Рішення від 10.08.2023 по справі 229/6231/21

Провадження № 2/229/138/2023

ЄУН 229/6231/21

РІШЕННЯ

іменем України

10 серпня 2023 року м. Дружківка

Дружківський міський суд Донецької області

у складі:

головуючого судді Грубника О.М.,

за участю секретаря судового засідання Варламової О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,

ВСТАНОВИВ:

до Дружківського міського суду Донецької області надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Позовні вимоги мотивують тим, що відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 03.03.2015 року №1423019572, був отримувачем допомоги з 26.08.2015 року. На підставі заяви відповідача та зазначених в ній відомостей прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг".

При перевірці інформації, наданої відповідачем в заявах, щодо відсутності у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, було з'ясовано, що відповідач ОСОБА_1 не вказав про наявність у члена його родини, а саме у дружини ОСОБА_2 у власності житлового приміщення (квартири), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яке належить їй на підставі договору купівлі-продажу від 22.11.2016 року.

Таким чином, в ході перевірки позивачем було встановлено, що ОСОБА_1 надав неповну/невірну інформацію про наявність у члена його родини у власності житлового приміщення, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти в сумі 8748,75 грн. за період з 01.11.2017 року по 26.08.2019 року, яку відповідачем не було погашено, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з ОСОБА_1 суму надміру сплачених державних коштів за період з 01.11.2017 року по 26.08.2019 року, у розмірі 8748,75 грн., а також стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 15.12.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у цивільній справі.

07.02.2022 року до Дружківського міського суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач позовні вимоги не визнав і просив у їх задоволенні відмовити, посилаючись на те, що у спірний період його дружина мала власність у зоні АТО, крім того квартира була придбана нею до реєстрації шлюбу і про те, що вона є власницею зазначеної квартири, йому відомо не будо.

Представник позивача в судове засідання з'явилась, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, з підстав, викладених у позовній заяві, просила їх задовольнити.

В судове засідання відповідач не з'явився, про дату, час та місце розгляду цивільної справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідив матеріали справи, приходить до висновку, що позов про стягнення переплати бюджетних коштів є необґрунтованим та не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.80 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Стаття 76 ЦПК України передбачає, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч.1 ст.83 ЦПК України, сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідками від 03.03.2015 року №1423019572 та від 19.03.2018 року № 19572 (а.с.11, 21).

Відповідач ОСОБА_1 звертався до Управління СЗН із заявами про призначення допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення АТО та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 26.08.2015 року по 25.10.2015 року в розмірі 442 грн. щомісячно.

Далі позивач також звертався в Управління з відповідними заявами:

- від 11.01.2016 року, рішенням позивача від 23.01.2016 року допомогу призначено на період з 28.09.2015 року по 25.02.2016 року у розмірі 442,00 грн. щомісячно;

- від 15.03.2016 року, рішенням позивача від 22.03.2016 року допомогу призначено на період з 15.03.2016 року по 02.09.2016 року у розмірі 442,00 грн. щомісячно;

- від 16.09.2016 року, рішенням позивача від 17.10.2016 року допомогу призначено на період з 16.09.2016 року по 15.03.2017 року у розмірі 442,00 грн. щомісячно.

- від 16.03.2017 року, рішенням позивача від 11.04.2017 року допомогу призначено на період з 16.03.2017 року по 15.09.2017 року у розмірі 442,00 грн. щомісячно.

- від 18.09.2018 року, рішенням позивача від 13.10.2017 року допомогу призначено на період з 18.09.2017 року по 17.03.2018 року у розмірі 442,00 грн. щомісячно.

- від 19.03.2018 року, рішенням позивача від 12.04.2018 року допомогу призначено на період з 19.03.2018 року по 18.09.2018 року у розмірі 442,00 грн. щомісячно.

- від 26.09.2018 року, рішенням позивача від 18.10.2018 року допомогу призначено на період з 26.09.2018 року по 25.03.2019 року у розмірі 442,00 грн. щомісячно.

- від 19.04.2019 року, рішенням позивача від 08.05.2019 року допомогу призначено на період з 19.04.2019 року по 18.10.2019 року у розмірі 442,00 грн. щомісячно.

- від 23.05.2019 року, рішенням позивача від 23.05.2019 року допомогу призначено на період з 27.04.2019 року по 26.06.2019 року у розмірі 442,00 грн. щомісячно, з 27.06.2019 року по 26.08.2019 року у розмірі 221,00 грн. щомісячно

Відповідно до Акту №2620 проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги від 10.02.2020 року, складеного на підставі висновків проведеної перевірки виявлено наявність у власності дружини ОСОБА_1 - ОСОБА_2 житла в АДРЕСА_1 .

Розпорядженням начальника Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання від 08.02.2020 року №47, ОСОБА_1 з 01.11.2017 року відповідно п.5 та п.12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в т.ч. на оплату ЖКП, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 №505 у зв'язку з наявністю житлового приміщення у члена родини.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради було зроблено запит для отримання відомостей щодо наявності відомостей в Державних реєстрах про нерухоме майно, яке перебуває у власності заявника ОСОБА_1 .

Згідно Інформації № 124359203 від 18 травня 2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта фізична особа за ідентифікаційним кодом 2960406124 (відповідач ОСОБА_1 ) має у власності 1/4 квартири загальною площею 67,3 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.16-17).

Таким чином, судом встановлено, що у дружини відповідача - ОСОБА_2 . У приватній власності з 22.11.2016 року, є житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до наданої позивачем копії довідки-розрахунку за період надміру виплачених коштів допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з листопада 2017 року по серпень 2019 було надмірно виплачено кошти в сумі 8748,75 грн. (а.с.32 звор. стор.).

Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради на адресу відповідача ОСОБА_1 було направлено Вимогу про погашення надміру виплаченої суми соціальної допомоги. (а.с.33)

Проте, як зазначив позивач в позовній заяві, відповідачем добровільно сума в розмірі 8748,75 грн. відшкодована не була.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом , якій вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами, встановленими Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі Порядок).

Відповідно до пункту 1 Порядку встановлена щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Згідно із п.3 Порядку №505 надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 (далі - Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам), (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї).

Згідно з п.5 Порядку №505 надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до уповноваженого органу із письмовою заявою, складеною у довільній формі, про надання грошової допомоги і подає документи, визначені цим пунктом. Уповноважений представник сім'ї пред'являє посадовій особі уповноваженого органу паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус.

Згідно з п.11 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.

Пунктом 3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою КМУ України від 21 серпня 2001 року № 1091 (зі змінами та доповненнями) Головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор: проводять вибіркові перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги за рішенням керівника відповідного органу соціального захисту населення або його заступника; складають акти за підсумками перевірки з висновками щодо правильності призначення державної соціальної допомоги.

Згідно п.1 ч.1 ст.1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Натомість правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Тому законодавець пов'язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно ст. 81 ЦПК має довести позивач.

Обов'язок щодо надання достовірної інформації при поданні заяви про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, покладено на отримувача такої допомоги.

Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна виплата відбулась з вини отримувача такої допомоги, тобто внаслідок його зловживань, зокрема, шляхом повідомлення недостовірних відомостей.

Як вбачається з копії заяви відповідача на адресу Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 19.03.2017 року про внесення змін в довідку ВПО у зв'язку зі зміною адреси фактичного перебування, останній зазначив адресу свого фактичного місця перебування на: АДРЕСА_1 (а.с.20 зв.стор), тобто вказав правдиві відомості. На час звернення з вказаною заявою дружина відповідача вже мала права власності на житлове приміщення за цією адресою, як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно №198705630 від 03.02.2020 року.(а.с.29)

Відповідно до п.6 Порядку №505 Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Між тим, на час звернення ОСОБА_1 до позивача з відповідною заявою, Порядок №505 діяв в редакції від 10.07.2015, року. Пункт 6 Порядку також діяв в іншій редакції, зокрема: «грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Згідно Додатку до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року №1275 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція…», м.Дружківка входило до даного переліку населених пунктів на час звернення ОСОБА_1 з заявою до УСЗН.

При цьому Порядком № 505(в редакції на час виникнення спірних правовідносин) не передбачалося особливих вимог щодо житлового приміщення, зокрема наявності у власності цілої частини нерухомості або розміру житлової площі.

Тобто звертаючись до позивача з заявою про призначення допомоги, відповідач вказав правдиві відомості. Факт призначення адресної допомоги підтверджує наявність у ОСОБА_1 права на отримання такої допомоги на час звернення. Звертаючись в подальшому неодноразово з відповідними заявами відповідач жодним чином не змінював даних, які підлягають зазначенню в заяві, вказуючи про відсутність змін.

Абзац 2 пункту 6 Порядку № 505 було викладено у новій редакції, згідно з якою грошова допомоги не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення /частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщені, які не придатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, постановою КМУ від 31 березня 2017 року № 370, яка набрала чинності 3 червня 2017 року.

Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, був затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р, дію якого зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №1079-р.

Вказаний Перелік втратив чинність у зв'язку з набранням чинності Переліком населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, що затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р.

До вказаних Переліків внесено, зокрема м.Дружківка, де розташовано житлове приміщення дружини відповідача.

Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення затверджені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р.

До вказаних Переліків населений пункт, де розташовано житлове приміщення дружини відповідача, не внесено.

Проте, після внесення 03.06.2017 року змін до п.6 Порядку №505, УСЗН не пересвідчилось у наявності права у відповідача на подальше отримання адресної допомоги та продовжило її призначення та виплату.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 505 уповноважені особи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Працівники УСЗН повинні були своєчасно провести вибіркову перевірку особової справи одержувача державної соціальної допомоги та скласти відповідний акт, що є порушенням п.3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного інспектора.

Судом встановлено, що призначення та виплата щомісячної адресної допомоги здійснювалася позивачем добровільно та її виплаті не передували недобросовісні дії відповідача, а тому відсутні підстави для стягнення надміру сплачених сум допомоги.

За змістом частини першої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на єдність родини, безпечні умови життя і здоров'я.

Таким чином суд робить висновок, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 10, 81, 258-259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

позовні вимоги Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Дружківський міський суд протягом тридцяти днів після оголошення рішення.

Повний текст рішення складено 21 серпня 2023 року.

Суддя: О.М.Грубник