ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.10.2023м. ДніпроСправа № 904/3305/23
За позовом Комунального підприємства "Водоканал"
до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)
про стягнення боргу
Суддя Юзіков С.Г.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить стягнути з Відповідача борг, а також неустойку за прострочення виконання зобов'язань у вигляді пені, 3 % річних та інфляційних збитків у розмірі 1 069,58 грн.
Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що Позивачем у другій половині дня 28 грудня 2022 року (час та дата отримання були зазначені під час підписання примірників КП "Водоканал") передано акти-рахунки від 27.12.2022 за надані послуги протягом вересня-грудня 2022 року на загальну суму 1 003,20 грн., а саме: Акт-рахунок №6447к від 27.12.2022 за вересень 2022 року на суму 95,04 грн., Акт-рахунок №6447к від 27.12.2022 за жовтень 2022 року на суму 316,80 грн., Акт-рахунок №6447к від 27.12.2022 за листопад 2022 року на суму 348,48 грн., Акт-рахунок №6447к від 27.12.2022 за грудень 2022 року на суму 242,88 грн.. Відповідач вказав, що казначейське обслуговування Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) здійснюється Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області. Відповідно до регламенту роботи органів Державної казначейської служби України у період завершення бюджетного 2022 року та початку 2023 року, затвердженого наказом Казначейства від 06.12.2022 № 359, граничним терміном здійснення видатків бюджетного 2022 року було 30.12.2022, а саме 30.12.2022 до 19.30 завершується прийняття електронних документів клієнтів із системи дистанційного обслуговування "Клієнт-казначейства - Казначейство" (далі - СДО) до облікових систем "Є-Казна Доходи", АС "Є-Казна". У період з 31.12.2022 по 03.01.2023 (включно) прийняття органами казначейства електронних документів від клієнтів через СДО, в тому числі і від міжрегіонального управління, не здійснювалась. Клієнтська частина СДО у зазначений період працювала в штатному режимі (доступний перегляд інформації, друк виписок, функції формування та візування документів). Відповідаю до вимог Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309 (зі змінами та доповненнями), Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 № 1407 (зі змінами та доповненнями), а також враховуючи наближення завершення бюджетного 2022 року, здійснити реєстрацію фінансових зобов'язань за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області було неможливо. Відповідач зазначив, що своєчасна реєстрація фінансових зобов'язань в органах Державної казначейської служби України була ускладнена за рахунок тривалих планових стабілізаційних відключень електроенергії, що здійснювалися з метою стабілізації стану Єдиної енергосистеми України на території Запорізької, Дніпропетровської областей. Своєчасність оплати послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Дніпро) залежить від своєчасності надання КП "Водоканал" актів наданих послуг. З огляду на те, що Акти-рахунки до договору № 6447К від 07.12.2022 за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення були отримані від КП "Водоканал" в кінці бюджетного періоду (28 грудня 2022 року), це унеможливило своєчасне формування та надання Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) платіжних документів до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області. Відповідач наголосив на безпідставності нарахування КП "Водоканал" Запорізької міської ради неустойки у вигляді пені, 3% річних та інфляційних збитків у розмірі 66,38 грн.
