Єдиний унікальний номер 205/9219/23
Номер провадження3/205/4259/23
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська
Провадження № 3/205/4259/23 Справа № 205/9219/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2023 року м. Дніпро
Суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Калініченко Г. П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),
за участю:
особи, що притягується до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1
потерпілого ОСОБА_2
ВСТАНОВИВ:
29 серпня 2023 року о 21 годині 00 хвилин ОСОБА_1 перебуваючи за місцем свого мешкання вчинила домашнє насильство економічного характеру по відношенню до свого колишнього цивільного чоловіка ОСОБА_2 .
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 заперечувала проти викладених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин, зазначивши, що жодного насильства по відношенню до потерпілого не вчиняла, а його речі забрала випадково разом зі своїми та наразі повернула їх у повному обсязі.
Потерпілий ОСОБА_2 підтримав покази ОСОБА_1 у повному обсязі та зазначив, що усі речі йому повернуті та будь-яких претензій він до останньої не має, просив провадження у справі закрити.
Відповідно до змісту ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З аналізу ст. ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суд, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доходить наступних висновків.
Так, разом з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №989441 від 30.08.2023 до суду надійшли протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення, складеного за заявою ОСОБА_2 , його письмові пояснення від 30.08.2023 та письмові пояснення самої ОСОБА_1 від 30.08.2023.
Аналізуючи вищевикладені докази, та заслухавши самих сторін даного адміністративного провадження, суд доходить висновку про відсутність події адміністративного правопорушення, оскільки у даному випадку потерпілим було допущено помилку, яка стала підставою розпочати адміністративне провадження, а тому у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, яке ставиться їй в провину.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відтак, з огляду на вищезазначене, а також враховуючи відсутність будь-яких претензій потерпілого до ОСОБА_1 , суд вважає, що матеріали справи про адміністративне правопорушення, у своїй сукупності, не містять прямих та беззаперечних доказів, які б однозначно доводили винуватість останньої у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, зважаючи на необґрунтованість та суперечність наявних у справі доказів, суд вважає за необхідне провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 23, 33, 245, 251, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Дніпровського апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя Г. П. Калініченко