Рішення від 26.09.2023 по справі 340/5528/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/5528/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Фортечного відділу у м. Кропивницькому Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області (також - Відповідач) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач (через представника - адвоката Созінову Г.І.) звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною відмову Відповідача та зобов'язати його обміняти в зв'язку зі зміною прізвища паспорт громадянина України у формі книжечки, керуючись ч. 1 п. 1 розділу 4 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України № 456 від 06.06.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відмова в обміні паспорта громадянина України у вигляді книжечки зразка 1992 року не базується на законі, порушує права та гарантовані законом інтереси Позивача, протирічить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду.

Представник Відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволені позову відмовити, оскільки додані до заяви від 04.07.2023 документи не відповідали переліку, що передбачений п.2 розділу ІV Порядку №456, а тому подання такої заяви не створює правових підстав для Відповідача із оформлення та видачі Позивачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (а.с.24-29).

Дослідивши подані сторонами документи, судом встановлено наступне.

Позивачка звернулась до Фортечного районного відділу в місті Кропивницькому ДМС України в Кіровоградській області із заявою від 03.07.2023, в якій просила обміняти та видати паспорт громадянина України у формі паперової книжки, згідно Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №353. Як вбачається з переліку додатків, до заяви було додано: копію паспорту; довідку з місця проживання; свідоцтво про шлюб; 2 фотографії; заяву згідно додатку 1 Наказу №456; доказ сплати державного мита (а.с.8-9).

За результатами розгляду такої заяви листом від 05.07.2023 №3510-952/3510.1-23 Фортечний відділ у м. Кропивницькому УДМС України в Кіровоградській області повідомив, що оформлення та видача паспорта громадянина України зразка 1994 року можлива лише після надання рішення суду, що набрало законної сили про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року та всіх документів, передбачених пунктом ІІ розділу ІV Порядку №456 (а.с.12-13).

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, серед яких: паспорт громадянина України.

Згідно до частини 1 ст. 16 Закону №5492-VI оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.

Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону №5492-VI, уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.

Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.

Пунктом 69 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 (далі - Порядок №302) передбачено, що заявник подає для обміну паспорта такі документи: 1) паспорт, що підлягає обміну; 2) документи, що підтверджують обставини, у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 4 і 6 пункту 6 цього Порядку); 3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); 4) підпункт 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1109 від 01.09.2021; 5) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи; 6) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 7) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка (крім випадків, коли здійснюється обмін паспорта зразка 1994 року); про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації; 8) одну фотокартку розміром 10х15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби); 9) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном, або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну); 10) заяву про зняття з консульського обліку.

Відповідно до п. 24 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

Наказом МВС України від 06 червня 2019 року №456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (надалі - Тимчасовий порядок №456).

Відповідно до пункту 1 розділу ІV Тимчасового порядку №456, обмін паспорта здійснюється в разі: 1) зміни прізвища, імені, по батькові, дати та/або місця народження; 2) установлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах); 3) непридатності паспорта для користування (паспорт/фотокартка має потертості (та/або відсутня її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім'я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дає змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, підчистки окремих літер у персональних даних / найменуванні органу / штампах/печатках або інші чинники, які впливають на цілісність документа.

Пунктом 2 розділу ІV Тимчасового порядку №456 передбачено, що для обміну паспорта заявник подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) паспорт, що підлягає обміну; 4) дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати; 6) документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Згідно з пунктом 6 розділу ІV Тимчасового порядку №456, рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами проведених перевірок.

Як вказав Верховний Суд у постанові від 21.08.2020 у справі №260/99/19, реалізація волевиявлення громадянина на отримання паспорта, незалежно від форми такого, здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ до компетентного органу особисто особою, яка звертається за отриманням паспорта, із зазначенням інформації та долученням документів, які передбачені вимогами чинного законодавства. При цьому, дотримання особою певних правил, пов'язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, зокрема щодо дотримання форми заяви, є обов'язковим.

Крім того, на необхідності дотримання Тимчасового порядку № 456 щодо форми заяви про видачу паспорту та переліку документів, які до неї додаються, вказав Верховний Суд у постанові від 24.09.2020 у справі № 340/2618/19.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач до заяви від 03.07.2023 додала: копію паспорту; довідку з місця проживання; свідоцтво про шлюб; 2 фотографії; заяву згідно додатку 1 Наказу №456; доказ сплати державного мита (а.с.8-9).

За результатами розгляду такої заяви листом від 05.07.2023 №3510-952/3510.1-23 Фортечний відділ у м. Кропивницькому УДМС України в Кіровоградській області повідомив, що оформлення та видача паспорта громадянина України зразка 1994 року можлива лише після надання рішення суду, що набрало законної сили про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року та всіх документів, передбачених пунктом ІІ розділу ІV Порядку №456 (а.с.12-13).

Як зазначив представник Відповідача у відзиві, позивач не надала рішення суду, яке б зобов'язувало територіальний підрозділ ДМС оформити і видати на ім'я Позивача паспорт громадянина України згідно до Положення №2503-ХІІ.

Відповідно до Розділу IХ Тимчасового порядку № 456, територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо, зокрема: 5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта.

Враховуючи приписи Розділу IХ Тимчасового порядку № 456, суд вважає, що відповідач листом від 05.07.2023 №3510-952/3510.1-23 по суті не відмовляв в оформлені паспорта громадянина України зразка 1994 року, а роз'яснив про порядок надання необхідних документів для його отримання, зокрема, вказав на відсутність рішення суду. Крім того, як вбачається з вказаного листа, територіальним підрозділом ДМС взагалі не оспорюється право позивачки на отримання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки не підлягають задоволенню.

При цьому суд, враховуючи, що для отримання такого паспорта, згідно до Тимчасового порядку № 456, подається рішення суду, то з метою захисту прав та інтересів позивача, слід зобов'язати відповідача оформити та видати їй паспорт громадянина України зразка 1994 року у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС України).

Фактично предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених (незадоволених) позовних вимог. Саме такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 по справі №620/1116/20.

При зверненні до суду з даним позовом позивач сплатила судовий збір у сумі 1073,60 грн. (а.с.7), який підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних суб'єкта владних повноважень Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області (юридичної особи), територіальним підрозділом якого є відповідач у справі.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Зобов'язати Фортечний відділ у м. Кропивницькому Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області оформити та видати ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною прізвища паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - відсутній, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Кіровоградській області 24.06.1997) судовий збір в сумі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 37795939).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО