ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
21 вересня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/6303/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Смішливої Т.В.,
за участю
секретаря судового засідання Чепурової К.В.,
представника позивача не прибув,
від першого відповідача Мітічкіна О.В.,
від другого відповідача Пасічник А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом адвоката Юрченка Володимира Григоровича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, Попаснянського відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 26 жовтня 2021 року надійшов позов адвоката Юрченка Володимира Григоровича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (далі - 1 відповідач, УДМС України у Луганській області), Попаснянського відділу Управління Державної міграційної служби України у Луганській області (далі - 2 відповідач, Попаснянський відділ УДМС України в Луганській області), в якій, з урахування уточнений позовних вимог, просить суд:
- скасувати рішення суб'єкта владних повноважень, а саме рішення Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про скасування посвідки на постійне проживання в України від 29.04.2021 громадянину Республіки Азербайджан - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , № НОМЕР_1 із закінченням дії 12.08.2021, рішення органу 19831003-08551, орган що видав 4401, як не обґрунтоване та незаконне;
- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Луганській області прийняти рішення по заяві ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про обмін посвідки на постійне проживання в України громадянину Республіки Азербайджан - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі пункту 1 частини другої Закону України «Про імміграцію», так як він є батьком громадянина України.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач перебував у шлюбі з громадянкою України ОСОБА_2 з 18.04.2018.
Рішенням від 13.08.2020 позивачу надано дозвіл на постійне місце проживання та видано посвідку № 800150924 із закінченням дії 12.08.2021, рішення органу 19831003-08551, орган що видав 4401.
Рішенням Рубіжанського міського суду від 05.01.2021 у справі № 429/2052/20 шлюб позивача з ОСОБА_2 розірвано.
Рішенням про скасування посвідки на постійне проживання в України від 29.04.2021 скасовано посвідку ОСОБА_1 № НОМЕР_1 із закінченням дії 12.08.2021, рішення органу 19831003-08551, орган що видав 4401 скасовано.
На думку представника позивача, оскільки позивач є батьком громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає з позивачем та матір'ю ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , рішення відповідача порушує права позивача.
03 грудня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» УДМС України у Луганській області надало відзив на позив.
В обґрунтування відзиву зазначено, що позивач - громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Азербайджанської Республіки, прибув в Україну 26.04.2018 через пункт пропуску «Просяне» та звернувся до УДМС у Луганській області із заявою від 18.05.2018 № 161 для отримання посвідки на тимчасове проживання.
УДМС у Луганській області 30.05.2018 громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлено та видано посвідку на тимчасове проживання серії НОМЕР_2 , строком дії до 30.05.2019, підстава - 03/13 (возз'єднання сім'ї з громадянином України - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий 07.05.2009 Охтирським МВ УМВС України в Сумській області).
Свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_4 , зареєстроване 18.04.2018 Сєвєродонецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, актовий запис №266.
03.07.2018 ОСОБА_5 зареєстрував своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується відповідним штампом у посвідці на тимчасове проживання серії НОМЕР_2 , строком дії до 30.05.2019 та відомостями виконавчого комітету Попаснянської міської ради Луганської області згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи від 02.04.2021 № 714
В подальшому ОСОБА_8 26.04.2019 звернувся до УДМС у Луганській області та подав документи для обміну посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_2 , строком дії до 30.05.2019, у зв'язку із закінченням строку її дії.
На підставі поданих ОСОБА_9 документів УДМС у Луганській області створено заяву-анкету № 171877000 від 26.04.2019 (обмін посвідки на тимчасове проживання) про внесення до Єдиного державного демографічного реєстру інформацію про ОСОБА_10 у зв'язку з оформленням посвідки на тимчасове проживання (обмін).
Цьому іноземцю здійснено обмін посвідки на підставі п.п. 3 п. 7 Порядку № 322 на посвідку на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_5 , строком дії до 03.05.2020.
