РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2023 року м. Рівне №460/11721/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління ДПС у Рівненській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі по тексту відповідач), надісланий на адресу суду через підсистему ЄСІТС “Електронний суд”, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 27.12.2022 №69411700240522, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на суму за податковим зобов'язанням на 421752,60 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями на 30142,52 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 27.12.2022 № 69421700240522, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на суму за податковим зобов'язанням на 35146,06 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями на 2511,88грн.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі акту перевірки від 23.11.2022 №7860/Ж5/17-00-24-95-17/222861366 Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийнято податкові повідомлення-рішення:
від 27.12.2022 № 693991700240522, якими застосовано штрафні (фінансові) санкції за
неподання податкової декларації про майновий стан та доходи за 2019 рік на суму 340,00 грн;
від 27.12.2022 № 69411700240522, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на суму за податковим зобов'язанням на 421752,60 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями на 30142,52 грн.;
від 27.12.2022 № 69421700240522, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на суму за податковим зобов'язанням на 35146,06 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями на 2511,88 грн.
Зазначає, що в акті документальної перевірки не викладені всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податку, які стосуються фактів виявлених порушень податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган. Відповідачем здійснено неправильне ототожнення видів діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з іншим видом діяльності, що у підсумку призвело до безпідставного нарахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
З огляду на фактичні обставини, вважаю, що відповідачем - суб'єктом владних повноважень не доведено факту порушення позивачем податкового законодавства у перевіреному періоді, а отже при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством, без дотримання вимог ч.2 ст.2 КАС України, отже, наявні підстави для їх скасування.
Просить суд задовольнити позов.
Ухвалою суду від 17.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 06.06.2023 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Рівненській області про розгляд адміністративної справи №460/11721/23 в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.
13.06.2023 Головним управлінням ДПС у Рівненській області подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив, що на підставі наданих до перевірки первинних документів, перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 надавала рекламні послуги та отримувала дохід від надання рекламних послуг, а отже здійснювала господарські операції по виду діяльності «Рекламні агенства» (КВЕД 73.11) не зазначеному у реєстрі платників єдиного податку. Проте, жодних дій щодо внесення вказаного КВЕД 73.11 в реєстр платника єдиного податку на момент здійснення господарських операції з надання рекламних послуг ФО-П ОСОБА_1 не здійснювала.
Відповідно до вимог ч. 7 п.п. 298.2.3 п. 298,2 ст. 298 Податкового кодексу України - платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках за в строки: у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку - з першого числа місяця, податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.
Починаючи з січня 2019 року ФО-П ОСОБА_1 зобов'язана була перейти на загальну систему оподаткування, особливості оподаткування доходів від обрання якої встановлено статтею 177 Податкового кодексу України.
Фактично позивач в порушення вимог п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу України в період з 01.01.2019 по 04.05.2022 перебувала на спрощеній системі оподаткування.
Вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Просить суд відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця Управлінням забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради 19.10.2018 номер запису про державну реєстрацію №26080000000039716, види господарської діяльності: 61.90. Інша діяльність у сфері електрозв'язку (Основна), 62.02 Консультування з питань інформатизації; 74.10 Спеціалізована діяльність із дизайну; 63.12 Веб-портали; 62.03 діяльність із керування комп'ютерним устаткуванням; 62.01 Комп'ютерне програмування; 58.29 Видання іншого програмного забезпечення; 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність; 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем; 63.99 Надання інших інформаційних послуг.
З 19.10.2018 позивач обрала спрощену систему оподаткування 3 групи без реєстрації ПДВ.
04.05.2022 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подала заяву про припинення підприємницької діяльності.
Наказом Головного управління ДПС у Рівненській області від 09.11.2022 №2532-п призначено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог іншого законодавства за період з 19.10.2018 по 04.05.2022.
В період з 10.11.2022 по 16.11.2022 уповноваженими особами Головного управління ДПС у Рівненській області на підставі пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.7 п. 78.1, п. 78.4 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України, відповідно до наказу від 09.11.2022 № 2532-п проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог іншого законодавства за період з 19.10.2018 по 04.05.2022.
