Справа № 710/1269/23
Провадження № 3/710/860/23
ПОСТАНОВА
28.09.2023 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Щербак О.В., розглянувши матеріали за ч.3 ст. 184 КУпАП, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , не працює, пенсіонер, паспорт НОМЕР_1 , виданий 22.02.1996 Шполянським РВ УМВС України в Черкаській області, номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ,
УСТАНОВИВ:
Відповідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 918536 від 27.08.2023, цього ж дня близько 15 год 00 хв неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у м.Шпола по вул. Грушевського, рухаючись на велосипеді без супроводу по проїжджій частині здійснив зіткнення із автомобілем Volkswagen Passat, державний номерний знак НОМЕР_3 , внаслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження, даними діями неповнолітній вчинив адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП, однак на момент вчинення правопорушення не досяг 16 років, тому до відповідальності притягується його батько ОСОБА_1 .
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.3 ст.184 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Приписами ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015№1376,зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 01.12.2015року за№1496/27941 при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Диспозиція ч.3 ст.184 КУпАП передбачає покарання батьків за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
У таких справах доведенню підлягає факт чинення особою віком від 14 до 16 років адміністративного правопорушення передбаченого Кодексом України про адміністративні правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено , що «неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у м.Шпола по вул. Грушевського, рухаючись на велосипеді без супроводу по проїжджій частині здійснив зіткнення із автомобілем Volkswagen Passat, державний номерний знак НОМЕР_3 , внаслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження, даними діями неповнолітній вчинив адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП».
Таким чином, працівником поліції кваліфіковані дії ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП.
Диспозиція ст. 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Разом із тим, протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей, у чому полягало порушення Правил дорожнього руху та які саме Правила дорожнього руху порушені.
Крім того, суд звертає увагу на те, що диспозиція ч.3 ст. 184 КУпАП передбачає відповідальність батьків за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом.
Разом із тим, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , станом на час інкримінованого правопорушення не досяг 14 років.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року (зі змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Ураховуючи наведене, суд приходить до висновку, що адміністративний матеріал підлягає поверненню.
Керуючись ст.ст.8, 245, 254, 256, 268, 278, 280 КУпАП, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.184 КУпАП відносно ОСОБА_1 повернути до Відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Щербак