Згодом, на підставі поданих ОСОБА_9 документів УДМС у Луганській області створено заяву-анкету № 116252800 від 11.08.2020 (обмін посвідки на тимчасове проживання) про внесення до Єдиного державного демографічного реєстру інформацію про ОСОБА_10 у зв'язку з оформленням посвідки на тимчасове проживання (обмін).
УДМС у Луганській області також позивачу здійснено обмін посвідки на підставі п.п. 3 п. 7 Порядку №322 та Постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2020 №259 на посвідку на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_1 , строком дії до 12.08.2021, орган, що видав 4401, запис 19831003-08551.
Таким чином, позивач ОСОБА_8 звертався тричі до УДМС у Луганській області з питанням щодо отримання (обміну) посвідки на тимчасове проживання:
- 18.05.2018 із заявою №161 для отримання посвідки на тимчасове проживання;
- 26.04.2019 заява-анкета № НОМЕР_6 для обміну посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_2 , строком дії до 30.05.2019, у зв'язку із закінченням строку її дії;
- 11.08.2020 заява-анкета № НОМЕР_7 для обміну посвідки на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_5 , строком дії до 03.05.2020.
З питання отримання дозволу на імміграцію, відповідно, з питання отримання посвідки на постійне проживання, позивач ОСОБА_8 до УДМС у Луганській області не звертався, будь-які рішення УДМС у Луганській області з цього приводу не приймались.
УДМС у Луганській області жодного дозволу та посвідки на постійне проживання в Україні позивачу не видавало, будь-яких рішень з цього приводу не приймало. Позивач з приводу постійного проживання на території України до УДМС у Луганській області не звертався.
Посвідка № НОМЕР_1 , строком дії до 12.08.2021, яка зазначена адвокатом у позові - є посвідкою на тимчасове проживання, а не на постійне проживання.
Станом на теперішній час громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 до УДМС у Луганській області з заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну не звертався, що свідчить про відсутність у нього підстав для оформлення та обміну посвідки на постійне проживання.
В період з 30.05.2018 по 29.04.2021 позивач ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України проживав за посвідками на тимчасове проживання, остання посвідка на тимчасове проживання № НОМЕР_1 скасована УДМС у Луганській області 29.04.2021 відповідно до підпункту 6-1 пункту 63 Порядку № 322 у зв'язку з тим, що у ОСОБА_10 припинилися підстави для перебування на території України - розірвано шлюб з ОСОБА_2 .
Враховуючи вищевикладене, УДМС у Луганській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України
УДМС у Луганській області згідно даних Держаного реєстру актів цивільного стану громадян встановлено, що 05.01.2021 шлюб, зареєстрований між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , розірвано на підставі рішення Рубіжанського міського суду Луганської області від 05.01.2021 у справі № 425/3052/20.
ОСОБА_8 13.08.2020 документований УДМС у Луганській області посвідкою на тимчасове проживання з безконтактним носієм № НОМЕР_1 , строком дії до 12.08.2021, орган, що видав 4401, запис 19831003-08551.
Таким чином, в рішенні Рубіжанського міського суду Луганської області від 05.01.2021 у справі № 425/3052/20, яке набрало законної сили 05.02.2021, була ідентифікована ОСОБА_2 - ОСОБА_1 та підтверджено факт розірвання його шлюбу з громадянкою України ОСОБА_2 .
Таким чином, у позивача припинилися підстави для перебування на території України згідно посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 , у зв'язку із розірванням шлюбу.
Підставою для отримання позивачем ОСОБА_9 посвідки на тимчасове проживання у 2018 році та згодом підставою для обміну посвідок на тимчасове проживання було саме возз'єднання сім'ї з громадянином України (на підставі шлюбу) - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 .
Саме дана підстава - возз'єднання сім'ї з громадянином України (на підставі шлюбу) зазначена в заявах позивача ОСОБА_10 від 18.05.2018 № 161, від 26.04.2019 № 171877000 та від 11.08.2020 № 116252800 для отримання ним посвідки на тимчасове проживання в Україні та в подальшому для їх обміну.
