ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2023 рокуЛьвівСправа № 300/816/23 пров. № А/857/10393/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Затолочного В.С., Курильця А.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 травня 2023 року (головуючий суддя Матуляк Я.П., м. Івано-Франківськ) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом з позовом до управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 12.10.2022 за № 3.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 травня 2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржили його в апеляційному порядку, просить рішення суду скасувати і позовні вимоги задовольнити.
В апеляційній скарзі зазначає, що підставою позову є те, що відповідач діючи в межах своїх дискреційних повноважень та скасовуючи акти за формою Н-1* та Н-5*, не врахував всіх фактичних обставин справи, які були встановлені за результатами проведення службового розслідування, не взяв до уваги докази, що підтверджують факт отримання позивачем травми під час проходження служби, об'єктивну можливість чи неможливість отримати інші докази.
Саме тільки посилання на вимогу про скасування актів Сектору не обґрунтовує законність та доцільність прийняття вказаного рішення, а скасування актів складених за результатами розслідування нещасного випадку, який стався з колишнім курсантом другого курсу Івано-Франківського училища міліції ОСОБА_1 є протиправним та не обґрунтованим, порушує права позивача на отримання гарантованої державою соціальної допомоги.
Суд першої інстанції вказує на те, що у рішенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 у справі №300/4097/22 є доведеною та обставина, що при складанні актів за формою Н-5* і Н-1* № 7 розслідування нещасного випадку допущено порушення вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС.
Звертає увагу, що у справі №300/816/23 не досліджувалося питання щодо скасування актів за формою Н-5* і Н-1* за №7 та не надавалась оцінка законності актів за формою Н-5* і Н-1* за №7 (сторінка 11 рішенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 року у справі №300/4097/22).
Таким чином, суд першої інстанції визнав встановленими обставини, що мають значення для справи, які є недоведеними.
Також, суд взяв за основу рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 у справі №300/4097/22 та зазначив, що:
Решта доводів про незаконність скасування актів, на думку суду, - «решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють».
Таким чином, судом не було перевірено доводи позивача, які свідчать про протиправність оспорюваного наказу відповідача, суд не надав оцінки обставинам, які були викладені у позовній заяві у частині:
наявності доказів, щодо отримання позивачем травми під час проходження служби (які містяться у матеріалах службового розслідування);
відсутності інших документів, які б підтверджували факт отримання травми позивачем у зв'язку з виконанням службових обов'язків з огляду на їх втрату чи закінчення терміну зберігання;
можливості відповідача не погодитися із вказівкою Сектору. Саме тільки посилання на вимогу про скасування актів Сектору не обґрунтовує законність та доцільність прийняття вказаного рішення, адже Порядком передбачено можливість відповідача висловити незгоду з рішенням посадової особи служби державного нагляду за охороною праці (п.3.30 Порядку).
Вважає, наказ УМВС України в Івано-Франківській області від 12.10.2022 №3 протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне:
По факту нещасного випадку, який стався з позивачем наказом УМВС в Івано- Франківській області №27 від 15.11.2017 року призначено проведення службового розслідування.
Проведення службового розслідування здійснювалося у порядку передбаченому наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України».
Матеріали службового розслідування місять докази щодо отримання позивачем травми під час проходження служби.
Згідно пояснення про обґрунтування причин не підтвердження на заяві (рапорті) про виплату ОГД заявника, колишнього працівника поліції ОСОБА_1 від 25.05.2022, при проведенні розслідування було порушено наступні вимоги Порядку:
Не з'ясовано та документально не підтверджено всіх обставин та причин нещасного випадку (п.3.8 Порядку)
Відсутні документи, які підтверджують факт перебування потерпілого при виконанні службових обов'язків на момент отримання травми.
З приводу цього зазначає, що подія мала місце 26.05.1996, у ході службового розслідування, яке здійснювалося у 2017 році і було зібрано всі можливі докази у підтвердження отримання травми позивачем у зв'язку із виконанням службових обов'язків.
У матеріалах справи містяться пояснення однокурсників - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 відповідального по курсу - заступника начальника - ОСОБА_4 , медична документація, інші відомості, у тому числі дані з обліку реєстрації злочинів та правопорушень, розпорядження начальника курсу про залучення курсантів до охорони громадського порядку, графік несення служби курсантами - відсутні, з огляду на незалежні від позивача причини.