У відповіді на відзив, Позивач зазначив, що сторонами Договору узгоджено майданчики Споживача, по яким КП "Водоканал" надавались послуги водопостачання та водовідведення в період вересня-грудня 2022 року. Факт належного виконання позивачем умов договору підтверджується складеними Споживачем звітами про покази приладів обліку та актами-рахунками за надані послуги, складеними КП "Водоканал" на загальну суму 1 003,20 грн. Вказані акти-рахунки підписані уповноваженою особою Відповідача без будь-яких зауважень (претензій), отже з розрахунками викладеними в них згоден в повному обсязі. Відповідачем не заперечується факт отримання послуг з водопостачання та водовідведення за період вересня-грудня 2022 року, як і не заперечується те, що Відповідачем порушено свій обов'язок з оплати наданих Позивачем послуг в розмірі 1 003,20 грн. Однак, в порушення умов договору Відповідачем не виконано взяті на себе господарські зобов'язання, не здійснено оплату своєчасно та в повному обсязі за отримані послуги з водопостачання та водовідведення. У зв'язку з простроченням виконання зобов'язань за Договором Відповідачеві нараховано неустойку у вигляді пені, 3% річних та інфляційні збитки. Відсутність проведення Відповідачем реєстрації фінансових зобов'язань в Казначействі не може бути причиною для невиконання зобов'язань за Договором. Обов'язок щодо реєстрації фінансових зобов'язань в Казначействі покладено саме на Відповідача. Звіти про покази приладів обліку питної води за спірний період складені та підписані Відповідачем саме 27.12.2022. Відповідно, акти-рахунки за надані послуги складені КП "Водоканал" на основі даних вказаних у звітах в той же день - 27.12.2022. Відповідно до п. 2.2. Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) розпорядники бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати взяття бюджетного зобов'язання подають до відповідного органу Казначейства Реєстр бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів за формою згідно з додатком І (далі - Реєстр) на паперових (у двох примірниках) та електронних носіях і оригінали документів або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання. Тобто, у Відповідача було 7 робочих днів для того, щоб зареєструвати фінансові зобов'язання в органі Казначейства. Навіть враховуючи визначений Регламентом роботи органів Державної казначейської служби України у період завершення бюджетного 2022 року та початку 2023 року, затвердженим наказом Казначейства від 06.12.2022 р. № 359. на який посилається Відповідач, граничний термін здійснення видатків бюджетного 2022 року - 30 грудня 2022 року, Відповідач мав достатньо часу (3 робочі дні) для проведення необхідних реєстраційних дій власних фінансових документів. Крім того, твердження Відповідача про те, що "своєчасна реєстрація фінансових зобов'язань в органах Казначейства була ускладнена за рахунок тривалих планових стабілізаційних відключень електроенергії" є недоречним. Оскільки п.3.5 вищевказаного Порядку визначено, що у разі неможливості передавання документів в електронному вигляді до системи Казначейства з технічних причин або в інших випадках, визначених законодавством, до органу Казначейства подаються документи у порядку та у строки, визначені пунктами 2.2, 2.4 глави 2 цього Порядку, тобто у паперовому вигляді. До того ж, планові відключення електроенергії мали тимчасовий характер, тому у Відповідача була можливість виконати власні фінансові зобов'язання в періоди підключення електроенергії, або подати їх у паперовій формі. Отже, проведення реєстрації фінансових зобов'язань в Казначействі є обов'язком Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), як розпорядника бюджетних коштів, який не може впливати на договірні відносини з КП "Водоканал". Тобто, факт невиконання такої реєстрації фінансового зобов'язання Відповідачем не звільняє його від виконання зобов'язань щодо оплати послуг за договором.
Відповідач заперечення на відповідь не надав.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
07.12.2022 сторони уклали Договір № 6447К з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі Договір), за п. 1 якого Виконавець (Позивач) зобов'язується надавати Споживачу (Відповідачеві) послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (код за СРV ДК 021:2015 - 90430000-0 послуги з відведення стічних вод (далі - послуги) відповідної якості, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим Договором.
До якості послуг встановлено такі вимоги:
- склад і якість питної води повинні відповідати вимогам державних санітарних норм і правил на питну воду;
- значення тиску питної води повинно відповідати параметрам, встановленим державними будівельними нормами і правилами та розміщуватися на офіційному веб-сайті http://www.vodokanal.zp.ua.
Критерієм якості послуг з централізованого водовідведення є безперешкодне приймання стічних вод у мережі виконавця з мереж споживача за умови справності мереж споживача.
Цей Договір набирає чинності з дня його підписання та діє по 31.12.2022.
Сторони домовились, що відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України, умови даного Договору застосовується до відносин між ними, які виникли до його укладання, а саме з 23.08.2022 (п. 40. Договору).
Додатком 4 до договору сторони визначили Уточнення істотних умов закупівлі, відповідно до якого, надання послуг здійснюється за адресами: пр. Соборний, 111; вул. Петра Ребра, 9.
