Постанова від 28.09.2023 по справі 340/4672/22

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2023 року м. Дніпросправа № 340/4672/22

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 року (суддя Черниш О.А., м. Кропивницький, повний текст рішення складено 31.05.2023 року) в справі №340/4672/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не зарахування до календарної вислуги років вислугу років у пільговому обчисленні для призначення пенсії за вислугою років, зобов'язання внести зміни до наказу в частині звільнення з зарахуванням певного періоду, -

ВСТАНОВИВ:

07.10.2022 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (далі по тексту - відповідач), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив визнати протиправним рішення, викладене у формі листа №П-1/01/15-2022 від 14.01.2022 року, про відмову у задоволенні його заяви від 30.12.2021 року; зобов'язати відповідача зарахувати до календарної вислуги років (21 рік 02 місяці 05 днів) вислугу років у пільговому обчисленні та внести відповідні зміни до наказу «По особовому складу» №248 о/с від 31.07.2020 року, а саме: один рік служби за півтора року (служба в поліції на посадах оперуповноваженого та старшого оперуповноваженого) з 14.05.2005 року по 05.08.2005 року, з 05.08.2005 року по 15.09.2006 року, з 15.09.2006 року по 19.04.2007 року, з 08.07.2010 року по 09.04.2011 року, з 09.04.2011 року по 01.07.2011 року та з 01.07.2011 року по 20.07.2011 року; тридцять днів служби за сорок днів (служба в патрульній службі поліції особливого призначення з 26.09.2017 року по 16.02.2018 року та з 16.02.2018 року по 04.01.2019 року (за виключенням періоду несення служби в зоні проведення АТО на території Донецької та Луганської областей); один місяць служби за три місяці (несення служби в зоні проведення АТО на території Донецької та Луганської областей) з 06.10.2014 року по 16.11.2014 року, з 15.02.2015 року по 15.03.2015 року, з 01.08.2018 року по 30.09.2018 року; зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, із урахуванням пільгової вислуги років та виплатити недоплачений розмір надбавки за вислугу років з 07.11.2015 року; зобов'язати здійснити з 07.11.2015 року перерахунок усіх виплат (надбавки, доплати, підвищення, премії, компенсації, матеріальна допомога тощо), що обраховуються з розміру його грошового забезпечення, з урахуванням підвищеної надбавки за вислугу років, та виплатити недоплачений розмір, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні та грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпусток з включенням до складу середнього грошового забезпечення підвищеної надбавки за вислугу років, та виплатити недоплачений розмір після проведення перерахунку; зобов'язати підготувати у встановленому порядку та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлені документи для призначення йому пенсії з 31.07.2020 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» за пунктом «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб», з урахуванням збільшеної вислуги років та збільшеної надбавки за вислугу років.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області щодо незарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років вислугу років у пільговому обчисленні для призначення пенсії за вислугу років; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області внести зміни до наказу №248 о/с від 31.07.2020 року «По особовому складу» в частині звільнення ОСОБА_1 , зарахувавши йому до вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах): періоди служби з 14.05.2005 року по 05.08.2005 року, з 05.08.2005 року по 15.09.2006 року, з 15.09.2006 року по 19.04.2007 року, з 08.07.2010 року по 09.04.2011 року, з 09.04.2011 року по 01.07.2011 року - на посадах працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ - один рік служби за півтора року; періоди служби з 06.10.2014 року по 16.11.2014 року, з 15.02.2015 року по 15.03.2015 року, з 14.06.2015 року по 14.07.2015 року, з 01.08.2018 року по 30.09.2018 року - протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці; час навчання з 01.09.1992 року по 17.06.1997 року у Дніпропетровському державному технічному університеті залізничного транспорту - один рік навчання за шість місяців служби; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлені документи для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням збільшеної вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Вказувало, що станом на день звільнення ОСОБА_1 стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та призначення пенсії становить 21 рік 02 місяці 05 дні, загальний трудовий стаж - 05 років 11 місяців 14 днів, усього для призначення пенсії - 27 років 01 місяць 19 днів. Апелянт вказував, що з наказом ГУНП в Кіровоградській області від 31.07.2020 року № 248 о/с позивач ознайомлений та отримав витяг з нього - 31.07.2020 року про, що ним зроблено запис та підпис. Позивачем подано рапорт від 31.07.2020 року про те, у нього відсутні претензії до працівників кадрового забезпечення. Позивач неодноразово звертався до ГУНП в Кіровоградській області з заявами про здійснення перерахунку та зарахування пільгового періоду служби для призначення пенсії, зокрема заяви від 30.12.2021року та 21.11.2021 року. За результатами розгляду заяв було проінформовано листами ГУНП в Кіровоградській області № П-142/28/03-2021 від 29.11.2021 року, №П-169/01/15-2021 від 10.12.2021 року та № П-1/01/15-2022 від 14.01.2022 року. Апелянт вказував, що відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачеві недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів. При зверненні до суду він повинен довести той факт, що не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. Тривала пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної в такої особи можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів. Отримання ОСОБА_1 листа у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо без зволікань та протягом розумного строку не вчиняв активних дій щодо отримання інформації про правильність / помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність / несвоєчасність її перерахунку. Апелянт вказував, що суд першої інстанції дав невірну оцінку доводам щодо порушення позивачем строку звернення до суду та мав залишити позов без розгляду. Апелянт вказував, що пунктом «б» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту. Апелянт вказував, що призначення і виплата пенсій особам, здійснюються органами Пенсійного фонду України. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах; вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії. В той же час, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі, а до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом не передбачено. Апелянт вказував, що період служби, зарахований позивачу на пільгових умовах відповідно до положень Порядку КМУ № 393, в розумінні частини 2 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може бути зарахований до календарної вислуги років. Для призначення пенсії за вислугу років не підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393, якою позивачу для призначення пенсії за вислугу років має зараховуватися пільговий стаж. Апелянт вказував, що судом першої інстанції не взято до уваги, що позивачу розрахунок вислуги років для призначення пенсії здійснювався на підставі п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», періоди які входять до вислуги, зазначені в п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393. Відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається, особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «з» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України. На момент звільнення позивачу виповнилось 45 років та відповідно до розрахунку вислуги років для призначення пенсії вислуга років, що дає право на призначення пенсії - 27 років 01 місяць 19 днів, з яких час служби в календарному обчислення - 21 рік 02 місяці 05 днів (служба в ОВС та НПУ) та загальний трудовий стаж - 05 років 11 місяців 14 днів (навчання у вищому навчальному закладі та трудова діяльність). Апелянт вказував, що навчання позивача у вищому навчальному закладі, а саме в Дніпропетровському державному технічному університеті залізничного транспорту, зараховано у порядку п. «д» ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до якого до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах. Відповідно до наказу ГУНП в Кіровоградській області від 08.12.2021 року №567 о/с до пункту наказу ГУНП в Кіровоградській області від 31.07.2020 № 248 о/с внесено зміни в частині звільнення зі служби в поліції, відповідно до яких позивачу зараховано навчання в навчальному закладі для виплати одноразової грошової допомоги при звільнення зі служби в поліції відповідно до п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги частково, виходив з того, що до стажу служби в поліції зараховуються служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР. Кабінет Міністрів України відповідно до Закону №2262-ХІІ прийняв постанову №393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», передбачив, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються: служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду; служба в Національній поліції. До вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», під час призначення пенсії згідно з пунктом «а» статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби. До вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; один місяць служби за сорок днів: час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ. Суд першої інстанції вказував, що пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою КМУ №393, можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом №2262-XII календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до постанови КМУ №393. Для набуття права на призначення пенсії за вислугу років на підставі статті 12 Закону №2262-XII враховується як календарна, так і пільгова вислуга років в сукупності. Позивач під час служби в органах внутрішніх справ та в поліції брав участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а саме у періоди з 06.10.2014 року по 16.11.2014 року, з 15.02.2015 року по 15.03.2015 року, з 14.06.2015 року по 14.07.2015 року, з 01.08.2018 року по 30.09.2018 року. Ці періоди служби позивача повинні бути враховані до вислуги років на пільгових умовах (один місяць служби за три місяці) згідно з пп. «а» п. 3 постанови КМУ №393.Відповідач надав суду експериментальний розрахунок вислуги років, згідно з яким ці періоди служби у календарному обчисленні становлять 5 місяців 9 днів, а в пільговому (коефіцієнт 1:3) - ще 10 місяців 18 днів. Позивач у 2005 - 2007 роках, 2010 - 2011 роках дійсно проходив службу на посадах оперуповноваженого у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ. Згідно з пунктом 4.1.6 пункту 4.1 розділу IV Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України №3720-ХІІ від 16.12.1993 року, стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України. Згідно з послужним списком позивач проходив службу в ГУБОЗ МВС України на таких посадах: з 14.05.2005 року по 05.08.2005 року оперуповноважений в особливо важливих справах інспекції з особового складу відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ в Кіровоградській області Департаменту внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 05.08.2005 року по 15.09.2006 року старший оперуповноважений в особливо важливих справах інспекції з особового складу відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Кіровоградській області Департаменту внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 15.09.2006 року по 19.04.2007 року старший оперуповноважений в особливо важливих справах 2-го відділу 5-го міжрегіонального управління внутрішньої безпеки Департаменту внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 08.07.2010 року по 09.04.2011 року оперуповноважений