СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову в роз'ясненні рішення суду
27 вересня 2023 року Справа № 480/3804/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі № 480/11493/21 на підставі довідки Державної установи МВС України "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" від 01.06.2021 № 33/39-645 та припинення виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати ОСОБА_1 індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,14 основного розміру пенсії з 01.03.2022, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", та індексації в розмірі коефіцієнта 1,197 збільшення розміру пенсії з 01.03.2023, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити обчислення, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи МВС України "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" від 01.06.2021 № 33/39-645 у розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.03.2022 підвищення розміру пенсії з урахуванням індексації з розміру коефіцієнта збільшення 1,14 основного розміру пенсії з 01.03.2022, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", та з 01.03.2023 - індексації у розмірі коефіцієнта 1,197 збільшення розміру пенсії з 01.03.2023, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмір 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з місяця припинення її виплати з урахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні вимоги про виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром відмовлено.
22.09.2023 позивач у справі звернувся до суду з заявою, в якій зазначає, що рішення суду йому незрозуміле та просить його роз'яснити з огляду на те, що наведеними ним у позовній заяві числовими значеннями розміру пенсії підтверджується, що відповідач здійснює її виплату з обмеженням максимального розміру. Крім того, для позивача незрозумілим є посилання суду на неможливість встановити розмір його пенсії у розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням доплати в сумі 2000 грн та індексації та чи перевищує цей розмір десять прожиткових мінімумів. Також є незрозумілим порядок виконання рішення відповідачем, якщо суд не зняв обмеження пенсії максимальним розміром.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні заяви про роз'яснення рішення з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Вирішуючи питання про роз'яснення судового рішення, суд зазначає, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. Зрозумілість рішення полягає в тому, що його зміст та/або резолютивна частина не припускає кілька варіантів тлумачення.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше.
Суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
У поданій заяві заявник просить суд роз'яснити рішення, не зазначаючи при цьому, які припускаються варіанти тлумачення рішення. У свою чергу, питання щодо порядку виконання судового рішення не належить до питань, які підлягають роз'ясненню у розумінні статті 254 КАС України.
Разом з тим суд зазначає, що порушене право позивача підлягає поновленню з моменту його порушення та у відповідності з нормами чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат і соціальних послуг, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій.
Тобто повноваження щодо обчислення, нарахування, перерахунку та виплати пенсій покладається на органи Пенсійного фонду України, належить до його виключної компетенції та не належить до повноважень суду.
У свою чергу, що стосується змісту рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.09.2023, то воно є мотивованим і зрозумілим, оскільки в ньому чітко викладені всі обставини справи, рішення обґрунтоване нормами закону, які регулювали спірні правовідносини як на час їх виникнення, так і на час ухвалення судового рішення, визначено спосіб і порядок його виконання.
Враховуючи, що рішення суду від 18.09.2023 не припускає різного тлумачення, суд відмовляє в задоволенні заяви про роз'яснення рішення.
Керуючись ст.ст. 248, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/3804/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Л.М. Опімах