За результатами перевірки складено акт від 23.11.2022 №7860/Ж5/17-00-24-95- 17/222861366 (далі - акт перевірки), відповідно до висновків якого встановлено порушення:
- пп, 49.18.5 п.49.18 ст.49 (чинної на момент виникнення обов'язку подання податкової декларації), п.177.11, п.177.5 ст.177 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (iз змінами та доповненнями), а саме податкові декларації про майновий стан і доходи за 2019-2022рр. до контролюючого органу не подані;
- п. 44.1 ст.44 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010poкy №2755-VI (із змінами та доповненнями), абз.6 п.6 ст.128 Господарського кодексу України №436-IV від 16.01.2003 (із змінами і доповненнями), п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України №2755-1V від 02.12.2010 (iз змінами і доповненнями), а саме відсутність ведення обліку доходів та витрат;
- п.167.1 ст. 167, п.177.1, п.177.2, п.177.4 ст. 177, пп.298.2.3, п, 298.2 ст. 298 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (iз змінами та доповненнями), а саме: заниження суми податку на доходи фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю на 421752,60 грн за 2019-2022pp;
-пп. 1.1, 12, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України №2755-1V від 02.12.2010 (iз змінами і доповненнями), а саме заниження суми військового збору на 35146,06 грн;
-п.63.3. ст. 63 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 Ne2755 (із змінами i доповненнями) та п. 8.2, 8.4, 8.5 розд, VI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 о 1588(iз змінами та доповненнями), а саме повідомлення за формою 20-ОПП про об'єкти оподаткування платником податку по терміну 02.11.2018 та 18.05.2022 до контролюючого органу не подано.
На підставі акту перевірки від 23.11.2022 №7860/Ж5/17-00-24-95-17/222861366 Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийнято податкові повідомлення-рішення:
від 27.12.2022 № 693991700240522, якими застосовано штрафні (фінансові) санкції за неподання податкової декларації про майновий стан та доходи за 2019 рік на суму 340,00 грн;
від 27.12.2022 № 69411700240522, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на суму за податковим зобов'язанням на 421752,60 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями на 30142,52 грн.;
від 27.12.2022 № 69421700240522, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на суму за податковим зобов'язанням на 35146,06 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями на 2511,88 грн.;
Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями від 27.12.2022 за №№ 69411700240522, 69421700240522 позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України(далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України.
За правилами пункту 291.2. статті 291 цієї глави, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Пунктом 297.1 статті 297 Податкового кодексу України платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів:
1) податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених абзацами другим і третім підпункту 133.1.1 та підпунктом 133.1.4 пункту 133.1 статті 133 цього Кодексу;
2) податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об'єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку першої - четвертої групи (фізичної особи) та оподатковані згідно з цією главою;
3) податку на додану вартість з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, крім податку на додану вартість, що сплачується фізичними особами та юридичними особами, які обрали ставку єдиного податку, визначену підпунктом 1 пункту 293.3 статті 293 цього Кодексу, а також що сплачується платниками єдиного податку четвертої групи;
4) податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаро виробництва;
5) рентної плати за спеціальне використання води платниками єдиного податку четвертої групи.
Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, відповідно до пункту 291.4. статті 291 Податкового кодексу України, поділяються на чотири групи платників єдиного податку.
За вимогами, які діяли у відповідний спірний період (2018-2022 роки) платники єдиного податку поділялися на групи за такими правилами :
1) перша група - це фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;
2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень (не поширюється на ФОП, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, що відносяться виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи);
3) третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень;
4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники.
Відповідно до підпункту 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.
За вимогами підпункту 5 пункту 298.3. цієї статті, у заяві зазначаються такі обов'язкові відомості, як обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010.
За правилами пунктів 293.1, 293.2, 293.3 статті 293 Податкового кодексу України (у відповідній редакції) ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки). Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: 1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму; 2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати. Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі: 1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість; 2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
В силу вимог підпункту 2 підпункту п.293.4 ст.293 Податкового кодексу України, до доходу платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці), отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи, встановлюється ставка єдиного податку у розмірі 15 відсотків.
А відповідно до підпункту 7 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.
Суд встановив, що фізична особа підприємець ОСОБА_1 в перевіреному періоді здійснювала підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткуванні 3 групи відповідно до поданої заяви від 23.10.2018 з обранням таких видів діяльності: 61.90. Інша діяльність у сфері електрозв'язку (Основна); 62.02 Консультування з питань інформатизації; 74.10 Спеціалізована діяльність із дизайну; 63.12 Веб-портали; 62.03 діяльність із керування комп'ютерним устаткуванням; 62.01 Комп'ютерне програмування; 58.29 Видання іншого програмного забезпечення; 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність; 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем;63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.
