ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/4890/23
26 вересня 2023 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: судді Осташа А. В. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бережанської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Бережанської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову Бережанської міської ради щодо відмови у наданні матеріальної допомоги на лікування від 19 травня 2023 року №1428/03-10 ;
- зобов'язати Бережанську міську раду розглянути надати одноразову матеріальну допомогу на лікування.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся в Бережанську міську раду із заявою про надання одноразової матеріальної допомоги, проте відповідач листом від 19.05.2023 відмовив у наданні допомоги зіславшись на те, що в бюджеті Бережанської міської ради не передбачено кошторисних призначень для потреб наведених у заяві позивача.
Позивач вважає дії відповідача протиправними і такими, що порушують його права і законні інтереси. Зокрема наголосив, що підстав для відмови у наданні допомоги у відповідача не було, оскільки позивач вперше в 2023 році звернувся із заявою про надання одноразової матеріальної допомоги надавши повний пакет необхідних документів.
Ухвалою судді від 14.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач відзиву на позов у встановлений строк не подав.
Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив наступні обставини.
Як випливає з матеріалів справи, 01 травня 2023 року ОСОБА_1 , житель міста Бережани, особа з інвалідністю 2 групи, звернувся до Бережанської міської ради із заявою, у якій просив надати матеріальну допомогу на протезування зубів.
До заяви позивачем було надано пакет документів: копію медичної довідки, довідку про доходи; копію паспорта громадянина України; копію ідентифікаційного коду; копію пенсійного посвідчення.
Бережанська міська рада листом від 19 травня 2023 року №1428/03-10, у відповідь на звернення позивача повідомила, що в бюджеті Бережанської міської ради не передбачено кошторисних призначень на 2023 рік для потреб наведених у заяві позивача.
Позивач, вважаючи такі дії протиправними, звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Питання надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям Бережанської міської територіальної громади регулюється Положенням про надання одноразової матеріальної грошової допомоги мешканцям Бережанської міської територіальної громади, затвердженим рішенням сесії Бережанської міської ради від 21.12.2020 р. №42 (далі - Положення).
Вказане Положення визначає порядок та умови вирішення питання щодо фінансової підтримки мешканців громади, які потрапили в скрутні життєві обставини.
Одноразова матеріальна грошова допомога надається у трьох випадках:
1. на лікування;
2. у випадку виникнення надзвичайних ситуацій;
3. у випадку складних життєвих обставин (пункт 1.6 Положення).
Відповідно до пункту 2.1 Положення для отримання одноразової матеріальної грошової допомоги мешканці Бережанської міської територіальної громади дають до міської ради заяву на ім'я міського голови, оформлену відповідно до Закону України “Про звернення громадян”, а також заяву на згоду обробки своїх персональних даних.
Підпунктом 2.2.1 пункту 2.2 Положення визначено, що для отримання одноразової матеріальної допомоги на лікування до заяви громадяни повинні додати наступні документи: копія паспорта (сторінки 1, 2, приписка) та ідентифікаційний код, засвідчені підписом заявника “Згідно з оригіналом”; довідку про доходи (пенсія, заробітна плата, соціальні допомоги тощо); медична довідка про стан здоров'я (зареєстрована та завірена медичним закладом), виписка з історії хвороби; інші документи та довідки, які підтверджують необхідність звернення для отримання матеріальної грошової допомоги; депутатський акт обстеження (підписаний не менш, як двома жителями, що засвідчують факти зазначені в ньому); реквізити банківського рахунку, куди будуть переведені кошти.
Підставою для виплати допомоги є: протокол засідання комісії з виплати матеріальної грошової допомоги; розпорядження міського голови (пункт 3.2 Положення).
Комісія проводить засідання в міру необхідності. Засідання комісії вважається правомірним, якщо в ньому бере участь більше 50% складу комісії. Рішення ухвалюються простою більшістю голосів від кількісного складу комісії та оформляються протоколом (пункт 4.4 Положення).
Відповідно до пунктів 2.4-2.5 Положення Комісія з питань надання матеріальної грошової допомоги малозахищеним верствам населення Бережанської міської територіальної громади визначає суму матеріальної допомоги персонально по кожному мешканцю або відмовляє у її наданні та приймає відповідне рішення. Рішення про відмову у наданні матеріальної допомоги приймається комісією з обов'язковим повідомленням заявника у випадках: - невідповідності поданих документів; - відсутності коштів у міському бюджеті; - повторного звернення особи упродовж року (крім випадків, передбачених в пункті 1.8 даного Положення).
