державного реєстру вносяться відомості для здійснення зв'язку з юридичною особою: телефон та/або адреса електронної пошти (п.18 ч.2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань").
Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються офіційними, достовірними і можуть бути використані для будь-якого державного органу, яким є і суд.
Так, у Єдиному державному реєстрі наявна інформація щодо електронної адреси відповідача - postmaster@voda.dn.ua та про засоби телефонного зв'язку - НОМЕР_2, НОМЕР_1 .
Враховуючи вказані відомості, ухвала про відкриття провадження у справі від 10.04.2023 надсилалася на електрону адресу відповідача, яка вказана в Єдиному державному реєстрі -postmaster@voda.dn.ua, та на зазначену позивачем у позовній заяві, наявних в матеріалах справи документах - info@donvoda.com, ІНФОРМАЦІЯ_3 Однак ухвала суду не була доставлена на вказані електронні адреси, про що свідчить довідка про помилку доставки електронного листа.
В той же час, судом були вжиті також додаткові заходи для повідомлення Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" про розгляд справи за його участю шляхом направлення телефонограми за номерами телефону, які вказані у Єдиному державному реєстрі, однак зв'язок не був встановлений, а також шляхом розміщення оголошення в мережі Інтернет в розділі "Повідомлення учасникам судового процесу" на сторінці Господарського суду Донецької області на офіційному веб-порталі "Судова влада України".
Відповідно до ч. 2 ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» з моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення (ухвалу).
Отже, судом було вжито всіх можливих заходів для належного повідомлення відповідача про розгляд справи №922/835/23.
Також суд наголошує, що за змістом ст.ст.2, 4 Закону України «Про доступ до судових рішень» вбачається, що кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.
На виконання приписів чинних нормативно-правових актів процесуальний документ у даній справі розміщена у Єдиному державному реєстрі судових рішень, який створений для відкритого безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України до судових рішень.
З урахуванням наведеного, Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" не було позбавлено права та можливості ознайомитись з ухвалою Господарського суду Донецької області у даній справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Станом на 29.09.2023 від відповідача заяви, клопотання, відзив на позовну заяву не надходили, про причини та/або намір вчинити відповідні дії суд не повідомлений.
Статтею 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" передбачено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Тобто, навіть в умовах воєнного стану конституційне право особи на судовий захист не може бути обмеженим.
Відтак, суд приходить до висновку, що відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву у визначений судом у відповідності до приписів ГПК України строк, в той час як згідно приписів Закону України "Про правовий режим воєнного стану" підстави для відкладення розгляду справи №922/835/23 чи зупинення провадження у даній справі відсутні.
За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Відповідно до ч.5 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Станом на 29.09.2023 клопотань від учасників справи про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням не надходило. За таких обставин, не вбачаючи підстав для розгляду даної справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи з власної ініціативи, суд розглядає справу в порядку ч. 8 ст. 252 ГПК України за наявними в ній матеріалами без проведення судового засідання.
Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Враховуючи суть спору, загальну тривалість розгляду справи, забезпечення з боку суду можливості учасникам справи реалізувати свої процесуальні права, суд дійшов висновку про можливість винесення рішення по справі.
Відповідно до ст.248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Статтею 8 Конституції України, закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Крім того, згідно п.7 ч.1 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства, зокрема, є розумні строки розгляду справи судом.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема: верховенство права; змагальність сторін; пропорційність; розумність строків розгляду справи судом; неприпустимість зловживання процесуальними правами тощо.
Водночас, суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Поняття "розумного строку" не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
Згідно зі ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ст. 27 Конституції України обов'язком держави є захист життя людини.
У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, який востаннє продовжений до 15 листопада 2023 включно, особливий режим роботи господарського суду Донецької області, розташованого у м. Харкові, рішення винесено за межами строків, встановлених Господарським процесуальним кодексом України, проте в розумні строки.
Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Донецькій області діє на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, затвердженого наказом №48 від 02.02.2021 (далі - Положення).
Державна екологічна інспекція у Донецькій області (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України та їй підпорядковується.
Відповідно до пункту 2 розділу II Положення, Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установам та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин тощо.