На підставі викладеного, керуючись підпунктом 6-1 пункту 63 Порядку №322 УДМС у Луганській області 29.04.2021 прийнято законне рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 .
У зв'язку з тим, що позивач є батьком громадянина України ( ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ), після виїзду з території України та в'їзду до неї, перебуваючи на території України законно, він має право звернутись до УДМС у Луганській області та подати заяву на дозвіл на імміграцію в Україну згідно п.1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про імміграцію».
УДМС у Луганській області на виконання п. 65 Порядку № 322 одразу, після прийняття оскаржуваного рішення, 29.04.2021 за № 4401.5-6132/44.-21 рекомендованим листом (9340103317000) на адресу реєстрації місця проживання ОСОБА_11 : АДРЕСА_2 , яка була зазначена ним неодноразово під час звернення до УДМС у Луганській області, було направлено копію рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 , яке повернуто співробітниками Укрпошти у зв'язку з тим, що адресат відсутній за даною адресою. Іншу адресу місця проживання/перебування позивач ОСОБА_8 до УДМС у Луганській області не надавав.
Таким чином, враховуючи вимоги п. 68 Порядку №322 позивач повинен був в строк до 03.08.2021 знятися з реєстрації місця проживання та покинути територію України.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
07 грудня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду Попаснянський відділ УДМС України у Луганській області надано відзив.
В обґрунтування відзиву зазначено, що позивач в липні 2020 року звертався до Попаснянського відділу УДМС у Луганській області для отримання консультації щодо необхідного переліку документів визначених законодавством Украі?ни, для обміну посвідки на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_5 , строком дії до 03.05.2020, орган видачі 4401, у зв'язку з закінченням терміну її дії.
Головним спеціалістом Попаснянського відділу УДМС у Луганській області Оленою Аббасовою позивачу надано вичерпну консультацію щодо переліку документів, необхідних для обміну посвідки на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_5 , строком дії до 03.05.2020, орган видачі 4401, у зв'язку з закінченням терміну її дії, та зазначено, що документи для обміну посвідки на тимчасове проживання необхідно подати до відділу у правах іноземців та осіб без громадянства УДМС у Луганській області.
Після звернення позивача з даним питанням до УДМС у Луганській області, останньому здійснено обмін вищезазначеної посвідки на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_1 , строком дії до 12.08.2021, орган, що видав 4401, запис 19831003-08551, підстава видачі 04/14 (возз'єднання сім'ї з особами, які є громадянами України).
З заявою про обмін посвідки на постійне проживання позивач до Попаснянського відділу УДМС у Луганській області не звертався.
В період з 30.05.2018 по 29.04.2021 позивач на території України проживав за посвідками на тимчасове проживання, остання посвідка на тимчасове проживання № НОМЕР_1 скасована УДМС у Луганській області 29.04.2021 відповідно до підпункту 6-1 пункту 63 Порядку № 322 у зв'язку з тим, що у позивача припинилися підстави для перебування на території України - розірвано шлюб з ОСОБА_2
12.03.2021 позивач разом із ОСОБА_4 , яка є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина позивача, звернулись до Попаснянського відділу УДМС у Луганській області із заявою про оформлення набуття громадянства України за народженням відповідно до ч. 1 ст.7 Закону України «Про громадянство України» їх неповнолітній дитині ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Матеріали справи за заявою ОСОБА_4 щодо набуття громадянства України за народженням її неповнолітньою дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , були передані до УДМС у Луганській області для подальшого розгляду.
Згідно відомостей свідоцтва про народження серії НОМЕР_8 від 28.11.2019 батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є: батько - громадянин Азербайджанської Республіки - ОСОБА_5 ; мати - громадянка України - ОСОБА_4 .