Крім того, у Порядку не ставиться імперативної вимоги до наявності тих чи інших документів, у п.3.8 вказано про обставини, які підлягають доведенню. Такі обставини були доведені на підставі існуючих станом на сьогодні доказів. Тому, твердження Сектору про порушення Порядку є необгрунтованими.
Згідно п. 1.1.Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 цей Порядок розроблено з метою врегулювання питань, пов'язаних з розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах внутрішніх справ України 1.2. Дія цього Порядку поширюється на з'єднання та військові частини Національної гвардії України, органи і підрозділи внутрішніх справ, навчальні заклади системи МВС України (далі - підрозділи). 1.3. Розслідування нещасних випадків (в тому числі поранень), що сталися з особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцями Національної гвардії України, курсантами (слухачами) навчальних закладів системи МВС України, проводиться з урахуванням цього Порядку.
Розділ 3 Порядку регулює порядок повідомлення про нещасні випадки (у тому числі поранення), їх розслідування та ведення обліку
3.5. Керівник підрозділу, одержавши повідомлення про нещасний випадок (у тому числі поранення), крім випадків зі смертельним наслідком та групових випадків травматизму, наказом або розпорядженням організовує його розслідування комісією не менше ніж три особи, до складу якої включаються: керівник (спеціаліст) служби охорони праці підрозділу (голова комісії), керівник (безпосередній або прямий начальник) структурного підрозділу, де працює потерпілий, інші посадові особи, а в разі гострих професійних захворювань (отруєнь) - також спеціаліст СЕС.
3.8. Комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов'язана протягом трьох діб після утворення комісії:
- обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо;
- визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно- правових актів про охорону праці;
- з'ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам;
- визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов'язків (не пов'язаний з виконанням службових обов'язків);
- скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (додаток 4) у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п'яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу, який призначив комісію.
Згідно п.3.9. комісія з розслідування визнає, що "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов'язків", якщо він трапився в період проходження служби у тому числі під час: охорони і забезпечення громадського порядку; несення постової чи патрульної служби;
У випадку позивача, належними і не спростованими доказами підтверджується, що травма, яка мала місце 26.05.1996р, була отримана позивачем внаслідок виконання ним своїх службових обов'язків - охорона громадського порядку, патрулювання в с. Ямниця Тисменицького району. Крім того, документально підтверджується, що отримати інші документи, які б підтверджували отримання травми позивачем у зв'язку із здійсненням службових обов'язків не виявляється можливим, з огляду на втрату таких документів.
Згідно п.3.11. Порядку комісія з розслідування визнає, що «нещасний випадок трапився в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків», якщо нещасний випадок (у тому числі поранення) стався:
за обставин, які не підпадають під дію пунктів 3.9, 3.10 цього розділу і не пов'язані з виконанням службових обов'язків;
унаслідок дій, учинених у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, а також унаслідок дії алкоголю, наркотичних або інших отруйних речовин (асфіксія, інсульт, зупинка серця тощо) за наявності медичного висновку, якщо це не викликано застосуванням цих речовин із службовою метою або порушення вимог безпеки щодо їх зберігання і транспортування або якщо потерпілий, який перебував у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, був відсторонений від служби (роботи) згідно з установленим порядком;
під час скоєння злочинів або інших правопорушень, якщо ці дії підтверджені рішенням суду;
у разі природної смерті або самогубства, за винятком випадків, зазначених у пункті 3.10 цього розділу, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи та органів досудового розслідування;
унаслідок порушення потерпілим, службової (трудової) дисципліни.
Зазначає, що під час проведення службового розслідування відносно позивача таких обставин не встановлено.
Згідно п.3.12. до першого примірника акта розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (далі - акт розслідування нещасного випадку) долучаються: акт за формою Н-1* (НТ*), пояснення свідків, потерпілого, витяги з нормативних документів, схеми, фотографії та інші документи, що характеризують місце події (робоче місце), стан технічних засобів (транспорту, устаткування, апаратури тощо), діагноз травми, медичний висновок щодо втрати здоров'я потерпілим у результаті нещасного випадку (у тому числі поранення), а в разі необхідності - також висновок щодо наявності в його організмі алкоголю, отруйних чи наркотичних речовин.