Національний класифікатор України Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010 прийнятий наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики №457 від 11.10.2010 та набрав чинності з 01.01.2012, вміщує:
Відповідно класифікації видів економічної діяльності до коду КВЕД:
61.90 - інша діяльність у сфері електрозв'язку включає надання спеціалізованих телекомунікаційних додатків таких як супутниковий трекінг, комунікаційна телеметрія, тa експлуатацію радіолокаційних станцій, експлуатацію супутникових терміналів, надання доступу до мережі Інтернет, надання телефонного зв'язку, тощо.
62.02 - Консультування з питань інформатизації- включає планування та проектування інтегрованих комп'ютерних систем, які поєднують апаратні засоби, програмне забезпечення та комунікаційні технології;
74.10 - Спеціалізована діяльність iз дизайну - включає моделювання текстильних виробів, одягу, взуття, ювелірних виробів, меблів та іншого оздоблення для інтер'єрів, моделювання інших модних товарів, а також інших предметів особистого використання і побутових товарів , промисловий дизайн, діяльність графічних дизайнерів, діяльність дизайнерів інтер'єру. Цей клас не включає проектування та програмування Інтернет-сторінок (62.01), архітектурний дизайн (71.11), інженерний дизайн (71.12);
63.12 - Веб-портали включає керування веб-сайтами, які використовують пошукові механізми задля створення та великих баз даних Інтернет-адрес і контенту в зручному для пошуку форматі, керування іншими веб-сайтами, що функціонують як портали мережі Інтернет.
62.03 - Діяльність iз керування комп'ютерним устаткуванням - включає керування й експлуатацію комп'ютерних систем клієнтів та/ або засобів оброблення даних таким чином, щоб вони функціонували в рамках інформаційної системи клієнта;
58.29 - Видання іншого програмного забезпечення - включає видання стандартного програмного забезпечення, операційних систем, бізнес- та інших програмних додатків;
63.11 - Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність- включає надання інфраструктури для розміщення, оброблення даних і пов'язану з цим діяльність, надання спеціалізованих послуг з розміщення , надання веб-послуг iз доставки програмних додатків, надання центральних ЕОМ. клієнтам, оброблення даних, надання послуг у веденні даних;
62.09 - Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем-включає іншу діяльність у сфері інформатизацій них технологій і комп'ютерних систем, а також нe класифікованих вище послуг, таких як відновлення комп'ютерів після ушкодження, установлення персональних комп'ютерів, інсталяцію програмного забезпечення.
63.99 - Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.y. - включає надання інформаційних послуг по телефону використанням комп'ютерної технології, надання послуг з пошуку інформації за винагороду або па основі контракту, надання послуг з добору новин і матеріалів iз преси (недійний моніторинг).
Суд погоджується з доводами позивача про те, що вона здійснювала діяльність за кодом КВЕД 61.90, який зазначено в Реєстрі платників єдиного податку.
Так, Для проведення перевірки представником позивача надано завірені копії документів, а саме:
договір про надання послуг у сфері інформатизації №1 від 23.10.2018 укладений між ТОВ «ВЕСТВЕБАРТ» (41590215) - замовник, та ФО-П ОСОБА_1 - виконавець про те, що виконавець за технічним завданням замовника, зобов'язується надати послуги у сфері інформатизації. Технічне завдання містить перелік, обсяг, строки та порядок надання послуг, ціну конкретних послуг. Замовник здійснює оплату за даним договором шляхом перерахування безготівкових коштів на поточний рахунок виконавця на протязі п'яти днів з дня підписання сторонами акту прийому-передачі наданих послуг;
договір про надання інформаційно-консультативних послуг №1/03-19 від 18.03.2019 укладений між TOB «МЕГАМЕТИЗ» (37424972) - замовник, та ФО-П ОСОБА_1 виконавець про те, що виконавець за технічним завданням замовника, що є додатком до договору, зобов'язується надати інформаційно-консультаційні послуги, технічне завдання містить перелік, обсяг, строки та порядок надання послуг, ціну конкретних послуг. Замовник здійснює оплату за даним договором шляхом перерахування безготівкових коштів на поточний рахунок виконавця на протязі п'яти днів з дня підписання сторонами акту прийому-передачі наданих послуг.