в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 09.04.2011 року по 01.07.2011 року оперуповноважений в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України. Право позивача на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю визначається за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права. Періоди проходження служби з 14.05.2005 року по 05.08.2005 року, з 05.08.2005 року по 15.09.2006 року, з 15.09.2006 року по 19.04.2007 року, з 08.07.2010 року по 09.04.2011 року, з 09.04.2011 року по 01.07.2011 року на посадах працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах відповідно до пп.4.1.6 п.4.1 розділу IV Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України №3720-ХІІ від 16.12.1993 року, наказу МВС України №431 від 14.11.2007 року, з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби. Суд першої інстанції вказував, що відповідач надав суду експериментальний розрахунок вислуги років, згідно з яким цей період у календарному обчисленні становить 2 роки 10 місяців 28 днів, а в пільговому (коефіцієнт 1:1,5) - ще 1 рік 5 місяців 14 днів. Позивач під час служби в органах внутрішніх справ з 25.05.1999 року по 06.11.2015 року не працював у підрозділах патрульної служби міліції, зокрема на посадах, які віднесені до Переліку, затвердженого пунктом 1.3 наказу МВС України №895 від 05.12.2011 року. З 07.11.2015 року позивач розпочав службу в поліції, під час якої займав посади помічника командира батальйону та заступника командира роти патрульної служби поліції (з 26.09.2017 року по 04.01.2019 року). Законодавство, чинне на той час, а також на час звільнення позивача зі служби, не передбачало можливості зарахування часу проходження служби у підрозділах патрульної служби поліції до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах. Суд першої інстанції вказував, що розрахунок вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсії, складений відповідачем за формою додатку 3 до Інструкції №760 та наданий ним до ГУ ПФУ в Кіровоградській області разом з поданням про призначення позивачу пенсії на умовах Закону №2262-XII, у ньому відповідач не застосував підвищені коефіцієнти при обчисленні служби позивача у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю та його участі в антитерористичній операції у Донецькій та Луганській областях, які дають право для пільгового обчислення вислуги років для призначення пенсії. За розрахунками УКЗ ГУНП в Кіровоградській області та СППЗ ГУНП в Кіровоградській області, проведеними при звільненні позивача зі служби в поліції, календарна вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення зі служби 31.07.2020 року становила 21 рік 2 місяці 5 днів і до неї включена безперервна служба позивача в органах внутрішніх справ та в поліції з 25.05.1999 року по 31.07.2020 року. Загальний трудовий стаж позивача з урахуванням часу навчання у ВНЗ (4 роки 9 місяців 16 днів) та самостійної трудової діяльності (1 рік 1 місяць 28 днів) становив 27 років 1 місяць 19 днів. За поданням відповідача ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.08.2020 року призначило позивачу як звільненому зі служби поліцейському пенсію на підставі пункту «б» статті 12 Закону №2262-XII як особі, яка досягнула 45-річного віку, має страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції. Розмір пенсії визначений відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 №2262-XII - за страховий стаж 25 років - 50 % і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 % відповідних сум грошового забезпечення, що склало 52 % (50 % + (27 - 25) х 1 %). ОСОБА_1 з 01.09.1992 року по 17.06.1997 року навчався у закладі вищої освіти - Дніпропетровському державному технічному університеті залізничного транспорту, під час навчання проходив військову підготовку на воєнній кафедрі за програмою офіцерів запасу та йому 17.05.1997 року присвоєно первинне військове звання офіцера «лейтенант запасу», до того, як він вступив на службу в органи внутрішніх справ у 1999 році. Час навчання у вищому навчальному закладі повинен бути додатково зарахований до календарної вислуги років під час призначення пенсії згідно з пунктом «а» статті 12 Закону №2262-XII з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, що становить 2 роки 4 місяці 23 дні. Відповідач у грудні 2021 року вніс зміни до наказу №248 о/с від 31.07.2020 року в частині звільнення позивача зі служби, врахувавши відповідно до пунктів 2, 10 постанови КМУ №393 цей час навчання до календарної вислуги років для визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, і загалом ця вислуга склала 23 роки 6 місяців 28 днів. Суд першої інстанції вказував, що згідно зі статтею 17-1 Закону №2262-XII, пунктом 3 постанови КМУ №393 до вислуги років для призначення пенсії також має бути врахований час служби у пільговому обчисленні, а саме 1 рік 5 місяців 14 днів (служба у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю) та 10 місяців 18 днів (участь в антитерористичній операції і заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях). Загалом вислуга років позивача для призначення пенсії на день звільнення зі служби в поліції складала понад 25 років, що є достатнім для призначення пенсії за вислугу років на умовах пункту «а» статті 12 Закону №2262-XII (при мінімально необхідній на той час вислузі - 24 роки та 6 місяців), та давало позивачу право на обчислення його пенсії відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону №2262-XII, як звільненому зі служби в поліції на підставі пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» - у розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення і за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач безпідставно не врахував до вислуги років для призначення пенсії вислугу років у пільговому обчисленні та час навчання, це вплинуло на визначення права позивача на призначення пенсії за вислугу років за статтею 12 Закону №2262-XII та встановлення її розміру за статтею 13 Закону №2262-XII.

Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 з 25.05.1999 року по 06.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 року по з 31.07.2020 року проходив службу в поліції. Згідно з послужним списком позивач проходив службу на таких посадах: з 25.05.1999 року по 01.08.2000 року державтоінспектор відділення по організації і контролю роботи міжрайонних реєстраційно-екзаменаційних підрозділів реєстраційно-екзаменаційного відділу ДАІ при УМВС України в Кіровоградській області; з 01.08.2000 року по 01.06.2001 року державтоіспектор відділу по організації і контролю роботи міжрайонних реєстраційно-екзаменаційних підрозділів ДАІ при УМВС України в Кіровоградській області; з 01.06.2001 року по 01.02.2002 року інспектор з розшуку відділу по організації і контролю роботи міжрайонних реєстраційно-екзаменаційних підрозділів ДАІ при УМВС України в Кіровоградській області; з 01.02.2002 року по 01.11.2003 року інспектор по розшуку відділу по організації і контролю роботи міжрайонних реєстраційно-екзаменаційних підрозділів ДАІ при УМВС України в Кіровоградській області; з 01.11.2003 року по 21.01.2005 року інспектор по розшуку групи по розшуку відділення по організації і контролю роботи міжрайонних реєстраційно-екзаменаційних підрозділів ДАІ при УМВС України в Кіровоградській області; з 21.01.2005 року по 01.03.2005 року інспектор групи по контролю за дотриманням транспортної дисципліни працівниками органів внутрішніх справ при УМВС України в Кіровоградській області; з 01.03.2005 року по 14.05.2005 року інспектор відділення транспортної дисципліни при УМВС України в Кіровоградській області; з 14.05.2005 року по 05.08.2005 року оперуповноважений в особливо важливих справах інспекції з особового складу відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ в Кіровоградській області Департаменту внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 05.08.2005 року по 15.09.2006 року старший оперуповноважений в особливо важливих справах інспекції з особового складу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Кіровоградській області Департаменту внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 15.09.2006 року по 19.04.2007 року старший оперуповноважений в особливо важливих справах 2-го відділу 5-го міжрегіонального управління внутрішньої безпеки Департаменту внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 19.04.2007 року по 22.02.2008 року старший інспектор інспекції з особового складу відділу роботи з персоналом УМВС України в Кіровоградській області; з 22.02.2008 року по 01.08.2008 року старший інспектор інспекції з особового складу відділу кадрового забезпечення УМВС України в Кіровоградській області; з 01.08.2008 року по 20.10.2008 року старший інспектор інспекції з особового складу управління кадрового забезпечення УМВС України в Кіровоградській області; з 20.10.2008 року по 08.07.2010 року старший інспектор з особливих доручень інспекції з особового складу управління кадрового забезпечення УМВС України в Кіровоградській області; з 08.07.2010 року по 09.04.2011 року оперуповноважений в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 09.04.2011 року по 01.07.2011 року оперуповноважений в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 01.07.2011 року по 28.04.2014 року оперуповноважений в особливо важливих справах відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області (підпорядкованого Департаменту внутрішньої безпеки МВС України); з 28.04.2014 року по 06.11.2015 року старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області (підпорядкованого Департаменту внутрішньої безпеки МВС України); з 07.11.2015 року переведений до поліції; з 07.11.2015 року по 23.03.2016 року старший оперуповноважений в особливо важливих справах Управління внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України; з 23.03.2016 року по 16.01.2017 року старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу оперативного забезпечення Управління внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України; з 16.01.2017 року по 15.05.2017 року старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу оперативної роботи Управління внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України; з 15.05.2017 року по 10.07.2017 року оперуповноважений відділу оперативних розробок Кіровоградського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України; з 10.07.2017 року по 26.09.2017 року оперуповноважений відділу боротьби з організованою злочинністю управління карного розшуку кримінальної поліції ГУНП в Кіровоградській області; з 26.09.2017 року по 16.02.2018 року помічник командира батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Святослав» ГУНП в Кіровоградській області; з 16.02.2018 року по 04.01.2019 року заступник командира роти патрульної служби поліції особливого призначення «Святослав» ГУНП в Кіровоградській області; з 04.01.2019 року по 31.07.2020 року заступник начальника центру-начальника автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Кіровоградській області.

