ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2023 року справа №200/13526/21
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г.,
секретар судового засідання - Кобець О.А.,
за участю: представника позивача - Бабич Ю.В.,
представника відповідача - Стець А.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 серпня 2022 року у справі № 200/13526/21 (головуючий І інстанції Аляб'єв І.Г., повний текст складений у м. Слов'янську Донецької області) за позовом Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (далі - ПАТ «Донецькоблгаз», позивач) звернулося до суду з позовом до Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач), в якому просило:
- визнати протиправними дії щодо нарахування пені за платежем «Податок на додану вартість, код платежу «30 140 101 00 00» в сумі 614967,03 грн.;
- зобов'язати здійснити коригування в інтегрованій картці ПАТ «Донецькоблгаз» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені, на погашену суму розстроченого податкового боргу з ПДВ у сумі 614 967,03 грн., що облікована в ІКП;
- визнати протиправними дії щодо нарахування пені за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу «30 170 601 00 00» в сумі 53133,70 грн.;
- зобов'язати здійснити коригування в інтегрованій картці ПАТ «Донецькоблгаз» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені, на погашену суму розстроченого податкового боргу зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ у сумі 53133,70 грн., що облікована в ІКП.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04.08.2022 року позов задоволено:
- визнано протиправними дії Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо нарахування пені за платежем «Податок на додану вартість, код платежу «30 140 101 00 00» в сумі 614967,03 грн.;.
- зобов'язано Державну податкову службу України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків здійснити коригування в інтегрованій картці ПАТ «Донецькоблгаз»» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені, на погашену суму розстроченого податкового боргу з ПДВ у сумі 614967,03 грн., що облікована в ІКП;
- визнано протиправними дії Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо нарахування пені за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу «30 170 601 00 00» в сумі 53133,70 грн.;
- зобов'язано Державну податкову службу України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків здійснити коригування в інтегрованій картці ПАТ «Донецькоблгаз» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені, на погашену суму розстроченого податкового боргу зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ у сумі 53133,70 грн., що облікована в ІКП.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Апелянт зазначив, що за п. п. 87.9 ст. 87, п. 131.2 ст. 131 ПКУ у разі якщо у платника податків є податковий борг незалежно від визначеного платником податків призначення платежу при сплаті сум податкових зобов'язань (як при своєчасній, так і при несвоєчасній сплаті) контролюючий орган зобов'язаний зарахувати платежі в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення в порядку, відповідно до якого в першу чергу погашається податкове зобов'язання, а далі штрафи і пеня). За правилами пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПКУ (в редакції на момент виникнення задекларованого платником податку податкового обов'язку, який виник на підстав подання відповідних декларацій) пеня нараховувалась у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 року у справі № 520/16777/2020, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2021 року у справі № 520/16777/2020).
Під час нарахування чергової частки розстрочення (відстрочення) податкового боргу в інформаційній системі відбувається нарахування пені за несвоєчасну сплату на суму нарахованої частки податкового боргу відповідно до статті 129 розділу II ПК України та розраховується штраф відповідно до статті 126 розділу II ПК України. Тобто, нарахування пені здійснюється в автоматичному режимі та пов'язано з фактом несплати у встановлений строк суми самостійно узгодженого зобов'язання. Крім того, борг виник на підставі поданих платником податків податкових декларацій, що свідчить про визнання зазначених сум платником податків та визначення рішенням суду наявності такого податкового боргу. Тому нарахування пені здійснюється на самостійно узгоджене податкове зобов'язання, як вже зазначалось, наявність судового рішення про розстрочення такого не змінює його правової природи. Вказана правова позиція висловлена Верховним судом у постановах від 27.02.2018 року у справі № 805/4622/16-а, від 08.05.2018 року у справі № 802/777/16-а.
Також, посилався на врахування практики Верховного суду в постановах від 10.03.2020 року у справі № 520/4100/19, від 31.01.2019 року у справі № 826/14727/14, від 08.10.2019 року у справі № 520/3060/19, від 20.02.2018 року у справі № 810/700/17, від 11.02.2021 року у справі № 812/1019/18, від 08.05.2018 року у справі № 802/777/16.
Апелянт вважає, що у органу ДПС відсутні підстави для перерахунку пені та коригування інтегрованих карток в частині застосування пільгового 90-денного періоду.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволенні.
