Справа 688/4106/23
№ 3/688/1477/23
Постанова
Іменем України
02 жовтня 2023 року м. Шепетівка
Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Козачук С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с.Мокроволя Білогірського району Хмельницької області, громадянина України, розлученого, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , військовослужбовця, такелажника такелажного відділення такелажного взводу військової частини НОМЕР_1 , солдата,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
02 жовтня 2023 року на адресу Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення ЛВХ №531 від 01 жовтня 2023 року відносно ОСОБА_1 , згідно якого останній обвинувачується в вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП у зв'язку із тим, що в умовах особливого періоду (воєнного стану) 01 жовтня 2023 року о 08 год. 00 хв. з'явився на території військової частини НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння та приступив до виконання обов'язків військової служби в стані наркотичного сп'яніння.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшла висновку про її повернення до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення з наступних підстав.
Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Частиною 3 статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність у виді штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частиною першою ст. 172-20 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Суть адміністративного правопорушення, викладена у протоколі повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення ЛВХ №531 від 01 жовтня 2023 року, солдат ОСОБА_1 01.10.2023 року о 08 год. 00 хв. з'явився на території військової частини НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з ротової порожнини, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, у зв'язку з чим його було доставлено до медичного закладу, де встановлено стан алкогольного сп'яніння, на підтвердження чого долучено висновок №33. В той же час у обвинуваченні зазначається, що ОСОБА_1 в умовах особливого періоду приступив до виконання обов'язків військової служби 01.10.2023 року в стані наркотичного сп'яніння.
Із доданих до матеріалів справи доказів, а саме висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 33 від 01.10.2023 року та акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 33 від 01.10.2023 року, слідує, що станом на 11 год. 15 хв. 01.10.2023 року рівень алкоголю в організмі ОСОБА_1 становить 0,73‰.
Вказане також підтверджується письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 01.10.2023 року.
Отже, належним чином не викладено обвинувачення від якого повинен захищатися ОСОБА_1 , що позбавляє останнього можливості ефективно захищатися від пред'явленого обвинувачення та користуватися гарантованим йому державою та Конституцією України правом на захист і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.
Частиною 2 статті 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Спираючись на положення ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також на практику Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011, заява № 16347/02), «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013 р., заява №36673/04), «Карелін проти Росії» (заява № 926/08, рішення від 20.09.2016), беручи до уваги адміністративне стягнення, передбачене ч. 2 ст. 172-20 КУпАП, суд, виходить з того, що, як і у кримінальному провадженні, суд у цій справі має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у вчиненні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно зі ст. 283 КУпАП постанова суду має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи та на достатніх, незаперечних доказах.
Відповідно до положень п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суд обов'язків ініціювати збір доказів для доказування вини особи суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи та є неприпустимим.
З огляду на те, що викладене обвинувачення є неконкретним, зазначені вище недоліки не можуть бути усунуті в суді, вважаю за необхідне направити дану справу до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення.
Відповідно до абз. 5 п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
За змістом ст. 278 КУпАП повернення судом матеріалів для належного оформлення не перешкоджає органу, якому повернуто такі матеріали, повторно направити їх на розгляд до суду, після належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 256, 278 КУпАП, суддя -
постановив:
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: С.В. Козачук