Довідкою №1268/15-21 від 26.11.2021 року, виданою УКЗ ГУНП в Кіровоградській області, підтверджується, що у періоди з 06.10.2014 року по 16.11.2014 року, з 15.02.2015 року по 15.03.2015 року, з 14.06.2015 року по 14.07.2015 року позивач брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, а у період з 01.08.2018 року по 30.09.2018 року відряджався у складі зведеного загону ГУНП в Кіровоградській області до районів проведення операції Об'єднаних сил та безпосередньо приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях. ОСОБА_1 отримав статус ветерана війни - учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 22.07.2015 року.

Встановлено, що наказом т.в.о. начальника ГУНП в Кіровоградській області №248о/с від 31.07.2020 року «По особовому складу» підполковника поліції ОСОБА_1 з 31.07.2020 року звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції). Відповідно до наказу станом на день звільнення стаж служби позивача в поліції для виплати йому надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції становить 21 рік 2 місяці 5 днів; загальний трудовий стаж - 5 років 11 місяців 14 днів; усього для призначення пенсії - 27 років 1 місяць 19 днів.

ГУНП в Кіровоградській області направило до ГУ ПФУ в Кіровоградській області подання від 11.08.2020 року про призначення пенсії за вислугу років, враховуючи що страховий стаж ОСОБА_1 для призначення пенсії згідно з п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» становить 27 років 1 місяць 19 днів.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.08.2020 року призначило позивачу довічну пенсію за вислугу років на підставі пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 цього Закону визначило її у розмірі 52 % відповідних сум грошового забезпечення.

Встановлено, що на підставі рапорту начальника УКЗ ГУНП в Кіровоградській області від 08.12.2021 року наказом начальника ГУНП в Кіровоградській області №567 о/с від 08.12.2021 року «По особовому складу» частково змінено пункт наказу №248 о/с від 31.07.2020 року у частині звільнення підполковника поліції ОСОБА_1 , замінено слова та цифри «стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції становить 21 рік 2 місяці 5 днів» на слова та цифри «стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років становить 21 рік 2 місяці 5 днів; стаж служби для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції становить 23 роки 6 місяців 28 днів».

05.01.2022 року позивач звернувся до начальника ГУНП в Кіровоградській області із заявою від 30.12.2021 року, в якій просив внести зміни до наказу №248 о/с від 31.07.2020 року, зарахувавши до календарної вислуги років в органах Національної поліції період участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей та період проходження служби в органах внутрішніх справ на оперативних посадах в пільговому (кратному) обчисленні, а також зарахувати період навчання в Дніпропетровському державному технічному університеті залізничного транспорту у період з 1992 по 1997 роки, враховуючи проходження військової підготовки на воєнній кафедрі та присвоєння спеціального військового звання «лейтенант запасу», після закінчення навчання, до календарної вислуги з розрахунку два роки навчання за один рік служби та оформити у встановленому порядку та направити до ГУ ПФУ в Кіровоградській області необхідні документи для обрахунку його пенсії, з урахуванням внесених змін. Листом начальника ГУНП в Кіровоградській області №П-1/01/15-2022 від 14.01.2022 року позивача повідомлено, що наказом ГУНП в Кіровоградській області №567 о/с від 08.12.2021 року йому зараховано навчання в навчальному закладі для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, правові підстави для зарахування вислуги років на пільгових умовах та періоду його навчання до стажу служби в поліції (календарної вислуги) відсутні.