Представниками сторін надані додаткові пояснення та заперечення на них стосовно розрахунків пені.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, проти чого заперечував представник позивача.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, додаткові пояснення та заперечення на них, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішення, виходячи з наступного.
Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач - ПАТ «Донецькоблгаз» зареєстроване в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 03361075), перебуває на обліку як платник податків в Офісі ВПП ДФС (Харківське управління).
Згідно Єдиного державного реєстру судових рішень постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08.08.2016 року у справі № 805/1605/16-а, яка набрала законної сили 23.08.2016 року адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС до Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» про стягнення коштів з рахунків у банках платника податку - задоволено. Стягнуто з розрахункових рахунків Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (код ЄДРПОУ 03361075) на користь Державного бюджету кошти на погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 22166351,61 гривень та зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності в сумі 1672273,91 гривень (т. 1 а.с. 24).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.08.2016 у справі № 805/1605/16-а розстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 8 серпня 2016 року в адміністративній справі № 805/1605/16-а за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС до Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» про стягнення коштів з рахунків у банках платника податку на суму податкового боргу у загальній сумі 23838625 грн. 52 коп. строком на 60 місяців шляхом погашення відповідачем боргу протягом 60 місяців відповідно до узгодженого між сторонами графіку, у період з серпня 2016 року по червень 2021 року у сумі по 369439 грн. 19 коп. щомісячно та у липні 2021 року у сумі 369439 грн. 40 коп.
За графіком погашення заборгованості від 29.08.2016 року № 805/1605/16-а до рішення суду від 08.08.2016 року № 805/1605/16-а, погашення заборгованості позивач зобов'язався проводити рівними частками сплачуючи щомісячно суму заборгованості у розмірі 22152923,69 грн. протягом 60 місяців відповідно до узгодженого між сторонами графіку, у період з серпня 2016 року по червень 2021 року у сумі по 369215,39 гривень щомісячно та у липні 2021 року у сумі 369215,68 гривень (т. 1 а.с. 23).
Згідно змін до графіку погашення заборгованості від 06.12.2019 року № 805/1605/16-а, погашення заборгованості позивач зобов'язався проводити рівними частками сплачуючи щомісячно суму заборгованості у розмірі 22152923, 69 грн. протягом 60 місяців відповідно до узгодженого між сторонами графіку, у період з серпня 2016 року по червень 2018 року у сумі по 369 215,39 гривень щомісячно, у липні 2018 року 738430,78 гривень, у вересні 2018 року 369215,39 грн., у жовтні 2018 року 738430,78 гривень, у листопаді 2018 року по 369215,39 гривень, у грудні 2018 року 4430584, 68 гривень, у листопаді 2019 року 1107646, 17 гривень, у грудні 2019 року 3322938,51 гривень, у період з січня 2021 року по червень 2021 року по 369215, 39 гривень, у липні 2021 року 369215,68 гривень (т. 1 а.с.22).
За даними інтегрованої картки ПАТ «Донецькоблгаз» нараховано пеню на погашену суму розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість у загальній сумі 614 967,03 грн., у т.ч. за квітень 2021 року на суму 204 244,80 грн., за травень 2021 року на суму 205 885,21 грн,, за червень 2021 року на суму 204 837,02 грн., а саме:
30.06.2021 року - 42 961,67 грн. за період з 01.08.2016 по 30.06.2021;
30.06.2021 року - 161 875,35 грн. за період з 01.08.2016 по 30.06.2021;
30.05.2021 року - 81 441,97 грн. за період з 01.08.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року - 7 704,84 грн. за період з 01.08.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року - 12 420,41 грн. за період з 01.08.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року - 11095,80 грн. за період з 01.08.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року - 11095,80 грн. за період з 01.08.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року - 6 355,39 грн. за період з 01.08.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року -10254,97 грн. за період з 01.08.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року -1 308,84 грн. за період з 01.08.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року -22 191,60 грн. за період з 01.08.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року - 4700,09 грн. за період з 01.08.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року - 11931,04 грн. за період з 01.08.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року - 19312,45 грн. за період з 01.07.2016 по 30.05.2021;
30.05.2021 року - 5633,28 грн. за період з 01.07.2016 по 30.05.2021;
25.05.2021 року - 36,46 грн за період з 17.05.2021 по 24.05.2021;
25.05.2021 року - 44.16 грн. за період з 17.05.2021 по 24.05.2021;
25.05.2021 року - 39,45 грн. за період з 17.05.2021 по 24.05.2021;
25.05.2021 року - 39,45 грн. за період з 17.05.2021 по 24.05.2021;
25.05.2021 року - 22,60 грн. за період з 17.05.2021 по 24.05.2021;
25.05.2021 року - 27,40 грн. за період з 17.05.2021 по 24.05.2021;
25.05.2021 року - 4,65 грн. за період з 17.05.2021 по 24.05.2021;
25.05.2021 року - 78,90 грн. за період з 17.05.2021 по 24.05.2021;
25.05.2021 року - 16,71 грн. за період з 17.05.2021 по 24.05.2021;
25.05.2021 року - 109,41 грн. за період з 17.05.2021 по 24.05.2021;
25.05.2021 року - 19,54 грн. за період з 17.05.2021 по 24.05.2021;
30.04.2021 року - 204244,80 грн. за період з 01.07.2016 по 30.04.2021 (т. 1 а.с. 14-17);
За вказаний період позивачем було сплачено (перераховано грошові коштів у загальній сумі 1 477 756,97 грн. згідно графіку, розстрочення та сплата пені, з них:
28.04.2021 року - 369 439,19 грн.;
13.05.2021 року - 50 000,00 грн.;
28.05.2021 року - 319 439,19 грн.;
11.06.2021 року - 369 439,19 грн.;
12.07.2021 року - 328 128,75 грн.;
23.07.2021 року - 41 310,65 грн. (т. 1 а.с. 14-20).
За даними інтегрованої картки позивача за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу «30 170 601 00 00» відповідачем нарахована пеня у загальній сумі 51 398,41 гривень, у тому числі за квітень 2021 року у сумі 12236,63 грн., за травень 2021 року у сумі 12719,93 грн., за червень 2021 року у сумі 9701,52 грн., за липень 2021 року у сумі 18475,62 грн. а саме:
12.07.2021 року - 3 945,97 грн. за період з 01.12.2015 року по 12.07.2021 року;
12.07.2021 року - 14 529,65 грн. за період з 01.12.2015 року по 12.07.2021 року;
15.06.2021 року - 3 945,90 грн. за період з 01.12.2015 року по 15.06.2021 року;
15.06.2021 року - 5 755,62 грн. за період з 01.12.2015 року по 15.06.2021 року;
28.05.2021 року - 12 719,93 грн. за період з 01.12.2015 року по 28.05.2021 року;
27.04.2021 року - 12 236,63 грн. за період з 01.12.2015 року по 27.04.2021 року (т. 1 а.с. 21).
У вказаний період позивачем за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу «30 170 601 00 00» сплачено (перераховано) грошові кошти у загальній сумі 111485,03 гривень, з них:
- 12.07.2021 - 27 871,23 гривень;
- 15.06.2021- 27 871,23 гривень;
- 28.05.2021- 27 871,23 гривень;
- 27.04.2021- 27871,23 гривень (т. 1 а.с. 21).
Позивач звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою від 09.08.2021 року, в якій просив зобов'язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків здійснити коригування в інтегрованій картці позивача шляхом включення (зменшення) нарахованої пені, на погашену суму розстроченого податкового боргу з ПДВ у сумі 614967,03 грн., що облікована в ІКП, здійснити коригування в інтегрованій картці позивача шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені, на погашену суму розстроченого податкового боргу зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ у сумі 53133,70 грн., що облікована в ІКП та здійснити корегування шляхом розподілу, а саме: виключення (зменшення) розподілених (зарахованих) грошових коштів в рахунок оплати пені та зарахування (збільшення) коштів у вказаній сумі в рахунок оплати податкових зобов'язань (т. 1 а.с. 7-10).
