Дата документу 03.10.2023Справа № 554/8696/23
Провадження № 3/554/2979/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2023 р. м. Полтава
Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Киричок С.А. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Полтавській області департаменту патрульної поліції відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код невідомий, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 211017 від 13.09.2023 року ОСОБА_1 13.09.2023 року о 01 год. 00хв.в м. Полтава по вулиці І. Мазепи, 32, керував тз без спеціально виданої перепустки на вулиці, де запроваджено комендантську годну з 00 год. 00 хв. до 04 год. 00 хв., а відтак вчинив злісну непокору законному розпорядженню Полтавського ОВА №196 від 04.04.2023 р., всупереч абз. 2 п. 8 Постанови КМУ України №573 від 08.07.2020 р.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Суспільні відносини у зазначеній сфері регулюються зокрема:
- Кодексом України про адміністративні правопорушення;
- ЗУ "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 № 389;
-Постанова КМУ від 08.07.2020 № 573 "Питання запровадження та здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану";
- Постанова КМУ від 29.12.2021 № 1456 "Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану".
24.02.2022 російська федерація розпочала відкриту військову агресію проти України. Законом України від 24.02.2022 року № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан.
Відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.
На виконання зазначеного закону Кабінетом міністрів України було прийнято постанови від 08.07.2020 № 573 "Питання запровадження та здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану" та від 29.12.2021 № 1456 "Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану". Зазначені нормативно-правові акти передбачають наявність певних заборон на період запровадження воєнного стану, зокрема: - перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень (комендантська година) - пункт 5 частини першої статті 8 ЗУ "Про правовий режим воєнного стану"; - спеціальний режим світломаскування - пункт 5 частини першої статті 8 ЗУ "Про правовий режим воєнного стану";
Відповідно до Указу Президента № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій» на виконання Закону України "Про правовий режим воєнного стану" для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку утворені обласні військові адміністрації, у тому числі Полтавська обласна військова адміністрація. Голови цих адміністрацій набувають статусу начальників цих військових адміністрацій.
Відповідно до ст. 8 ЗУ "Про правовий режим воєнного стану" в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, як зокрема, запроваджувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комендантську годину (заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень), а також встановлювати спеціальний режим світломаскування;
Відповідно до п. 5 частини першої ст. 8 ЗУ "Про правовий режим воєнного стану" та п. 8, 9 Постанови КМУ від 08.07.2020 № 573"Питання запровадження та здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану" на території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів. Для забезпечення контролю за здійсненням заходів під час запровадження комендантської години створюється система пропускного режиму та за рішенням коменданта (за погодженням з військовим командуванням) особам видаються перепустки.
Начальником Полтавської обласної військової адміністрації 04.04.2023 р. видано Розпорядження № 196 «Про введення в дію рішення Ради оборони Полтавської області від 04.04.2023 р. №40», за яким запроваджено комендантську годину на території Полтавської області з 00:00 до 04:00 години, починаючи з 05.04.2023 р.
В порушення даний правових норм особа, відносно якої правоохоронними органами складено протокол про адміністративне правопорушення, перебувала під час комендантської години на вулиці без спеціальної виданої перепустки, що є безумовним порушенням встановлених правил та нехтуванням своїм громадським обов'язком відповідно до ст.68 Конституції Українинеухильно додержуватися Конституції України та законів України. Введений в Україні воєнний стан, вочевидь вимагає значних обмежень прав і свобод громадян, в тому числі і задля їх безпеки.
Між тим, аналіз інформації, викладеної у протоколі про адміністративне правопорушення, та доказів, наявних у справі, надає право стверджувати, що дії особи, щодо якої складений протокол, не охоплюються диспозицією статті 185 КУпАП.
За змістом ст. 185 КУпАП особа несе відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також за вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Стаття 185 КУпАП регулює суспільні відносини в області непокори законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця. Для таких дій притаманно безпосередні розпорядження або вимога та безпосередня непокора. При цьому такі дії повинні відбуватись особисто в умовах спостереження однією особою іншої.
На даний час жодної юридичної відповідальності за наслідками порушення комендантської години законом не передбачено і Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить норми, яка б встановлювала відповідальність за таке порушення.
З метою запровадження адміністративно-деліктних підстав притягнення до адміністративної відповідальності за порушення комендантської години, спеціального режиму світломаскування, обмежень щодо торгівлі алкогольними напоями, тощо, на розгляд Верховної Ради України був внесений 09.05.2022 на № 7356проектЗакону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запровадження адміністративної відповідальності за порушення встановлених обмежень в умовах дії воєнного стану, який був включений до порядку денного 07.02.2023 р.
У пояснювальній записці до даного законопроекту зазначено, що так як режим комендантської години ніколи до 24.02.2022 р. не запроваджувався на території України, то відповідальність за порушення зазначених заборон та обмежень відсутня у діючих нормативно-правових актах.
Даним законопроектом запропоновано, що порушення комендантської години та спеціального режиму світломаскування буде охоплюватись складом нового правопорушення за ст. 210-2 КУпАП (Порушення встановлених обмежень в умовах дії воєнного стану). Порушення комендантської години, що вчинено у межах прикордонної смуги (5 км. від державного кордону), буде охоплюватись новим складом за ч. 2 ст. 202 КУпАП. Законопроект також містить низку процесуальних норм щодо визначення суб'єктів складання протоколів про адміністративні правопорушення (Національна поліція, Державна прикордонна служба України, органи місцевого самоврядування тощо) та суб'єктів розгляду справ і винесення постанов (ст.ст. 221, 222, 222-1 КУпАП). Одночасно запропоновано, наділити поліцейських та посадових осіб Державної прикордонної служби України, у випадку порушення громадянами комендантської години, застосовувати до них заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, а саме адміністративне затримання особи (ст. 262 КУпАП).
Між тим, на даний час даний законопроект не пройшов повну нормативно регламентовану процедуру ухвалення закону, що виключає відповідальність за порушення заборон та обмежень під час комендантської години за норами КУпАП, зокрема ст. 185 КУпАП.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що відсутні підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що викладені факти є обставинами, які виключають провадження по справі, оскільки відсутній склад адміністративного правопорушення, тому даний матеріал на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. п. 1 ст. 247, 283, 284 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП відносно ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через місцевий суд Октябрського району м. Полтави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя С.А.Киричок