Ухвала від 26.09.2023 по справі 540/3163/20

Справа № 540/3163/20

УХВАЛА

26 вересня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Херсонській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, у якому просив:

- визнати неправомірною відмову ГУПФУ в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 та виплатити повний розмір відповідним чином перерахованої пенсії з 01.04.2019 з врахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати ГУПФУ в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, з урахуванням всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення, що вказані в довідці Херсонського обласного військового комісаріату від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, а саме: посадового окладу; окладу за військовим званням; надбавки за вислугу років в розмірі 40% від посадового окладу та окладу за військовим званням; надбавки за особливості проходження воїнської служби в розмірі 65% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 35% посадового окладу, та виплатити ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019, повний розмір пенсії, перерахованої згідно з довідкою Херсонського обласного військового комісаріату від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, компенсувати недоотриманий з 01.04.2019 внаслідок неналежної виплати пенсії дохід, вжити заходи судового контролю.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2021 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано неправомірною відмову ГУПФУ в Херсонській області у проведенні перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 .

Зобов'язано ГУПФУ в Херсонській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення, що вказані в довідці Херсонського обласного військового комісаріату від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання цього рішення ГУПФУ в Херсонській області здійснило перерахунок пенсії позивачу та нарахувало різницю в сумі 80132,60 грн за період із 01.04.2019 по 31.05.2021, яка позивачу не виплачена, але обліковується в органах Пенсійного фонду.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2021 року частково задоволено заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Херсонській області.

Встановлено відповідачу 60-ти денний строк для подання звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 в частині виплати позивачу 80132 грн 60 коп. перерахованої пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області разом із звітом про виконання судового рішення подати докази на підтвердження виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20.

06 грудня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду із заявою (вх.№26528/23) в порядку ст. 382 КАС України, в якій просив зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення по справі № 540/3163/20, за наслідками розгляду звіту про виконання рішення накласти на керівника Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвалою суду від 19.01.2022 було вирішено розглянути заяву ОСОБА_1 , подану в порядку ст. 382 КАС України, при надходженні звіту Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 з 5:30 год 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан.

Згідно з розпорядженням Верховного Суду №11/0/9-22 від 18.03.2022, відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду та визначено її Одеському окружному адміністративному суду.

10 квітня 2023 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про вжиття заходів судового контролю, в якій заявник просить суд накласти на керівника Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, стягнувши половину суми цього штрафу на користь ОСОБА_1 , іншу половину до Державного бюджету України. При цьому заявник зазначає, що його заява від 06.12.2021 розглянута не була та відповідачем досі не подано звіт.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2023 року ОСОБА_1 прийнято звіт Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області від 31 січня 2022 року № 2100-0901-7/5822 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 в адміністративній справі №540/3163/20.

У задоволенні заяви ОСОБА_1 від 18.08.2021 про визнання протиправними дій та бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду - відмовлено.

У задоволенні заяви ОСОБА_1 від 06.12.2021 про встановлення заходів судового контролю за виконанням судового рішення у справі №540/3163/20 - відмовлено.

У задоволенні заяви ОСОБА_1 від 10.04.2023 про вжиття заходів судового контролю - відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2023 року скасовано ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2023 року в частині прийняття звіту Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області від 31 січня 2022 року № 2100-0901-7/5822 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 в адміністративній справі № 540/3163/20.

Ухвалено нове рішення, яким встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області новий строк для надання звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року по справі № 540/3163/20.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати у 30 денний строк до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року по справі № 540/3163/20, яке набрало законної сили, з урахуванням мотивувальної частини цієї постанови.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області 28.06.2023 подано до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі №540/3163/20.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 року зазначений звіт повернуто без розгляду.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області з урахуванням мотивувальної частини постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2023 повторно подано звіт від 27.06.2023 №2100-0901-7/19212 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20 в частині щодо виплати позивачу заборгованості в сумі 80132,60 грн.

Ухвалою суду від 26.07.2023 відмовлено у прийнятті звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20.

Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 60 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.

21.09.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області подано звіт від 19.09.2023 №2100-0901-8/30136 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20 в частині щодо виплати позивачу заборгованості в сумі 80132,60 грн.

Так, відповідач з посиланням на положення Бюджетного кодексу України, Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», постанов Кабінету Міністрів від 11.05.2017 р. №312 «Деякі питання казначейського обслуговування коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», від 16.12.2020р. №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», постанови правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 за №53/37389 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) та Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 зазначає, що з 01.04.2021 змінився порядок розподілу та фінансування пенсій, дана функція на сьогодні належить Пенсійному фонду України, а Головне управління є лише одержувачем бюджетних коштів на виплату пенсій, в тому числі і на виконання рішень судів. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України, для чого кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Актами, які здійснюють нормативно-правове регулювання бюджетного процесу Пенсійного фонду, не передбачено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суму, окрім як за рахунок коштів Державного бюджету, тому черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2022 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1167, на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду було затверджено 360 млн. грн. Пенсійним фондом України 19.10. 2022 було затверджено План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області на 2022 рік (зміни внесені 23.12.2022). Планом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області (зі змінами з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2022 №1347) на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 5 445 000, 00 грн. Фактично за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2022 році виплачено коштів на суму 5 444 967,01 грн. Зазначені кошти використано - виплачено заборгованості за судовими рішеннями, які набрали законної сили до 09.07.2020 включно. Крім того підприємству поштового зв'язку за надані послуги сплачено поштовий збір на суму 22,78 грн. Отже всі кошти які виділені на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду були виплачені в рамках коштів, виділених Державним бюджетом на зазначені цілі.

До затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2023 рік Головному управлінню Пенсійного фонду України у Херсонській області було доведено Тимчасовий розпис доходів і видатків на І-ІІ квартал 2023 року, в якому кошти на погашенням заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду не виділено.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, листом від 07.06.2023 2100-0307-5/16729 повторно звернулось до Пенсійного фонду України щодо вирішення питання виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення суду.

У відповідь Пенсійний фонд України листом від 27.06.2023 № 2800-040204-9/35479 повідомив про затвердження постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 №631 бюджету Пенсійного фонду України на 2023 рік та що План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області на 2023 рік ще не затверджено.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 №631 затверджено Бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік. Згідно із п. 5 Розділу VII Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (зі змінами), Пенсійним фондом України 29 червня 2023 року затверджено План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області на 2023 рік. Планом доходів і видатків Головного управління на 2023 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 5536400,00 грн. Фактично за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2023 році профінансовано коштів на суму 5536384,37 грн відповідно до реєстру, складеному Головним управлінням в рамках виділених Пенсійним фондом коштів на цю мету, з урахуванням черговості набрання рішень суду після 09.07.2020 року. Вищевказані кошти у липні 2023 використано Головним управлінням на погашення заборгованості за судовими рішеннями, які набрали законної сили до 15.09.2020 включно.

Враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» та централізоване перерахування коштів на фінансування пенсійних виплат, в тому числі за рішеннями суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно звернулось до Пенсійного фонду України 22.08.2023 № 2100-0307-5/26718 стосовно надання дозволу щодо позачергової виплати заборгованості за рішенням суду ОСОБА_1 .

На вищевказаний лист Головного управління, Пенсійним фондом України, листом від 01.09.2023 № 2800-040204-9/49201, повідомлено, що відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) (зі змінами) (далі - Порядок), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2023 рік затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 передбачено видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду в сумі 360,0 млн грн. Відтак, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 може бути здійснена виключно в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та з урахуванням дати набрання рішення законної сили відповідно до абзацу 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05 вересня 2023 року № 944 до бюджету Пенсійного фонду України на 2023 рік було внесено зміни. Вказаними змінами не збільшено бюджет на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду, а тому він залишився на рівні попереднього.

Рішення суду по справі № 540/3163/20 та відповідна заборгованість в розмірі 80132,60 грн обліковується в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за №418039. Формування вказаного реєстру проходить централізовано з урахуванням дати набрання рішенням законної сили.

З наведеного відповідач висновує, що ним виконано рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 у повному обсязі.

Перевіривши звіт, суд приходить до таких висновків.

Спір в даній справі розглянутий і вирішений судом шляхом ухвалення судового рішення, яке набрало законної сили.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах «Алпатов та інші проти України», «Робота та інші проти України», «Варава та інші проти України», «ПМП «Фея» та інші проти України» (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст.1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 129-1 Конституції України.

У рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист (абзац восьмий підпункту 6.3 пункту 6).

Таким чином, розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Як встановлено судом, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, однак не виплачено заборгованість, яка виникла у зв'язку з перерахунком.

Отже, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 відповідачем у повному обсязі не виконано.

Тому звіт Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області від 19.09.2023 №2100-0901-8/30136 не свідчить про виконання рішення суду у цій справі, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, тобто завдання адміністративного судочинства не реалізовано.

Пославшись на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області не є розпорядником бюджетних коштів та що виплата коштів, нарахованих на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 може бути здійснена виключно в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та з урахуванням дати набрання рішення законної сили, відповідач однак жодним чином не повідомив, коли саме буде виконано судове рішення або ж місцезнаходження цього судового рішення у черзі на виконання.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що звіт про виконання судового рішення не є звітом суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду в розумінні ст.382 КАС України, а тому не підлягає прийняттю.

За таких умов та керуючись приписами ч. 2 ст. 382 КАС України суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для подання звіту.

У той же час, суд не вбачає підстав для накладення на керівника Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області штрафу при розгляді цього звіту.

Так, відповідачем надано достатньо доказів, які свідчать про те, що протягом часу з набрання законної сили рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 та до подання звіту вказане рішення не було виконано унаслідок обставин, які не залежали у повній мірі від відповідача. У тому числі, у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області були відсутні в належному обсязі затверджені бюджетні призначення для здійснення відповідних виплат, однак відповідач вчиняв активні дії на виконання рішення, а саме здійснив перерахунок пенсії, визначив суму заборгованості, звертався за її фінансуванням до Пенсійного фонду України, зокрема й листами від 07.06.2023 №2100-0307-5/16729, від14.06.2023 №2100-0404-5/28295, від 22.08.2023 № 2100-0307-5/26718.

Керуючись ст.ст.245, 248, 256, 293-297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 60 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.

Суддя А.С. Пекний