Листом ДПС України від 09.09.2021 року № 20715/6/99-00-13-04-07 повідомлено, що питання щодо приведення інтегрованої картки ПАТ «Донецькоблгаз» у відповідність до чинних законодавчих та нормативних актів буде розглянуто після набрання законної сили остаточного рішення суду у справі № 200/7318/21 (а.с. 13).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.09.2021 року в справі № 200/7318/21 адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Державної податкової служби України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про зобов'язання здійснити корегування в інтегрованій картці - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Державної податкової служби України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо нарахування пені за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу «30 170 601 00 00» в сумі 51 398,41 гривень.
Зобов'язано Державну податкову службу України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків здійснити коригування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу «30 170 601 00 00» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені в сумі 51 398,41 гривень.
Визнано протиправними дії Державної податкової служби України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо нарахування пені за платежем «Податок на додану вартість, код платежу «30 140 101 00 00» в сумі 648 229,21 гривень.
Зобов'язано Державну податкову службу України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків здійснити коригування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» за платежем «Податок на додану вартість, код платежу «30 140 101 00 00» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені в сумі 648 229,21 гривень.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено (т. 1 а.с. 24-31).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.09.2021 року в справі № 200/7318/21 адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Державної податкової служби України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про зобов'язання здійснити корегування в інтегрованій картці - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Державної податкової служби України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо нарахування пені за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу «30 170 601 00 00» в сумі 51 398,41 гривень.
Зобов'язано Державну податкову службу України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків здійснити коригування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу «30 170 601 00 00» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені в сумі 51 398,41 гривень.
Визнано протиправними дії Державної податкової служби України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо нарахування пені за платежем «Податок на додану вартість, код платежу «30 140 101 00 00» в сумі 648 229,21 гривень.
Зобов'язано Державну податкову службу України в особі Відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків здійснити коригування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» за платежем «Податок на додану вартість, код платежу «30 140 101 00 00» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені в сумі 648 229,21 гривень.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27.04.2023 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 6 вересня 2021 року у справі № 200/7318/21 - скасовано; прийнято нову постанову; у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Державної податкової служби України в особі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про зобов'язання здійснити корегування в інтегрованій картці - відмовлено.
За п. 61.1 статті 61 ПК України, статті 94 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно пп. 14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
За пп. 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Верховним суд в постанові від 20.02.2018 року у справі № 810/700/17 зазначив, що на платника податків покладено обов'язок здійснити у встановлені строки сплату узгодженого грошового зобов'язання. Не сплачене у встановлений законом строк грошове зобов'язання визначається сумою податкового боргу платника податків.
За пп.129.1.3 п.129.1 ст.129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (абз.2 п.129.4 ст.129 ПК України).
Нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків (п.131.1 ст.131 ПК України).
За п.131.2 ст.131 ПК України при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
Стаття 54 ПК України містить наступний алгоритм визначення сум податкових та грошових зобов'язань.
За п. 54.1. ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.54.3 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема:
платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством (підпункт 54.3.1);
дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (підпункт 54.3.2);
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3).
В даному випадку, норми ПК України надають право податковому органу нараховувати пеню та у встановлених випадках перерозподіляти грошові кошти сплачені позивачем в порядку черговості виникнення податкового боргу.
Обов'язку виносити окреме податкове повідомлення-рішення на суму нарахованої пені за ст.129 ПК України не встановлено.
З іншого боку, на платника покладений обов'язок погасити податковий борг, що виник, у тому числі суми пені.
Згідно п. 2 розділу І Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року № 422 (далі - Порядок № 422), інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
ІКП відкриваються автоматично кожному платнику у разі: нарахування сум грошових зобов'язань і пені з податків, зборів та сум єдиного внеску, самостійно визначених платником (за фактом надходження податкових декларацій, розрахунків, уточнюючих розрахунків); (п. 2 ч. 1 «Порядок ведення інтегрованої картки платника», розділ ІI. «Інтегрована картка платника» Порядку № 422).
Згідно абз. 4, 7 п. 1 глави 1 Розділу VI Порядку № 422 при нарахуванні чергової частки розстрочення (відстрочення) сум податкового боргу в ІКП відбувається нарахування пені за несвоєчасну сплату на суму нарахованої частки податкового боргу за період з 91-го дня після останнього дня граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного ПК України, і по дату надання розстрочення (відстрочення) податкового боргу (у випадку, коли податковий борг виник в результаті несплати платником податків грошового зобов'язання, визначеного у поданій ним звітності), а з наступного дня після початку дії розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) та/або наступного дня після граничного строку сплати чергової частки розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу) розпочинається нарахування процентів, які нараховуються по день фактичного погашення чергової частки розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу) включно.