За результатом розгляду заяви ОСОБА_4 щодо набуття громадянства України за народженням її неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , УДМС у Луганській області видано Довідку № 43 про реєстрацію особи громадянином України від 20.04.2021 (№ 4401.3.2-5534/44.1-21) на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Довідку № 43 про реєстрацію особи громадянином України від 20.04.2021 (№ 4401.3.2-5534/44.1-21) отримано 30.04.2021 заявницею ОСОБА_4 .
Будь-яких заяв стосовно позивача до Попаснянського відділу УДМС у Луганській області ОСОБА_4 не надавала.
Дозвіл на імміграцію не надавався, посвідка на постійне проживання в Україні не оформлювалась та не видавалась, відповідно, не скасовувалась, у зв'язку з чим відсутні законні підстави для скасування неіснуючого рішення та задоволення позову.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Попаснянським відділом УДМС України у Луганській області до суду надано письмові пояснення в яких зазначено, що 12.03.2021 ОСОБА_4 , яка є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом із його батьком ОСОБА_1 звернулись до Попаснянського відділу УДМС у Луганській області із заявою про оформлення набуття громадянства України за народженням їх неповнолітній дитині ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України».
Згідно відомостей свідоцтва про народження серії НОМЕР_8 від 28.11.2019 виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по містах Рубіжне та Хрустальний Головного територіального управління юстиції у Луганській області батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є: батько - громадянин Азербайджанської Республіки - ОСОБА_5 ; мати - громадянка України - ОСОБА_4 .
12.03.2021 про що свідчить власноруч проставлений підпис, громадянка ОСОБА_4 відповідно до Порядку № 215 подала до Попаснянського відділу УДМС у Луганській області:
- заяву від 12.03.2021 про оформлення набуття особою громадянства України за народженням її неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
- копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_9 від 28.11.2019 виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по містах Рубіжне та Хрустальний Головного територіального управління юстиції у Луганській області;
- копію власного паспорта громадянина України серії НОМЕР_10 виданого 06.04.2016 Попаснянським РВ УДМС України у Луганській області (що підтверджує факт перебування одного з батьків особи у громадянстві України на момент її народження).
Матеріали справи за заявою ОСОБА_4 щодо набуття громадянства України за народженням її неповнолітньою дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Попаснянським відділом УДМС у Луганській області передані до УДМС у Луганській області для подальшого розгляду відповідно до Порядку № 215, про що свідчить супровідний лист про направлення матеріалів даної справи від 19.03.2021 року вих. № 4454.54- 242/4454.54-21, зареєстрований в системі електронного документообігу СЕД Мегаполіс.
За результатом розгляду заяви ОСОБА_4 від 12.03.2021 про набуття громадянства України за народженням її неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , УДМС у Луганській області прийнято відповідне рішення та видано Довідку № 43 про реєстрацію особи громадянином України від 20.04.2021 (№4401.3.2-5534/44.1- 21) на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
23.04.2021 Попаснянським відділом УДМС у Луганській області отримано Довідку № 43 про реєстрацію особи громадянином України від 20.04.2021 (№ 4401.3.2-5534/44.1-21) на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в Управлінні ДМС у Луганській області.
Дану Довідку№ 43 про реєстрацію особи громадянином України від 20.04.2021 (№4401.3.2-5534/44.1-21) отримано 30.04.2021 особисто заявницею ОСОБА_4 , про що свідчить власноруч проставлений підпис на розписці про отримання довідки про реєстрацію особи громадянином України.
Будь-яких інших заяв до Попаснянського відділу УДМС у Луганській області ОСОБА_4 не надавала, в т.ч. жодної заяви від ОСОБА_4 щодо позивача ОСОБА_10 до відповідача 2 не надходило.
В період з 30.05.2018 по 29.04.2021 позивач ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України проживав за посвідками на тимчасове проживання, без отримання ним дозволу на імміграцію та оформлення посвідки на постійне проживання, тому не можливо здійснити позивачу обмін його посвідки на тимчасове проживання, яка скасована, на посвідку на постійне проживання згідно норм чинного законодавства України, про що заявляє адвокат Юрченко В.Г. у позові. Такі позовні вимоги є незаконними.