Споживач здійснює оплату за даним Договором щомісяця згідно з 11.1, 11.2 додатку №1 до цього договору.
Відповідно до п. 11.1. Додатку № 1 Споживач з 15 до останнього числа кожного (розрахункового) місяця надає виконавцю Звіт про показники вузлів обліку питної і гарячої води та об'єми водопостачання та водовідведення (з централізованого водопостачання та постачання гарячої води), за формою визначеною у додатку № 2 до цього договору, яким підписується споживачем.
На підставі даних Звіту або акту, зазначеному у п. 5 даного додатку № 1 до цього договору, виконавець визначає обсяги наданих споживачу послуг і розмір оплати та протягом 2-ох робочих днів виписує Акт-рахунок у 2-х примірниках, підписаних представником виконавця.
Споживач зобов'язаний протягом 5-ти банківських днів, з дати надання Звіту, самостійно отримати у виконавця, підписати всі примірники Акта-рахунку та перерахувати на розрахунковий рахунок виконавця суму, вказану в Акті-рахунку.
Згідно з п. 11.2. Додатку № 1 Передача споживачем даних щодо показань приладу (-дів) обліку питної та гарячої води (надалі - дані) через online-сервіс "Особистий кабінет для організацій", у тому числі за допомогою систем дистанційного зняття показань вузлів обліку, здійснюється з 15 до останнього числа кожного (розрахункового) місяця, виконавець на підставі переданих даних визначає обсяги наданих споживачу послуг і розмірів оплати та протягом 2-ох робочих днів виписує Акт-рахунок у 2-х примірниках, підписаних представником виконавця. Реєстрація споживача в online-сервіс "Особистий кабінет для організацій" та отримання ним повідомлень здійснюється через електрону пошту споживача. Реєстрація споживача в online-сервіс "Особистий кабінет для організацій" та отримання ним повідомлень здійснюється через електрону пошту споживача fin@zp.msysust.gov.ua. Адреса електронної пошти споживачем направляється виконавцю в письмовому вигляді.
Споживач зобов'язаний протягом 5 банківських днів з дати передачі даних через online-сервіс "Особистий кабінет для організацій», самостійно отримати у виконавця та підписати всі примірники Актів-рахунків.
Якщо Споживач не отримує або відмовляється підписати Акт-рахунок, він підписується представником виконавця, а в Акті-рахунку робиться відповідний запис про таку відмову або неотримання. Документи надсилаються поштою та вважаються прийнятими споживачем.
Оформлений таким чином Акт-рахунок є обов'язковим для виконання у вказані в ньому терміни, а також є підставою для розрахунків за водопостачання та водовідведення.
Позивач на виконання Договору, в період вересень - грудень 2022 року, надавав Відповідачеві послуги з водопостачання та водовідведення на суму 1 003,20 грн., що підтверджується Актами-рахунками: № 6447к від 27.12.2022 за вересень 2022 року на суму 95,04 грн., № 6447к від 27.12.2022 за жовтень 2022 року на суму 316,80 грн., №6447к від 27.12.2022 за листопад 2022 року на суму 348,48 грн., № 6447к від 27.12.2022 за грудень 2022 року на суму 242,88 грн.
Відповідач надані послуги не оплатив, у зв'язку з чим за останнім обліковується борг у розмірі 1 003,20 грн.
21.03.2023 Позивач направив Відповідачеві заяву про визнання кредиторських вимог на суму 17 607,72 грн., у якій просив визнати борг у розмірі 17 607,72 грн., у тому числі 1 003,20 грн. боргу за спірним Договором, та здійснити всі можливі заходи щодо його погашення.
На зазначену заяву, Відповідач надав відповідь № 15045/03.02-07 від 18.04.2023, у якій повідомив, що дана сума в обліку Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), як кредиторська заборгованість, не рахується.