Таким чином, нарахування пені здійснюється в автоматичному режимі та пов'язано з фактом несплати у встановлений строк суми самостійно узгодженого зобов'язання.
Згідно п. 42-1.2 ст.42-1 ПК України електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов'язків, визначених цим Кодексом та нормативно-правовими актами, що прийняті на підставі та на виконання цього Кодексу, законами з питань митної справи, в тому числі, шляхом перегляду в режимі реального часу інформації про платника податків, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв'язку з обліком платників податків та адмініструванням податків, зборів, митних платежів, здійсненням податкового контролю, в тому числі дані оперативного обліку податків та зборів (у тому числі дані інтегрованих карток платників податків), дані системи електронного адміністрування податку на додану вартість, дані системи електронного адміністрування реалізації пального, а також одержання такої інформації у вигляді документа, який формується автоматизовано шляхом вивантаження відповідної інформації з електронного кабінету із накладенням електронного підпису посадової особи контролюючого органу та печатки контролюючого органу.
Таким чином, пеня на суму узгодженого податкового зобов'язання нараховується в силу вимог закону, процес нарахування здійснюється в автоматичному режимі, про стан, розмір нарахування пені платник може дізнатись, зокрема, скориставшись електронним кабінетом.
Тому дії щодо нарахування пені та перерозподіл сплачених платником сум, згідно порядку черговості виникнення боргу податковим органом, є правомірними.
Окремо суд вбачає за необхідне зазначити, щодо правомочності податкового органу нараховувати пеню на податковий борг, що розстрочений судовим рішенням.
За ч. 1 статті 263 КАС України (у редакції до 15.12.2017 року) визначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.
Аналізуючи положення ст. 263 КАС України в системному зв'язку із нормами, які гарантують право на судовий захист і передбачають форми й способи його реалізації (статті 105 та 162 Кодексу), суд приходить до висновку, що в контексті спірних правовідносин процедура виконання судового рішення, на підставі якого з платника податків стягуються кошти, є самостійною процедурою, яка регулюється окремими нормами ПК України (порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 ПК України).
За змістом цих норм можна зробити висновок, що відстрочення застосовується як у процедурі примусового стягнення податкового боргу, так і під час добровільного погашення платником грошових зобов'язань. А відтак відстрочення є лише законодавчо передбаченою формою розрахунків платника з бюджетом шляхом зміни строків платежу; відстрочення не можна розцінювати як окремий спосіб погашення податкового боргу, що виключає можливість застосування інших заходів з примусового стягнення податкового боргу; використання інституту розстрочення не виключається і на стадії виконання судового рішення про примусове стягнення податкового боргу.
Крім того, розстрочення є лише формою розрахунків платника з бюджетом шляхом зміни строків платежу, яка може застосовуватись в тому числі і у процедурі примусового стягнення податкового боргу, то відповідно при такому розстроченні має враховуватись ст. 100 ПК України, яка містить правове регулювання з цього питання. Рішення суду про розстрочення сплати податкового боргу є лише процесуальним рішенням, що визначає спосіб виконання судового рішення про стягнення податкового боргу.
Постановлення такого рішення не змінює статус такої заборгованості - податковий борг - несплачена сума узгодженого (самостійно задекларованого) грошового зобов'язання, та не спростовує того факту, що боржник вчинив податкове правопорушення у вигляді несплати такого і таке правопорушення триває до часу погашення боргу в добровільному чи примусовому порядку, що узгоджується з правовою позицією Верховним суду в постановах від 27.02.2018 року у справі № 805/4622/16-а, від 08.05.2018 року у справі № 802/777/16-а.
Отже, нарахування пені здійснюється на самостійно узгоджене податкове зобов'язання, як вже зазначалось, наявність судового рішення про розстрочення такого не змінює його правової природи.
Цей факт є важливим в цілях визначення норми ПК України, на підставі якої здійснюється нарахування пені.
За пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
При самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків нарахування пені розпочинається після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (пп.129.3.1 п.129.3 ст. 129 ПК України).
Згідно правової позиції Верховного суду в постанові від 27.02.2018 року у справі № 805/4622/16-а у разі, якщо пеня нараховується на погашену суму заборгованості, що виникла в результаті самостійно нарахованого платником податків узгодженого грошового зобов'язання, то відповідно контролюючий орган у будь-якому випадку позбавлений права нараховувати таку пеню до спливу 90-денного строку з дня наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.
Задовольняючи позов в повному обсязі, суд першої інстанції зазначив, що обставини даної справи свідчать, що податковим органом пеня нарахована без врахування «правила 90-днів», отже в цій частині нарахування пені є протиправним та такою що підлягає вилученню з ІКП позивача.
Сума нарахованої пені із врахуванням норми пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України становить 614496,03 гривень та 53133,70 гривень.
Відтак, пеня у розмірі 614496,03 гривень та 53133,70 гривень нарахована протиправно та підлягає виключенню з ІКП позивача.
Проте, з такими висновками місцевого суду не може погодитись судова колегія апеляційного суду.
Апеляційний суд в рішенні у справі № 200/7318/21 встановив наступні обставини.
ПАТ «Донецькоблгаз» з 01.01.2021 по 30.04.2021 здійснювало погашення податкових зобов'язань згідно з рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу від 08.06.2016 № 805/1605/16-а по таким податковим деклараціям з податку на додану вартість: від 19.05.2016 № 9081113139 (за квітень 2016 року, граничний термін сплати 30.05.2016), від 17.06.2016 № 9101549296 (за травень 2016 року, граничний термін сплати 30.06.2016); зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ: від 20.11.2015 № 9237802200 (за жовтень 2015 року, граничний термін сплати 30.11.2015).
За даними ITC «Податковий блок» нарахована в ІКП:
1) сума пені на погашену суму розстроченого податкового борту ПАТ «Донецькоблгаз» з ПДВ за період 01.01.2021-30.04.2021 склала 648 229,21 грн (січень 2021 року у розмірі 215 489,79 грн, лютий 2021 року у розмірі 215 489,79 грн, березень 2021 року у розмірі 211 527,74 грн, квітень 2021 року у розмірі 5721,89 грн).
Розрахунок податкового органу пені з ПДВ після спливу 90 календарних днів становить 680 448,47 грн, у т.ч. січень 2021 року у розмірі 224 089,61 грн, лютий 2021 року у розмірі 225 849,71 грн, березень 2021 року у розмірі 224 371,85 грн, квітень 2021 року у розмірі 6 137,30 гривень. У зв'язку з тим, що пеня нараховується на частку розстроченого (відстрочення) податкового боргу по декларації ПДВ за квітень 2016 року № 9081113139 від 19.05.2016 (граничний термін сплати 30.05.2016), розрахунок пені здійснено контролюючим органом починаючи з 29.08.2016, а по декларації ПДВ за травень 2016 року № 9101549296 від 17.06.2016 (граничний термін сплати 30.06.2016) розрахунок пені здійснено контролюючим органом починаючи з 29.09.2016 відповідно пп. 129.1.3 п.129.1 ст.129 ПКУ.
Тобто, за результатами розрахунків встановлено, що сума пені на погашену суму розстроченого податкового боргу з ПДВ ПАТ «Донецькоблгаз» за період 01.01.2021- 30.04.2021 склала 680 448,47 грн, що більше за нараховану суму пені в ІКП з ПДВ на 32 219,26 грн.
2) сума пені на погашену суму розстроченого податкового борту ПАТ «Донецькоблгаз» зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за період з 01.01.2021 по 31.03.2021 склала 51 398,41 грн (січень 2021 року у розмірі 8 208.38 грн, лютий 2021 року у розмірі 16 748,18 грн, березень 2021 року у розмірі 26 441,85 грн).
Розрахунок податкового органу пені зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ після спливу 90 календарних днів становить 52 437,40 грн, у т.ч. січень 2021 року у розмірі 8 306,07 грн, лютий 2021 року у розмірі 17 023,34 грн, березень 2021 року у розмірі 27 107,99 гривень. У зв'язку з тим, що пеня нараховується на частку розстроченого (відстрочення) податкового боргу по декларації зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за жовтень 2015 № 9237802200 від 20.11.2015 (граничний термін сплати 30.11.2015) розрахунок пені здійснено контролюючим органом починаючи з 29.02.2016 відповідно пп, 129.1.3 п.129.1 ст. 129 ПКУ.
Тобто, за результатами розрахунків встановлено, що сума пені на погашену суму розстроченого податкового боргу зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ ПАТ «Донецькоблгаз» за період з 01.01.2021 по 31.03.2021 склала 52437,40 грн., що більше за нараховану суму пені в ІКП з ПДВ на 1038,99 грн.
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Встановивши, що відповідач неправомірно нарахував пеню без врахування «правила 90 днів», місцевий суд повинен був з'ясувати, яку суму пені податковий орган нарахував завищено, і лише в цій завищеній частині мав право задовольняти позовні вимоги. Такого судом першої інстанції зроблено не було, тому його рішення про задоволення вимог повністю не можна визнати обгрунтованим.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 11.11.2022 в справі № 200/6441/20 в аналогічному спорі за участі позивача.
Відповідачем, в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, проведено на вимогу суду розрахунок пені після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання при розстроченні (відстрочені) на підставі рішення суду у справі 805/1605/16-а сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДПС та є спірними у вказаній справі із урахуванням судового рішення у справі 200/7318/21.
За наданим розрахунком податкового органу сума пені за несвоєчасну сплату ПДВ після спливу 90 календарних днів за період з 01.04.2021 року по 30.06.2021 року склала 674014,15 грн., відповідно пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України (т. 3 а.с. 180-180 зворот).
При цьому, згідно із наданими додатковими поясненнями, пеня нараховувалася на частку розстроченого (відстроченого) податкового боргу по декларації ПДВ за травень 2016 року № 9101549296 від 17.06.2016 року (граничний термін сплати 30.06.2016 року), розрахунок пені здійснено контролюючим органом починаючи з 29.09.2016 року відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПКУ, по декларації за червень 2016 року № 9123344923 від 18.07.2016 року (граничний термін сплати 30.07.2016 року), розрахунок пені здійснено контролюючим органом починаючи з 29.10.2016 року відповідно пп. 129.1.3 п. 129.1 ст.129 ПКУ.
В свої запереченнях на них позивач зазначив, що заборгованість з податку на додану вартість у сумі 22 166 351, 61 грн. виникла на підставі податкових декларацій з податку на додану вартість від 21.03.2016 року № 9039352172 на суму 8560 694 грн., від 20.04.2016 року № 9060264159 на суму 8 056 997 грн., від 19.05.2016 року № 9081113139 на суму 9097782 грн., від 17.06.2016 року № 9101549296 на суму 677941 грн., від 18.07.2016 року № 9123344923 на суму 1 416 251 грн.
На що відповідач у наданих додаткових поясненнях на заперечення вказав, що згідно з даними ІКП за кодом 14010100 АТ «Донецькоблгаз» - 30.04.2021 року нараховано платежу за розстрочення/відстрочення згідно з рiшенням суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу; вiд 29.08.2016 року по податковій декларацiї з податку на додану вартiсть № 9101549296 вiд 30.06.2016 року у розмірі 369 215, 39 грн. та відповідно нараховано пеню у сумі 204244,80 грн. на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року нараховано платежу за розстрочення/відстрочення згідно з рiшенням суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року у сумі 369215, 39 грн. (43865,74 грн. по податковій декларацiї з податку на додану вартiсть № 9101549296 вiд 30.06.2016 року та 325349,65 грн. по податковій декларацiї з податку на додану вартiсть № 9123344923 вiд 30.07.2016 року) та відповідно нараховано пеню: у сумі 5633, 28 грн. на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року пеня у сумі 19312,45 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року пеня у сумі 11931,04 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року пеня у сумі 4700,09 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року пеня у сумі 22191,60 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року пеня у сумі 1308,84 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року пеня у сумі 10254, 97 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року пеня у сумі 6355,39 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року пеня у сумі 11095,80 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року пеня у сумі 11095,80 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року пеня у сумі 12420,41 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.05.2021 року пеня у сумі 7704,84 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; -30.05.2021 року пеня у сумі 81441, 97 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.06.2021 року нараховано платежу за розстрочення/відстрочення згідно з рiшенням суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року по податковій декларацiї з податку на додану вартiсть № 9123344923 вiд 30.07.2016 року у розмірі 369215, 39 грн. та відповідно нараховано пені у сумі 161875,35 грн. на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року; - 30.06.2021 року пеня у сумі 42961,67 грн. нарахована на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу вiд 29.08.2016 року.
У ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»» було лише одне рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.08.2016 року по справі № 805/1605/16-а, яким було розстрочено борг, у тому числі з податку на додану вартість в сумі 22166351,61 грн., протягом 60 місяців відповідно до узгодженого між сторонами графіку, у період з серпня 2016 року по червень 2021 року у сумі по 369215,39 грн. щомісячно та у липні 2021 року у сумі 369215,68 грн.
Зважаючи на вищевикладене, сума пені, яка нарахована 30.04.2021, 30.05.2021 та 30.06.2021 була нарахована виключно на рiшення суду про розстрочення (вiдстрочення) податкового боргу від 29.08.2016 року по податковій декларацiї з податку на додану вартiсть № 9101549296 вiд 30.06.2016 року (за травень 2016 року, граничний термін сплати 30.06.2016 року) та по податковій декларації з податку на додану вартiсть № 9123344923 вiд 30.07.2016 року (за червень 2016 року, граничний термін сплати 30.07.2016 року).
Розрахунок пені здійснено відповідним структурним підрозділом з урахуванням 90 днів по податковій декларацiї з податку на додану вартiсть № 9101549296 вiд 30.06.2016 року починаючи з 29.09.2016 року по податковій декларацiї з податку на додану вартiсть № 9123344923 вiд 30.07.2016 року з 29.10.2016 року відповідно підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України.
Проти чого заперечував представник позивача, наголошуючи на помилковості зробленого розрахунку.
Тобто, за результатами розрахунків, наданих додаткових пояснень із запереченнями на них, судом апеляційної інстанції встановлено, що сума пені на погашену суму розстроченого податкового боргу з ПДВ ПАТ «Донецькоблгаз» за спірний період склала 674014,15 грн., що більше за нараховану суму пені в ІКП з ПДВ на 59047,12 грн.
За наданим розрахунком податкового органу сума пені за несвоєчасну сплату збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ після спливу 90 календарних днів становить 77398,71 грн., розрахунок пені здійснено контролюючим органом за період з 01.04.2021 року по 31.07.2021 року відповідно пп. 129.1.3 п.129.1 ст. 129 ПК України (т.3 а.с.179-180).
При цьому, згідно із наданими додатковими поясненнями, сума пені на погашену суму розстроченого податкового боргу зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за період з 01.04.2021 року по 30.07.2021 року складає 77398,71 грн. У зв'язку з тим, що пеня нараховується на частку розстроченого (відстроченого) податкового боргу по декларації зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за жовтень 2015 року № 9237802200 від 20.11.2015 року (граничний термін сплати 30.11.2015 року), розрахунок пені здійснено контролюючим органом починаючи з 01.03.2016 року.
Тобто, за результатами розрахунків встановлено, що сума пені на погашену суму розстроченого податкового боргу з зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ ПАТ «Донецькоблгаз» за спірний період склала 77398,71 грн., що більше за нараховану суму пені в ІКП на 24265,01 грн. (т. 3 а.с. 179-180).
Позивачем своїх обґрунтованих розрахунків не було надано, недоліки, на які посилався у запереченнях, не спростовують розрахунки відповідача, які були витребувані судом апеляційної інстанції.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За ч.ч. 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України», «Проніна проти України» та «Серявін та інші проти України»: принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»).
З огляду на викладене, відповідачем не було допущено порушень прав позивача, тому відсутні підстави для задоволення позову.
Отже, суд першої інстанції внаслідок порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильно вирішення справи, внаслідок чого апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
У зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позовних вимог, понесені ним судові витрати, не відшкодовуються. Витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані зі сплатою судового збору, за діючим процесуальним законодавством відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 195, 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - задовольнити.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 серпня 2022 року у справі № 200/13526/21 за позовом Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволені позову Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Повний текст постанови складений 27 вересня 2023 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: А.А. Блохін
Е.Г. Казначеєв