Для виконання покладених завдань, Інспекція має право розраховувати розміри збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, пред'являти претензії, вживати в установленому порядку заходи досудового врегулювання спорів, виступати позивачем, відповідачем у судах (пункти 6, 9 розділу II Положення).
Інспекцією на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області №709 від 11.12.2020 «Про проведення позапланової перевірки Часовоярського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу», вирішено здійснити у період з 11.12.2020 по 24.12.2020 проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів підрозділом КП Компанія «Вода Донбасу» - Часовоярським регіональним виробничим управлінням Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», розташованим за адресою: вул. Зої Космодем'янської, буд.3, м.Часів Яр, Бахмутський район, Донецька область.
За результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів позивачем складено акт №03/67 від 25.12.2020, яким були виявленні порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме: пунктів 3, 6 ст.44 Водного кодексу України.
А саме перевіркою було встановлено, що Часовоярським РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» порушені умови дозволу на спеціальне водокористування, а саме: здійснюється скидання забруднюючих речовин з Часовоярських каналізаційних очисних споруд у б.Грузьку басейну ріки Кривий Торець (випуск 4) з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин по наступним показникам: азот амонійний в 22,5 разів, нітрити в 1,9 разів, нітрати в 1,2 разів, залізо загальне в 1,1 разів, хлориди в 1,4 разів, фосфати в 3,1 разів, завислі речовини в 1,6 разів, мінералізація (по сухому залишку) в 1,3 разів, сульфати в 1,3 разів, ХСК в 1,2 разів, АПАР в 1,04 разів, БСК5 в 1,4 разів; здійснюється скидання забруднюючих речовин з Сіверських каналізаційних очисних споруд у річку Кам'янку (випуск 5) з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин по наступним показникам: азот амонійний в 12,7 разів, нітрити в 4,5 разів, фосфати в 3,3 разів, ХСК в 1,3 разів, АПАР в 1,2 разів, БСК5 в 1,2 разів; здійснюється скидання забруднюючих речовин з Новолуганських каналізаційних очисних споруд у річку Кодемка басейну р.Бахмут (випуск 6) з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин по наступним показникам: нітрати в 1,9 разів, фосфати в 3,4 разів, завислі речовини в 1,7 разів; мінералізація (по сухому залишку) в 1,05 разів, ХСК в 1,3 разів, БСК5 в 1,6 разів.
Відповідно до акту за 2018 рік встановлено перевищення концентрації забруднюючих речовин, що привело до перевищення гранично допустимого скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний водний об'єкт: завислі речовини - відповідно до ГДС- 79,6 т/рік, фактичний скид 103,8 т/рік; БСК5 - відповідно до ГДС- 79,6 т/рік, фактичний скид 92,7 т/рік; азот амонійний - відповідно до ГДС-10,6 т/рік, фактичний скид -28,2 т/рік.
Також було встановлено, що Часовоярським РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» у 2018 та 2019 роках були порушені умови дозволу на спеціальне водокористування, а саме: здійснювалось скидання забруднюючих речовин в каналізаційних очисних спорудах у водні об'єкти з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин: відповідно до звіту про використання води за формою №2ТП-водгосп з Новолуганських очисних споруд здійснювався скид азоту амонійного з перевищенням затвердженого гранично допустимого скиду - при затвердженому ГДС 0,33 т/рік, фактично було скинуто 0,49 т/рік (+0,26 тони); відповідно до звіту про використання води 2ТП-водгосп з Часовоярських каналізаційних очисних споруд здійснювався скид азоту амонійного з перевищенням затвердженого гранично допустимого скиду - у 2018 році при затвердженому ГДС 0,9 т/рік фактично було скинуто 1,57 т/рік (+0,67 тони), у 2019 році при затвердженому ГДС 0,9 т/рік фактично було скинуто 1,0 т/рік (+0,1 тони).