Позивач правом на подання відповідь на відзив не скористався.
Ухвалою суду від 01.11.2021 позовну заяву залишено без руху, визначено її недоліки та встановлено строк для їх усунення.
Ухвалою суду від 15.11.2021 продовжено строк усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 22.11.2021 після усунення позивачем недоліків позовної заяви, відкрито провадження у справі, визначено, що справа розглядатиметься в порядку загального позовного провадження призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 25.11.2021 задоволено клопотання Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про розгляд справи у загальному позовному провадженні, вирішено подальший розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 22.12.2021.
Ухвалою суду від 04.02.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті спору.
Ухвалою суду від 04.02.2022 відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову у справі № 360/6303/21.
Ухвалою суду від 23.02.2022 зупинено провадження у справі через захворювання представника позивача та зобов'язано повідомити суд про усунення обставин, що слугували підставою для зупинення провадження у справі.
Ухвалою суду від 30.08.2023 зобов'язано адвоката ОСОБА_12 надати суду протягом 5 (п'яти) днів з дня отримання ухвали інформацію про наявність чи відсутність підстав які стали підставою для зупинення провадження у справі.
Ухвалою суду від 11.09.2023 поновлено провадження справи.
Ухвалами суду від 14.09.2023 та від 20.09.2023 заяви Управління Державної міграційної служби України в Луганській області задоволено, вирішено судові засідання в адміністративній справі № 360/6303/21, призначені на 19.09.2023 та на 21.09.2023 провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представники відповідачів у судовому засіданні підтримали позиції, викладені у відзивах, просили у задоволенні позовних вимог відмовити.
Вислухавши представників відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов такого.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Азербайджанської Республіки уродженець Азербайджанської Республіки, прибув в Україну та звернувся до УДМС у Луганській області із заявою від 18.05.2018 № 161 для отримання посвідки на тимчасове проживання вказавши адресу мешкання: АДРЕСА_3 .
УДМС у Луганській області 30.05.2018 позивачу оформлено та видано посвідку на тимчасове проживання серії НОМЕР_2 , строком дії до 30.05.2019, підстава - 03/13 (возз'єднання сім'ї з громадянином України).
Відповідно до свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_4 , зареєстроване 18.04.2018 Сєвєродонецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, актовий запис № 266, позивач уклав шлюб з громадянкою України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно з посвідкою на тимчасове проживання серії НОМЕР_2 позивач 03.07.2018 зареєстрував своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою про зареєстроване місце проживання від 02.04.2021 № 714.
26.04.2019 позивач звернувся до УДМС у Луганській області із заявою-анкетою № 171877000 від 26.04.2019 (обмін посвідки на тимчасове проживання) для обміну посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_2 , строком дії до 30.05.2019, у зв'язку із закінченням строку її дії.
Позивачу видано нову посвідку на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_5 , строком дії до 03.05.2020.
11.08.2020 позивач звернувся до УДМС у Луганській області із заявою-анкетою № 116252800 від 11.08.2020 (обмін посвідки на тимчасове проживання) для обміну посвідки на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_5 , строком дії до 03.05.2020.
УДМС у Луганській області позивачу здійснено обмін та видано посвідку на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_1 , строком дії до 12.08.2021, орган, що видав 4401, запис 19831003-08551.
Рішенням Рубіжанського міського суду Луганської області від 05.01.2021 у справі № 425/3052/20 шлюб, зареєстрований між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , розірвано.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_8 від 28.11.2019 виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по містах Рубіжне та Хрустальний Головного територіального управління юстиції у Луганській області батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є: батько - громадянин Азербайджанської Республіки - ОСОБА_5 ; мати - громадянка України - ОСОБА_4 .