Про результати розгляду заяви та про наявність листа ГУНП в Кіровоградській області №П-1/01/15-2022 від 14.01.2022 року повідомлено представника ОСОБА_1 листом від 11.08.2022 року № 13аз/01/15-2022 після відповідного адвокатського запиту № 1207/01 від 12.07.2022 року.

Вирішуючи питання строку звернення до суду з позовом, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2, ч. 1 ст. 4 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Згідно частин 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Встановлено строк звернення до адміністративного суду, такий строк складає шість місяців та обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.

Суд зазначає, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами. Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

У рішенні «Міраґаль Есколано та інші проти Іспанії» від 25.01.2000 року, Європейський суд з прав людини встановив, що строки позовної давності, яких заявники мають дотримуватися при поданні скарг, спрямовані на те, щоб забезпечити належне здійснення правосуддя і дотримання принципів правової певності, сторонам у провадженні слід очікувати, що ці норми будуть застосовними.

У рішенні по справі «Іліан проти Туреччини» Європейський суд з прав людини наголошує, що правило встановлення обмежень доступу до суду у зв'язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.

При вирішенні питання про дотримання строків звернення до суду слід звертати увагу коли особа дізналась або повинна була дізнатись про можливе порушення своїх прав. У випадку цієї справи, ОСОБА_1 дізнався про існування листа ГУНП в Кіровоградській області №П-1/01/15-2022 від 14.01.2022 року, яким йому відмовлено у пільговому обрахунку певного стажу роботи після звернення свого представника та отримання листа від 11.08.2022 року.

В ухвалі від 18.09.2020 року у справі № 11-119сап20 Велика Палата Верховного Суду вказувала, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

Правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість законодавчі норми запроваджують оцінні, якісні параметри визначення таких причин - вони повинні бути поважними, реальними або, як згадано вище, непереборними і об'єктивно нездоланними на час плину строків звернення до суду. Ці причини (чи фактори об'єктивної дійсності) мають бути несумісними з обставинами, коли суб'єкт звернення до суду знав або не міг не знати про порушене право, ніщо правдиво йому не заважало звернутися до суду, але цього він не зробив і через власну недбалість, легковажність, байдужість, неорганізованість чи інші подібні за суттю ставлення до права на доступ до суду порушив ці строки.

Процесуальна природа та призначення строків звернення до суду зумовлюють при вирішенні питання їх застосування до спірних правовідносин необхідність звертати увагу не лише на визначені в нормативних приписах відповідних статей загальні темпоральні характеристики умов реалізації права на судовий захист - строк звернення та момент обчислення його початку, але й природу спірних правовідносин щодо захисту прав, свобод та інтересів, у яких особа звертається до суду.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17.05.2022 року № 341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 07.11.2022 року № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 22.05.2022 року № 2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб.

Відповідно до ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії.

Суд враховує правову позицію Верховного Суду висловлену у постановах від 05.05.2022 року у справі № 914/2652/19, від 30.03.2021 року справа № 520/11044/19. Верховний Суд вказував, що оцінюючи поведінку позивача та обставини справи в сукупності, залишення позову без розгляду та позбавлення позивача права на звернення до суду через пропуск строку у зв'язку із тим, що він очікував і розраховував на ухвалення судового рішення та вирішення його справи, було б явно непропорційним та може вказувати на надмірний формалізм у такому важливому питанні, як доступ до правосуддя. При встановленні можливості визнання поважними причин пропуску строку суд має встановити дійсні обставини, що зумовили таку ситуацію, та належним чином мотивувати своє рішення.