Крім того, при натурному огляді очисних споруд було виявлено, що порушуються правила експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв, а саме: на Часовоярських каналізаційних очисних спорудах бетонні та металеві конструкції технологічних споруд зношені (руйнуються, проржавілі), порушено технологічний регламент роботи очисних споруд - не всі споруди задіяні в роботі та в наявності течі за межі відстійника неочищених вод; на Новолуганських каналізаційних очисних спорудах бетонні та металеві конструкції технологічних споруд зруйновані, порушено технологічний регламент роботи очисних споруд - не всі споруди задіяні в роботі; на Сіверських каналізаційних очисних спорудах бетонні та металеві конструкції технологічних споруд зношені, порушено технологічний регламент роботи очисних споруд - не всі споруди задіяні в роботі, в первинному відстійнику витік неочищених стоків за його межі.
Вказаний акт підписано з боку відповідача директором Часовоярського регіонального виробничого управління КП «Копманія Вода Донбасу» Корчевським А.С., а також начальником виробничо-експлуатаційної служби Каребо Е.І., провідним інженером виробничо-експлуатаційної служби Часівоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» Казловським П.А. та відповідальним за охорону навколишнього природного середовища Струковою В.В. без будь-яких заперечень.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у період з 11.12.2020 по 24.12.2020 відповідачу був виданий до виконання припис №03/67 від 29.12.2020 про усунення виявлених порушень, яким було зобов'язано Часовоярське РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» з моменту одержання припису дотримуватися правил експлуатації Новолуганських, Часовоярських, Сіверських очисних споруд. Припис №03/67 від 29.12.2020 був прийнятий відповідачем до виконання без зауважень, про що свідчить підпис директора Часовоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» Корчевського А.С.
На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області №128 від 18.02.2021 «Про проведення позапланової перевірки Часовоярського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.02.2021 №129/21, Інспекцією в період з 19.02.2021 по 25.02.2021 була проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства підрозділом КП "Компанія "Вода Донбасу" - Часовоярським регіональним виробничим управлінням КП «Компанія «Вода Донбасу», розташованим за адресою: вул.Зої Космодем'янської, буд.3, м.Часів Яр, Бахмутський район, Донецька область в частині виконання припису №03/67 від 29.12.2020 про усуненню виявлених порушень за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю), в результаті якого виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
За результатами проведеної перевірки інспекцією складено акт №19-05 від 25.02.2021, яким встановлені наступні обставини.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у період з 19.02.2021 по 25.02.2021 були виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме: Часовоярським РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» не були виконані 4 пункти припису №03/67 від 29.12.2020, серед яких не були виконані: пункт 2 - дотримуватись правил експлуатації Новолуганських, Часовоярських, Сіверських очисних споруд, а саме: обладнання на очисних спорудах Часовоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» утримувати в належному та робочому стані; пункт 3 - забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування №5041 від 06.12.2011, а саме: здійснювати скидання забруднюючих речовин з очисних споруд у водні об'єкти без перевищення затверджених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин; пункт 4 - забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування №5041 від 06.12.2011, а саме: здійснювати скидання забруднюючих речовин з очисних споруд у водні об'єкти без перевищення затверджених нормативів гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин; пункт 5 - встановити засоби вимірювальної техніки, у тому числі автоматизовані, для здійснення обліку кількості скинутих вод.
Відповідно до звіту про використання води 2ТП-водгосп за 2018, 2019, 2020 роки з Часовоярських каналізаційних очисних споруд (випуск № 4) здійснювався скид азоту амонійного з перевищенням затвердженого гранично допустимого скиду:
- у 2018 році при затвердженому ГДС 0,9 т/рік фактично було скинуто 1,57 т/рік (+0,67 тони);
- у 2019 році при затвердженому ГДС 0,9 т/рік фактично було скинуто 1,0 т/ рік (+0,1 тони);
- у 2020 році при затвердженому ГДС 0,9 т/рік фактично було скинуто 1,2 т/ рік (+0,3 тони).
Відповідно до звіту про використання води за формою № 2ТП-водгосп з Новолуганських каналізаційних очисних споруд (випуск №6) у 2018 році здійснювався скид азоту амонійного з перевищенням затвердженого гранично допустимого скиду: при затвердженому ГДС 0,33 т/рік фактично було скинуто 0,49 т/ рік (+0,16 тони).