На прострочений борг Відповідача, Позивач нарахував 16,06 грн. - пені, 13,19 грн. - 3 % річних, 37,13 грн. - індексу інфляції.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Предметом доказування у даній справі є факт надання Позивачем послуг, наявність у Відповідача боргу перед Позивачем, обґрунтованість нарахування стягуваних сум.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі Договору, є господарськими, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 611 ЦК України встановлено, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно зі ст. 216-217, 230-231 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання, шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ч.2 ст. 625 ЦК України).
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідач позов заперечує з викладених у відзиві підстав.
Перевіривши доводи сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд не приймає позицію й доводи Відповідача, а погоджується з Позивачем.
Так, 07.12.2022 сторони уклали Договір № 6447К з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, за п. 1 якого Виконавець зобов'язується надавати Споживачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (код за СРV ДК 021:2015 - 90430000-0 послуги з відведення стічних вод (далі - послуги) відповідної якості, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим Договором. Сторони домовились, що відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України, умови даного Договору застосовується до відносин між ними, які виникли до його укладання, а саме з 23.08.2022 (п. 40. Договору).
Позивач на виконання Договору, в період вересень - грудень 2022 року, надавав Відповідачеві послуги з водопостачання та водовідведення на суму 1 003,20 грн., що підтверджується Актами-рахунками: № 6447к від 27.12.2022 за вересень 2022 року на суму 95,04 грн., № 6447к від 27.12.2022 за жовтень 2022 року на суму 316,80 грн., № 6447к від 27.12.2022 за листопад 2022 року на суму 348,48 грн., № 6447к від 27.12.2022 за грудень 2022 року на суму 242,88 грн.
Відповідач надані послуги не оплатив, у зв'язку з чим за останнім обліковується борг у розмірі 1 003,20 грн.
Суд не приймає заперечення Відповідача, оскільки Договором, підписаним та скріпленим печаткою з його боку встановлено обов'язок з оплати наданих послуг.
Крім того, в спірних актах-рахунках встановлено строк їх оплати, а саме протягом 3 діб. Відповідач отримав дані акти-рахунки 28.12.2022, внаслідок чого у нього виник обов'язок з оплати наданих послуг за спірним договором. Відсутність заперечень при підписанні актів, суд приймає як погодження Відповідача з усіма пунктами спірних актів.
Доказів заперечень Відповідачем обсягу наданих послуг матеріали справи не містять.
Надані документи (докази) (Договір, Акти-рахунки, відзив на позов) свідчать про належне виконання Позивачем договірних зобов'язань та прострочку Відповідача з оплати наданих послуг, у зв'язку з чим суд визнає обґрунтованим та підтвердженим матеріалами справи звернення з вимогою про стягнення 1 003,20 грн. основного боргу.
Перевіривши розрахунки Позивача, за допомогою "Юридична інформаційно-пошукова система "Законодавство", судом встановлено, що розрахунок 3 % річних та індексу інфляції проведено правильно.
Щодо нарахування пені, суд бере до уваги, що відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Господарський суд встановив, що послуги, які надані Відповідачеві з водопостачання та водовідведення, є комунальними послугами, а тому їх регулювання підпадає під норми Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
17.03.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", в якому зазначено, що на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
Оскільки в Україні постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу Covid-19" введено карантин і який до 12.06.2023 (день, по який нараховано пеню) не скасований, підстави для нарахування Відповідачеві заявленої до стягнення пені відсутні.
За таких обставин, відсутні підстави задоволення позову про стягнення пені у сумі 16,06 грн. за період з 04.01.2023 по 12.06.2023
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню у розмірі: 1 003,20 грн. - основного боргу, 13,19 грн. - 3 % річних, 37,13 грн. - індексу інфляції, решта позовних вимог не підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України господарські витрати у справі слід покласти на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (49027, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 21 А, код 43314918) на користь Комунального підприємства "Водоканал" (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61, код 03327121) 1 003,20 грн. - основного боргу, 13,19 грн. - 3 % річних, 37,13 грн. - індексу інфляції, 2 643,70 грн. - судового збору.
У решті позову відмовити.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається у строк, передбачений статтею 256 ГПК України.
Суддя С.Г. Юзіков