До Акту розслідування нещасного випадку форми Н-5* долучено ряд матеріалів: наказ Ліквідаційної комісії від 15.07.2017р. №27; Пояснення ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , Довідка з Івано-Франківської ОКЛ від 14.06.1996р., Висновок службового розслідування, довідка №3378/01-21/19 від 07.09.2017 МКЛ №1, акт за формою Н-1*.
У наказі №3 від 12.10.2022 про скасування Акту форми Н-1* №7 про нещасний випадок (у тому числі поранення) від 16.11.2017 та Акту форми Н-5* від 16.11.2017 року відповідач посилається на лист сектору державного нагляду за охороною праці МВС України (Лист від 29.06.2022 №16889/21-2022) згідно якого Сектором встановлення порушення вимог Порядку в частині не встановлення комісією всіх обставин та причин нещасного випадку, проведення розслідування поверхово.
Згідно п. 3.29 Порядку контроль за своєчасним і об'єктивним розслідуванням нещасних випадків (у тому числі поранень), їх документальним оформленням та обліком, виконанням заходів щодо усунення їх причин здійснюють служби державного нагляду за охороною праці системи МВС України відповідно до їх компетенції та повноважень.
Ці служби мають право вимагати від керівника складання актів розслідування нещасних випадків Н-5* та актів Н-1* (НТ*), їх скасування та перегляд, якщо встановлено, що допущено порушення вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів про охорону праці, або висновок комісії з розслідування нещасного випадку не відповідає обставинам події.
Посадова особа служби державного нагляду за охороною праці має право у разі необхідності (надходження скарги, незгода з висновками розслідування обставин та причин нещасного випадку, поранення або його приховування від розслідування тощо) вимагати проведення розслідування нещасного випадку і видавати обов'язкові для виконання керівником приписи за встановленою формою Н-9* (додаток 7) щодо необхідності складання акта за формою Н-1* та взяття нещасного випадку (у тому числі поранення) на облік.
3.30. У разі незгоди керівника з рішенням посадової особи служби державного нагляду за охороною праці питання вирішується керівником служби охорони праці УМЗ. ВМЗ ГУМВС. УМВС чи керівництвом відділу державного нагляду за охороною праці Департаменту матеріального забезпечення МВС або в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Оскарження припису посадової особи служби державного нагляду за охороною праці зупиняє його виконання до розв'язання питання в установленому порядку.
Додатково повідомляє, що він звертався з позовом до Івано-Франківського окружного адміністративного суду (справа №300/4097/22) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, де позовними вимогами були визначені: визнання протиправною відмови Управління поліції охорони в Івано-Франківській області скласти висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та зобов'язати Управління поліції охорони в Івано-Франківській області скласти висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності на підставі заяви (рапорту) про виплату ОГД за вх.№553від 12.05.2022р. та направити висновок у Департамент поліції охорони Національної поліції України, визнати протиправними дії Департаменту поліції охорони з повернення матеріалів щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . Зобов'язати Департамент поліції охорони затвердити висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності на підставі заяви (рапорту) про виплату ОГД за вх.№553від 12.05.2022р. Однак у задоволенні позову було відмовлено з огляду на те, що рішення з повернення матеріалів на доопрацювання належить до дискреційних повноважень державного органу, а також на те, що відмови у призначенні ОГД не було, а позивач вправі звернутися із заявою про виплату ОГД повторно.
Станом на день подання позову у справі №300/4097/22 позивачу не було відомо про прийняття рішення про скасування Актів форми Н-1* та Н-5*. Однак, станом на сьогодні прийняте рішення про скасування наведених актів суттєво обмежує права позивача та унеможливлює отримання ним належної йому ОГД.
Відповідно до п 3 ч. 1 статті 97 ЗУ «Про національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Згідно розділу III Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського затвердженого наказом №4 від 11.01.2016р. (далі Порядок №4) посадові особи органів поліції, закладів освіти у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.