Позивач не оскаржує наказ ГУНП в Кіровоградській області №567 о/с від 08.12.2021 року «По особовому складу» та наказ №248 о/с від 31.07.2020 року, про які, як вказує відповідач, ОСОБА_1 вчасно ознайомлений та знає про їх зміст. Позивач оскаржує рішення, викладене у формі листа №П-1/01/15-2022 від 14.01.2022 року, про відмову у задоволенні його заяви від 30.12.2021 року, про яке дізнався, про його зміст 12.08.2022 року. З позовом звернувся до суду 07.10.2022 року, тобто у межах строку з якого дізнався або міг дізнатись про порушення свого права.

Переглядаючи у апеляційному порядку рішення суду першої інстанції, у межах доводів апеляційної скарги, суд зазначає наступне.

Преамбула Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно із пунктом «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Положеннями визначено, що право на пенсію за вислугу років відповідно виникає за наявності двох умов: звільнення зі служби та наявності необхідної вислуги років.

Згідно з ч. 4 ст. 17, ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року № 393, до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», під час призначення пенсії згідно з пунктом «а» статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно положень пункту 3 вищевказаної Постанови, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів. До вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця - на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України. Один місяць служби за сорок днів: особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони.

Встановлено, що ОСОБА_1 у періоди з 06.10.2014 року по 16.11.2014 року, з 15.02.2015 року по 15.03.2015 року, з 14.06.2015 року по 14.07.2015 року брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, у період з 01.08.2018 року по 30.09.2018 року відряджався у складі зведеного загону ГУНП в Кіровоградській області до районів проведення операції Об'єднаних сил та безпосередньо приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях Тобто у загальному стажі слід враховувати час участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей. У пільговому виразі слід врахувати стаж участі в антитерористичній операції.

Положення статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачають обрахунок вислуги років відповідно до правил встановлених постановою Кабінету Міністрів України, зокрема положення пункту 3 постанови №393 передбачають визначення вислуги років у пільговому обчисленні. Закон визначає як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років - наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). Наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку.

Суд вказує, що положення пункту «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не містять застереження щодо обрахунку стажу та періоду особи, яка бажає отримати право на пенсію. Більше того, пункт «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає кількість років, необхідних для особи для призначення пенсії, натомість обрахунок стажу роботи визначається статтями 17 та 17-1 Закону та положеннями постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року № 393, які у свою чергу допускають обрахунок стажу роботи за пільговими правилами.

Суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 03.03.2021 року у справі №805/3923/18-а, де Верховний Суд прийшов до висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII, пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Наявність права на пенсію або відсутність такого права для осіб, не може залежати від бажання органу, який готує відповідні документи для осіб, які звернулись з заявою про призначення пенсії.

Суд апеляційної інстанції враховує правову позицію Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, викладену у постанові від 14.04.2021 року у справі №480/4241/18. Верховний Суд дійшов висновку, що в цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів); для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

Слід керуватись правовими позиціями, зокрема викладеними у постановах Верховного Суду від 24.11.2021 року у справі № 360/3128/19, від 29.11.2021 року у справі № 620/2938/20. Визначено, що пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою № 393, дозволено обрахунок стажу для призначення пенсії у пільговому порядку.

Відповідно до послужного списку, визнається відповідачем, що ОСОБА_1 у 2005 - 2007 роках, 2010 - 2011 роках проходив службу на посадах оперуповноваженого у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ. Позивач проходив службу в ГУБОЗ МВС України на таких посадах: з 14.05.2005 року по 05.08.2005 року - оперуповноважений в особливо важливих справах інспекції з особового складу відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ в Кіровоградській області Департаменту внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 05.08.2005 року по 15.09.2006 року - старший оперуповноважений в особливо важливих справах інспекції з особового складу відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Кіровоградській області Департаменту внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 15.09.2006 року по 19.04.2007 року - старший оперуповноважений в особливо важливих справах 2-го відділу 5-го міжрегіонального управління внутрішньої безпеки Департаменту внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 08.07.2010 року по 09.04.2011 року - оперуповноважений в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України; з 09.04.2011 року по 01.07.2011 року - оперуповноважений в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України.

Відповідно до п. 1.1 розділу І, пп. 4.1.6 п. 4.1 розділу IV Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України №3720-ХІІ від 16.12.1993 року (дійсної на час проходження позивачем служби), спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ є Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, управління, відділи і відділення по боротьбі з організованою злочинністю в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, інших містах, а також відповідні відділи і відділення на транспорті. Стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.

Згідно наказу МВС №109 від 15.02.2001 року «Про затвердження переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби» та на наказу МВС №431 від 14.11.2007 року «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби», затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.