договір про надання послуг у сфері інформатизації № 1 від 25.10.2019 укладений між TOB «ВЕСТВЕБАРТ» (41590215) - замовник, та ФО-П ОСОБА_1 - виконавець про те, що виконавець за технічним завданням замовника, зобов'язується надати послуги у сфері інформатизації. Технічне завдання містить перелік, обсяг, строки та порядок надання послуг, ціну конкретних послуг. Замовник здійснює оплату за даним договором шляхом перерахування безготівкових коштів на поточний рахунок виконавця на протязі п'яти днів з дня підписання сторонами акту прийому- передачі наданих послуг;
договір про надання інформаційно-консультативних послуг №1/03-20 від 02.03.2020 укладений між ТОВ «МЕГАМЕТИЗ» (37424972) - замовник, та ФО-П ОСОБА_1 -виконавець про тe, що виконавець за технічним завданням замовника, що є додатком 10 Договору, зобов'язується надати інформаційно-консультаційні послуги. Технічне завдання містить перелік, обсяг, строки та порядок надання послуг, ціну конкретних послуг. замовник здійснює оплату за даним договором шляхом перерахування безготівкових коштів на поточний рахунок виконавця на протязі п'яти днів з дня підписання сторонами акту прийому-передачі наданих послуг.
Перевіркою встановлено, що відповідно до наданого для перевірки акту приймання-передачі послуг від 12.11.2018, ФО-П ОСОБА_1 було надано для ТОВ«ВЕСТВЕБАРТ» (41590215) ряд послуг на загальну суму 31500,00 грн у відповідності до технічного завдання №2 від 01.11.2018 до договору «Про надання послуг у сфері інформатизації» №1 від 23.10.2018, в тому числі: послуги з ведення таргетової реклами на суму 1580,00 грн, роботи по рекламі у соц. мережах (BK+OK) на суму 3736,00 грн, ведення контекстної реклами на суму 4000,00-грн, роботи по таргетингу в Facebook тa Instagram на суму 6124,00 грн, тощо.
У силу норм ст. 1 Закону України «Про рекламу» від 03 липня 1996 року № 270/96-ВР, реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; заходи рекламного характеру - заходи з розповсюдження реклами, які передбачають безоплатне розповсюдження зразків товарів, що рекламуються, та/або їх обмін споживачам однієї кількості чи одного виду товарів, що рекламуються, на інший; рекламні засоби - засоби, що використовуються для доведення реклами до споживача.
Отже, розповсюджена у рекламній продукції інформація про особу має на меті проінформувати споживачів реклами та сформувати у них інтерес щодо такої особи.
Матеріальні носії реклами є виключно засобами розповсюдження інформації про особу, тому рекламна продукція не може бути використана споживачем інакше ніж як джерело інформації (тобто в будь-яких операціях).
Рекламна продукція не може бути використана споживачем інакше ніж як джерело інформації, а отже, не є активом у розумінні Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Безоплатна роздача учасникам (покупцям) під час проведення рекламно-маркетингових заходів рекламної продукції, не є операціями з безоплатного надання товарів, про які йдеться у підпункті "а" пункту 14.1.13, а відтак, не є операціями з продажу (реалізації) товарів, про які йдеться у підпункті 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.04.2020 у справі №813/165/16.
Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності затверджені наказом Державної служби статистики України №396 від 23.12.2011.
Згідно з такими поясненнями розділ 73.1 Рекламна діяльність.
73.11 Рекламні агентства. Цей клас включає забезпечення повного набору рекламних послуг (за допомогою власних можливостей або на договірній основі), у т. ч. консультування, послуги з художнього оформлення реклами, виготовлення рекламних матеріалів, їх купівлю.
Цей клас включає: створення та проведення рекламних кампаній; створення та розміщення реклами в газетах, у періодичних виданнях, на радіо й телебаченні, у мережі Інтернет та інших засобах масової інформації; створення та розміщення засобів реклами на відкритому повітрі, наприклад, білбордів, панелей, рекламних рамок, віконного оформлення, виставкових залів, розміщення реклами на транспортних засобах тощо; аерореклама; розповсюдження або доставку рекламних матеріалів або зразків; створення стендів та інших демонстраційних поверхонь і сайтів; проведення маркетингових кампаній та інших рекламних послуг задля залучення й отримання клієнтів; просування товарів; реклама в місці продажу; реклама товарів шляхом розсилання поштою рекламних матеріалів на адреси передбачуваних покупців, визначених на основі списків, складених чи придбаних рекламодавцем; маркетингові консультації.
Цей клас не включає: публікацію рекламної продукції, див. 58.19; виробництво реклами для радіо, телебачення та кіно, див. 59.11; виробництво рекламних повідомлень для радіо, див. 59.20; дослідження ринку, див. 73.20; рекламну фотозйомку, див. 74.20; організацію зустрічей і показів, див. 82.30; поштову діяльність, див. 82.19.
Відповідачем при здійсненні перевірки надано увагу лише певним послугам, та не надано оцінку в цілому укладеним договорам про надання послуг з ТОВ «ВЕСТВЕБАРТ» та ТОВ «МЕГАМЕТИЗ».
Позивач здійснювала діяльність за кодом КВЕД 61.90, який зазначено в Реєстрі платників єдиного податку.
Цей клас включає: надання спеціалізованих телекомунікаційних додатків, таких як супутниковий трекінг (визначення місцезнаходження через супутник), комунікаційна телеметрія (техніка вимірювання відстані), та експлуатацію радіолокаційних станцій; експлуатацію супутникових терміналів, функціонально пов'язаних з однією або більше наземними телекомунікаційними системами та здатними передавати й одержувати дані від супутникових систем; надання доступу до мережі Інтернет через мережі, встановлені між клієнтами та інтернет-провайдерами, що не належать або контролюють ISP, таких як комутований доступ до мережі Інтернет тощо; надання телефонного зв'язку та доступу до мережі Інтернет в загальнодоступних будівлях; надання телекомунікаційних послуг за допомогою існуючих телекомунікаційних з'єднань; передавання голосу в реальному часі через інтернет-протокол (VOIP); перепродаж телекомунікаційних послуг (наприклад, купівля та перепродаж ємності мережі без надання додаткових послуг).
Клас 62.01 Комп'ютерне програмування включає розроблення, модифікацію, тестування та технічну підтримку програмного забезпечення.
Цей клас включає: розроблення структури та контенту та/або розроблення системи команд, необхідних для створення та виконання: системного програмного забезпечення (у т. ч. оновленого й актуалізованого); прикладних програм (у т. ч. оновлених і актуалізованих); баз даних; веб-сайтів; налаштування програмного забезпечення, тобто модифікацію та конфігурацію існуючих програмних додатків, таким чином, щоб воно функціонувало в рамках інформаційної системи клієнта.
Клас 62.02 Консультування з питань інформатизації включає планування та проектування інтегрованих комп'ютерних систем, які поєднують апаратні засоби, програмне забезпечення та комунікаційні технології. Ці послуги можуть також включати навчання користувачів цих систем.
Слід звернути увагу, що позивачем надавались послуги щодо покращення характеристик сайту для успішної взаємодії з пошуковою системою гугл та налаштування налагоджень в сервісі рекламних оголошень едвордс, встановлення (налагодження алгоритмів та програмно-логічних контекстних визначень в гугл едвордс для пропонування в результатах пошуку сайту замовника. Досягається таке коригування за допомогою програмних засобів, зміни налаштувань сервісу, аналітики роботи інших сайтів конкурентів.
Робота із сервісом Google AdWords для автоматичного налаштування реклами в інтернеті та для розміщення контекстної реклами в пошукових результатах Гугл або на сайтах-партнерах в його медійній мережі, робота за за принципом PPC (Pay Per Click). Налаштування інтерфейсу для створення ефективних рекламних кампаній для просування товарів або послуг.
Збір релевантних (відповідній тематиці) ключових слів, показ релевантних оголошень, враховуючи введені в пошуковий рядок ключові слова. Коригування ціни за перехід по посиланню.
Налаштування в таких напрямках: можливість демонструвати оголошення тільки максимально лояльній аудиторії або тим, хто готові замовити прямо зараз; налаштування показів по конкретному місцю розташування. За допомогою інструментів AdWords; налаштування кампаній на певну цільову аудиторію, вибирати час, місце показу і т.д.; відстеження окупності вкладень в рекламному кабінеті; аналіз конкурентів; супровід та контроль рекламних компаній.
