Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
02.10.2023 № 520/27291/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №203950009241 від 16.08.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу, що надає право на пенсію за віком, період роботи з 09.08.1980 по 29.01.1981 у радгоспі "Зоря Донбасу", період роботи з 03.02.1981 по 01.08.1981 у радгоспі-робкооп "Артемівський", період роботи з 07.09.1983 по 07.09.1994 в Артемівській райспоживспілці, період роботи з 14.09.1994 по 14.10.1994 на Артемівському хлібокомбінаті, період навчання з 17.10.1994 по 17.01.1995 в учбовому пункті на курсах підготовки операторів котельних, період роботи з 25.01.1995 по 08.08.2007 на підприємстві "Артемівськтепломережа", період роботи з 03.04.2017 по 30.06.2017 у ФОП ОСОБА_2 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити пенсію за віком згідно її заяви, починаючи з 30 серпня 2023.
Також в позовній заяві позивач просить суд звільнити її від сплати судового збору у зв'язку з тим, що доходи за останній рік вкрай низькі і не дозволяють сплатити судовий спір в даній справі, тому просить звільнити її від сплати судового збору на підставі ст. 8 Закону України "Про судовий збір".
Дослідивши вказане клопотання та перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив наступне.
Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Водночас, суд зауважує, що особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідні клопотання і документи, які свідчили би про поганий майновий стан (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію тощо).
Відповідно до приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору, відстрочити сплату судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, у розумінні приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Пленум Вищого адміністративного суду України Постанові від 23.01.2015 № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Представник позивача у клопотанні зазначає, що доходи за період з вересня 2022 по серпень 2023 були вкрай низькі. У вересні-грудні 2022 позивач отримала загальний дохід 4458, 47 грн. На підтвердження відсутності коштів для сплати судового збору позивачем долучено копію довідки ОК-7 від 05.09.2023. З позовом позивач звернувся в 2023 році.
Однак, суд не приймає до уваги зазначені аргументи представника позивача, оскільки дані щодо доходів позивача за приписами ст. 8 Закону України "Про судовий збір" обраховуються за весь 2022 календарний рік, а не за період з вересня 2022 по серпень 2023, як це зазначено у клопотанні представником позивача.
Із форми ОК-7, наданою позивачем, вбачається інформація, що сума фактичного заробітку/доходу за 2022 звітний календарний рік становить 35907,89 грн. Тобто, 5 відсотків від зазначеної суми становить - 1795,40 грн. А отже, розмір судового збору не перевищує 5 відсотків від розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік, тому підстави для звільнення позивача від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору, наведені у клопотанні, не можуть бути визнані поважними, у зв'язку з чим клопотання задоволенню не підлягає.
Отже, даний адміністративний позов містить вимогу немайнового характеру, за яку позивачеві належало сплатити судовий збір у сумі 1073, 60 грн.
Суду надано право, а не покладено обов'язок зменшити, відстрочити, розстрочити чи звільнити сторону від сплати судового збору. Крім того, суд може відстрочити, розстрочити чи звільнити сторону від сплати судового збору за однієї з умов, перелічених у пунктах 1-3 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", лише з урахуванням майнового стану заявника.
Обов'язок обґрунтування обставин, які свідчать про неможливість або ускладнення у здійсненні сплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на цю особу.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 10.10.2019 по справі №215/3329/19, яка в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України, має бути врахована судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Оскільки розмір судового збору не перевищує 5 відсотків від розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік, наведені у клопотанні причини не можуть бути визнані поважними, у зв'язку із чим дана вимога задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 250, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.А. Волошин