12.03.2021 ОСОБА_4 , яка є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернулись із заявою про оформлення набуття громадянства України за народженням її неповнолітній дитині ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України», надавши: заяву від 12.03.2021 про оформлення набуття особою громадянства України за народженням її неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_8 від 28.11.2019, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по містах Рубіжне та Хрустальний Головного територіального управління юстиції у Луганській області; копію власного паспорта громадянина України серії НОМЕР_10 виданого 06.04.2016 Попаснянським РВ УДМС України у Луганській області.
Супровідним листом від 19.03.2021 вих. № 4454.54-242/4454.54-21 матеріали справи за заявою ОСОБА_4 щодо набуття громадянства України за народженням її неповнолітньою дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Попаснянським відділом УДМС у Луганській області передані до УДМС у Луганській області.
За результатом розгляду заяви видано Довідку № 43 про реєстрацію особи громадянином України від 20.04.2021 (№ 4401.3.2-5534/44.1- 21) на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що не заперечується сторонами, яку отримано ОСОБА_4 .
Рішенням УДМС у Луганській області від 29.04.2021 № 44011500022621 ОСОБА_1 на підставі підпункту 6-1 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322, скасовано посвідку на тимчасове проживання № НОМЕР_1 .
29.04.2021 листом за № 4401.5-6132/44.-21 УДМС у Луганській області повідомило про прийняте рішення та рекомендованим листом (9340103317000) надіслано на адресу реєстрації місця проживання позивача: АДРЕСА_2 ,
Позивач через свого представника звернувся до 1 відповідача із запитом про надання копії рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання.
Листом від 05.07.2021 № 4401.5-9209/44.1-21 УДМС у Луганській області надіслало представнику позивача спірне рішення.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначає та встановлює Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI ( далі - Закон № 3773-VI).
Пунктом 7 частини 1 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» надано визначення поняття іноземця та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні, як іноземця та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом. В свою чергу, посвідка на тимчасове проживання - це документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні (пункт 18 частини 1 статті 1 цього Закону).
Частинами 1-3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування, мають право на визнання їх правосуб'єктності та основних прав і свобод людини. Іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі Порядок № 322), відповідно до пункту 1 якого посвідка на тимчасове проживання є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Посвідка на тимчасове проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні (пункт 1 Порядку № 322).
У пункті 63 Порядку № 322 передбачено, що посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі:
1) отримання даних з баз даних Реєстру, відповідних автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз інших державних органів або інформації від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів;
2) отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця або особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи;
3) коли іноземця або особу без громадянства засуджено в Україні до позбавлення волі;
4) коли дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні;
5) коли уповноваженим державним органом прийнято рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства чи їх примусове видворення за межі України або про заборону подальшого в'їзду в Україну;
6) отримання особою паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України), посвідки на постійне проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, якій надано додатковий захист;
6-1) якщо з'ясується, що в іноземця або особи без громадянства припинилися підстави для перебування на території України, або якщо після оформлення посвідки з'ясується, що юридичний факт підтверджений/засвідчений відповідним документом, зазначеним у частинах четвертій - сімнадцятій статті 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», який подавався іноземцем або особою без громадянства для оформлення посвідки, визнано недійсним, скасованим, нікчемним або таким, що не відбувся;
6-2) отримання від іноземця або особи без громадянства заяви про скасування виданої посвідки;
7) в інших випадках, передбачених законом.
Рішення про скасування посвідки приймається керівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС чи його заступником протягом п'яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для її скасування (пункт 64 Порядку № 322).
Відповідно до пункту 77 Порядку № 322, рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі посвідки, про її скасування може бути оскаржено іноземцем або особою без громадянства в адміністративному порядку або до суду в установленому порядку.
Так, судом встановлено, що вперше ОСОБА_1 звернувся із заявою для отримання посвідки на тимчасове проживання 18.05.2018 з підстав возз'єднання сім'ї з громадянином України - ОСОБА_7 (свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_4 , зареєстроване 18 квітня 2018 року Сєвєродонецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, актовий запис № 266).
За результатами розгляду вказаної заяви позивачу оформлено та видано посвідку на тимчасове проживання серії НОМЕР_2 , строком дії до 30.05.2019.