Разом з тим, відповідачем під час прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень не враховано трактування, які викладені у пункті 3 статті 1 Закону України «Про довірчі послуги», веб-сайт - сукупність програмних засобів, розміщених за унікальною адресою в обчислювальній мережі, у тому числі в мережі Інтернет, разом з інформаційними ресурсами, що перебувають у розпорядженні певних суб'єктів і забезпечують доступ юридичних та фізичних осіб до цих інформаційних ресурсів та інших інформаційних послуг через обчислювальну мережу.
Більш ширше надано тлумачення інформаційних терміні у статті 1 Закону України «Про авторське і суміжні права»: веб-сайт - сукупність даних, електронної (цифрової) інформації, зокрема об'єктів авторського права та/або суміжних прав тощо, пов'язаних між собою і структурованих у межах адреси веб-сайту та/або облікового запису власника такого веб-сайту, доступ до яких здійснюється через адресу в мережі Інтернет, що може складатися з доменного імені, записів про каталоги або виклики та/або числової адреси за Інтернет-протоколом (пункт 5);
відтворення - пряме чи опосередковане виготовлення однієї або більше копій об'єкта авторського права та/або суміжних прав (або його частини) будь-яким способом та у будь-якій формі, у тому числі для тимчасового чи постійного зберігання в електронній (цифровій), оптичній або іншій формі, яку може зчитувати комп'ютер, а також створення тривимірного твору з двовимірного і навпаки та створення тривимірного твору на основі набору інструкцій, який зчитується комп'ютером для виготовлення тривимірного твору (пункт 14);
власник веб-сторінки - особа, яка є володільцем облікового запису, що використовується для розміщення веб-сторінки на веб-сайті, та яка управляє та/або розміщує електронну (цифрову) інформацію в межах такої веб-сторінки. Власник веб-сайту не є власником веб-сторінки, якщо власник веб-сторінки володіє обліковим записом, що дозволяє йому самостійно, незалежно від власника веб-сайту, розміщувати інформацію на веб-сторінці та управляти нею (пункт 16);
інтерактивне надання доступу - поширення об'єкта авторського права та/або суміжних прав для публіки з використанням кабелю чи без нього, у тому числі в мережі Інтернет або інших інтерактивних мережах, зокрема розміщення гіперпосилань та розміщення на одному веб-сайті цифрового контенту з іншого веб-сайту без його відтворення (фреймінг) таким чином, щоб представники публіки мали змогу отримати доступ до відповідного об'єкта з місця та у час, обрані ними індивідуально (пункт 25);
цифровий контент (електронна (цифрова) інформація) - будь-які відомості чи дані в електронній (цифровій) формі, що містять об'єкти авторського права та/або суміжних прав і можуть зберігатися та/або поширюватися у вигляді одного або декількох файлів (частин файлів), записів у базі даних на зберігаючих пристроях комп'ютерів, серверів тощо у мережі Інтернет.(пункт 65).
Згідно з п.4 розділу ІІІ оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 20 серпня 2015 року № 727 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 22 грудня 2021 року № 702) у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно:
викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів (міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування), що порушені платником податків, зазначити період (календарний день, місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, при здійсненні якої вчинено це порушення;
викласти зміст порушень (у разі їх встановлення), в тому числі щодо правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з первинними документами, бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
зазначити інформацію щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків (з детальним їх описом; дослідженням, яке доводить, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, встановлених Кодексом, проте не вжив достатніх заходів для їх дотримання;
документи та інформацію, яка підтверджує наявність вини платника податків), а також інформацію щодо наявності пом'якшуючих обставин або обставин, що обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності платника податків;
зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та/або бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення;
у разі відсутності первинних документів, документів податкового та/або бухгалтерського обліку, інших документів, що підтверджують факт порушення, або у разі ненадання їх для перевірки - зазначити перелік цих документів;
у разі отримання під час перевірки копій документів, які підтверджують факт виявленого порушення, про це робиться запис із відображенням підстав для їх отримання, а також переліку цих документів;
у разі відмови платника податків, посадових осіб платника податків (керівника платника податків або уповноважених ним осіб) надати документи та/або копії документів посадовій особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків, посадової особи платника податків, уповноваженої здійснювати від його імені юридичні дії, та переліку документів (копій документів), які йому запропоновано подати, факт складання такого акту відображається в акті (довідці) документальної перевірки;
у разі надання платником податків, посадовими особами платника податків (керівником платника податків або уповноваженою ним особою) посадовим особам контролюючого органу письмових пояснень щодо встановлених порушень податкового законодавства та/або причин ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, або їх копій факти надання таких пояснень необхідно відобразити в акті документальної перевірки;
