ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/12782/23
провадження № 2-о/753/569/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2023 року Дарницький районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Заставенко М.О.,
з секретарем судового засідання Змієвською А.С.,
за участю:
представника заявника - Лисака М.Ю.,
представника Міністерства оборони України - Кучми А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 по оголошення фізичної особи померлою, заінтересовані особи військова частина НОМЕР_1 , Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Міністерство оборони України,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2023 року ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Лисака М.Ю., звернулася в Дарницький районний суд м. Києва із заявою до Військової частини НОМЕР_1 та Дарницького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якій просила суд визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , загиблим з 01.12.2022 року у зв'язку із виконанням обов'язків військової служби в районі ведення бойових дій, пов'язаних із захистом Батьківщини, поблизу населеного АДРЕСА_3.
Заява мотивована наступним. ОСОБА_1 є дружиною зниклого безвісти ОСОБА_2 , який проживав за адресою: АДРЕСА_1 . З 04.05.2022 ОСОБА_2 перебував на військовій службі НОМЕР_2 , та в подальшому був переведений до військової частини НОМЕР_1 . 05.12.2022 ОСОБА_1 отримала повідомлення від ІНФОРМАЦІЯ_3 про те, що її чоловік ОСОБА_2 , старшина в/ч НОМЕР_1 01.12.2022 в населеному АДРЕСА_3, захищаючи суверенітет та незалежність України, зник безвісти. Після отримання вказаного повідомлення ОСОБА_1 звернулася із відповідною заявою до Дарницького УП ГУ НП у м. Києві, де було відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 115 КК України. В подальшому, на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 03.12.2022 за № 62 було проведено службове розслідування відносно зниклого безвісти ОСОБА_2 , головного сержанта ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 . Відповідно до Акту службового розслідування було встановлено, що старшина ОСОБА_2 з 01.12.2022 під час виконання обов'язків військової служби в районі ведення бойових дій, пов'язаних із захистом Батьківщини, рахується зниклим безвісти. Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 03.01.2023 за №6РБ службове розслідування стосовно ОСОБА_2 було завершеним, його було визнано з 01.12.2022 зниклим безвісти під час виконання обов'язків військової служби в районі ведення бойових дій, пов'язаних із захистом Батьківщини, поблизу АДРЕСА_3. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідне для прийняття спадщини родичами останнього та для реалізації соціальних прав членів сім'ї загиблого та виплаті родичам загиблого всіх коштів, визначених постановою КМУ від 28.02.2022 за № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». Встановлення даного факту є неможливим у інший спосіб.
Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва Заставенко М.О. від 01.08.2023 відкрито провадження за вказаною заявою, залучено до участі у справі в якості заінтересованої особи Міністерство оборони України, призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
18.08.2023 до суду надійшло повідомлення від Дарницького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві про розгляд справи у відсутність представника відділу.
13.09.2023 до суду подані представником Міністерства оборони України письмові пояснення на заяву про оголошення фізичної особи померлою, в якому заперечує щодо задоволення заявлених вимог з огляду на наступне. Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років під дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи, суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. У зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 частини 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. Відповідно Указу Президента України від 06.02.2023 за № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 07.02.2023 № 2915-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 год. 30 хв. 19.02.2023 строком на 90 діб. Тобто воєнний стан в Україні триває по теперішній час. ОСОБА_2 пропав безвісти в період дії воєнного стану на території України за обставин, які виникли в результаті повномасштабної війни Російської федерації проти України. Тому виходячи із положень ч. 2 ст. 46 ЦК України, коли воєнні дії на території України не закінчилися та про закінчення воєнного стану в Україні не оголошено, особа може бути оголошена померлою лише через два роки, або з урахуванням конкретних обставин і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. У зв'язку з тим, що воєнні дії на території України тривають, відлік встановленого шестимісячного строку відповідно ще не розпочався, тому звернення заявниці до суду із даною заявою є передчасним і виключає можливість визнання особи померлою в порядку ч. 2 ст. 46 ЦК України. Також зазначено, що належних доказів, які б могли підтвердити смерть ОСОБА_2 до матеріалів справи не надано. Свідок ОСОБА_3 не має спеціальні знання та не може за ознаками, які ним зазначено в Акті службового розслідування, констатувати смерть ОСОБА_2 та її причини. Натомість у вказаному Акті та витягі із наказу міститься те, що ОСОБА_2 вважається зниклим безвісти з 01.12.2022.
У судовому засіданні представник заявниці - адвокат Лисак М.Ю. вимоги заяви підтримав та просив їх задовольнити. Пояснив, що на момент звернення до суду із даною заявою ОСОБА_2 за місцем свого проживання не з'являвся, жодних відомостей про його місце перебування заявниці не надходило. На даний час заявниці необхідно виготовити свідоцтво про смерть чоловіка, адже минуло вже більше шести місяців з моменту зникнення безвісти в зоні проведення бойових дій. Підтвердив, що ОСОБА_1 отримує грошове забезпечення щомісяця.
Представник Міністерства оборони України заперечувала щодо задоволення заяви, вважаючи її передчасно поданою.
Представник Військової частини НОМЕР_1 у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, конверт із заявою, додатками до неї та ухвалою суду повернувся без вручення адресату.
Суд, вислухавши пояснення представника заявниці, представника заінтересованої особи, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб 25.09.2015, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб (а. с. 10).
Відповідно до Довідки про реєстрацію місця проживання особи від 06.12.2019 ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а. с. 21).
З 04.05.2022 старшина ОСОБА_2 перебуває на військовій служби в в/ч НОМЕР_2 , що підтверджується відповідною довідкою, за підписом командира в/ч НОМЕР_2 (а. с. 12).
05.12.2022 ОСОБА_1 отримала сповіщення про те, що її чоловік ОСОБА_2 , старшина в/ч НОМЕР_1 зник безвісти 01.12.2022 в АДРЕСА_3 захищаючи суверенітет та незалежність України (а. с. 13).
Відповідно до Акту службового розслідування, затвердженого командиром в/ч НОМЕР_1 , встановлено старшина ОСОБА_2 , головний сержант ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 , з 01.12.2022 під час виконання обов'язків військової служби в районі ведення бойових дій, пов'язаних із захистом Батьківщини, рахується зниклим безвісти (а. с. 14 -16).
Відповідно до витягу із Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 03.01.2023 за № 6РБ військовослужбовець старшина ОСОБА_2 головного сержанта ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 , з 01.12.2022 вважається зниклим безвісти під час виконання обов'язків військової служби в районі ведення бойових дій, пов'язаних із захистом Батьківщини, поблизу АДРЕСА_3 (а. с. 17 -18).
За фактом зникнення безвісти ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_1 порушено кримінальне провадження, дані про яке внесено до ЄРДР 07.12.2023 за № 12022100020004139 за ч. 1 ст. 115 КК України (а. с. 11).
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядаєв порядку окремого провадженнясправи про визнання фізичноїособи безвісновідсутньою чиоголошення їїпомерлою (п.3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
У відповідності до ч. 2, ч. 3 ст.46 ЦК України, фізична особа,яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями,збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов'язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб і членів їхніх сімей. Для цілей цього Закону особливими обставинами вважаються збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.
Згідно з частиною третьою статті 4 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин відповідно до цього Закону не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.
Тлумачення частини першої та другої статті 46 ЦК України свідчить, що цивільним законодавством передбачалося декілька підстав для оголошення фізичної особи померлою:
по-перше, тривала безвісна відсутність, тобто якщо у місці постійного проживання фізичної особи немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років;
по-друге, особа пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, якщо у місці постійного проживання фізичної особи немає відомостей про місце її перебування протягом шести місяців;
по-третє, за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру фізична особа може бути оголошена судом померлою протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
по-четверте, якщо особа пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, в такому випадку вона може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. При цьому, суду надано право оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Особливістю категорії справ щодо оголошення особи померлою є те, що суд оголошує фізичну особу померлою у судовому порядку у разі встановлення обставин, зазначених у частині другій статті 46 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті.
Отже, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- IX, на всій території нашої держави з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який на теперішній час продовжено.
Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською федерацією затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 року від 22.12.2022 року с. Кліщіївка Бахмутської міської територіальної громади, входить до відповідного переліку територій України, які перебувають в тимчасовій окупації.
Оцінивши обставини справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні заяви про оголошення ОСОБА_2 померлим, оскільки таке оголошення до спливу законодавчо встановленого шестимісячного строку від дня закінчення воєнних дій суперечить вимогам частини другою статті 46 ЦК України.
Таким чином, оскільки станом на день розгляду справи воєнні дій не закінчені, відлік встановленого шестимісячного строку відповідно ще не розпочався, у зв'язку із чим звернення заявника до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою є передчасним та зазначена заява задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.46 ЦК України, ст. 247, 294, 305-308, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя М.О. Заставенко
Повний текст рішення складено 27.09.2023.