Справа № 939/2261/23
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 вересня 2023 рокусмт Бородянка
Суддя Бородянського районного суду Київської області Стасенко Г.В., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Михайлова С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Бородянського районного суду Київської області в смт Бородянці Бучанського району Київської області по вул. Шевченка, 3 справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, яка надійшла з батальйону патрульної поліції в селі Чайки Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Краматорська Донецької області, громадянина України, непрацюючого, який проживає в АДРЕСА_1 , зареєстрований в АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
ВСТАНОВИВ:
05 вересня 2023 року, о 17-й годині 22 хвилини, на 66 км автодороги М-07 "Київ-Ковель" в Бучанському районі Київської області ОСОБА_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, керував автомобілем "Kia Carnival", реєстраційний номер НОМЕР_2 , від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому порядку в присутності двох свідків відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху.
При розгляді справи ОСОБА_1 свою провину не визнав, пояснивши, що 05 вересня 2023 року, приблизно, о 17-й годині 20 хвилин, він повертався з роботи на автомобілі "Kia Carnival" автодорогою "Київ-Ковель" і його зупинили поліцейські за перевищення швидкості; поліцейські виявили в нього ознаки наркотичного сп'яніння і запропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння в лікарні міста Ірпеня, але проходити огляд він відмовився, оскільки злякався поліцейських і відчував від них на себе тиск; після цього він вирішив самостійно здати аналізи в лікарні міста Ірпеня, але не встиг і його не прийняв лікар - нарколог; стверджував, що був тверезий.
В судовому засіданні захисник - адвокат Михайлов С.В. звернувся з клопотанням про закриття провадження у справі з тих підстав, що складений працівниками поліції протокол відносно ОСОБА_1 містить грубі порушення Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, оскільки протокол містить виправлення, в ньому неповно вказано назву суду - без зазначення області, невірно заповнено місце проживання ОСОБА_1 - без зазначення району і області; також направлення містить помилки, оскільки медичної установи, яка зазначена у направленні - Ірпінська ЦРЛ, не існує, а є Ірпінська центральна міська лікарня; крім того до протоколу доданий відеозапис з камери, який міститься на оптичному диску, але зазначений доказ не засвідчений електронним цифровим підписом працівника поліції, що також є порушенням.
При розгляді справи також були досліджені такі докази.
Згідно з направленням від 05 вересня 2023 року, о 17-й годині 40 хвилин 05 вересня 2023 року ОСОБА_1 працівниками поліції видано направлення до Ірпінської ЦРЛ на огляд з метою виявлення стану сп'яніння, оскільки в результаті огляду, проведеного поліцейським, у ОСОБА_1 виявлені ознаки сп'яніння: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; з направленням ОСОБА_1 був ознайомлений і особисто в направленні зазначив, що від огляду відмовляється, з направленням ознайомлений; направлення ОСОБА_1 було видано в присутності двох свідків ОСОБА_2 і ОСОБА_3 .
Згідно з розпискою ОСОБА_4 від 05 вересня 2023 року, він бере на себе зобов'язання доставити транспортний засіб "Kia Carnival", реєстраційний номер НОМЕР_2 , який отримав від ОСОБА_5 , і при цьому не передавати керування транспортним засобом іншим особам.
З відтвореного відеозапису події з портативного відеореєстратора поліцейського вбачається, що 05 вересня 2023 року, о 17-й годині 22 хвилини, поліцейські зупинили за перевищення швидкості автомобіль "Kia Carnival" під керуванням ОСОБА_1 ; поліцейські виявили у водія ознаки наркотичного сп'яніння; поліцейські роз'яснили водію його права; водій пояснював працівникам поліції, що вживав наркотики більше півроку тому; о 17-й годині 36 хвилин поліцейські запропонували водію пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в найближчому закладі - в Ірпінській лікарні і також роз'яснили, що відмова від огляду має наслідки - притягнення до адміністративної відповідальності, але від огляду водій відмовився; о 17-й годині 43 хвилини, працівники поліції запросили двох свідків і знову запропонували водію ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в найближчому медичному закладі, але водій повторно відмовився, після чого поліцейські повторно роз'яснили наслідки відмови від проходження огляду; працівники поліції ознайомили водія з направленням на огляд і з протоколом про адміністративне правопорушення; також поліцейські відсторонили водія ОСОБА_1 від керування транспортним засобом і автомобіль передали іншій особі.
За ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти у встановленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Згідно з п. 12 розділу ІІ "Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Відповідно до наказу Департаменту охорони здоров'я Київської обласної державної адміністрації від 08 липня 2020 року № 667-адм "Про затвердження закладів охорони здоров'я, яким надається право на проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", Комунальне некомерційне підприємство "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області, яке в даному випадку є найближчим медичним закладом від місця зупинки ОСОБА_1 і куди було видано направлення ОСОБА_1 , входить до переліку установ охорони здоров'я Київської області, які мають право на проведення медичних оглядів з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В даному випадку працівниками поліції зазначені вимоги законодавства були дотримані в повному обсязі і належним чином.
Оцінюючи досліджені докази, вважаю доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки він з ознаками наркотичного сп'яніння керував транспортним засобом і відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Заперечення ОСОБА_1 суддя оцінює критично, як необґрунтовані і такі, що спростовуються іншими дослідженими доказами, зокрема, відтвореним відеозаписом події, з якого вбачається, що ОСОБА_1 категорично, без поважних причин відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, направленням на огляд від 05 вересня 2023 року, розпискою ОСОБА_6 .
Доводи захисника -адвоката Михайлова С.В., що протокол відносно ОСОБА_1 містить грубі порушення Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, суддя вважає безпідставними і такими, що не мають наслідком закриття провадження у справі.
Також суддя вважає необґрунтованими доводи сторони захисту в тій частині, що поліцейськими видано направлення ОСОБА_1 на огляд до неіснуючого медичного закладу -Ірпінської ЦРЛ і що відеозапис на оптичному диску не був засвідчений електронним цифровим підписом.
Доводи ОСОБА_1 , що поліцейські після його зупинки чинили на нього тиск, не знайшли свого підтвердження при дослідженні відеозапису з нагрудної відеокамери поліцейського, яким зафіксовано подію за участі водія ОСОБА_1 з моменту зупинення транспортного засобу під його керуванням і до моменту ознайомлення водія з протоколом про адміністративне правопорушення та відсторонення водія від керування транспортним засобом.
У відповідності до п. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 в доход держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 536 грн 80 копійок.
Керуючись ст. 23, 283 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ :
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок (ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - казначейство України (ЕАП),рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу (ГУК у Київській області/м. Київ/21081300, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 37955989, банк отримувача - казначейство України (ЕПА), рахунок отримувача - UA488999980313030149000010001, код класифікації доходів бюджету - 21081300).
У разі несплати штрафу у встановлений строк стягнути суму штрафу в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня її винесення.
СуддяГ. Стасенко