Згідно п.5 Розділу ІІІ Порядку №4 для виплати ОГД для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); 3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати); 4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 6) копії акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, за форм'ами, визначеними МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов'язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; 7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності); 8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Отже, одним із документів необхідним для призначення ОГД позивачу є акти про розслідування нещасного випадку форми Н-1* та Н-5*, які були скасовані оскаржуваним наказом УМВС України в Івано-Франківській області №3 від 12.10.2022р.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просив таку залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , будучи курсантом Івано-Франківського училища міліції, 26.06.1996 внаслідок нещасного випадку в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, отримав травму у вигляді закритої черепно-мозкової травми, відкритого перелому обох кісток лівої гомілки, забою головного мозку, що встановлено актом за №7 від 16.11.2017 про нещасний випадок ( у тому числі поранення).
Згідно Акта форми Н-5* від 16.11.2017 нещасний випадок в ході якого був травмований курсант другого курсу Івано-Франківського училища міліції рядовий міліції ОСОБА_1 стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Наказом Управління поліції охорони в Івано-Франківській області № 124 о/с від 28.12.2021 «По особовому складу» позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
Згідно із довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серія АГ №0011808, виданої Міністерством охорони здоров'я України, позивачу встановлено 65% втрати професійної працездатності, а захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків
Випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААБ №414603 позивачу встановлено другу групу інвалідності у заявку із захворюванням пов'язаним з виконанням службових обов'язків.
На виконання заяви (рапорту) позивача від 12.05.2022 про виплату одноразової грошової допомоги, управління поліції охорони в Івано-Франківській області листом за №905/43/28/01-2021 від 26.05.2022 направлено пакет документів щодо призначення та виплати ОГД позивачу до Департаменту поліції охорони.
Листом від 17.06.2022 за № 1619/43/01-2022 Департамент поліції охорони направив до Сектору державного нагляду за охороною праці МВС України акти за формою Н-5* і Н-1* за №7 розслідування нещасного випадку та матеріали службового розслідування, з проханням опрацювати зазначені акти, щодо їх відповідності вимогам законодавства.
Листом Сектору державного нагляду за охороною праці МВС України від 29.06.2022 № 16905/21-2022 повідомлено Департамент поліції охорони, що при складанні актів за формою Н-5* і Н-1* № 7 розслідування нещасного випадку порушено вимоги Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС, затвердженого наказом МВС від 27.12.2002 № 1346, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.01.2003 за № 83/7404, а також повідомлено Департамент, що листом Сектору від 29 червня 2022 року № 16889/21 у відповідності до пункту 3.29 Порядку ліквідаційній комісії УМВС України в Івано-Франківській області направлено вимогу про скасування актів за формою Н-5* і Н-1* № 7.
Листом Сектору державного нагляду за охороною праці МВС України від 29.06.2022 № 16889/21-2022 направлено вимогу Ліквідаційній комісії УМВС України в Івано-Франківській області про скасування актів за формою Н-5* і Н-1 * № 7.
На виконання вказаної вимоги Сектору державного нагляду за охороною праці МВС України, наказом від 12.10.2022 за №3 голови ліквідаційної комісії управління МВС України в Івано-Франківській області акти за формою за формою Н-5* від 16 листопада 2017 року та Н-1 * № 7 від 16 листопада 2017 року, складені за результатами розслідування нещасного випадку, який стався 26 травня 1996 року із колишнім курсантом другого курсу Івано-Франківського училища міліції ОСОБА_1 , скасовано .
Постановляючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до частини 1 статті 97 Закону України визначено Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII) одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Згідно частини другої статті 97 Закону № 580-VIII порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Стаття 101 Закону № 580-VIII передбачає вичерпні підстави, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, а саме: якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
На реалізацію статей 97-101 Закону № 580-VIII Кабінет Міністрів України прийняв наказ №4 від 11.01.2016, яким затвердив Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок №4).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД є:
1) у разі загибелі (смерті) поліцейського - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть;
2) у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії;
3) у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата видачі довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.
Підпунктом 4 пункту 4 розділу І Порядку № 4 передбачено призначення ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: пов'язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.
