ПОСТАНОВА
іменем України
Справа №377/781/23
Провадження №3/377/346/23
29 вересня 2023 року суддя Славутицького міського суду Київської області Бабич Н.С., без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 130 КУпАП, що надійшла з Відділення поліції № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
УСТАНОВИЛА:
05 вересня 2023 року, о 18 годині 17 хвилин, у м. Славутич, по вулиці Героїв Чорнобиля, ОСОБА_1 повторно протягом року керував автомобілем ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_2 , буксируючи причеп ПА4, державний номерний знак НОМЕР_3 , з ознаками наркотичного сп'яніння та від проходження огляду на стан сп'яніння в найближчому медичному закладі відмовився, що зафіксовано на нагрудний відео реєстратор TECSAR, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином. Подав до суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності, вину визнав у повному обсязі.
Ураховуючи, що присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою для розгляду даної справи за правилами ст. 268 КУпАП, то справа розглянута за відсутності ОСОБА_1 .
Перевіривши матеріали справи, переглянувши відеозаписи з нагрудної боді-камери та автомобільного відеореєстратора поліцейських, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 130 КУпАП, підтверджується дослідженими доказами в судовому засіданні:
- протоколом про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 130 КУпАП, серії ААБ № 043778 від 06.09.2023, у частині часу та місця вчинення адміністративного правопорушення, анкетних даних особи, яка його вчинила та ідентифікаційних ознак транспортного засобу, яким вона керувала;
- копією постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 05.09.2023 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за частиною 1 статті 121 та частиною 2 статті 122 КУпАП у вигляді штрафу 510 гривень;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеним інспектором СРПП ВП №2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області капітаном поліції Юдиним А.В., відповідно до якого 05.09.2023, о 18:30, ОСОБА_1 було направлено до Чернігівського ПНД ( м. Чернігів, вул. І.Мазепи, 3) у зв'язку з виявленими ознаками наркотичного сп'яніння, у якому зазначено про відмову від проходження огляду;
- копією запиту начальника ВП №2 Вишгородського РУП ГУ НП в Київській області до КНП «Славутицька міська лікарня» СМР № 3640/109/1503/01-2022 від 03.10.2022 та копією відповіді КНП «Славутицька міська лікарня» СМР № 1059 від 03.10.2022, відповідно до яких КНП «Славутицька міська лікарня» СМР має можливість проводити медичні огляди з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Драгер Алкотест», який провірений відповідно до вимог чинного законодавства. Проводити відповідні лабораторні дослідження з метою виявлення наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції в КНП «Славутицька міська лікарня» СМР можливості немає із-зі відсутності акредитованої лабораторії;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 05.09.2023, відповідно до яких 05 вересня 2023 року, близько 18 годин 17 хвилин, він керував автомобілем ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_2 з буксируючим причепом ПА4, державний номерний знак НОМЕР_3 , не маючи посвідчення водія, яке вже вилучене, оскільки він позбавлений права керування на рік. Їхати у лікарню на огляд на стан наркотичного сп'яніння відмовляється;
- рапортами інспектора СРПП ВП №2 Вишгородського РУП капітана поліції Юдина А. та інспектора СРПП ВП №2 Вишгородського РУП старшого лейтенанта поліції Посмітного В. від 05.09.2023, зі змісту яких вбачається, що 05 вересня 2023 року вони перебували на добовому чергуванні. Під час патрулювання м. Славутича о 18 годині 17 хвилин помітили автомобіль ВАЗ 2107 з причепом, який рухався по вулиці Героїв Чорнобиля в напрямку виїзду з м. Славутича. Оскільки у буксируваному причепі не працювали задні габаритні вогні, покажчики стоп-сигналу та повороту, ними було прийнято рішення про зупинку транспортного засобу. Неподалік АЗС «Шепелс» за допомогою проблискових маячків та звукової сирени автомобіль було зупинено, ним керував ОСОБА_1 , який був позбавлений судом права керування транспортними засобами. У ході спілкування в ОСОБА_1 було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, у зв'язку з чим йому було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у найближчому медичному закладі, який знаходиться у м. Чернігові, але він відмовився, що зафіксовано на нагрудний портативний відеореєстратор поліцейського. У подальшому ОСОБА_1 роз'яснено його права передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП та складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 130 КУпАП та винесено постанову за ч.1ст.121, ч.2 ст. 122 КУпАП;
- копією постанови Славутицького міського суду Київської області від 13 липня 2023 року у справі № 377/526/23, провадження № 3/377/238/23, яка набрала законної сили 24 липня 2023 року, відповідно до якої ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, та піддано стягненню у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік;
- довідкою - витягом від 05.09.2023 № 5423/109/1503/01-2023 з Інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал національної поліції», відповідно до якої ОСОБА_1 13.10.2015 було видано посвідчення водія серії НОМЕР_4 з категоріями : В,В1,С,С1,СЕ,D,D1;
- копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 , відповідно до якого власником легкового автомобіля ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_2 , червоного кольору, є ОСОБА_2 ;
- копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_6 від 07.12.2005 на ім'я ОСОБА_1 ;
- відеозаписами з нагрудної боді-камери та автомобільного відеореєстратораполіцейських, переглядом яких у судовому засіданні встановлено, що поліцейськими було зупинено автомобіль ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_7 , з причепом, який рухався по вулиці Героїв Чорнобиля в напрямку виїзду з м. Славутича, під керуванням водія ОСОБА_1 . Під час спілкування з ним поліцейським повідомлено водію про виявлення у останнього ознак наркотичного сп'яніння та запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у найближчому медичному закладі міста Чернігова (вул. Івана Мазепи, 3), на що водій відмовився. У подальшому відеозапис містить процедуру складення відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 130 КУпАП;
Відповідно до пункту 1.3 Правил дорожнього руху України учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
У пункті 1.9 Правил дорожнього руху України визначено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції.
За повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною 1 вказаної статті встановлена відповідальність частиною 2 статті 130 КУпАП.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України визначено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, встановлений положеннями статті 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, та Інструкцією про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 р. № 1452/735, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858.
Відповідно до частини 1 статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Частиною 2 цієї статті визначено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з частиною 3 статті 266 КУпАП у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до частини п'ятої статті 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1103 огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Водночас згідно з пунктом 12 розділу І Інструкції №1452/735 у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Пунктом 4 розділу І Інструкції №1452/735встановлено, що ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Згідно з пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Отже, у разі наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані наркотичного сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, його огляд на стан наркотичного сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відбувається виключно у медичному закладі.
Таким чином, за наявності у водія хоча б однієї з ознак стану наркотичного сп'яніння, визначених в пункті 4 розділу I Інструкції №1452/735, він повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану наркотичного сп'яніння, як це передбачено пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України.
Як видно з відеозапису, після зупинки автомобіля ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_2 , з причепом ПА4, державний номерний знак НОМЕР_3 , поліцейський повідомив водієві ОСОБА_1 про те, що виявив у нього ознаки наркотичного сп'яніння.
Вказані обставини стали підставою для того, що поліцейським йому запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння в найближчому медичному закладі, який внесений до Переліку закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що розташований за адресою: м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 3. ОСОБА_1 від проходження такого огляду у медичному закладі відмовився.
Таким чином, дії поліцейського відповідали вимогам статті 266 КУпАП, Інструкції 1452/735 та Порядку № 1103, а відмова ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції, з урахуванням факту притягнення його до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП згідно з постановою Славутицького міського суду Київської області від 13 липня 2023 року, становить склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 130 КУпАП.
Оцінивши досліджені в судовому засіданні докази у їх сукупності та взаємозв'язку, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 130 КУпАП, повністю доведена і сумніву не викликає.
Обставини, які виключають провадження у справі відповідно до статей 17-20 КУпАП, не встановлено.
Обставин, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачених статті 247 КУпАП, також не встановлено.
За таких обставин ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 130 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобам, оскільки вказана санкція частини 2 статті 130 КУпАП у частині накладення штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом є безальтернативною.
Накладаючи адміністративне стягнення, вважаю за необхідне не застосовувати відносно ОСОБА_1 стягнення у вигляді оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки підтвердження того, що вказаний транспортний засіб на праві власності зареєстрований за ним матеріали справи не містять.
Відповідно до частини третьої статті 30 КУпАП якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Як зазначено у частині другій статті 317-1 КУпАП, особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з постановою судді Славутицького міського суду Київської області від 13 липня 2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, і піддано стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Вказана постанова набрала законної сили 24 липня 2023 року. Відомості про її скасування в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, невідбута частина стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на час винесення судового рішення становить десять місяців і дванадцять чотири дні.
Ураховуючи викладене, за приписами частини 3 статті 30 КУпАП, до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, застосованого до ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 130 КУпАП, необхідно приєднати невідбуту частину стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, призначеного постановою судді Славутицького міського суду Київської області від 13 липня 2023 року, яка становить десять місяців і дванадцять чотири дні.
Крім того, стягненню з особи на користь держави при накладенні на неї адміністративного стягнення підлягає судовий збір відповідно до пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 283-284 КУпАП,
ПОСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 130 КУпАП, і піддати стягненню у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 34 000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі частини 3 статті 30 КУпАП до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, застосованого до ОСОБА_1 , приєднати невідбуту частину стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, призначеного постановою судді Славутицького міського суду Київської області від 13 липня 2023 року, що становить десять місяців дванадцять чотири дні, і призначити остаточне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк три роки десять місяців дванадцять чотири дні.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 536 гривень 80 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Славутицький міський суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Згідно з частиною 1 статтею 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з частиною 1 статті 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути звернута до примусового виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Н. С. Бабич