виявлені факти однотипних порушень та порушень, які повторюються, групуються у відомості або таблиці, що додаються до акту документальної перевірки. Зазначені відомості або таблиці мають містити повний перелік однотипних порушень податкового законодавства із зазначенням звітного періоду, до якого вони належать (назва, дата і номер документа, відповідно до якого здійснено операцію, суть операції). Зазначені додатки мають бути підписані посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, а також платником податків, посадовими особами платника податків (керівником платника податків або уповноваженою ним особою);
результати документальної перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, оформляються аналогічно результатам перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства;
у разі встановлення порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності необхідно відобразити такі відомості: номер, дату зовнішньоекономічного договору (контракту) та його суму; країну нерезидента, який є стороною зовнішньоекономічного договору (контракту); найменування фінансової установи нерезидента, через яку здійснюються розрахунки за договором (контрактом), найменування фінансової установи резидента, через яку здійснюються розрахунки за договором (контрактом);
номенклатуру товарів договору (контракту) згідно з кодами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності; суму дебіторської заборгованості з порушенням законодавчо встановлених граничних строків розрахунків у сфері ЗЕД;
результати документальної перевірки щодо дотримання вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску оформлюються аналогічно результатам перевірки дотримання вимог податкового законодавства.
Так, в акті документальної перевірки не викладені всі суттєві обставини фінансово- господарської діяльності платника податку, які стосуються фактів виявлених порушень податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган. Відповідачем здійснено неправильне ототожнення видів діяльності фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 з іншим видом діяльності, що у підсумку призвело до безпідставного нарахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Відповідно до положень ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Матеріалами справи підтверджено, що в охопленому документальною перевіркою періоді позивач фактично здійснювала господарську діяльність зазначену за кодами КВЕД 61.90. Інша діяльність у сфері електрозв'язку (Основна); 62.02 Консультування з питань інформатизації; 74.10 Спеціалізована діяльність із дизайну; 63.12 Веб-портали; 62.03 діяльність із керування комп'ютерним устаткуванням; 62.01 Комп'ютерне програмування; 58.29 Видання іншого програмного забезпечення; 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність; 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем;63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у..
Будь-які документально підтверджені відомості про надання позивачем послуг в сфері рекламної діяльності та діяльності рекламних агентств в матеріалах судової справи відсутні. За таких обставин судом не встановлено здійснення позивачем підприємницької діяльності за кодом КВЕД 73.11 Рекламні агентства.
Крім цього, судом не встановлено надання позивачем послуг, які підпадають під ознаки кодів КВЕД 73.11 Рекламні агентства.
Оскільки, як встановлено судом, позивач відповідно до умов договорів ТОВ «ВЕСТВЕБАРТ» та ТОВ «МЕГАМЕТИЗ» та згідно з актами надання послуг надавала замовникам послуги, пов'язані з основною діяльністю позивача, суд не погоджується з позицією контролюючого органу про те, що такі послуги відповідають КВЕД 73.11, а саме Рекламні агентства.
Таким чином, в ході судового розгляду не знайшов своє підтвердження той факт, що ФОП ОСОБА_1 в 2018-2022 роках здійснювала господарські операції за такими видами діяльності, які не зазначені у реєстрі платників єдиного податку.
Надаючи правову оцінку податковому повідомленню-рішенню від 27.12.2022 № 69421700240522 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем військовий збір, що сплачує фізична особа за результатами річного декларування, суд зазначає наступне.
З 1 січня 2015 року набрали чинності зміни, внесені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VІІІ від 28.12.2014, в частині оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб-підприємців.
Так, відповідно до п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України, а саме: фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
При цьому, об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст.163 Податкового кодексу України: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Відповідно до п.п.164.1.3 п.164.1 ст.164 Податкового кодексу України загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходу, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка проводить незалежну професійну діяльність згідно зі статтею 178 цього Кодексу.
Згідно з п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи-підприємця.
Отже, військовий збір нараховується, утримується та перераховується із сум чистого доходу. Ставка збору встановлена на рівні 1,5 відсотка.
Зважаючи на те, що в ході судового розгляду справи суд дійшов висновку про не законність і необґрунтованість висновків податкового органу про заниження суми податку на доходи фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю на 421752,60 грн за 2019-2022pp, то необґрунтованим є також донарахування позивачу військового збору (за ставкою 1,5%).