Пунктом 2 розділу ІІ Порядку № 4 встановлено, що ОГД у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України "Про Національну поліцію", особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону.
Розділ IIІ Порядку №4 регламентує порядок оформлення документів для виплати ОГД.
Відповідно до положень Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи органів поліції, закладів освіти у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги (пункт 2).
Заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, закладів освіти за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до органів державної влади (далі - останнім місцем проходження служби).
У разі коли такий орган (заклад, установу) ліквідовано, заява подається до органу (закладу, установи) за місцем зберігання особової справи (пункт 3).
Пунктом 5 Розділу ІІІ Порядку № 4 передбачено, що для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); 3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати); 4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 6) копії акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, за формами, визначеними МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов'язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; 7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності); 8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Згідно пункту 7 Розділу ІІІ Порядку № 4, при прийманні матеріалів особа, що приймає документи зобов'язана перевірити оформлення заяви та поданих до неї документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та іншим документам, що засвідчують особу.
Підрозділи, служби, інші фахівці, зазначені у пункті 1 розділу ІІІ, що беруть участь у формуванні пакета документів для призначення та виплати ОГД, у разі необхідності, для перевірки даних або достовірності інформації, наданих особою, мають право, в установленому порядку звертатися за місцем отримання відповідних документів.
Як уже зазначалось вище, підставою для прийняття оскаржуваного наказу слугував лист сектору державного нагляду за охороною праці МВС України від 29.06.2022 за № 16889/21-2022, яким повідомлено Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області, що при складанні актів за формою Н-5* і Н-1* № 7 розслідування нещасного випадку порушено вимоги Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС, затвердженого наказом МВС від 27.12.2002 № 1346, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.01.2003 за № 83/7404, а також вимагається у відповідності до пункту 3.29 Порядку скасувати акти за формою за формою Н-5* і Н-1 * № 7.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог, судом першої інстанції враховано, що в провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала справа за №300/4097/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління поліції охорони в Івано-Франківській області, Департаменту поліції охорони про: визнання протиправною відмову Управління поліції охорони в Івано-Франківській області скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги; зобов'язання Управління поліції охорони в Івано-Франківській області скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності на підставі заяви (рапорту) про виплату одноразової грошової допомоги за вх.№553 від 12.05.2022 та направити висновок у Департамент поліції охорони Національної поліції України; визнання протиправними дій Департаменту поліції охорони з повернення матеріалів щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги; зобов'язання Департаменту поліції охорони затвердити висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності на підставі заяви (рапорту) про виплату одноразової грошової допомоги за вх.№553від 12.05.2022.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 у даній справі, яке набрало законної сили 16.03.2023, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
При цьому, суд слушно зауважив, що відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 у справі №300/4097/22 встановлено відсутність правових підстав для складання висновку про призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, саме з причини встановлення в ході перевірки документів поданих позивачем для виплати ОГД недоліків при складанні таких. Зокрема, встановлено, що при складанні актів за формою Н-5* і Н-1* № 7 розслідування нещасного випадку порушено вимоги Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС, затвердженого наказом МВС від 27.12.2002 № 1346, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.01.2003 за № 83/7404.
Відтак, правильним є висновок, що та обставина, що при складанні актів за формою Н-5* і Н-1* № 7 розслідування нещасного випадку допущено порушення вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС, в силу вимог ч.4 ст.78 КАС України не підлягає доказуванню.
Саме допущення вказаних порушень слугували підставою для формування вимоги Сектору державного нагляду за охороною праці МВС України від 29.06.2022 № 16889/21-2022, скерованої до Ліквідаційній комісії УМВС України в Івано-Франківській області про скасування актів за формою Н-5* і Н-1 * № 7, та як наслідок, підставою для прийняття оскаржуваного у даній справі наказу від 12.10.2022 за №3.
З урахуванням викладеного, суд дійшов обґрунтованого висновку щодо правомірності оскаржуваного наказу про скасування актів із розслідування нещасного випадку за №3 від 12.10.2022, а відтак заявлений позов не підлягає задоволенню.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та застосував норми матеріального і процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1, ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 травня 2023 року у справі №300/816/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М. А. Пліш
судді В. С. Затолочний
А. Р. Курилець