ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2023 року м.Чернігів Справа № 620/11188/23
Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області) щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату №79 від 11.06.1993 та №25 від 21.01.2009 за роботу в населених пунктах в зоні відчуження з 07.09.1989 по 06.10.1989, які видані трестом «Чернігівводбуд» та ВАТ «Чернігівбуд»;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області здійснити на користь ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 перерахунок пенсії по 2-й групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідок про заробітну плату №79 від 11.06.1993 та №25 від 21.01.2009 за роботу в населених пунктах в зоні відчуження з 07.09.1989 по 06.10.1989, які видані трестом «Чернігівводбуд» та ВАТ «Чернігівбуд».
Позивач, посилаючись на положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вважає протиправною відмову пенсійного органу у неврахуванні для перерахунку пенсії довідок про заробітну плату №79 від 11.06.1993 та №25 від 21.01.2009 за роботу в населених пунктах в зоні відчуження з 07.09.1989 по 06.10.1989, які видані трестом «Чернігівводбуд» та ВАТ «Чернігівбуд», а також такою, що порушує його права на отримання пенсійної виплати у належному розмірі.
У відзиві відповідач заперечує проти позовних вимог та просить у їх задоволенні відмовити, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою та копіями паспорту та довідок відповідно до Закону України «Про звернення громадян», тобто не у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1. За документами електронної пенсійної справи довідка про заробітну плату за період роботи позивача в зоні відчуження відсутня.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області на отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має статус ліквідатора наслідків аварії ЧАЕС, категорія 1, ступінь втрати професійної працездатності становить 70 відсотків.
06.06.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою, в якій просив врахувати для перерахунку пенсії довідку про заробітну плату за роботу в населених пунктах в зоні відчуження з 07.09.1989 по 06.10.1989 (а.с.10).
Листом від 10.07.2023 ГУ ПФУ в Чернігівській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з підстав, що за документами пенсійної справи довідка про заробітну плату, за період його роботи в населених пунктах, в зоні відчуження, з 07.09.1989 по 06.10.1989 відсутня та повідомив позивачу, що дана заява розглядалася в порядку Закону України «Про звернення громадян».
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі наданої ним довідки про заробітну плату протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи органом місцевого самоврядування, їх посадовою особою дій у межах компетенції, але не передбаченим способом, у не передбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Обсяг судового контролю в адміністративних справах визначено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначають положення Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі -Закон №1058-IV).
Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом (пункт 1 частини першої статті 8 Закону №1058).
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Підпунктом 3 пункту 4.2 Порядку №22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій передбачено, що орган, що призначає пенсію при прийманні документів перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
За результатами розгляду заяви позивача про перерахунок йому пенсії по інвалідності, на підставі довідок про заробітну плату №79 від 11.06.1993 та №25 від 21.01.2009 за роботу в населених пунктах в зоні відчуження з 07.09.1989 по 06.10.1989, які видані Орендним підприємством «Чернігівводбуд» та ВАТ «Чернігівбуд», пенсійний орган відмовив у такому перерахунку, посилаючись на відсутність довідок у пенсійній справі позивача, що підтверджується наявністю листа відповідача в матеріалах справи (а.с.5).
Суд зауважує, що позивач разом з заявою про перерахунок пенсії по інвалідності також подав довідки про заробітну плату №79 від 11.06.1993 та №25 від 21.01.2009 за роботу в населених пунктах в зоні відчуження з 07.09.1989 по 06.10.1989, які видані Орендним підприємством «Чернігівводбуд» та ВАТ «Чернігівбуд».
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 29.07.2020 у справі №341/1132/17 обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
У постанові від 21.02.2020 у справі №291/99/17 Верховний Суд дійшов висновку, що «перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії».
Верховний суд у постанові від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17 дійшов наступного висновку:
" посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні".
Зі змісту довідок вбачається, що вони видані на підставі особових рахунків, також завірені печатками підприємств, містять відомості про фактичну суму заробітної плати позивача за період, з 07.09.1989 по 06.10.1089, а також відомості про відрахування внесків до Пенсійного фонду.
За таких обставин відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії позивача з врахуванням вищевказаних довідок.
Покликання відповідача у відзиві на позов на те, що заява про перерахунок пенсії не відповідає встановленій формі і не може бути підставою для перерахунку пенсії є безпідставними, оскільки невідповідність заяви встановленій формі за наявності у ній необхідної інформації та наявності у відповідача відповідних документів не може бути підставою для позбавлення права на пенсійне забезпечення, за наявності підстав для такого перерахунку пенсії.
До того ж, Порядок №22-1 і Закон №1058-І не містять таку підставу для відмови у здійсненні перерахунку пенсії як невідповідність заяві про її перерахунок затвердженій формі, а подана заява містила необхідну інформацію і стосувалась саме перерахунку пенсії позивачу, документи щодо якого подані позивачем.
Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постановах 19.12.2018 у справі №243/2677/15-а, від 27.01.2023 у справі №174/296/17(2-а/174/54/2017).
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської соціальної хартії та частин першої, третьої статті 46 Конституції України працівники у старості мають право на пенсію, що є основним джерелом існування, яка має забезпечувати достатній життєвий рівень.
Частиною першою статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З огляду на вказане та на те, що із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності на підставі довідок про заробітну плату позивач до пенсійного органу звернувся 06.06.2023, право на такий перерахунок у нього виникло з 01.06.2023, а не з 01.02.2023 як просить позивач у прохальній частині.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 5, 9, 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату №79 від 11.06.1993 та №25 від 21.01.2009 за роботу в населених пунктах в зоні відчуження з 07.09.1989 по 06.10.1989, які видані Орендним підприємством «Чернігівводбуд» та ВАТ «Чернігівбуд».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області здійснити на користь ОСОБА_1 з 01 червня 2023 перерахунок пенсії по 2-й групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі довідок про заробітну плату №79 від 11.06.1993 та №25 від 21.01.2009, за роботу в населених пунктах, в зоні відчуження, з 07.09.1989 по 06.10.1989, які видані Орендним підприємством «Чернігівводбуд» та ВАТ «Чернігівбуд».
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 21390940).
Суддя В.В. Падій