У подальшому за зверненням ОСОБА_1 створено заяву-анкету № 171877000 від 26.04.2019 (обмін посвідки на тимчасове проживання) про внесення до Єдиного державного демографічного реєстру інформації про ОСОБА_10 у зв'язку з оформленням посвідки на тимчасове проживання (обмін) та здійснено обмін посвідки на підставі п.п. 3 п. 7 Порядку № 322 на посвідку на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_5 , строком дії до 03.05.2020.
У подальшому на підставі поданих ОСОБА_9 документів УДМС у Луганській області створено заяву-анкету № 116252800 від 11.08.2020 (обмін посвідки на тимчасове проживання) про внесення до Єдиного державного демографічного реєстру інформації про ОСОБА_10 у зв'язку з оформленням посвідки на тимчасове проживання (обмін). УДМС у Луганській області також позивачу здійснено обмін посвідки на підставі п.п. 3 п. 7 Порядку № 322 та Постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2020 № 259 на посвідку на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_1 , строком дії до 12.08.2021, орган, що видав 4401, запис 19831003-08551.
УДМС у Луганській області згідно даних Держаного реєстру актів цивільного стану громадян встановлено, що 05.01.2021 шлюб, зареєстрований між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , розірвано на підставі рішення Рубіжанського міського суду Луганської області від 05.01.2021 у справі № 425/3052/20.
Факт розірвання шлюбу з громадянкою України ОСОБА_7 позивачем не оспорюється.
Оскільки підставою для видачі ОСОБА_1 посвідки на тимчасове проживання та подальші її обміни відбувались з підстав возз'єднання сім'ї з громадянином України - ОСОБА_7 , розірвання шлюбу між ОСОБА_9 та ОСОБА_2 є обставиною, з настання якої припинилися підстави для перебування ОСОБА_1 на території України згідно посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 , у зв'язку із розірванням шлюбу.
Відповідно до підпункту 6-1 пункту 63 Порядку № 322 посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі якщо з'ясується, що в іноземця або особи без громадянства припинилися підстави для перебування на території України.
Рішення УДМС у Луганській області від 29.04.2021 про скасування посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнято саме на підставі підпункту 6-1 пункту 63 Порядку № 322.
Суд зазначає, що УДМС у Луганській області на виконання п. 65 Порядку № 322 після прийняття рішення від 29.04.2021 за № 4401.5-6132/44.-21 одразу направило його копію рекомендованим листом на адресу реєстрації місця проживання ОСОБА_11 : АДРЕСА_2 , яка зазначена ним у заявах до УДМС у Луганській області.
Вказаний конверт повернуто без вручення з позначкою Укрпошти у зв'язку з тим, що адресат відсутній за даною адресою. Іншу адресу місця проживання/перебування позивач ОСОБА_8 до УДМС у Луганській області не надавав.
З огляду на те, що укладання шлюбу з громадянкою України ОСОБА_7 стало підставою для отримання позивачем посвідки на тимчасове проживання та подальші її обміни, то розірвання шлюбу між позивачем та громадянкою України ОСОБА_2 є підставою для скасування посвідки на тимчасове проживання позивача в України.
Отже суд дійшов висновку про законність рішення УДМС у Луганській області від 29.04.2021 про скасування посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Щодо доводів представника позивача про те, що позивач мав право на обмін посвідки на проживання в Україні у зв'язку з тим, що є батьком громадянина України суд зазначає таке.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_8 від 28.11.2019 ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьком є громадянин Азербайджанської Республіки - ОСОБА_1 , мати - громадянка України - ОСОБА_4 .
За заявою ОСОБА_4 щодо набуття громадянства України за народженням її неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , УДМС у Луганській області видано довідку № 43 про реєстрацію особи громадянином України від 20.04.2021 (№ 4401.3.2-5534/44.1-21), а саме ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію», дозвіл на імміграцію поза квотою імміграцiї надається одному з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України, дітям і батькам громадян України.
