Постанова від 26.09.2023 по справі 200/1897/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2023 року справа №200/1897/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г.., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року (повне судове рішення складено 07 липня 2023 року) у справі № 200/1897/23 (суддя в І інстанції Бабіч С.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області), відповідно до якої просив:

- визнати дії ГУ ПФУ в Донецькій області, код 13486010, стосовно відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплати з 01.03.2023 доплати до пенсії у сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713) протиправними;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецької області, код 13486010, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , з 01.03.2023 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови № 713;

- визнати дії ГУ ПФУ в Донецькій області, код 13486010, з безпідставного зменшення ОСОБА_1 при перерахунку пенсії за вислугу років МВС з 01.03.2023, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ), основного розміру пенсії з 77% до 70% від розміру грошового забезпечення - протиправними;

- зобов'язати відповідача при здійснені позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01.03.2023 на підставі Закону № 2262-XII застосувати основний розмір пенсії 77% від грошового забезпечення згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 33/25-2025 від 26.07.2021 та виплатити різницю недоотриманої пенсії, починаючи з 01.03.2023.

В обґрунтування позову позивач зазначав про те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі № 200/13677/21 відповідачем був здійснений перерахунок пенсії позивачу на підставі нової довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» (далі - ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області») від 16.07.2021 № 33/25-2025, після якого доплата у розмірі 2000,00 грн. до сплати відповідачем не нарахована.

Також позивач вказав, що за наслідками проведеного відповідачем перерахунку розмір його пенсії був зменшений з 77% до 70% від розміру грошового забезпечення.

25.03.2023 позивач звернувся до відповідача з вимогою щодо поновлення виплати доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. та щодо відновлення виплати пенсії у розмірі, який розрахований із 77% від розміру грошового забезпечення позивача.

У відповідь на дане звернення листом від 21.04.2023 № 7059-6112/С-02/8-0500/23 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для нарахування та виплати вказаної доплати до пенсії та про законність обмеження пенсії 70% сум грошового забезпечення.

Із зазначеною відповіддю відповідача позивач не погодився і вважав дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно з Постановою № 713 та дії відповідача стосовно зменшення основного розміру пенсії з 77% до 70% від розміру грошового забезпечення - протиправними.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Донецькій області стосовно ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.02.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови № 713.

Зобов'язано відповідача перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно з Постановою № 713 з 01.02.2023.

Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Донецькій області стосовно ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.02.2023 пенсії за вислугу років у належному розмірі, з урахуванням 77% від розміру грошового забезпечення, відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Зобов'язано відповідача при здійснені позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01.02.2023 на підставі Закону № 2262-ХІІ застосувати основний розмір пенсії 77% від грошового забезпечення згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії № 33/25-2025 від 26.07.2021 та виплатити різницю недоотриманої пенсії, починаючи з 01.02.2023.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати позивачу збільшився на більше ніж на 2000,00 грн. та склав 12 584,33 грн. (до перерахунку складав 7566,80 грн.). Оскільки розмір пенсії позивача був переглянутий після 01.03.2018 і після перерахунку різниця між розмірами пенсії становила більше ніж 2000,00 грн., то право на встановлення доплати відповідно до Постанови № 713 відсутнє.

Крім того, відповідач вказує на те, що абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01.03.2018, отже, такий перегляд може відбуватися як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, але у будь-якому разі розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати згідно з абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713.

Щодо зменшення відсоткового розміру пенсії відповідач у відзиві на позов зазначає про те, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав, зазначених у статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером та перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Донецькій області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 2015 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2021 року у справі № 200/7378/21, яке набрало законної сили 16 грудня 2021 року, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачеві відповідно до оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 30 квітня 2021 року № 33/25-647 з урахуванням раніше виплачених виплат.

З 01 липня 2021 року позивачеві встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн відповідно до Постанови № 713.

з 01 лютого 2022 року, а саме після перерахунку пенсії, проведеного на виконання судового рішення у справі № 200/7378/21, припинено виплату вказаної доплати.

Зазначені обставини підтверджуються протоколами перерахунку пенсії від 01 серпня 2021 року, від 01 лютого 2022 року, 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року, 30 червня 2023 року, відомостями листа відповідача від 10 квітня 2023 року № 5791-5017/П-02/8-0500/23.

Припинення виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн обумовлено відповідачем збільшенням розміру пенсії під час перерахунку більш ніж на 2000 грн.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб, визначаються Законом № 2262-ХІІ.

Положеннями частини 3 статті 43 вказаного Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, а також особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в установлених законодавством розмірах, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання щодо перерахунку пенсій, які були призначені раніше, визначаються статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким доповнено статтю 63 Закону № 2262-ХІІ частиною третьою.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у встановлених законодавством для поліцейських розмірах.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988).

Пунктом 1 Постанови КМУ № 988 визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання вимог статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 і Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 було затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Порядком № 260 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4);

- надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5);

- надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7);

- надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8);

- доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9);

- доплата за вчене звання (пункт 10);

- доплата за службу в нічний час (пункт 11).

На підставі частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103).

Відповідно до пункту 3 Постанови КМУ № 103 встановлено:

«Перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року».

Одночасно, пунктом 5 Постанови КМУ № 103 визначено:

«Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 6 Постанови КМУ № 103 були внесені зміни до Порядку № 45.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року згідно з Постановою КМУ № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою КМУ № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

За змістом вищевказаної довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою КМУ № 988, премія.

Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, та постанови Верховного Суду від 12.11.2019 у цій справі визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМУ № 103 (що стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Порядок № 45 (додаток 2) містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції. Вказаною довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Водночас, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених вище змін.

Після скасування 05.03.2019 змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 залишався чинним пункт 3 Постанови КМУ № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988, а також пункт 6 Постанови КМУ № 103, яким внесені зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Згідно з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у адміністративній справі № 826/12704/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним і скасовано пункт 3 Постанови КМУ № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Отже, з 19.11.2019, тобто з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, пункт 3 Постанови КМУ № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б далі обмежували склад і розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення і перерахунку пенсії, відсутні.

Саме такий перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 (з огляду на вимоги частин 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ) мав бути здійснений відповідачем.

Разом із цим, зазначений перерахунок відповідачем своєчасно проведено не було, що мало наслідком звернення позивача до суду з позовом (справа № 200/13677/21).

Фактично даний перерахунок пенсії проведено відповідачем лише на підставі рішення суду від 21.12.2021 у справі № 200/13677/21 (набрало законної сили 13.07.2022).

Одним зі спірних питань даної справи є право позивача на щомісячну доплату до пенсії за вислугу років у розмірі 2000,00 грн. на підставі Постанови КМУ № 713.

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713 установлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 згідно із Законом № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ.

Як видно з матеріалів електронної пенсійної справи і протоколів за пенсійною справою 24477 (МВС), пенсія за вислугу років була призначена позивачу з 16.12.1998, тож на позивача розповсюджується дія абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713.

Абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 визначено, що у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Згідно з абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом № 2262-ХІІ, починаючи з 01.07.2021.

Отже, внаслідок прийняття Постанови КМУ № 713 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у тому разі, коли пенсія особам, вказаним, зокрема, в абзаці 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених вище норм права, а також мети прийняття Постанови КМУ № 713 свідчить, що перерахунок пенсії, проведення якого за абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 та 36 Закону № 2262-ХІІ, повинен бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі нормативно-правового акта компетентного органу, оскільки у такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови КМУ № 713 (зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах).

Натомість перерахунок пенсії, який проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії внаслідок зміни певних складових грошового забезпечення або інших показників основного розміру пенсії.

Судами установлено, що позивачу здійснений перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі № 200/13677/21 на підставі нової довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 16.07.2021 № 33/25-2025 про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, який проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушення його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до приписів Постанови КМУ № 713.

Правова позиція аналогічного змісту була висловлена Верховним Судом у постановах від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а, від 26.04.2023 у справі № 140/10795/21, від 26.04.2023 у справі № 380/4510/22, від 26.04.2023 у справі № 380/14122/22, від 26.04.2023 у справі № 160/14146/22.

Як вже було вказано, перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі № 200/13677/21, яке набрало законної сили 13.07.2022, було проведено відповідачем у січні 2023 року і з лютого 2023 року розмір пенсії позивача склав 12 584,33 грн. (без нарахування щомісячної доплати до пенсії за вислугу років у сумі 2000,00 грн. відповідно до Постанови КМУ № 713).

Отже, саме з 01.02.2023 позивачу було припинено виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно з Постановою КМУ № 713.

Наведені обставини не заперечуються відповідачем та підтверджуються змістом листа від 21.04.2023 № 7059-6112/С-02/8-0500/23, який був складений відповідачем.

Підсумовуючи викладене, місцевий суд дійшов правильного висновку про те, що під час перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 200/13677/21 відповідач протиправно не здійснив нарахування (та виплату) щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., яка передбачена Постановою КМУ № 713.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача з безпідставного зменшення позивачу при перерахунку пенсії за вислугу років з 01.03.2023 основного розміру пенсії з 77% до 70% від розміру грошового забезпечення.

З матеріалів справи судами установлено, що пенсія за вислугу років була призначена позивачу з 16.12.1998 в розмірі 77% від грошового забезпечення (29 років вислуги).

На час призначення позивачу пенсії редакція статті 13 Закону № 2262-ХІІ передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Вказаний відсоток у подальшому неодноразово змінювався у зв'язку з внесенням змін до положень статті 13 Закону № 2262-ХІІ.

Так, після внесення змін Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII) до статті 13 Закону № 2262-ХІІ було визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

У зв'язку з цим після проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача її розмір був розрахований вже виходячи з 70% від його грошового забезпечення (29 років вислуги).

Слід зазначити, що право на пенсійне забезпечення особи є однією із складових права на соціальний захист, передбаченого Конституцією України. Механізм реалізації цього права для військовослужбовців та деяких інших категорій осіб установлений Законом № 2262-ХІІ, який, власне, визначає умови, норми і порядок такого пенсійного забезпечення.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ установлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 4 Порядку № 45 установлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, які передбачені частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Слід наголосити на тому, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення (його складових), тому повинен застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, визначений на момент призначення пенсії, чи той, який набув пенсіонер у зв'язку зі змінами у законодавстві, згідно з якими сам законодавець визначив здійснити перерахунок основного відсоткового розміру раніше призначених пенсій у бік збільшення.

Внесені Законом № 1166-VII до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ зміни стосовно встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку пенсії, яка вже була призначена особі.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України у рішенні від 11.10.2005 № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії та щомісячного довічного грошового утримання), зокрема, зауважив, що зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру, кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Відтак, оскільки перерахунок пенсії позивача був пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому раніше пенсії, під час визначення відсоткового розміру цієї пенсії не може застосовуватись законодавство, яке було прийняте після призначення зазначеної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Як вже було зазначено, під час призначення позивачу пенсії за вислугу років її відсотковий розмір був розрахований виходячи з 77% від його грошового забезпечення.

Приймаючи до уваги наведене, окружний суд дійшов правильного висновку про те, що відповідачем при перерахунку пенсії позивача за вислугу років було протиправно зменшено її розмір з 77% до 70% від розміру грошового забезпечення позивача.

Щодо обраного позивачем способу захисту.

У позовній заяві позивач просив суд визнати протиправними дії відповідача стосовно відмови у нарахуванні та виплаті позивачу з 01.03.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбаченої Постановою КМУ № 713, а також дії відповідача стосовно безпідставного зменшення при перерахунку пенсії за вислугу років з 01.03.2023 розміру пенсії позивача з 77% до 70% від розміру грошового забезпечення.

Слід зауважити, що дія - це активна поведінка, під час якої приймаються певні рішення, вчиняються певні активні дії, які змінюють існуюче (статичне) положення, а бездіяльність - це пасивна поведінка, тобто невиконання будь-яких активних дій в конкретних умовах.

Доказів прийняття відповідачем окремих рішень щодо припинення виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. за Постановою КМУ № 713 або щодо зменшення позивачу розміру пенсії з 77% до 70% від розміру грошового забезпечення, а так само доказів вчинення відповідачем саме активних дій щодо припинення виплати вказаної доплати до пенсії або щодо вказаного зменшення розміру пенсії до суду не надано.

Відтак, у спірних правовідносинах мали місце не дії відповідача, а його бездіяльність, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачу передбаченої Постановою КМУ № 713 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., а також у ненарахуванні та невиплаті позивачу пенсії за вислугу років у належному розмірі, тобто з урахуванням 77% від розміру його грошового забезпечення.

При цьому така бездіяльність з боку відповідача мала місце ще з 01.02.2023, тоді як позивачем у позовній заяві вказано 01.03.2023 в якості дати, з якої було припинено (скасовано) виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. за Постановою КМУ № 713, та дати, з якої було зменшено розмір пенсії з 77% до 70% грошового забезпечення.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 10 частини 2 та абзацом 2 частини 4 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, колегія суддів також вважає правильним висновок місцевого суду, з метою повного та ефективного захисту і відновлення порушених прав позивача, про задоволення позовних вимог шляхом:

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу з 01.02.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови КМУ № 713;

- зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови КМУ № 713 з 01.02.2023;

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу з 01.02.2023 пенсії за вислугу років у належному розмірі, з урахуванням 77% від розміру грошового забезпечення, відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

- зобов'язання відповідача при здійснені позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01.02.2023 на підставі Закону № 2262-ХІІ застосувати основний розмір пенсії 77% від грошового забезпечення згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії № 33/25-2025 від 26.07.2021 та виплатити різницю недоотриманої пенсії, починаючи з 01.02.2023.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем законність оскаржуваних дій не доведена, а його доводи слід відхилити з вищенаведених мотивів.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку про задоволення позову з обранням відповідного способу захисту порушеного права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року у справі № 200/1897/23 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 26 вересня 2023 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук