ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2023 року справа №200/2183/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Геращенка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року (повне судове рішення складено 10 липня 2023 року) у справі № 200/2183/23 (суддя в І інстанції Льговська Ю.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення певних дій,
УСТАНОВИВ:
У червні 2023 року представник позивача Єрьоміна Вікторія Анатоліївна, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , звернулась до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області) про:
визнання протиправними дій відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачеві з 03 квітня 2023 року щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 (далі - Постанова № 713);
зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві з 03 квітня 2023 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713 з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що позивач має право на щомісячну доплату в розмірі 2000 грн відповідно до вимог Постанови № 713, оскільки проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії направлений на відновлення права на отримання пенсії в належному розмірі, виходячи з грошового забезпечення до якого включено всі складові, а не у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року позов задоволено (з урахуванням ухвали місцевого суду від 31 липня 2023 року про виправлення описки).
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 з листопада 2022 року щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713.
Зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з листопада 2022 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713 з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що при розрахунку пенсій після 01.03.2018 приймалися до уваги і інші види грошового забезпечення, ніж ті, які передбачалися в редакції Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), то і розмір пенсій, які призначалися (перераховувалися) до 01.03.2018 були меншими, ніж ті які призначалися (перераховувалися) після 01.03.2008.
Отже, для усунення диспропорції в розмірах пенсій, які призначалися особам за однією посадою, але мали різний розмір, Урядом було прийнято Постанову № 713.
Зазначає, що позицію позивача про те, що виконання рішення суду не можливо вважати переглядом (перерахуванням) пенсії у розумінні Постанови № 713, ГУ ПФУ в Донецькій області вважає безпідставною, оскільки визначена Постановою № 713 умова для виплати доплати є безвідносною до того, з яких причин проводився перерахунок пенсії після 01.03.2008. Визначальним є те, що після такого перерахунку усувається диспропорція у пенсіях призначених до та після 01.03.2018.
Позивач не має права на доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713, оскільки розмір пенсії позивача з 01 березня 2018 року переглядався та різниця між розмірами становила більше ніж 2000 грн.
Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Донецькій області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 2015 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2021 року у справі № 200/7378/21, яке набрало законної сили 16 грудня 2021 року, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачеві відповідно до оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 30 квітня 2021 року № 33/25-647 з урахуванням раніше виплачених виплат.
З 01 липня 2021 року позивачеві встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн відповідно до Постанови № 713.
з 01 лютого 2022 року, а саме після перерахунку пенсії, проведеного на виконання судового рішення у справі № 200/7378/21, припинено виплату вказаної доплати.
Зазначені обставини підтверджуються протоколами перерахунку пенсії від 01 серпня 2021 року, від 01 лютого 2022 року, 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року, 30 червня 2023 року, відомостями листа відповідача від 10 квітня 2023 року № 5791-5017/П-02/8-0500/23.
Припинення виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн обумовлено відповідачем збільшенням розміру пенсії під час перерахунку більш ніж на 2000 грн.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2021 року у справі № 200/7378/21 вмотивовано тим, що з 01 грудня 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ), виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки відбулась зміна по відношенню до позивача розміру грошового забезпечення.
Отже, слід враховувати, що проведений на виконання цього судового рішення перерахунок пенсії позивача здійснено не внаслідок зміни складових грошового забезпечення, а з метою відновлення порушеного права позивача на належний розмір пенсії, право на отримання якого винило у нього до 01 березня 2018 року, виходячи з грошового забезпечення, до якого включено всі складові.
Паралельно з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 713.
Абзацами 1, 2 пункту 1 вказаної постанови установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру (абзац 3 пункту 1 постанови № 713).
Відповідно до абзацу 4 пункту 1 Постанови № 713 щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом № 2262-ХІІ, починаючи з 01 липня 2021 року.
При аналізі та застосуванні вищенаведених норм підлягає врахуванню правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22.
За цією позицією перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
З огляду на це Верховним Судом зазначено, що, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
У судовій практиці Верховного Суду 2023 року, на яку посилається відповідач у відзиві, викладено правову позицію аналогічну тій, що застосована в цій справі.
Враховуючи, що позивач просив задовольнити позовні вимоги з 03 квітня 2023 року - дня звернення із заявою до відповідача про нарахування та виплату доплати, слід зазначити, що в цьому випадку підлягають захисту права з дня їх порушення, але в межах строку звернення до суду.
А тому на підставі частини другої статті 9 КАС України з метою ефективного захисту прав позивача, окружний суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачеві з листопада 2022 року щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві з листопада 2022 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713 з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем законність оскаржуваних дій не доведена, а його доводи слід відхилити з вищенаведених мотивів.
Згідно зі статтею 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява № 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку про задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року у справі № 200/2183/23 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 26 вересня 2023 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів І. В. Сіваченко
А. А. Блохін
І. В. Геращенко