Згідно з абз. 6 ст. 1 Закону України «Про імміграцію» посвідка на постійне проживання - документ, що підтверджує право іноземця чи особи без громадянства на постійне проживання в Україні.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України «Про імміграцію», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів: організовує роботу з прийняття заяв разом із визначеними цим Законом документами щодо надання дозволу на імміграцію від осіб, які перебувають в Україні на законних підставах; організовує роботу з перевірки правильності оформлення документів щодо надання дозволу на імміграцію, виконання умов для надання такого дозволу, відсутності підстав для відмови у його наданні; організовує роботу з прийняття рішень про надання дозволу на імміграцію, про відмову у наданні дозволу на імміграцію, про скасування дозволу на імміграцію та видання копій цих рішень особам, яких вони стосуються.
Відповідно пункту 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про імміграцію», заяви про надання дозволу на імміграцію подаються особами, які перебувають в Україні на законних підставах, - до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Станом на час народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та на час оформлення довідки № 43 від 20.04.2021 (№ 4401.3.2-5534/44.1-21) про реєстрацію ОСОБА_3 громадянином України, позивач - ОСОБА_1 перебував на території України на законних підставах, оскільки на той час була дійсна посвідка на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_1 , строком дії до 12.08.2021, видана на його ім'я.
Статтею 9 Закону України "Про імміграцію" встановлено умови, порядок та перелік документів, необхідних для вирішення питання дозволу на імміграцію. Так, заяви про надання дозволу на імміграцію подаються : 1) особами, які постійно проживають за межами України, - до дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном за місцем їх постійного проживання; 2) особами, які перебувають в Україні на законних підставах, - до органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань імміграції за місцем їх проживання.
Заяву про надання дозволу на імміграцію заявник подає особисто до відповідного органу державної влади. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява може надсилатися поштою або за дорученням заявника, посвідченим нотаріально, подаватися іншою особою.
Для надання дозволу на імміграцію до заяви додаються такі документи: 1) три фотокартки; 2) копія документа, що посвідчує особу; 3) документ про місце проживання особи; 4) відомості про склад сім'ї, копія свідоцтва про шлюб (якщо особа, яка подає заяву, перебуває в шлюбі); 5) документ про те, що особа не є хворою на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інфекційні захворювання, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Постановою Кабінету міністрів України від 26.12.2002 № 1983 затверджено Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень» (далі - Порядок № 1983).
Пунктом 10 Порядку № 1983 передбачено, що заяви про надання дозволу на імміграцію подаються до територіальних органів або територіальних підрозділів за місцем проживання - особами, які тимчасово перебувають в Україні на законних підставах.
Разом з цим матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 із заявами на імміграцію до УДМС у Луганській області жодного разу не звертався.
Також ОСОБА_1 не документувався посвідкою на постійне проживання в Україні, а обмін посвідки на тимчасове проживання на посвідку на постійне проживання чинним законодавством не передбачено.
Виходячи з вищенаведеного, враховуючи, що видача посвідки на постійне проживання в України можливе виключно на підставі особистого звернення відповідної особи, а з такою заявою позивач до першого відповідача не звертався, у суду відсутні підстави для задоволення вимог про зобов'язання Управління Державної міграційної служби України в Луганській області прийняти рішення про обмін посвідки на постійне проживання в України громадянину Республіки Азербайджан - ОСОБА_1 на підставі пункту 1 частини другої Закону України «Про імміграцію», так як він є батьком громадянина України.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Решта доводів сторін не спростовують висновків суду у даній справи.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання позивача в Україні, відсутність підстав для видачі йому дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання без подання відповідної заяви, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Враховуючи висновок суду про відмову у задоволенні позову, правові підстави для стягнення з відповідача судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову адвоката Юрченка Володимира Григоровича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, Попаснянського відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення буде складено та підписано судом 27 вересня 2023 року.
Суддя Т.В. Смішлива