Вказаний акт з боку відповідача підписаний уповноваженими представниками: директором Часовоярського регіонального виробничого управління КП "Компанія "Вода Донбасу" Корчевським А.С., а також начальником виробничо-експлуатаційної служби Каребо Е.І., провідним інженером виробничо-експлуатаційної служби Часівоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» Казловським П.А. та відповідальним за охорону навколишнього природного середовища Струковою В.В. без будь-яких заперечень.
На підставі перевірки за період з 19.02.2021 по 25.02.2021 відповідачу був виданий припис №19-05 від 04.03.2021 про усунення виявлених порушень, який був прийнятий директорам відповідача без зауважень.
Позивач звертався до відповідача з наступними претензіями: №12-36/21 від 30.06.2021 на суму 1 272,32грн., №12-37/21 від 30.06.2021 на суму 8188,88грн., претензію №12-38/21 від 30.06.2021 на суму 14 320,33грн., №12- 40/21 від 30.06.2021 на суму 80 033,27грн., з пропозицією добровільно відшкодувати шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення Водного кодексу України та Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Посилаючись на встановлення за наслідками перевірки перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у зворотних водах відповідача, що є порушенням природоохоронного законодавства України, внаслідок чого відповідачем заподіяно збитки, позивач звернувся до суду з розглядуваним позовом.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача до відповідача такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:
Як вбачається із матеріалів справи, сутність розглядуваного спору полягає у примусовому спонуканні відповідача до відшкодування збитків, завданих порушенням відповідачем вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування ( ч.1 ст.22 Цивільного кодексу України).
При вирішенні спору на позивача покладається обов'язок довести розмір шкоди, завданої протиправною поведінкою, факт порушення відповідачем законодавства та причинний зв'язок між цим порушенням і завданою шкодою навколишньому середовищу.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" з метою удосконалення роботи по розробці та затвердженню гранично допустимих скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти із зворотними водами Міністерством охорони навколишнього природного середовища 15 грудня 1994 року затверджено Інструкцію про порядок розробки та затвердження гранично допустимих скидів (ГДС) речовин у водні об'єкти із зворотними водами №116 (далі - Інструкція про встановлення ГДС).
Згідно з п.2.1 - 2.3 Інструкції про встановлення ГДС скид зворотних вод у водні об'єкти є одним з видів спеціального водокористування і здійснюється на основі дозволів, які видаються у встановленому порядку органами Мінприроди України. Величини ГДС речовин розробляються і затверджуються для діючих і тих, що проектуються, підприємств-водокористувачів, які мають (будуть мати) організовані скиди зворотних вод з господарської ланки круговороту води у природні ланки (річкові, озерні, морські), тобто у водні об'єкти. Величини ГДС речовин встановлюються для кожного окремого випуску зворотних вод у поверхневі та морські води у випадках відповідно до п.1.9 на основі нормативних документів, що регламентують скид зворотних вод і встановлюють норми якості води водних об'єктів.
Відповідно до п.2.13 зазначеної Інструкції після встановлення ГДС речовин вимагається дотримання як допустимих мас, так і допустимих концентрацій речовин, а також не допускається перевищення затвердженої витрати зворотних вод.
Приписами ст.1 Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Як встановлено судом, за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів позивачем встановлено перевищення гранично допустимого скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний водний об'єкт, а саме:
1) під час перевірки встановлено, що відповідачем допускається скид зворотних вод до річки Кам'янка басейну річки Сіверський Донець з перевищенням гранично допустимих скидів а саме за 2020 встановлено перевищення концентрації забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний водний об'єкт: азот амонійний-відповідно до ГДС 0,35 т/рік, наднормативно - 0,978 т/рік; фосфат відповідно до ГСД-0,61 т/рік, наднормативно 0,978т/рік.
2) під час перевірки встановлено, що відповідачем допускається скид зворотних вод до балки Грузька басейну річки Кривий Торець з перевищенням гранично допустимих скидів, а саме за 2020 встановлено перевищення концентрації забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний об'єкт: азот амонійний-відповідно до ГДС 0,9т/рік, наднормативно - 5,288 т/рік; фосфат відповідно до ГСД-1,6 т/рік, наднормативно 3,022т/рік.