Пунктами 2, 4 наказу МВС України №431 від 14.11.2007 року установлено, що вислуга років на пільгових умовах зараховується особам з дня призначення на посади працівників, зазначених у пункті 1 цього наказу (крім усіх посад секретаріату, канцелярії, чергової частини, аналітичного центру, режимно-секретних підрозділів, фінансової і господарської частини та посади помічника керівника органів виконавчої влади, установ, підприємств і організацій з питань взаємодії в боротьбі з організованою злочинністю), які перебували на службі після набрання чинності Постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720-XII «Про затвердження Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України». Стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, затвердженого наказом МВС України №431 від 14.11.2007 року, по управліннях (відділах, відділеннях) з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті, по управліннях (відділах) внутрішньої безпеки в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті Департаменту внутрішньої безпеки, Служби внутрішньої безпеки, управління внутрішньої безпеки, управління внутрішньої безпеки і розслідувань Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю, віднесені зокрема посади: старший оперуповноважений в особливо важливих справах; оперуповноважений в особливо важливих справах.

Періоди проходження служби з 14.05.2005 року по 05.08.2005 року, з 05.08.2005 року по 15.09.2006 року, з 15.09.2006 року по 19.04.2007 року, з 08.07.2010 року по 09.04.2011 року, з 09.04.2011 року по 01.07.2011 року на посадах працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах відповідно до пп.4.1.6 п.4.1 розділу IV Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України №3720-ХІІ від 16.12.1993 року, наказу МВС України №431 від 14.11.2007 року, з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.

Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами. Не слід не застосовувати до обрахунку стажу позивача похідні нормативні акти у разі коли такі нормативні акти допускають пільгове обчислення періоду служби.

Відповідно до ч. 2 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до вислуги років поліцейським під час призначення пенсії на умовах пункту «а» статті 12 Закону №2262-XII додатково зараховується час навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, - один рік навчання за шість місяців служби.

ОСОБА_1 з 01.09.1992 року по 17.06.1997 року навчався у закладі вищої освіти - Дніпропетровському державному технічному університеті залізничного транспорту, під час навчання проходив військову підготовку на воєнній кафедрі за програмою офіцерів запасу та йому 17.05.1997 року присвоєно первинне військове звання офіцера "лейтенант запасу", до того, як він вступив на службу в органи внутрішніх справ у 1999 році.

Наказом начальника ГУНП в Кіровоградській області №567 о/с від 08.12.2021 року «По особовому складу» змінено пункт наказу №248 о/с від 31.07.2020 року, час навчання ОСОБА_1 зараховано до календарної вислуги років для визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, визначено, що вислуга склала 23 роки 6 місяців 28 днів. Час навчання у вищому навчальному закладі повинен бути зарахований й до календарної вислуги років під час призначення пенсії згідно з пунктом «а» статті 12 Закону №2262-XII з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, що становить 2 роки 4 місяці 23 дні. Натомість не встановлено, що ГУНП в Кіровоградській області поінформувало ГУ ПФУ в Кіровоградській області про зміну календарної вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням доданого періоду навчання.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи, зокрема, Міністерства внутрішніх справ України. Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів. (п.1).

Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Суд першої інстанції вірно прийшов до висновку, що відповідач безпідставно не врахував до вислуги років для призначення пенсії вислугу років у пільговому обчисленні та час навчання, це вплинуло на визначення права позивача на призначення пенсії за вислугу років за статтею 12 Закону №2262-XII та встановлення її розміру за статтею 13 Закону №2262-XII.

У Рішенні від 01.12.2004 року № 18-рп/2004 Конституційний Суд України розтлумачив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам. При цьому особа на власний розсуд визначає, чи порушені її права, свободи чи інтереси рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Водночас задоволення відповідних вимог особи можливе лише в разі об'єктивної наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність протиправно породжують, обов'язки цієї особи у сфері публічно-правових відносин.

Рішення або відмова винести відповідне рішення на виконання своїх повноважень, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Згідно п. 4, п. 10 ч. 2, ч. 4 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування. Судове рішення має унеможливлювати порушення права особи з боку суб'єкта владних повноважень.

Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Не передбачено повернення судових витрат, здійснених суб'єктом владних повноважень, у тому числі й у разі відмови у задоволенні вимог апеляційної скарги.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 242, 314, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 року в справі №340/4672/22 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст. 328 - 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова