Постанова від 26.09.2023 по справі 200/1595/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2023 року справа №200/1595/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Геращенка І.В., Казначеєва Е.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 р. у справі № 200/1595/23 (головуючий І інстанції Волгіна Н.П.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

В квітні 2023 року ОСОБА_1 , через свого представника, адвоката Єфанова І. Д., звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд: визнати противоправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії за вислугу років за останньою штатною посадою на підставі виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” довідки про розмір грошового забезпечення від 24 січня 2022 року № 33/25-284 за листопад 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Пpo грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 1 грудня 2019 року, виходячи з розрахунку від суми 18 192,93 грн щомісячного грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років за останньою штатною посадою на підставі виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” довідки про розмір грошового забезпечення від 24 січня 2022 року № 33/25-284 за листопад 2019 року, відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Пpo грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 1 грудня 2019 року, виходячи від суми 18 192,93 грн щомісячного грошового забезпечення, а також виплатити різницю між розміром перерахованої пенсії (з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою та вже виплачених щомісячних сум на підставі вищезазначеної довідки про розмір грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Позивач проходив службу в МВС, є пенсіонером органів внутрішніх справ України за вислугою років на підставі Закону України № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Пенсію призначено з 31 грудня 2013 року в розмірі 80% від грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року позивач набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії.

На початку січня 2022 року позивач через свого представника, адвоката Доценко М.І., звернувся до ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” із проханням: підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку на його ім'я про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року у відповідно до вимог ст. 43 та ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262 та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції”, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 1 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Представник позивача, адвокат Доценко М.І., повідомила позивача, що у зв'язку із введенням в країні воєнного стану з 24 лютого 2022 року вона не спроможна надавати йому правову допомогу та представляти його інтереси та передала позивачеві примірник оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-284 від 24 січня 2022 року на ім'я позивача, а також супровідний лист до неї.

Відповідно до цього супровідного листа примірник зазначеної довідки ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” про розмір грошового забезпечення було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

У зв'язку із тим, що протягом тривалого часу відповідачем пенсія позивачу згідно вищевказаної оновленої довідки не перераховувалась, позивач 7 квітня 2023 року звернувся за правовою допомогою до адвоката Єфанова І.Д.

7 квітня 2023 року адвокатом Єфановим І.Д. було направлено на електронну пошту відповідача адвокатський запит щодо невідкладного перерахунку пенсії позивачу згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-284 від 24 січня 2022 року.

13 квітня 2023 року на електронну пошту представника позивача надійшла відповідь відповідача, в якій зазначено, що підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 24 січня 2022 року № 33/25-284 відсутні, так як відповідного рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 Кабінетом Міністрів України не приймалось.

До вказаної відповіді було додано протокол за пенсійної справи позивача № 0503011998 (МВС) від 12 квітня 2023 року, який підтверджує факт перерахунку пенсії позивача без урахування розмірів щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 1 грудня 2019 року.

Позивач вважає протиправною відмову відповідача в проведенні йому перерахунку та виплати пенсії згідно наданої ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-284 від 24 січня 2022 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 р. у справі № 200/1595/23 позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у проведенні з 1 грудня 2019 року перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” про розмір грошового забезпечення № 33/25-284 від 24 січня 2022 року.”. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 1 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” № 33/25-284 від 24 січня 2022 року про розмір грошового забезпечення відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Пpo грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” - із урахуванням всіх складових грошового забезпечення, зазначених у довідці, які складають 18 192,93 грн, та виплатити різницю між розміром перерахованої пенсії та фактично виплаченої пенсії - за період з 1 грудня 2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у справі № 826/12704/18 не приймалось.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач, ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугу років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 5 березня 2014 року (а.с. 10-14).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі (а.с. 66).

Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 31 грудня 2013 року (а.с. 15, 22, 42, 56-65).

Відповідно до Повідомлення про призначення пенсії № 959/05 від 12 лютого 2014 року ОСОБА_1 з 31 грудня 2013 року призначена пенсія за вислугу років, при обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення: посадовий оклад 800,00 грн; оклад за військове звання 130,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% 372,00 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 3 017,98 грн, у т.ч. за умови служби УБОЗ 50%, особи які працюють в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 75%, всього 4 319,98 грн; основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 36) 3 455,98 грн (а.с. 15).

Зазначене підтверджується і протоколом про перерахунок пенсії від 11 лютого 2014 року та відомостями з електронної пенсійної справи позивача (а.с. 56, 65).

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 1 травня 2018 року позивачу перераховано пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988, п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%, надбавка за умови режимних обмежень 15%, премія 6,06%. Розрахунок пенсії при цьому здійснювався виходячи з основного розміру пенсії позивача 70% грошового забезпечення (а.с. 57).

Згідно відомостей з електронної пенсійної справи позивача пенсія останньому нараховується виходячи саме із наведених складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%, надбавка за умови режимних обмежень 15%, премія 6,06%, та виходячи з основного розміру пенсії позивача 70% грошового забезпечення (а.с. 22, 58-62, 65).

Представник позивача, адвокат Доценко М.І., 19 січня 2022 року звернулась до Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області із заявою щодо виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку призначеної позивачу пенсії та направлення цієї довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (а.с. 17).

Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” було виготовлено довідку від 24 січня 2022 року № 33/25-284 про розмір грошового забезпечення поліцейських Національної поліції за прирівняною посадою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 16).

Згідно зазначеної довідки розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за посадою старшого оперуповноваженого (апарат головних управлінь Національної поліції) згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” складав: посадовий оклад 2 600,00 грн; оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) 2 200,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (50%) 2 400,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (49,44%) 3 559,68 грн; надбавка за служу в умовах режимних обмежень (15%) 390,00 грн; премія (62,17%) 7 043,25 грн; усього 18 192,93 грн. В примітці довідки вказано, що довідку складено враховуючи рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі від 14 травня 2019 року № 826/12704/18 (набрало законної сили 19 листопада 2019 року) та постанови Великої Палати Верховного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 (а.с. 16).

Листом від 27 січня 2022 року (вих. № Д-83/1) Державна установа “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області”, повідомила представнику позивача, адвокату Доценко М.І., про підготування та направлення 27 січня 2022 року (вих. № 33/25-314) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення від 24 січня 2022 року № 33/25-284; разом із листом представникові позивача направлено другий екземпляр зазначеної довідки (а.с. 17).

За поясненням позивача, у зв'язку із введенням в країні воєнного стану та відмовленням представника позивача, адвоката Доценко М.І., надавати у подальшому правову допомогу позивачу, останній тривалий час позивач просто чекав, коли пенсійний орган на підставі направленої йому довідки зробить перерахунок призначеної йому пенсії.

7 квітня 2023 року позивач через свого нового представника, адвоката Єфанова І.Д., звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із адвокатським запитом в якому просив: невідкладно провести перерахунок пенсії позивачу згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-284 від 24 січня 2022 року, станом на листопад 2019 року, направленої ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” листом від 27 січня 2022 року № 33/25-314, у відповідно до вимог ст. 43 та ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262 та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з 1 грудня 2019 року; нарахувати та виплачувати позичу пенсію у відповідних розмірах після перерахунку згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-284 від 24 січня 2022 року, станом на листопад 2019 року направленої ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” листом від 27 січня 2022 року № 33/25-314, а також виплатити заборгованість з цього приводу. Також в будь-якому випадку, прошу надіслати завірену належним чином копію пенсійної справи позивача (як в паперовому так і в електронному вигляді), (протоколи пенсійної справи, довідки про розмір грошового забезпечення), надати повну інформацію про складові пенсійного забезпечення позивача (а.с. 18-20).

У відповідь на адвокатський запит відповідач листом (вих. № 0500-0215-8/29847) від 12 квітня 2023 року повідомив наступне.

Перерахунок раніше призначених пенсій передбачений ст. 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262). Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262 визначено, що перерахунку підлягають пенсії, які призначені за цим Законом, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262. На теперішній час постанов Кабінет Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймав. Інших умов щодо проведення перерахунку законодавством не передбачено. Враховуючи зазначене, підстави для перерахунку пенсії позивачу згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 24 січня 2022 року № 22/25-284 відсутні (а.с. 21).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2020 року (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Таким чином, зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, з 5 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Згідно п. 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року (отже, набуло чинності 19 листопада 2019 року), визнано протиправним та скасовано п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”.

У вказаних рішеннях суди дійшли висновку, що: “… п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 6 квітня 2016 року. За таких обставин оскаржуваний пункт 3 Постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб. Таким чином, Кабінет Міністрів України, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Згідно ч. 2 ст. 265 КАС нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 позивач набув право на врахування всіх видів грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

Фактично після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії осіб, пенсія яким призначається (призначена) відповідно до Закону № 2262-ХІІ, змінився.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до ст. 94 Закону України “Про Національну поліцію”, Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 Порядку № 260).

Крім цього, пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Починаючи з 19 листопада 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Верховний Суд у постановах від 23 лютого 2023 року у справі № 280/5244/18 та від 10 січня 2023 року у справі № 340/507/22 (на які посилається відповідач у відзиві на позов) наголосив на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Оскільки підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, враховуючи, що після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії для осіб, пенсія яким призначається (призначена) відповідно до Закону № 2262-ХІІ, змінився, - позивач набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії за вислугу років.

Як наслідок, аргументи пенсійного органу щодо відсутності підстав для перерахунку призначеної позивачу пенсії судом відхиляються.

Суд зауважує, що до моменту отримання належної довідки про розмір грошового забезпечення у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 та 3 ст. 51 Закону.

Згідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Оскільки пункт 3 Постанови № 103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним судовим рішенням у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19 листопада 2019 року, враховуючи приписи ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на отримання пенсії в перерахованому розмірі, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами № 988 і № 260 у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, - з 1 грудня 2019 року.

Суд застосовує, як норми прямої дії, ч. 2 ст. 3, ст. 8, ст. 19, ст. 46, ч.ч. 1 та 2 ст. 55 Основного Закону України та ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки після набрання чинності судовими рішеннями у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 держава, в особі її органів виконавчої влади, не вчинила жодних дій на відновлення порушених прав осіб, в тому числі і позивача, які були порушенні внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 103 від 21 лютого 2018 року в частині її положень, які в подальшому визнані нечинними.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

На підставі викладеного вище суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку розміру призначеної йому пенсії на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” № 33/25-284 від 24 січня 2022 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії).

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 р. у справі № 200/1595/23 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 р. у справі № 200/1595/23 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 26 вересня 2023 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді І.В. Геращенко

Е.Г. Казначеєв