3) під час перевірки встановлено, що відповідачем допускається скид зворотних вод до балки Грузька басейну річки Кривий Торець з перевищенням гранично допустимих скидів, а саме за 2019 встановлено перевищення концентрації забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний об'єкт: азот амонійний-відповідно до ГДС 0,9т/рік, фактично -1,0 т/рік.
4) під час перевірки встановлено, що відповідачем допускається скид зворотних вод до балки Грузька басейну річки Кривий Торець з перевищенням гранично допустимих скидів, а саме за 2018 встановлено перевищення концентрації забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний об'єкт: азот амонійний-відповідно до ГДС 0,9т/рік, фактично -1,57 т/рік.
Дані порушення зазначені в актах, які складено в присутності керівника підприємства відповідача, підписані останнім та іншими уповноваженими працівниками Часовоярського регіонального виробничого управління КП "Компанія "Вода Донбасу" без зауважень або заперечень.
Відомостей щодо скасування актів начальником інспекції, оскарження їх в порядку адміністративного судочинства, визнання недійсними або незаконними до матеріалів справи не додано.
Таким чином, акти №03/67 від 25.12.2020 та №19-05 від 25.02.2021 є належним та допустимим доказом порушення відповідачем вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Жодних доказів порушення позивачем порядку відбору відповідачем суду не надано. Результати наведені у відповідних протоколах вимірювань показників складу та властивостей вод від 22.12.2020.
Відтак факт здійснення відповідачем скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами в водні об'єкти з концентрацією забруднюючих речовин, яка перевищує встановлені норми, доведено належними та допустимими доказами.
У відповідності до ст. 44 Водного кодексу України обов'язком водокористувача, яким є відповідач згідно ст. 42 Кодексу, є дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; утримання в належному стані очисних та інших водогосподарських споруд та технічних пристроїв. Таким чином, прямим обов'язком відповідача є забезпечення дотримання природоохоронного законодавства у сфері скиду забруднюючих речовин.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до пункту «є» частини другої статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.
За змістом частини 4 зазначеної статті підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (частина перша статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783, позивачем здійснено розрахунок збитку, заподіяного природному об'єкту в результаті скиду стічних вод з перевищенням норм забруднюючих речовин. При розрахунку застосована формула 12 Методики.
Методикою передбачено, що факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб та розрахунковим методом. При визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами використовуються розрахункові методи або результати інструментально-лабораторних вимірювань.
Порядок здійснення розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами регулюється Розділом VІІ Методики.
За розрахунком розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів Часовоярським регіональним виробничим управлінням КП «Компанія «Вода Донбасу», а саме скидання в 2018 році забруднюючих речовин у балку Грузьку, басейну річки Кривий Торець з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимих скидів, державі заподіяний збиток в сумі 8188,88грн.
За розрахунком розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів Часовоярським регіональним виробничим управлінням КП «Компанія «Вода Донбасу», а саме скидання в 2019 році забруднюючих речовин у балку Грузьку, басейну річки Кривий Торець з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимих скидів, державі заподіяний збиток в сумі 1272,32грн.
За розрахунком розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів Часовоярським регіональним виробничим управлінням КП «Компанія «Вода Донбасу», а саме скидання в 2020 році забруднюючих речовин у балку Грузьку, басейну річки Кривий Торець з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимих скидів, державі заподіяний збиток в сумі 80033,27грн.
За розрахунком розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів Часовоярським регіональним виробничим управлінням КП «Компанія «Вода Донбасу», а саме скидання в 2020 році забруднюючих речовин у річку Кам'янка, басейну річки Сіверський Донець з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимих скидів, державі заподіяний збиток в сумі 14 320,33грн.
Формула 12, на підставі якої позивачем здійснений розрахунок збитків, визначена пунктом 7.1. Методики, яким визначений порядок та методологія проведення розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам (крім морських вод) внаслідок скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС (граничнодопустимого скиду).
Розглянувши наданий позивачем розрахунок шкоди та враховуючи відсутність заперечень з боку відповідача щодо наданого розрахунку, суд вважає доведеним розмір шкоди, заподіяної внаслідок перевищення гранично допустимих скидів у загальному розмірі 103814,80грн.