З аналізу наведеного положення, можна прийти до висновку, що розгляд питань пов'язаних з наданням матеріальної грошової допомоги на лікування у Бережанській міській раді здійснюється за певною процедурою, а саме, після подання звернення та необхідних документів, безпосередній розгляд заяви здійснюється в спеціальноуповноважній комісії - комісії з питань надання матеріальної грошової допомоги малозахищеним верствам населення Бережанської міської територіальної громади. Тільки комісія уповноважена прийняти рішення про надання чи відмову у наданні матеріальної допомоги.
Судом встановлено, що фактично розгляд звернення ОСОБА_1 всупереч вимог Положення про надання одноразової матеріальної грошової допомоги мешканцям Бережанської міської територіальної громади, затвердженим рішенням сесії Бережанської міської ради від 21.12.2020 р. №42.
Суд зазначає, що принцип юридичної визначеності є одним із суттєвих елементів принципу верховенства права. В його основі лежить відоме з римського права положення “res judicata” (лат. “вирішена справа”), відповідно до якого остаточне рішення правомочного органу, є обов'язковим. Цей принцип має різні прояви. Зокрема, він є одним з визначальних принципів “доброго врядування” і “належної адміністрації” (встановлення процедури і її дотримання).
На думку суду, відмова позивачу у наданні одноразової допомоги є протиправною з тих підстав, що відповідач зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України), відповідач повинен був дотримуючись принципу юридичної визначеності у встановленому законом порядку перш за все вирішити заяву позивача у встановлений ним же спосіб, а не здійснювати формальну відписку.
З цих підстав суд констатує, що спірне рішення прийняте не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не безсторонньо (упереджено), не добросовісно, не розсудливо, без з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, не пропорційно, зокрема з без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Вказані висновки суду також узгоджуються із правовими висновками Верховного Суду, викладеного у постанові від 24 квітня 2019 року у справі №815/1554/17, принцип правової визначеності має застосовуватись не лише на етапі нормотворчої діяльності, а й під час безпосереднього застосування існуючих норм права, що даватиме можливість особі в розумних межах передбачати наслідки своїх дій, а також послідовність дій держави щодо можливого втручання в охоронювані Конвенцією та Конституцією України права та свободи цієї особи.
Разом з тим, що судом встановлено, протиправність відмови відповідача у розгляді заяви позивача, проте суд не може зобов'язати Бережанську міську раду надати ОСОБА_1 матеріальну допомогу, оскільки як описано вище, сам розгляд звернення відбувся з порушенням процедури та неуповноваженим органом, а тому вимога позивача про зобов'язання відповідача надати одноразову грошову допомогу є передчасною. Натомість належним способом захисту порушеного права позивача в даному випадку буде зобов'язати Бережанську міську раду в особі її уповноваженого органу - комісії з питань надання матеріальної грошової допомоги малозахищеним верствам населення Бережанської міської територіальної громади повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.05.2023 про надання матеріальної допомоги на протезування зубів та прийняти рішення по суті звернення.
Частиною першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи наявні в справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість доводів позивача та відповідно часткове задоволенні позову.
При повторному розгляді заяви позивачки відповідачем необхідно врахувати вказані висновки суду для прийняття обґрунтованого рішення.
Судових витрат по справі немає.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Бережанської міської ради щодо надання ОСОБА_1 матеріальної допомоги на лікування, викладену в листі №1428/03-190 від 19 травня 2023 року.
3. Зобов'язати Бережанську міську раду в особі її уповноваженого органу - комісії з питань надання матеріальної грошової допомоги малозахищеним верствам населення Бережанської міської територіальної громади повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.05.2023 про надання матеріальної допомоги на протезування зубів та прийняти рішення по суті звернення.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 26 вересня 2023 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Бережанська міська рада (місцезнаходження/місце проживання: вул. Банкова, 3,м. Бережани,Тернопільська область,47501 код ЄДРПОУ/РНОКПП 04058491);
Головуючий суддя Осташ А.В.