Відтак, у суду є правові підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 27.12.2022 № 69421700240522.
Згідно з частинами 1, 2статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановляння судового рішення про задоволення позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 132 КАС України, до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до частини першої статті 134 КАС України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката (частина друга статті 134 КАС України).
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина четверта статті 134 КАС України).
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (частина п'ята статті 134 КАС України).
У разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами (частина шоста статті 134 КАС України).
За правилами частини сьомої статті 134 КАС України, обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до статті 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність №5076-VI від 05.07.2012, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Так, судом встановлено, що позивачу було надано правничу допомогу Адвокатським бюро «Павлюк Ірини» в особі адвоката - Павлюк Ірини Анатоліївни.
На підтвердження витрат на професійну правничу допомогу представником позивача до заяви долучено договір про надання правової допомоги від 01.04.2023 №б/н укладений між позивачем та Адвокатським бюро «Павлюк Ірини» в особі адвоката - Павлюк Ірини Анатоліївни; акт від 10.05.2023 приймання-передачі наданих послуг за договором № від 01.04.2023 №б/н з описом наданої допомоги.
Згідно з актом приймання-передачі наданих послуг адвокатом в ході надання правової допомоги в межах даної справи надано позивачу послуги на загальну вартість 25000,00 грн:
1) надання юридичної консультації щодо податкової вимоги яка надійшла клієнту - 2000 грн;
2) підготовка та направлення адвокатського запиту щодо витребування з Головного управління ДПС у Рівненській області матеріалів перевірки (акту перевірки, податкових повідомлень-рішень) - 1000грн;
3) Проведення правової експертизи документів наданих клієнтом та Головним управлінням ДПС у Рівненській області за результатом направленого адвокатського запиту - 6000грн;
4) надання консультації щодо причин донарахування податкових зобов'язань та подальших дій, стратегій та наслідків оскарження податкових повідомлень-рішень - 2000грн;
5) аналіз судової практики по аналогічних справах та формування структури доказової бази - 3000грн;
6) підготовка та подання позовної заяви до суду - 10000 грн;
7) представництво в суді, надання додаткових пояснень, написання клопотань, заяв, пояснень і т.д. - 1000грн.
Загальна вартість послуг 25000 грн.
Відповідно до платіжної інструкції №358 від 10.05.2023 позивач сплатив адвокатові понесені витрати за договором про надання правової допомоги, копія даної платіжної інструкції знаходиться в матеріалах справи.
Отже, долученими до матеріалів цієї справи доказами доведено факт надання адвокатом Павлюк Іриною Анатоліївною правничої допомоги позивачу у межах розгляду даної адміністративної справи.
Однак, суд не може погодитися із його розміром, позаяк вказаний спір є справою незначної складності.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Враховуючи встановлені обставини, а також зміст та обсяг наданих послуг, суд вважає заявлений представником позивача до відшкодування розмір правової допомоги за складання та подання позову явно завищеним та таким, що підлягає зменшенню.
Зважаючи на те, що дана справа належить до категорії справ незначної складності, її розгляд здійснювався в порядку спрощеного провадження та фактичний обсяг виконаної роботи, на переконання суду, розумно обґрунтованими є заявлені витрати на професійну правничу допомогу, які підлягають компенсації позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, у розмірі 5000 грн., а їх стягнення з відповідача у такому розмірі не становитиме надмірний тягар для державної установи.
Таким чином, заява про відшкодування позивачу судових витрат, пов'язаних з правничою допомогою адвоката, підлягає частковому задоволенню у загальній сумі 5000 грн.
Крім того, за подання цього позову позивачем сплачено судовий у розмірі 5000грн.
Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки спір виник внаслідок протиправних рішень Головного управління ДПС у Рівненській області, суд вважає за необхідне присудити на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 5000грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 27.12.2022 №69411700240522, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на суму за податковим зобов'язанням на 421752,60 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями на 30142,52 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 27.12.2022 № 69421700240522, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на суму за податковим зобов'язанням на 35146,06 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями на 2511,88грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Рівненській області судові витрати у вигляді судового збору сумі 4895,53 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу адвоката в сумі 5000,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська,12,м.Рівне,33023. ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Повний текст рішення складений 26.09.2023.
Суддя Олег ГРЕСЬКО