Пунктом 8 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України передбачено, що одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені статтею 1166 Цивільного кодексу України, згідно з частинами першою і другої якої, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення, як-то: протиправна поведінка (або порушення зобов'язання); шкідливий результат такої поведінки (шкода); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Як у випадку невиконання договору, так і за зобов'язанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, чинне законодавство виходить з принципу вини контрагента або особи, яка завдала шкоду (статті 614, 1166 Цивільного кодексу України).
У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.
Факт неправомірної поведінки у даній категорії спорів підтверджується актами перевірок, актами відбору проб та протоколами вимірювань.
Судом встановлено наявність всіх елементів складу правопорушення, необхідних для застосування такої міри відповідальності як відшкодування шкоди (збитків), таким чином дослідивши матеріали даної справи, оцінивши докази та проаналізувавши їх згідно з вимогами діючого законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Відповідно до ст.42 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, фондів охорони навколишнього природного середовища, добровільних внесків та інших коштів.
Для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством (ч.1,2 ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
За приписами п. «г» ч.4, ч.6 ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний фонд охорони навколишнього природного середовища утворюються за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Кошти місцевих, Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватися тільки для фінансового забезпечення здійснення природоохоронних заходів, включаючи захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, ресурсозберігаючих заходів, у тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також заходів для зниження забруднення навколишнього природного середовища та дотримання екологічних нормативів і нормативів екологічної безпеки, для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я населення.
Разом з тим, Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" не визначає розміру частин грошових стягнень які мають перераховуватись вказаним фондам охорони навколишнього природного середовища, при цьому у п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України встановлено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Пункт 7 ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України визначає, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених п. 1 ч. 2 ст. 671 цього Кодексу) є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Враховуючи наведені положення законодавства, завдана шкода навколишньому природному середовищу підлягає розподілу наступним чином: 30 відсотків зараховується до спеціального фонду державного бюджету, 20 відсотків зараховується до спеціального фонду обласного бюджету, 50 відсотків зараховується до спеціального фонду сільського, селищного, міського бюджету, бюджету об'єднаних територіальних громад.
Указом Президента України від 05.03.2015 №123/2015 «Про утворення військово-цивільних адміністрацій» утворено Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію та Донецькій обласній державній адміністрації надано статус Донецької обласної військово-цивільної адміністрації.
Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації області.
Указом Президента України №123/2015 від 05.03.2015 «Про утворення військово-цивільних адміністрацій» утворено Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію та Донецькій обласній державній адміністрації надано статус Донецької обласної військово-цивільної адміністрації.
У відповідності до ст.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження, складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; забезпечення виконання відповідного бюджету.
Отже, повноваження щодо розпорядження обласним фондом охорони навколишнього середовища належать Донецькій обласній державній адміністрації, водночас на сьогоднішній день її повноваження здійснює Донецька обласна військово-цивільна адміністрація.
Судові витрати у відповідності до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України стягуються з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Донецькій області м. Костянтинівка до Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" м. Маріуполь про стягнення на користь держави збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 103814,80грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (87547, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця К. Лібкнехта, будинок 177А, код ЄДРПОУ 00191678) до спеціального фонду Державного бюджету України в сумі 31144,44грн., що становить 30% загальної суми збитків; обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 00022473) в сумі 20762,96грн., що становить 20% загальної суми збитків; фонду охорони навколишнього природного середовища Часовоярської міської ради (ЄДРПОУ 37967785) в сумі 51907,40грн., що становить 50% загальної суми збитків.
Стягнути з Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (87547, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця К. Лібкнехта, будинок 177А, код ЄДРПОУ 00191678) на користь Державної екологічної інспекції у Донецькій області (85114, Донецька область, місто Костянтинівка, вулиця Петровського, будинок 18 А, код ЄДРПОУ 38034476; рах. IBAN UA928201720343130003000081167 в УДКСУ у м.Костянтинівка, ЄДРПОУ 38034476, МФО 820172, отримувач Державна екологічна інспекція у Донецькій області) витрати на сплаті судового збору в розмірі 2684,00грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Згідно із ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 ГПК України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 29.09.2023
Суддя Ю.В. Макарова