Постанова від 02.10.2023 по справі 140/5555/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий суддя у першій інстанції: Сорока Ю.Ю.

02 жовтня 2023 рокуЛьвівСправа № 140/5555/23 пров. № А/857/11670/23

ВВосьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Бруновської Н.В.

суддів: Матковської З.М., Шавеля Р.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01 червня 2023 року у справі № 140/5555/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області" про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

03.04.2023р. ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області", у якому просив суд:

- зобов'язати посаду начальника другого відділення відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Волинській області Управління внутрішньої безпеки і розслідувань Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України віднести до посади начальник сектору апарату МВС України;

- виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення згідно посади - начальник сектору апарату МВС України.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.06.2023р. в позові відмовлено.

Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Апелянт просить суд, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.06.2023р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задоволити повністю.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

30.08.2002р. Наказом МВС України №344 о/с ОСОБА_1 звільнено з посади “начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Волинській області Управління внутрішньої безпеки і розслідувань Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України”.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

В квітні 2018 року пенсійний орган здійснив позивачу перерахунок пенсійного забезпечення з 01 січня 2016 року згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Постанов Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та від 11.11.2015р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”.

Перерахунок розміру пенсійного забезпечення проведено на підставі довідки Ліквідаційної комісії управління МВС України у Волинській області від 23.03.2018р. №3301 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно якої посаду ОСОБА_1 , а саме “начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Волинській області Управління внутрішньої безпеки і розслідувань Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України” прирівняно до посади “начальник сектору”.

Розмір грошового забезпечення позивача становив 17963,40 грн. та включав: посадовий оклад 3800,00 грн., оклад за спеціальним званням “полковник поліції” - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби 50% - 3100,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 570,00 грн., премія 82% - 8093,40 грн.

23.03.2018р. Ліквідаційна комісія управління МВС України у Волинській області видала нову довідку №3301 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно якої посаду ОСОБА_1 , а саме “начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Волинській області Управління внутрішньої безпеки і розслідувань Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України” прирівняно до посади “начальник сектору” і його грошове забезпечення становило 8577,86 грн. та складалось з: посадового окладу 2900,00 грн., окладу за спеціальним званням “полковник поліції” - 2400,00 грн., надбавки за стаж служби 50% - 2650,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 435,00 грн., премія 2,3% - 192,86 грн., на підставі чого було зроблено перерахунок пенсії позивача.

29.03.2023р позивач звернувся до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області” з проханням віднести його посаду, з якої він звільнявся на пенсію до посади апарату МВС України (апарату Національної поліції) і видати довідку про розмір грошового утримання, розмір якої б відповідав посаді апарату МВС, для подальшого перерахунку пенсії.

03.04.2023р. відповідач Державна установа “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області” листом №33-23-587 повідомив позивача про те, що посада, з якої останній звільнений на пенсію, не належить до структури апарату МВС.

Позивач вважає прирівнювання його посади до посади в Управлінні поліції у Волинській області необґрунтованим і протиправним, оскільки на час звільнення він проходив службу не в Обласному управлінні МВС, а в підрозділі більш вищої ланки - в Головному управлінні по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1-4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VІІІ від 23.12.2015р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (№2262-XII), після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: “ Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських ” (вказані зміни до статті 63 Закону України №2262-XII набрали чинності з 29.12.2015).

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (в подальшому - Постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р.) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015р. та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто з 07.11.2015р.

Отже, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016р. набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст.63 Закону №2262-XII та норм “ Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, в редакції з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 (далі - Порядок №45).

Нормами Порядку №45 чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно Закону №2262-XII.

В п.3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Із змісту п.п. 3, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103, якою внесено зміни до Порядку №45, постановлено, перерахувати з 01.01.2016р. пенсії, призначені згідно Закону, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45.

п.п. 5, 6 Порядку №45 передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року (пункт 5). Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6).

Як видно з матеріалів справи, позивач звільнений з посади "начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Волинській області Управління внутрішньої безпеки і розслідувань Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України" згідно наказу МВС України від 30.08.2002р. №344 о/с.

На виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. та Порядку №45 Ліквідаційною комісією управління МВС України у Волинській області на адресу Головного управління пенсійного фонду у Волинській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 23.03.2018р. №3301, за нормами, чинними за січень 2016 року, в якій останню займану позивачем посаду "начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Волинській області Управління внутрішньої безпеки і розслідувань Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України" прирівняно до посади "начальник сектору".

Структура органів внутрішніх справ МВС України, яка діяла на той час, затверджена наказом МВС України від 25.12.2004р. № 190 «Про нормативне забезпечення організаційно-штатної роботи», а штати управлінь, відділів внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті, підпорядкованих ДВБ ГУБОЗ МВС України, - наказом МВС України від 30.05.2004р. № 615 «Про затвердження штатів підрозділів внутрішньої безпеки».

Слід звернути увагу, що, як видно з тексту наказу Міністерства внутрішніх справ України від 30.05.2004р. №615, даним наказом затверджено 2 додатки:

Додаток №1 - штат підрозділів внутрішньої безпеки, підпорядкованих ДВБ ГУБОЗ МВС України;

Додаток № 2 - штат МВС України, тобто Центрального апарату Міністерства.

Тобто, чітко розмежовано структурні підрозділи Центрального апарату МВС України та підрозділи, які не перебували в центральному апараті МВС України, але підпорядковувалися Міністерству.

Також, в період проходження ОСОБА_1 служби в органах внутрішніх справ був чинним наказ Міністерства внутрішніх справ України №190 від 25.12.2004р. «Про нормативне забезпечення організаційно-штатної роботи», яким затверджено структуру органів внутрішніх справ і внутрішніх військ МВС України.

В п.6.1 Структури МВС, затвердженої наказом №190 від 25.12.2004р., передбачалось, що до Центрального апарату Міністерства внутрішніх справ України на правах управління входив Департамент внутрішньої безпеки. Окремим розділом наказу передбачено, що при Міністерстві внутрішніх справ України діють підрозділи внутрішньої безпеки (підпорядковані) Департаменту внутрішньої безпеки.

Так, в структуру Центрального апарату МВС України дійсно входив Департамент внутрішньої безпеки (на правах управління), який до внесення необхідних змін до законодавчих актів функціонував в структурі Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю.

ч.1, ч.2 ст.9 Закону України «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю» передбачено, що спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ є Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, управління, відділи і відділення по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ Республіки Крим, головного управління внутрішніх справ міста Києва, головних управлінь і управлінь внутрішніх справ областей, міста Севастополя та інших міст, відповідних органів на транспорті, які підпорядковуються відповідно Міністру внутрішніх справ Республіки Крим, начальникам головних управлінь, управлінь внутрішніх справ.

Відділи і відділення по боротьбі з організованою злочинністю у містах (крім Севастополя) створюються в міру необхідності і підпорядковуються управлінням по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ Республіки Крим, головних управлінь і управлінь внутрішніх справ областей.

Згідно ч.8 ст.9 цього Закону, головне управління, управління, відділи і відділення по боротьбі з організованою злочинністю є юридичними особами, мають самостійні кошториси, поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банках, печатки з зображенням Державного герба України і з своїм найменуванням.

Разом з тим, підрозділи внутрішньої безпеки (підпорядковані Департаменту внутрішньої безпеки) на момент звільнення позивача діяли при Міністерстві внутрішніх справ України і не перебували в структурі Центрального апарату Міністерства внутрішніх справ України.

Отже, у період проходження служби ОСОБА_1 в органах внутрішніх справ відділу внутрішньої безпеки у Волинській області Управління внутрішньої безпеки і розслідувань ГУБОЗ МВС України не належав до структури Центрального апарату МВС, а підпорядковувався Управлінню внутрішньої безпеки і УБОЗ МВС України, що чітко видно навіть з назви Додатку № 1 до Наказу МВС України від 30.05.2004р. № 615.

Тобто, посада, яку займав позивач до звільнення не відносилася до центрального апарату МВС.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову, оскільки суб'єкт владних повноважень в особі Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області" діяв в межах повноважень та у спосіб визначений законами та Конституцією України.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також, п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

ст.316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01 червня 2023 року у справі № 140/5555/23 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. В. Бруновська

судді З. М. Матковська

Р. М. Шавель

Повне судове рішення складено 02.10.2023р.