520/21811/23
Україна
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
26 вересня 2023 року м. Харків
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши питання наявності підстав для відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
установив
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просить суд:
визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області» які полягають у відмові у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії;
зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про фактично виплачені в цей місяць розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії від визначених окладів, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 позовну заяву залишено без руху, усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно було надати до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для поновлення строку. Надано термін десять календарних днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Вищевказану ухвалу направлено через систему “Електронний суд”.
Представником позивача подано заяву, в якій просив поновити строк звернення та відкрити провадження по справі.
Судом вже зазначалось, що питання дотримання строків звернення до суду у вказаній категорії справ були предметом розгляду у справі від 12 квітня 2023 року у справі № 380/14933/22, де Верховний Суд зазначив, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності відповідача, формування судової практики і таке інше.
Представник позивача у клопотання про поновлення строку на звернення до суду фактично висловив незгоду з вказаною правовою позицією, мотивуючи це обмеженням прав позивача на здійснення перерахунку пенсії.
У відповідності до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої у постанові від 30 січня 2019 року у справі № 755/10947/17, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію.
Верховний Суд у постанові від 12 квітня 2023 року у справі № 380/14933/22 висловив позицію у аналогічних правовідносинах та вказав, що грошове забезпечення військовослужбовців змінюється щороку з 1 січня у разі зміни прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Як наслідок, саме з цією датою пов'язується визначення Кабінетом Міністрів України умов та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що позивач повинен був дізнався про порушення свого права на перерахунок пенсії, в тому числі і відсутності сформованої довідки, як складової в алгоритмі згаданого перерахунку, 1 січня відповідного року. Крім того, Суд зазначив, що посилання позивача на отримання листа відповідача від у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого він повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на отримання довідки і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду. Колегія суддів також вказала, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності відповідача, формування судової практики і таке інше. Не реалізація цього права зумовлена власною пасивною поведінкою позивача.
Доводи представника про необхідність застосування висновків , викладених у постанові Верховного Суду від 3108.2022 у справі 120/8603/21, 12.07.2023 № 420/14380/21 , від 05.07.2023 № 160/24227/21, 29.06.2023 року у справі №380/7813/22 суд вважає необґрунтованими, оскільки, Верховний Суд у зазначеній справі здійснив розгляд справи по суті та не надавав правову оцінку питанню строку звернення до суду з позовом.
Окремо суд звертає в цьому аспекті увагу на ухвалу Верховного Суду від 04.07.2023 року у справі 380/17488/22 , у якій суд касаційної інстанції відмовив у відкритті провадження за касаційною скаргою позивача на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду про залишення адміністративного позову без розгляду з підстав недотримання строку звернення до суду, з посиланням на постанову Верховного суду від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22, зазначив про відсутність підстав для відступу від означеної позиції.
Щодо посилань представника позивача на висновки Верховного Суду в інших адміністративних справах (постанова від 15.09.2020 у справі №635/7878/16-а, постанова від 26.01.2021 у справі №520/11178/2020) в обґрунтування позиції про поважність причин пропуску строку звернення до суду та / або його незастосування, суд зауважує, що в постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 року № 755/10947/17 зазначено, що суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду.
В даному випадку, суд застосовує позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 12.04.2023 року по справі №380/14933/22.
В заві про поновлення строку звернення представник позивача також зазначив, що за змістом статті 63 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, що момент відліку строку для звернення до суду може обраховуватись також з моменту отримання відмови у виготовленні довідки, оскільки законодавство передбачає не лише централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, а і право пенсіонера самостійно отримувати та подавати документи для перерахунку і законодавство в цьому випадку не обмежує строк для реалізації цього права, а лише обмежує строк для виплати за попередній період, клопочемо перед судом про поновлення строків звернення до суду за захистом порушених прав.
Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на норми пенсійного законодавства, оскільки предметом даного позову є видача позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії.
Вказане в сукупності свідчить, що жодних належних та допустимих доказів щодо причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, які б унеможливлювали і не залежали б від волі позивача своєчасно звернутись за судовим захистом не вбачається, позивачем таких не зазначено, не встановлено обставин та поважних причин, що свідчать про наявність об'єктивних перешкод для подання позову у встановлений законодавством строк та пропущення строку звернення до суду.
Таким чином, заява про поновлення пропущеного строку звернення до суду є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Згідно із ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
При цьому, слід зазначити, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом, що передбачено ч.8 ст. 169 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись п. 1 ч. 4 ст. 169, ст. 248, ст. 256, ст. 293, ст. 295, ст. 297 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви представника позивача про поновлення строку на звернення до суду відмовити.
Позовну заяву повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Зоркіна Ю.В.