Постанова від 29.09.2023 по справі 377/751/23

ПОСТАНОВА

іменем України

Справа №377/751/23

Провадження №3/377/329/23

29 вересня 2023 року суддя Славутицького міського суду Київської області Теремецька Н.Ф., за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі справу, що надійшла з Військової частини НОМЕР_1 відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , що проходить службу у Військовій частині НОМЕР_1 сапером першого інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу, РНОКПП: НОМЕР_2 , -

про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП, -

УСТАНОВИЛА:

31 липня 2023 року, близько 11:00 години, військовослужбовець ОСОБА_1 , що призваний на військову службу відповідно до Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» та Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», в умовах особливого періоду(воєнного стану), виконував обов'язки військової служби в м. Славутичі Вишгородського району Київської області, в нетверезому стані. Огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 був проведений в управлінні військової частини, вміст алкоголю у видихуваному повітрі становив 3,691 проміле.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, в матеріалах справи знаходиться заява, в якій він просив справу розглядати без його участі. В письмових поясненнях ОСОБА_1 зазначив, що 31.07.2023 близько 11 години у м. Славутич, Київської області, вживав алкогольні напої, а саме випив 250 грам горілки.

Враховуючи, що присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою для розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП, за правилами статті 268 КУпАП, то справа розглянута за відсутності ОСОБА_1 ..

Перевіривши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, підтверджується дослідженими доказами в судовому засіданні:

- протоколом про адміністративне правопорушення № 115 від 02.08.2023, який за змістом відповідає вимогам статті 256 КУпАП, в якому викладені обставини і суть правопорушення;

- поясненнями водія-сапера 2 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 від 02.08.2023, старшого сапера 1-го інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 від 02.08.2023, з яких вбачається, що 31.07.2023 близько 11 години вони бачили солдата ОСОБА_1 у нетверезому стані у м. Славутичі Вишгородського району Київської області, де останній виконує

обов'язки військової служби. Про дану подію вони доповіли командиру інженерно-саперного взводу молодшому лейтенанту ОСОБА_4 ;

- тестуванням на алкоголь солдата ОСОБА_1 із застосуванням приладу № 83013628, тест № 00000024, проведений 31.07.2023 року об 11 годині 21 хвилині з результатом 3.691 %о;

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 31 липня 2023 року, відповідно до якого огляд ОСОБА_1 проведений у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Алконт U 8300 № 83013628, результати огляду на стан сп'яніння: проба позитивна 3,691 %о, свідки огляду: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .. В акті в графі «з результатами згоден» стоїть підпис ОСОБА_1 ;

- рапортом командира інженерно-саперного взводу військової частини НОМЕР_1 молодшого лейтенанта ОСОБА_5 від 31.07.2023, копія якого долучена до матеріалів справи, з якого вбачається, що 31.07.2023 близько 11 години 10 хвилин ним було виявлено сапера 1 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння. Було проведено огляд вказаного військовослужбовця на стан алкогольного сп'яніння, факт вживання спиртних напоїв підтвердився;

- витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_6 № 406 від 31.07.2023 «Про призначення службового розслідування», копія якого знаходиться в матеріалах справи, відповідно до якого вирішено провести службове розслідування за фактом виконання обов'язків військової служби 31.07.2023 в нетверезому стані сапером 1 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу солдатом ОСОБА_1 ;

- актом службового розслідування, складеного 02.08.2023 року командиром інженерно-саперного взводу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_7 , копія якого долучена до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що ОСОБА_1 , грубо порушуючи встановлений порядок проходження військової служби, будучи зобов'язаним бездоганно та неухильно дотримуватись порядку несення військової служби, виконувати службові обов'язки, завжди бути готовим до захисту держави і виконувати свій військовий обов'язок, 31.07.2023 на території м. Славутича Вишгородського району Київської області, в період воєнного стану, виконував обов'язки військової служби у стані алкогольного сп'яніння;

- витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_6 № 31 від 02.08.2023 «Про результати службового розслідування», копія якого додана до матеріалів справи, відповідно до якого саперу 1 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу військової частини НОМЕР_1 солдату ОСОБА_1 оголошено дисциплінарне стягнення - догану.

Згідно із частиною першою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України, покладає на військовослужбовців такі обов'язки, зокрема, свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок.

Статтями 16-17 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. На військовослужбовців під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов'язки. Ці обов'язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.

Згідно із статтею 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України «Про оборону України» дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

За змістом статей 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України солдат (матрос) (далі - солдат) у мирний і воєнний час відповідає за точне та вчасне виконання покладених на нього обов'язків і поставлених йому завдань, особисту бойову готовність, утримання своєї зброї та дорученої техніки у справному стані, збереження виданого йому майна. Солдат підпорядковується командирові відділення. Солдат зобов'язаний, зокрема, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, засвоювати все, чого навчають командири (начальники), бути готовим до виконання завдань за призначенням, додержуватися військової дисципліни.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг, визначені Дисциплінарним Статутом Збройних Сил України, що затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV.

Статтями 1, 2 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України визначено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України. Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

У статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні продовжено Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, зокрема, згідно з Указом Президента України № 254/2023

від 01.05.2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Згідно з положеннями частини першої, другої статті 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Таким чином, з досліджених доказів встановлено, що 31 липня 2023 року, об 11 годині, військовослужбовець ОСОБА_1 , що призваний на військову службу відповідно до Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» та Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» - сапер 1 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу військової частини НОМЕР_1 , виконував обов'язки військової служби в АДРЕСА_2 в нетверезому стані, в умовах особливого періоду.

Відповідальність за частиною 3 статті 172-20 КУпАП передбачена за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду, тобто за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Виходячи з викладеного, вважаю, що вина ОСОБА_1 в скоєнні правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, доведена повністю і сумніву не викликає.

Обставин, що виключають адміністративну відповідальність відповідно до статей 17-20 КУпАП, не встановлено.

Обставин, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачених статтею 247 КУпАП, також не встановлено.

При визначені виду та розміру адміністративного стягнення відповідно до статті 33 КУпАП враховую характер правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, форму та ступінь її вини, її майновий стан, обставини, що обтяжують відповідальність, та обставини, що пом'якшують відповідальність.

Обставин, що обтяжують відповідальність відповідно до статті 35 КУпАП, не встановлено.

Обставин, що пом'якшують відповідальність відповідно до статті 34 КУпАП, не встановлено.

Враховуючи всі обставини в сукупності, характер та обставини правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню, передбаченому частиною 3 статті 172-20 КУпАП, у виді штрафу.

Крім того, стягненню з особи на користь держави при накладенні на неї адміністративного стягнення підлягає судовий збір відповідно до пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 279, 280, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частино 3 статті 172-20 КУпАП, і піддати стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17 000 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 536 гривень 80 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути звернута до примусового виконання протягом трьох місяців з дня винесення.

Суддя Н. Ф. Теремецька